World Team Disc Golf Championships 2019

Na tohtoročné Tímové Majstrovstvá Sveta v Discgolfe odlieta už 18. augusta naša slovenská reprezentácia.

Turnaj sa bude konať od stredy 21. do soboty 24. augusta 2019 v Mäetaguse Disc Golf Center neďaleko mesta Alutaguse v Estónsku. Na turnaj je prihlásených 17 krajín a slovenský národný tím je nasadený na 10. mieste.

Formátom WTDGC sú vzájomné zápasy medzi krajinami. Každý takýto zápas pozostáva zo štyroch minizápasov, v ktorých podľa rozpisu hrajú za tím dvoja jednotlivci a dve dvojice (spolu 6 hráčov). Rovnako nasadení hráči z dvoch rôznych krajín hrajú proti sebe jamkovú hru na 18 alebo 9 jamiek. Pri jamkovej hre nerozhoduje celkové skóre, ale to, koľko jamiek hráči zahrajú lepšie než ich súperi. V každom takomto mini zápase získa víťaz 2 body (v prípade remízy po 1 bode). Celkový výsledok zápasu je potom súčet bodov zo štyroch mini zápasov.

Základom všetkých tímov je 6 hráčov, medzi ktorými musí byť aspoň jedna žena (FPO), jeden hráč nad 40 rokov (MP40) a jeden junior do 18 rokov (MJ18/FJ8). Radi by sme Vám preto priblížili našich reprezentantov v jednotlivých kategóriách.

Našou jednotkou v kategórii MPO je Michal Kúdela, ktorému sa od roku 2015 darí obhajovať titul majstra Slovenska.

Michal je hráč s najvyšším ratingom v Slovenskej republike a okrem veľkého počtu úspechov na medzinárodných podujatiach je prvým hráčom, ktorý v kategórii MPO získal zlato na Majstrovstvách strednej Európy v roku 2017. Na minuloročných Majstrovstvách Európy obsadil 18. miesto. Michal začínal s atletikou, kde mal našliapnuté na nádejnú kariéru v hode oštepom. Svoj švih dokázal priniesť aj do discgolfu a hádže ním neuveriteľné forehandy. Okrem reprezentácie Slovenska v kategórii MPO sa venuje aj rozvoju mládeže, stavaniu a dizajnovaniu slovenských ihrísk.

 

Katka Boďová je našou jednotkou v kategórii žien a bude druhýkrát viesť náš tím na WTDGC ako kapitánka.

Katku priviedli disky ku športu keď mala 21 rokov. Predtým radšej hrávala na klavíri, riešila hlavolamy a matematické úlohy. Začínala s ultimate frisbee, v ktorom so svojim tímom získala zlatú i bronzovú medailu z Majstrovstiev Európy a skvelých kamarátov z rôznych kútov sveta. Discgolf hráva od roku 2009 a hodnotí, že pre jej napredovanie je dôležitá veľká dávka trpezlivosti a prehodnocovanie technických zdatností. V discgolfe patrí Katka medzi najlepšie hráčky v Európe a dokázala to aj skvelými výsledkami ako sú 5. miesto na PDGA Pro Worlds či 2. miesto na Majstrovstvách Európy. Na diskových športoch sa jej páči ich kolektívny aj individuálny charakter, a preto sa teší na tímové majstrovstvá sveta v discgolfe, ktoré skĺbia obe tieto formy do jednej súťaže. 

Post jednotky v kategórii MP40 bude zastávať Richard Kollár.

Rišo sa diskovým športom začal venovať až po jeho 30-ke, keď začal hrávať súťažne ultimate. Napriek tomu stihol hrať na viacerých vrcholových podujatiach, viesť slovenskú juniorskú reprezentáciu, založiť a manažovať legendárny ultimateový tím Mor ho!. Discgolf dlhé roky vnímal len ako občasnú rekreačnú aktivitu, začal sa mu viac venovať až okolo rokov 2013-2014.

Rišo okrem hrania, pravidelne organizuje menšie aj väčšie turnaje na Slovensku, je zakladateľom CEDGC a taktiež pripravoval zásadnú reformu Majstrovstiev Európy. Od roku 2009 sa podieľa na vedení Slovenskej asociácie Frisbee, bol audítorom Európskej ultimate federácie a členom Rady riaditeľov PDGA Europe. Od roku 2018 je prezidentom Európskej discgolfovej federácie. Discgolfovým vzorom mu je jeho kamarát a spolužiak Will Ott, ktorý už v roku 2000 vedel discgolfovým diskom hodiť rovno viac ako 50 metrov. Na ten moment, keď dokázal zaparkovať 70-metrovú jamku pomedzi stromy rovno pod kôš vraj nikdy nezabudne. 

Marko Čačala je najmladším slovenským reprezentantom na WTDGC, ktorý nás bude reprezentovať v kategórii MJ18.

O discgolfe sa Marko dozvedel, keď mal dvanásť rokov od jeho kamaráta Romana Miezgu, ktorý prišiel tento šport prezentovať do ich obce. Discgolf zaujal nielen jeho, ale i jeho kamarátov natoľko, že spoločne v Malženiciach vybudovali discgolfové ihrisko. Po štyroch rokoch zdokonaľovania sa, patrí Marko medzi našich najtalentovanejších juniorov a svojou hrou konkuruje najlepším hráčom MPO v regióne.

Medzi Markove doterajšie najväčšie discgolfové úspechy patrí 10. miesto na Majstrovstvách Európy v Chorvátsku a 2. miesto na Majstrovstvách strednej Európy v Slovinsku kategórii MJ18. Na discgolfe oceňuje najmä to, že si vďaka nemu našiel nových priateľov, spoznáva nové krajiny a získava veľa skúseností.

Karol Hrubják nás bude reprezentovať na WTDGC v kategórii MPO, kde bude zastávať úlohu slovenskej dvojky. 

Karol má 26 rokov a dlhodobo žije v Bratislave, málokto však vie, že korene má na Orave. Discgolfu sa venuje viac ako 5 rokov a dostal sa k nemu počas jeho štúdia na Matfyze v Bratislave, kde v tej dobe vyrástlo ihrisko. Rád spomína, ako dával prednosť hraniu discgolfu namiesto počúvania na prednáškach. Vďaka discgolfu začal neskôr hrávať aj ultimate frisbee, v ktorom tento rok reprezentoval Slovensko na Majstrovstvách Európy.  Za jeho najväčší discgolfový úspech považuje 4. miesto na Majstrovstvách strednej Európy v Slovinsku z roku 2018. Karol sa venuje aj iným športom ako sú volejbal a jachting. Na discgolfe sa mu páči, koľko pravdepodobnosti a matematiky v sebe skrýva. 

Martin Krička bude náš tím reprezentovať ako dvojka v kategórii MP40.

Martin, alebo Čirson, ako ho všetci volajú, vyrástol v Bratislave. Discgolf si obľúbil počas svojho pobytu v Kalifornii v roku 2003. Po návrate na Slovensko si priniesol okrem diskov aj kôš a tento doposiaľ neznámy šport predviedol prvým discgolfovým nadšencom. Po vzájomnej spolupráci hráčov z okolitých štátov zorganizoval v roku 2006 prvý medzinárodný discgolfový turnaj Budmerice Spring Fling, ktorý v súčasnosti patrí medzi najobľúbenejší turnaj na Slovensku. V roku 2010 sa mu podarilo získať potrebné povolenia a finančné prostriedky na inštaláciu prvého permanentného ihriska v Slovenskej republike. Čirson sa primárne venuje futbalu, kde zastáva úlohu trénera v mládežníckych kategóriách. Okrem toho hráva pravidelne ľadový hokej a rád sa prevetráva na cestnom bicykli. Napriek širokému športovému záberu však patrí v discgolfe k slovenskej špičke. 

Našou druhou reprezentantkou je v kategórii FPO Soňa Švecová.

Soňa sa venuje discgolfu od roku 2014 a od tej doby získava skúsenosti na slovenských aj zahraničných turnajoch, z ktorých si väčšinou vždy odnesie medailu. Na Majstrovstvách strednej Európy obsadila v rokoch 2017 a 2018 štvrté miesto. Okrem discgolfu je jej najväčšou vášňou hudba, ktorej sa venuje od detstva. Soňa momentálne pôsobí ako speváčka v kapele Heartbeats a je pre ňu miestami ťažké vybrať si, či uprednostní hranie s kapelou, alebo turnaj. 

Soňa taktiež píše články o discgolfe a uverejňuje príspevky z turnajov na FB. Určite sa preto môžete tešiť, že sa vám bude snažiť priblížiť atmosféru aj z WTDGC.

 

Ďalším zástupcom kategórie MPO našej reprezentácie je Adrián Németh.

Aďo sa dlhodobo venuje predovšetkým ultimate frisbee, kde patrí k slovenskej špičke. Za roky hrania ultimate si toho už veľa stihol vyskúšať. Okrem účastí na Majstrovstvách sveta a Európy nás napríklad tento rok reprezentoval na Majstrovstvách Európy v plážovom frisbee. 

Skúsenosti z ultimate frisbee úspešne pretavuje aj do discgolfu a aj vďaka nim Aďo disponuje nevídanou technikou hodu, ktorou vie disku dať neuveriteľne veľa spinu. Taktiež ho veľmi bavia bláznivé hody, ale aj freestyle či hody na vzdialenosť. Ak by malo mať Slovensko svojho Simona Lizotta, bol by ním práve Aďo.

Viac informácii môžete nájsť na FB stránke nášho tímu https://www.facebook.com/slovakiadiscgolf a oficiálnej stránke turnaja: https://wtdgc2019.com

Ďakujeme za podporu Slovenská asociácia FrisbeeDiscgolf Club HuntersVitalclinic a @cognexa