O Ultimate

Ultimate frisbee je šport, ktorého vznik sa datuje až do roku 1968 v Amerike a postupne prenikol do celého sveta. Hrá sa na mnohých úrovniach od pick-up hry v parku až po medzinárodné súťaže a každoročne privábi stovky nových hráčov po celom svete. Pre mnohých nie je Ultimate frisbee len šport, ale je to životný štýl – frisbee nadšencov ľahko spoznáte – nosia dresy/tričká s frisbee motívmi, disk nosia všade kam chodia a vždy vedia kedy bude ďalší turnaj. Ultimate je cenovo veľmi dostupný šport, keďže na jeho hranie treba len disk (~10 eur) a poprípade kopačky.

Ultimate sa hrajú proti sebe dva sedemčlenné tímy, ktoré sa snažia dostať prihrávkami disk do súperovej koncovej zóny. Tím, ktorému sa podarí nahrať a chytiť disk v súperovej zóne získava bod. Nie je to však také ľahké ako sa zdá, lebo po každom chytení disku sa hráč musí zastaviť a disk prihrať spoluhráčovi, na čo má iba 10 sekúnd. Povolený pohybom pritom je pivotovanie, teda otáčanie sa okolo vlastnej osi s jednou nohou pevne na zemi. Ak nie je prihrávka úspešná a disk spadne na zem, je sklepnutý alebo dokonca chytený obrancom, nastáva výmena útoku a obrany a bez prerušenia hry začína útočiť opačný tím. V ultimatefrisbee nie je povolený fyzický kontakt medzi hráčmi ani preťahovanie o disk.

K hre je potreba spojiť všetky tri kľúčové časti tela: ruky na presné a rýchle hody, nohy na uvolnenie sa svojmu obrancovi na ihrisku a v neposlednom rade hlavu, ktorá vyberie tú správnu z nesmierneho množstva možností kam a kedy nabehnúť, ako hodiť, kedy brániť osobne a kedy brániť priestor a podobne.

Zvláštnosťou tohto športu je, že nepotrebuje rozhodcov a riadi sa myšlienkou fair-play – v praxi to znamená, že hráči riešia prípadné porušenia pravidiel a sporné situácie sami priamo na ihrisku. V zriedkavých prípadoch, keď sa nevedia dohodnúť sa disk vráti o prihrávku naspäť a hrá sa akoby sa sporná situácia nestala. Na konci každého turnaja sa udeľuje aj cena „Spirit of the Game“ pre tím, ktorý sa správal najférovejšie.

 

Kde hrať?:

Väčšina klubov si vedie vlastné tréningy, ktoré sú však skoro vždy plne prístupne verejnosti a zoznámiť sa s Ultimate je najlepšie priamo tam. Skús pozrieť mapu tréningov, či nejaký z tréningov nie je blízko teba a neváhaj sa prísť pozrieť!