Morho! pred kvalifikáciou v Maribore

Tím Morho! čaká budúci týždeň najdôležitejší turnaj sezóny. V slovinskom Maribore sa 3. – 5. augusta rozhodne o tom, kto z nášho východného regiónu postúpi do záverečného turnaja vo Frankfurte medzi európsku špičku. Voľné sú štyri postupové miesta, záujemcov je dvanásť. Slovensko bude mať zástupcov v kategóriách open a women. O mužskom tíme Morho! a o jeho ceste na tento turnaj nám dnes porozpráva hrajúci tréner Branki Jaško.

Zostava
Celú súpisku tímu Morho! tvorí momentálne 22 ľudí. Do Mariboru by som rád zobral 18-20 z nich. Už teraz viem, že dvaja hráči sa turnaja nezúčastnia. Koncept našej hry je rozdelenie na dve lajny. Nie je striktné rozdelenie na útočnú a obrannú. Lajny sú v podstate rovnomerné a trénujú spolu celú sezónu. Tento model sa nám osvedčil na prípravnom turnaji Frisbix aj na preCELke v Šardiciach.

Zmeny oproti minulej sezóne
Oproti minulému roku sa roster zmenil dosť podstatne. Neviem presné počty, tipujem tak tretina hráčov sa oproti minulému roku vymenila. Presné príčiny nepoznám, ale myslím si, že je to v elitných tímoch prirodzené, keďže je kladený väčší dôraz na tréningový čas (kempy, kondičné tréningy, atd.).

 

Najväčšie opory
Tím Morho! sa snaží momentálne hrať viac tímovo ako na individuality, a preto som kládol veľký dôraz na to, aby sme si určili hernú schému a nacvičili si jej fungovanie. Preto dúfam, že budeme takto aj hrať. V príprave sa nám to v celku darilo a sám som zvedavý či tento tip hry bude stačiť na postup do finále vo Frankfurte.
Zranenia pred Mariborom
Zraneného máme jedného hráča a jeden hráč ma prekvapil svojou zrejme last minute dovolenkou v termíne CELky. Táto absencia ma mrzí dvojnásobne, lebo sme s ním boli veľmi dobre zohraní a určite bude chýbať.

Nálada v tíme
Dúfam, že dobrá. 🙂 Aj keď sa pozitívna nálada trochu vytratila po účasti na turnaji v Amsterdame, kde sme sa kvôli malému počtu hráčov vcelku trápili a nemohli sme hrať náš zaužívaný systém na dve lajny a taktiež slabá účasť na tréningoch v letných mesiacoch. Napriek tomu ja osobne sa na CELku veľmi teším a ak všetko dobre pôjde, budeme tam v plnej sile a až tam sa naozaj ukáže, čo s nami ďalej.

Tréneri
Realizačný tím je vcelku široký, nebudem všetkých menovať, ale máme manažéra, atletických trénerov a herných trénerov, ktorí fungujú na turnajoch aj ako koordinátori lájn (dá sa toto napísať po slovensky slušne? ot. red.). Spolupráca je myslím veľmi dobrá. Momentálne nás čaká rozhodovanie o konečnej zostave tímu na CELku a o jeho fungovaní na turnaji. V podstate nečakám nejaké extra veľké zmeny oproti fungovaniu na preCELke či na prípravnom turnaji Frisbix.

Atletická príprava
Hlavný rozdiel oproti minulej sezóne bol v tom, že sme začali trénovať atletiku už v januári dva krát týždenne. Na moje prekvapenie bola účasť vysoká, napriek teplotám pod bodom mrazu a veľakrát aj vrstve snehu na atletickej dráhe. Tieto tréningy prebiehali súčasne v Bratislave aj v Trnave, čím sa nám podarilo pritiahnuť viac ľudí. Tieto tréningy prebiehajú až doteraz, ale ich náplň sa časom menila a vďaka našim atletickým trénerom táto príprava má hlavu aj pätu. S touto časťou tréningového procesu som veľmi spokojný.

Taktická príprava
Herne tréningy začali myslím od polovice marca, ale tým, že boli len raz do týždňa a trvali 1,5 hodiny, sme nestihli natrénovať všetko, čo bolo potrebné. Myslel som si, že v letných mesiacoch to dobehneme, ale práve teraz bojujeme s najmenšou účasťou na tréningoch za celý rok a niekedy sa nám stáva, že sa nás nenazbiera ani 14 na to, aby sme mohli hrať 7 na 7, a to sa potom ťažko trénuje nejaká taktika.

Prípravné kempy
Kempy sme mali dva, jeden kondičný na prelome marca a apríla a herný v júli. Na kondičnom tréningu sme si dobre zamakali a myslím, že aj účasť a nálada bola vynikajúca. To iste platí o hernom kempe až na účasť, kde nás bolo ledva ledva 14, a to aj s požičanými hráčmi. Škoda, lebo tento kemp mohol byť veľmi užitočný na získanie celkovej pohody v tíme, vysvetlenie si maličkostí a zcelenie hráčov aj mimo ihriska. Tí, čo boli vedia, že aj tento aspekt je veľmi dôležitý. Či tým, že sme si zahrali aj futbal, posedeli na pivečku či spoločne grilovali. Všetko toto vplýva na náš výkon na ihrisku.

Prípravné turnaje (Frisbix v Maribore, Windmill v Amsterdame, preCEL v Šardiciach)

O tomto som už v podstate hovoril. Čo sa týka umiestnenia v príprave, nie je to veľakrát až tak dôležité, ako predvedená hra. Paradoxne čo sa týka hry sa mi najviac páčila preCEL v Šardiciach. Tam sme predviedli kolektívny výkon a prebojovali sme sa do finále bez väčších problémov. Vo finále proti favoritom Silence sme tiež predviedli solídny výkon a prinútili sme ich zmeniť taktiku a stiahnuť zostavu, čo ma veľmi potešilo. Dúfam, že podobne, pripadne ešte lepšie budeme hrať aj v Maribore, kde budeme snáď ešte vo väčšej sile ako na preCELke.
Z tímových želaní dúfame, že sa nášmu zástupcovi podarí postúpiť medzi európsku elitu a predviesť bojovný výkon.
A z tých individuálnych pripájame, nech sa viacerým z hráčov podarí zapísať do luxusnej súťaže o najviac callahanov, layout obrán a greatestov (a že kompletnú trojicu týchto úspechov nemá na konte túto sezónu z Morho! turnajov žiaden hráč, tak je o čo bojovať).

miki