Lay D’s pred kvalifikáciou v Maribore

Slovenským zástupcom v ženskej kategórii na kvalifikačnom turnaji v Maribore budú Lay D’s. Tomuto tímu minulý rok len tesne ušiel postup na finálový turnaj, o motiváciu majú teda postarané. Voľné postupové miesta z nášho regiónu sú len dve a klubov bojujúcich o ne bude osem. O ceste na tento turnaj a o fungovaní tímu Lay D’s túto sezónu nám porozpráva kapitánka Júlia Návratová.

Zostava
Na súpiske je 28 hráčok na súpiske, ale očakávam, že na turnaj pôjde okolo 17 hráčok, čo bude fantastické. Nemáme tím rozdelený na útočnú a obrannú lajnu, ale na útočnú a útočnejšiu (podľa vzoru Chorcheho rozdelenia plážového tímu z majstrovstiev sveta Lignano 2011). Zistila som, že to má, aspoň pre nás, lepší psychologický efekt, je menej stresu a každý si uvedomuje, že musí skórovať aj blokovať. Sťahujeme lajnu keď ide veľmi do tuhého, ale máme silný káder a aj sťahovanie lajny znamená, že bude tak 10-11 ľudí hrať.

Zmeny oproti minulej sezóne
Máme viacero nových hráčok, ktoré hrajú len trištvrte roka ale sú veľmi talentované a hlavne nadšené pre ultimate. Ozaj sa teším až „dozrejú“ a ako budú hrať po pár rokoch vyhratia, keď už teraz sú také prínosné pre tím.

Najväčšie opory
V tíme je viacero skvelých hráčok, ktoré sa dopĺňajú a pomáhajú tímu svojimi schopnosťami. Každá jedna prináša tímu niečo, čím je nenahraditeľná a mojou úlohou je to dobre využiť v tíme. Nerada by som menovala, ja sa opieram o celý káder a kto trénoval bude hviezdiť 🙂

Zranenia
Máme zranené dve veľmi silné hráčky, Luci Návratovú a Bei Turanovú, obe pre operáciu kolena. Ja dúfam, že sa čoskoro budú môcť zapojiť do hry, veľmi by to pomohlo tímu a zmenilo pozície, ktoré teraz musia niektoré hráčky hrať. Chýbať nám ešte bude Dáška Legényová, jeden z našich talentovaných nováčikov, z rodinných dôvodov.

Nálada v tíme
Uvidím v pondelok na tréningu 🙂 ale nálada je vždy dobrá pred každým turnajom, všetci sa tešia. Tento rok sme tvrdo makali, mali sme dva herné tréningy do týždňa, plus kondičné a pridali sme povinný kondičný ostatné dva mesiace, čiže celkovo 3 tréningy týždenne. Dúfame, že sa to odrazí na našej zohratosti a celkovom výkone. Tento rok máme čo oplácať, cítime krivdu za minuloročný CEL turnaj, keď si Bei zranila koleno v zápase a Luci tiež nemohla hrať, a prehrali sme o dva body zápas o postup do Brúg. Bol to ťažký turnaj a už sme v tom zápase mleli z posledného, keďže sme mali aj menší káder ako máme tento rok. Je to zlý pocit keď kvôli pár bodom nemôžete ísť na majstrovstvá. Zostali sme doma, tento rok sme makali, dúfame, že sa nám to podarí.

Trénerky
Okrem kapitána má tím co-kapitánov (Luci Návratová, Peti Morávková a Bei Turanová a Janku Komorníkovú). Nemôžem nespomenúť prácu Ali Dubovskej, ktorá nám šéfikuje financie, nepríjemnú robotu, ktorú robí ozaj výborne a svedomite. Celému tímu som ozaj vďačná za pomoc, nezdá sa to ale je to strašne veľa roboty, viesť takýto tím neprofesionálneho športu.

Tohtoročné ciele a príprava
Náš cieľ tento rok je Frankfurt. Inak sa dá hovoriť o troch hlavných cieľoch a to sú zohratosť, bezchybnosť v útoku a zlepšenie kondičnej prípravy. Príprava bola náročná a zameraná bola na spomenuté ciele. Hodnotiť budem až po sezóne, ale už teraz môžem povedať, že sa veľa podarilo. Napríklad koncom minulého roku pribudlo do tímu asi 5-6 nováčikov, ktorí si predtým len tak ľahko hádzali prípadne trochu hrali záhradný ultimate. Teraz sme ich veľmi dobre zakomponovali do tímu a sú z nich prínosné hráčky. Toto bolo najdôležitejšie, zohrať sa, aby sme neskončili s 25-členným kádrom, ale naozaj na turnaji hrá len 9 tých istých ľudí a ostatní sa pozerajú. S 9 ľuďmi jednoducho na majstrovstvách nemáme čo robiť, aj keby sme sa tam zázrakom dostali, bolo by to utrpenie. Už v Amsterdame v júni sme mohli hrať na dve veľmi vyrovnané lajny, čo je 14 ľudí. Z tohto mám ozaj radosť.

Prípravné kempy
Absolvovali sme jeden 2-dňový prípravný kemp, ktorý bol spojený s rakúskym tímom Eyecatchers (tím, ktorý nás minulý rok porazil v boji o postup do Brúg). Sme s ním veľmi spokojné, a budeme organizovať ešte jeden asi začiatkom jesene.
Prípravné turnaje
Tento rok sme už absolvovali viacero turnajov: Blowout, Winter League, CZ liga, Šardice (kvalifikačný), Amsterdam Windmill Windup. S hrou som spokojná, čo nie som, sme si povedali. 🙂 Taktika je zvláštna vec, funguje dobre a môže veľa zmeniť, ale pokiaľ nerobíte základné veci aspoň obstojne, tak darmo vymýšľať taktiku. Tým chcem povedať, že po taktickej stránke vždy pred zápasom dúfam, že sa budú všetci sústrediť. Ale vážne, ja som najviac spokojná s výkonom v Amsterdame. Vedeli sme si v priebehu ťažkého zápasu povedať a hlavne uvedomiť, čo robíme zle a celý tím to vedel zmeniť, ukľudniť sa a to rozhodlo, nakoniec sme vyhrali s náskokom, keď do polovice zápasu sme sa doťahovali po bode. Výborne sme sa zohrali a zomkli ako tím. Aj pre mňa ako kapitána to bol veľmi prínosný turnaj, veľa som sa naučila o svojich hráčoch a lepšie pochopila ako treba so ženským tímom pracovať a motivovať ho na takom ťažkom turnaji.Podarilo sa nám vyhrať Českú ligu s 9 hráčkami (z toho 2 nováčikovia).

Súperi v Maribore
Mám pocit, že tento rok je súťaž o dosť ťažšia ako minulý rok. My si veríme a dúfame, že sa nám to podarí. Poviem to takto, mne sa tento rok nechce sedieť doma a počúvať ako bolo vo Frankfurte a myslím, že ani ostatným nie. 🙂
Hráčkam by som odkázala, že sa už neviem dočkať ako spolu vybehneme na ihrisko a budeme mať srandičku ako v Amsterdame. Ako som im hovorila v Šardiciach, kde to celé tento rok začalo, keď si každý odmaká ten svoj dielik a využije to, čo vie pre tím, spolu dosiahneme niečo, čo by sme nikdy nedosiahli každá sama.

Who’s that Lay D’s?