Kam zmizlo 32 slovenských juniorov?

Počas víkendu 17.-18.3.2012 sa zo Slovenska vybrala do zahraničia nebývale veľká výprava slovenských juniorov. Na halovom turnaji v Grazi štartovali dva slovenské zmiešané tímy a rozšírený tím Baníku Prievidza. Okrem toho, že si užili veľa zábavy, získali aj množstvo nových skúseností, a najlepší tím si zahral aj finále.

Tri slovenské tímy v Grazi
Už v minulú jeseň vedenie SAF rozhodlo, že hlavnou prioritou Slovenskej asociácie Frisbee v roku 2012 budú juniori. Z toho dôvodu sme už len čakali na príležitosť, kedy sa objaví juniorský turnaj v blízkosti našich hraníc, na ktorý by sme mohli vyslať náš tím. Po tom, ako sa objavila možnosť štartovať na halovom mixovom turnaji v Grazi s obrovskou a kvalitnou juniorskou základňou, a kam sa dá (pohodlne?) docestovať aj verejnou dopravou, sme prihlásili náš slovenský tím. Následne sme oslovili slovenské kluby o nominácie ich juniorov. Napriek tomu, že počet hráčov z jedného klubu bol limitovaný, záujem okamžite prekročil možnosti jedného výberového tímu a bolo potrebné zostaviť tímy dva. Vtedy sa však klub Baník Prievidza rozhodol, že by na turnaj rád poslal nie troch ale až deviatich juniorov, a tak bolo rozhodnuté: na turnaj cestovali tímy tri. Napriek tomu, že finančná dotácia SAF pri takomto množstve hráčov už nemohla pokryť ani polovicu nákladov (ako bolo pôvodne plánované), napokon na turnaj cestovali všetci prihlásení hráči okrem jedného z Prievidze, ktorý sa tesne pred turnajom zranil. A tak v piatok 16. marca na hlavnej stanici v Bratislave nastúpilo do vlaku smer Viedeň 32 hráčov, 3 tréneri zo SAF (Richard Kollár, Katka Boďová a Michal Mesároš) a jeden tréner z Prievidze (Milan Hajster). Okrem Baníku mali zastúpenie kluby Morthens Trnava, KE-Fear Košice, Outsiterz Bratislava, Scorpions Bratislava, Kus plastu Senica, UFO Špačince, LayDs, a nechýbali ani hráči zo školy Fantázia v Banskej Bystrici a z SOU polygrafického v Bratislave.

Cesta a príchod na turnaj
Cesta bola vďaka stavebným prácam vo Viedni pomerne komplikovaná s tromi prestupmi z vlaku na vlak a zháňaním lístkov na mestkú dopravu v Grazi. Vďaka brutálnej príprave a tréningu však všetko prebehlo tak, ako bolo naplánované, a celá výprava úspešne dorazila do skvelého športového komplexu priamo v centre Grazu. Chalani nám následne predviedli zaujímavé figúry pri cvičení na kruhoch, či skvelé hody svietiacim diskom v tme. Na prekvapenie však najdlhšie v telocvični vydržali hore maďarské teenagerky do 15 rokov, ktoré si pri svetle bateriek čítali Bravo a všetko v ňom dopodrobna a nahlas so smiechom komentovali.

Priebeh turnaja
Slovenskí hráči boli rozdelení do troch tímov, jeden z nich, SK Juniors A, bol výberový, kam boli zaradení najskúsenejší hráči. Menej skúsení hráči hrali v druhom slovenskom výberovom tíme, kým prievidžania hrali spolu, posilnenní dvomi ďalšími. Turnaj sa hral v formáte easy mix 5 na 5, t.j. každý tím musel mať vždy na lajne aspoň jedno dievča, avšak viac dievčat na lajne už súper dorovnať nemusel, a tak občas sa stávalo, že naše dievčatá bránili chlapcov, či súperové dievčatá bránili našich chalanov. Po každom bode sa pullovalo, t.j. nehralo sa spôsobom continuous ako napríklad na Halových majstrovstvách Slovenska. Keďže v Grazi panovalo napriek marcovému termínu krásne takmer letné počasie, na rozcvičku tímy využívali trávnaté ihrisko vonku a tartanovú dráhu okolo neho. Centrum diania však bolo v telocvični s vysokými bočnými stenami, kde prebiehali všetky zápasy.

SK Juniors A
Keďže sa do slovenského výberu dostalo viacero hráčov s bohatými medzinárodnými skúsenosťami z elitných ultimate turnajov, cieľom tohto tímu bolo víťazstvo. Napokon nechýbalo k naplneniu tohto cieľa veľa. V skupinových zápasoch predviedli slovenskí juniori výborné výkony, ktoré niekoľkokrát vyvolali potlesk publika. Vynikali sme hlavne v skvelých atletických zákrokoch, obranných aj útočných lay-outoch, či skvelej rýchlej hre. Aj keď sme mali pravdepodobne najlepšiu obranu zo všetkých tímov, v útoku nám chýbala väčšia zohratosť (najmä v porovaní s rakúskymi tímami, ktoré spolu trénujú a hrávajú dlhodobo) a miestami trochu trpezlivosti. V silnej základnej skupine napokon naši juniori utrpeli dve tesné prehry s jedným z tímov domáceho Grazu a s tímom TV Gleisdorf/TSV Kirchberg (obdoba slovenskej frisbee dediny Špačince, či legendárneho slovenského frisbee mesta Zlaté Moravce). V oboch týchto zápasoch sa rozhodovalo až v posledných momentoch, kým v štvrťfinále sa zrodilo pomerne jednoznačné víťazstvo nad ďalším tímom domáceho Grazu. Vo veľmi napínavom semifinálovom zápase náš tím zopakoval výsledok zo základnej skupiny a porazil ďalší ambiciózny domáci tím. Tentokrát už bol zápas s týmto súperom oveľa vyrovnanejší a na konci aj plný napätia na ihrisku a mimo neho. Záver sme však zvládli a tak nás vo finále znovu čakal urastený tím TV Gleisdorf/TSV Kirchberg. Tentokrát však rakušania lepšie zúžitkovali svoju zohratosť a využili niekoľko našich nevynútených chýb. Ani skvelá obrana počas celého zápasu už nepomohla a náš tím skončil na druhom mieste.

SK Juniors B
V tomto tíme s neuveriteľným vekovým priemerom pod 16 rokov hrali prevažne mladší a kratšie hrajúci juniori, väčšinu z nich sme ešte nemali možnosť stretnúť na inom zahraničnom, ale ani slovenskom turnaji (snáď ich uvidíme už na najbližšiom ligovom turnaji v Špačinciach). Tím bol skombinovaný so skúsenejšimi kapitánmi a bol pripravený na to, že ide najmä zbierať skúsenosti. Napriek tomu tím neabsolvoval jediný výprask a vo viacerých zápasoch mu víťazstvo ušlo iba tesne. Celkovo vyhral iba jeden skupinový zápas (proti už spomínaným maďarkám Purple Jam), ale práve ten im zabezpečil postup do hornej osmičky. SK Juniors B sa v útoku darila najmä hra pomocou rýchlych prihrávok (tzv. give&go) a pomohlo aj niekoľko vydarených overheadov cez celé ihrisko.

Okrem predpokladaných výkonov skúsenejších hráčov, šikovnej hry zohratých juniorov z klubu Scorpions, či pekných individuálnych výkonov v obrane od všetkých hráčov Veľmi dobre v útoku zahral najmladší hráč družstva, 11-ročný Samo z Banskej Bystrice, ktorý v niektorých momentoch rozbiehal handlovanie tímu. Najťažším momentom bol skupinový zápas proti rakúskym juniorom, hrajúcim agresívny ultimate s množstvom kontaktu, proti ktorým sme sa nevedeli presadiť. Napriek tomu, že sa naši juniori musia ešte čo to podučiť, napríklad záseky pri nabiehaní, čistenie priestoru, či trpezlivosť pri odhadzovaní disku, obranu zvládli v niektorých zápasoch bravúrne s vyhratými tesnými súbojmi vo vzduchu, či peknou tímovou obranou.

Baník Prievidza
Baník Prievidza bol jedným z najväčších prekvapení turnaja. Keďže sa organizátorom nepodarilo správne nasadiť tímy do skupín, v základnej skupine Baník okrem našich Juniors A čakali aj tri rakúske domáce tímy (tieto štyri tímy napokon obsadili prvé štyri miesta na turnaji). A Baník bol blízko viacerých senzácií. Vo všetkých zápasoch držal so súperom krok (nesmierne potrápil aj náš tím SK Juniors A), často až do úplného konca, kde niekedy chýbalo už len trochu viac šťastia. Dokonca sa Baníku podarilo najväčšie prekvapenie turnaja, keď ako jediný v skupine zvíťazil nad najsilnejším tímom z Grazu (vedeným skvelým mladým rakúskym hráčom Michim Geislom), ktorý skončil na turnaji tretí a porazil aj náš juniorský výber. Avšak ani to nestačilo pri zlom rozdelení do skupín na postup do štvrťfinále a tak Baník napokon bojoval až o 9.-11.miesto, kde napokon oba zápasy bez drámy vyhral a skončil tak deviaty. Pri troche šťastia však mohol bojovať o oveľa vyššie priečky. Prednosťou tímu Baníku bola jeho zohratosť, schopnosť prekvapiť súpera, a tiež fyzická rýchla hra. Baník tak ukázal, že má množstvo perspektívnych hráčov a o pár rokov (ak juniori neprestanú trénovať) môže diktovať na slovenskej scéne.

SK Juniors 2013?
Slovenskí hráči na turnaji v Grazi získali množstvo skúseností, pre mnohých to bol prvý kontakt s čisto juniorskou divíziou, kde môžu hrať proti porovnateľným hráčom. Po viacerých rokoch, keď sa nepodarilo dať dokopy slovenský tím na juniorské majstrovstvá Európy do 19 rokov napriek tomu, že turnaje sa konali veľmi blízko Slovenska (Rakúsko 2010, Poľsko 2011), tak svitá nádej, že Slovensko bude mať kvalitný juniorský tím, ktorý nás bude v zahraničí aj dôstojne reprezentovať. Väčšina našich zúčastnených hráčov bude do tejto vekovej kategórie patriť aj v roku 2013, takže turnaj v Grazi možno brať ako štart prípravy a výberu tímu na medzinárodné podujatia v roku 2013. Už tento rok čaká na juniorov prípravný kemp v Trnave (v jeden z dni víkendu 19.-20.máj). SAF plánuje vyslať slovenský výberový tím aj na ďalší zahraničný turnaj na tráve a druhý prípravný kemp sa uskutoční na jeseň. Počas zimnej a jarnej sezóny 2012-13 by už mala prebiehať koordinovaná príprava slovenského tímu. Takže, slovenskí juniori, poriadne trénujte, boj o miesto v tíme sa už začal.

Zostavy slovenských tímov

SK Juniors A
kapitáni: Peter Košťál (Morthens), Lukáš Kvetan (Morthens), hráči: Matej Horváth (UFO), Ján Kuzmík (Outsiterz), Matej Horváth (Morthens), Miroslav Stankovič (KE-Fear), Jakub Jančišin (KE-Fear), Jakub Hladík (Kus plastu), Katarína Sitová (Morthens), Kristína Ferencová (LayDs), Dáša Legényová (LayDs), tréner: Richard Kollár.

SK Juniors B
kapitáni: Dan Kollár (Outsiterz), Marek Csóka (Scorpions), hráči: Jakub Nagy (Banská Bystrica), Samuel Štesko (Banská Bystrica), Jerguš Horváth (Scorpions), Tomáš Petrík (Scorpions), Krištof Hlavačka (Scorpions), Martin Binovský (UFO), Michal Strakoš (Morthens), Viktória Pawerová (SOU Polygrafické), Zuzana Lehutová (UFO), tréner: Katka Boďová.

Baník Prievidza
kapitáni: Oliver Mrázik, Peter Balog, hráči: Richard Szolík, Peter Hrvola, Martin Kollár, Vratko Banič, Matúš Valo, Martin Cibula (Kus plastu), Timea Taschová, Dominika Srňánková (SOU Polygrafické), tréneri: Michal Mesároš, Milan Hajster.

Konečné poradie
1. TV Gleisdorf / TSV Kirchberg
2. SK Juniors A
3. Catchup Graz 1
4. Catchup Graz 2

8. SK Juniors B
9. Baník Prievidza

Webstránka turnaja:
http://juniors.frisbee-graz.info/index.php?option=com_content&view=artic…
Fotky: Michal Mesároš