Ako na to: hádzanie
KungFu throwing, alebo Ninja throwing je systém, ktorý vyvinuli v roku 2005 hráči tímu Sockeye Lou Burruss a Mike Caldwell. Keďže bývali blízko pri sebe, často si vo dvojici hádzali. Po vytvorení tohto systému hádzania zistili, že je to excelentná pomôcka aj pre dobrých hádzačov (keďže chlapíci boli vtedy u Sockeye 7, resp. 9 rokov). Po odhádzaní jednej sezóny s tým, že Kung Fu Throwing praktizovali raz do týždňa zistili, že ich hody boli vyrovnanejšie než ktorúkoľvek inú sezónu predtým.
Varovanie autorov: KFT je veľmi fyzicky náročné. Mike a Lou boli vždy poriadne zničení, a to boli vo veľmi dobrej kondícii, keďže pravidelne hrávali (a hrávajú) veľké ultimate. Dávajte si teda pozor na svoje telo. Pozor na hamstringy na krajnej nohe (nie na tej pivotovej), pretože sa často ocitnete v hlbokom výkroku. Takisto si na začiatok dajte len časť z programu, z 25 hodov si dajte najprv kľudne len 10 z každého druhu.
Program cvičenia:
Časť I – rozohriatie / 25-ky
- Hoď 25 forhendov, bekendov, a hamerov zo vzdialenosti 10, 20 a 30 metrov.
- Hoď 25 forhendov, bekendov a hamerov s ľavou rukou (alebo tou, ktorou bežne nehádžeš) z komfortnej vzdialenosti (cca 10m).
- Rozcvička 5-10 minút.
Komentár:
Dodržuj vzdialenosti. 10 metrové hody sa určite budú zdať príliš blízko, naopak hodiť 30-metrový hamer sa nemusí vždy podariť. Treba skúšať.
Hádž aj s lavačkou. Ľahko sa to vynechá, ale pozor, KFT zhoršuje vyváženosť tela, preto treba hádzať aj s ľavačkou aby sa posilnili aj opačné svaly a telo zostalo vybalansované.
Časť II – Kung Fu
Komfortná vzdialenosť, vždy hoď 10 forhendov a bekendov nasledovne:
- Čo najnižšie, ako dokážeš vypustiť z ruky
- Čo najďalej od tela, ako dokážeš vypustiť z ruky
- Čo najvyššie, ako dokážeš vypustiť z ruky
- Kompasové hádzanie. Predstav si kompas s pivotom ako stredom. Ukáž s druhou nohou na sever a odhoď. Ukáž na severovýchod a odhoď. Celé kolečko obtoč 4 krát (2x bekend, 2x forhend). Nauč sa hádzať z najrôznejších uhlov a pozícií.
- Rinky-dink. Hoď 100 hodov na vzdialenosť 2 metre. Snaž sa chytiť a odhodiť v čo najkratšom čase. Svoje hody hádž tak, aby sa ľahko chytali, ale zároveň ich umiestňuj tak, aby tvoj spoluhráč skúšal rôzne druhy chytov. Neprechytávaj disk v ruke! Tak, ako si chytil aj odhoď. Ak chytíš na čápa, odhodíš na čápa.
- Nepovinné: Hoď 10x inside a outside.
Komentár:
Nevadí ak tu disk padne. Chlapci si vždy dali za cieľ odhádzať celé KFT bez pádu disku, ale túto sekciu nepočítali. Táto sekcia je zameraná na technické a fyzické limity. Hody v tejto sekcii môžu byť zlé, je to ok. Nepovinná časť je tu iba ak chceš. Síce to o trochu predĺži celé cvičenie, ale je to nice extra piece of work.
Časť III – Dlhé
V tejto časti autori odporúčajú 10 minút ľubovoľne huckovať. V komentároch pod článkom je ale dobrý plán ako presne to spraviť.
- Huckni 5 bekendov, maximálnou silou. Pozri, ako ďaleko dohodíš.
- Huckni 5 bekendov, s maximálnou rotáciou. Pohraj sa s pomerom rotácie a rýchlosti.
- 5x bekend outside in (pravákom sa hod stočí doprava). Nájdi balans medzi silou a rotáciou.
- 5x bekend inside out (pravákom sa hod stočí doľava).
To isté pre forhendy.
Komentár:
- Vynechaj, ak si s partnerom príliš technicky nevyrovnaný.
- Skús meniť formy hodu, meniť uhol podľa vetra, skúšať si rotáciu a silu a pod.
- Nehádž iba najďalej ako vieš. Sústreď sa aj na poriadnu rotáciu.
- Začiatočníci robia veľkú chybu v tom, že hucky hádžu tak, akoby ich nikto nebránil. Ak hodíš dlhý hod s výkrokom dopredu, je to úžasné, ale v zápase ti to nepomôže, keďže tam určite niekto bude stáť.
- Rob tento dril, keď fúka.
- Ak máš hodiť inside out, tak sa uisti, že disk tak naozaj poletí. Je dôležité byť si istý, čo disk vo vzduchu spraví.
Časť IV – Pivotovanie a sústredenie
25-ky s pivotovaním z komfortnej vzdialenosti.
Komentár:
Fejk, pivot, odhod. Pracuj na rýchlom fejku a prechode na druhú stranu. Forhend do bekendu by mal byť jednoručný, bekend do forhendu by mal byť s malým dotykom druhej ruky pri prechode. Ak pracuješ na nejakom špeciálnom pohybe, teraz je čas si ho vyskúšať. Pozor na poriadne výkroky. Môžeš si na zemi určiť miesto, pokiaľ by si mal vykročiť. (Ak nevieš koľko to je, pomôž si: dĺžka výkroku je podobná ako tvoja výška a miesto, z ktorého vypúšťaš disk z ruky je tak ďaleko od pivota ako tvoja výška aj s natiahnutými rukami.)
Časť V – Opäť strečing
Pomalý, statický, kľudný potréningový strečing je pre tvoje telo a pre regeneráciu veľmi prospešný.
Na záver odkaz tvorcov:
Nemusíš stresovať, či to robíš správne, pretože nie je správna cesta.
Odkaz na originálny článok Kung Fu Throwing na www.skydmagazine.com.
V budúcnosti prinesieme určite aj preklad podobného hádzacieho systému Zen Throwing od Bena Wigginsa, poprípade, ak poznáte podobné dobré zdroje, určite dajte vedieť.