Zápisnica zo stretnutia discgolfovej sekcie SAF 22.6.2016

Zápisnica zo stretnutia Komisie sekcie discgolfu SAF

22.6.2016, Reštaurácia DRAG, Bratislava, 19:00

Prítomní členovia komisie: Katka Boďová, Jozef Čierny, Richard Kollár, Martin Krička, Stefan Dobrev, Martin Chalány, Michal Kúdela

Ospravedlnení členovia komisie:

Prísediaca: Soňa Švecová

Program

 1. Vzdanie sa funkcie člena DG komisie SAF
 2. Makov Open 2016
 3. Ďalšie slovenské turnaje 2016
 4. Financie na turnajoch SAF (platby za koše, odmeňovanie organizátorov), náklady na turnaje SAF
 5. CEDGC 2016, feedback na Smolenice Open 2016
 6. Iné

Podrobný program

 1. Vzdanie sa funkcie člena DG komisie SAF

Vzhľadom na nedostatok času na venovanie sa discgolfu sa Lukáš Grožaj vzdal funkcie člena Komisie sekcie DG SAF. Členovia DG komisie to vzali na vedomie a poďakovlai LG za jeho činnosť v prospech rozvoja DG na Slovensku.

 1. Makov Open

MK informoval členov komisie o minimálnom počte prihlásených na turnaj, aby bol rentabilný pre lokálneho organizátora (25). Keďže sa tneto počet neporadilo naplniť, turnaj sa zrušil bez náhrady. KB bude informovať prihlásených hráčov, RK zruší registráciu turnaja v kalendári PDGA. Štartovné sa platilo na mieste, nie je teda potrebné vracať žiadne poplatky.

 1. Ďalšie slovenské turnaje 2016

DK komisia zároveň rozhodla o tom, že ruší dvojdňový turnaj v Krpáčove. Na miesto neho sa bude konať buď jednodňový turnaj (napr. v kombinácii s Rajeckými Teplicami, ako minulý rok), alebo sa zruší úplne. Situáciu zistí a vykomunikuje s lokálnym organizátorom MK.  

Zároveň sa ruší dvojdňový turnaj All Saints Disc Golf v Malackách a Kuchyni. Bude nahradený jednodňovým turnajom, napr. v Senici, alebo dvojicou jednodňových turnajov Senica + Kuchyňa. Hlavný organizátor zatiaľ nebol určený.

Ďalšie jesenné turnaje: Malženice (organizuje klub Malženice), Keď lietajú triesky (JČ) a Zlaté trenky (RK) zostávajú bezo zmien. Taktiež Majstrovstvá Slovenska v discgolfe v Hlohovci (MCh) zostávajú ako dvojdňové podujatie.

Zároveň RK oznámil, že septembrový turnaj CEDGC v Smoleniciach bude oganizovať spolu s KB, najmä z dôvodu, aby sa predišlo zbytočnému napätie medzi organizátormi. Zároveň SD bude hlavným organizátorom turnaja Smolenice Open 2017.

MCh navrhol, aby sa pri rozdeľovaní organiácie turnajov prihliadalo na to, ako si organizátori vzájomne rozumejú. DG komisia na tohto odporúčania bude v budúcnosti prihliadať.

 1. Financie na turnajoch SAF (platby za koše, odmeňovanie organizátorov), náklady na turnaje SAF

Prebehla rozsiahla diskusia o finančnej stránke turnajov SAF. Dôraz by sa mal klásť v budúcnosti pri tvorbe kalendára na záťaž tak finančnú ako aj ľudských síl pri organizácii turnaja. Zároveň DG komisia SAF vyjadrila vlu pokračovať v usporadúvaní každoročných medzinárodných turnajov v Budmericiach a Smoleniciach v pôvodných termínoch, s tým, že v prvej fáze bude turnajový rozpočet tvorený na základe nižšieho počtu prihlásených účastníkov (napr. nižší počet jamiek v Budmericiach, nižší počet hráčov v Smoleniciach – RK odporučil pre Smolenice Open 2017 najprv pre istotu rátať s číslom 30-40 hráčov, v prvej fáze je potrebné snažiť sa znížiť najmä zbytočné náklady na turnaj).

Zároveň je potrebné znižovať mieru finančého rizika straty na turnajoch a to najmä pomocou týchto opatrení:

 • ubytovanie poskytovať len prostredníctvom tretích strán, t.j. sprostredkovať priamy kontakt hráčov s ubytovateľmi a nechať všetky detaily rezervácie ubytovnaia priamo na hráčov (max. na určitý čas zarezervovať časť kapacity)
 • vyberať od všetkých hráčov pri väčších turnajoch poplatky vopred amť na stránke jasné pravidlá stornovania účasti na turnaji
 • lepšie komunikovať s organizátormi turnaja – jasne povedať, ako budú pomocníci finančne odmenení za turnaj, a informovať ich o tom, že väčšie odpustenie poplatkov, preplatenie práce je možné len v prípade, že turnaj bude ziskový
 • vo všeobecnosti snažiť sa rozpočet turnaja prispôsobiť jeho úžitku pre slovenskú DG komunitu

Diskutovalo sa aj o košoch. Splatnosť tohtoročných košov je bola pôvodne plánovaná ja jar 2018, keďže sa však rušia turnaje, posunie sa pravdepodobne na koniec roka 2018. Je možné aj odkúpenie košov do majteku SAF (od MK), MCh preskúma možnosť na to použiť externé sponzornské zdroje. Bude však potrebné pre tým detailne prediskutovať možnosť dlhodobého uskladňovania a prevozu košov. SD preskúma možnosti. Ak nepríde k nákupu košov pre SAF, platí doterajšia dohoda, t.j. prenájom za koše je až do ich splatenia 10 Euro za deň a kôš. Za turnaje s poobedňajším tréningom sa platí 2,5 dňa. Za CEDGC sa budú platiť celé tri dni (tréning začne v piatok už doobeda). Po skončení progrmau nákupu košov sa progrma vyhodnotí a rozhodne sa o tom, ako sa bude ďalej pokračovať, či napr. vytvárať vopred rezervu na obnovu košov a v akej miere.

Prebehla diskusia aj o odmeňovaní organizátorov. Naďalej zostáva v platnosti aktuálne platný Súťažný poriadok DG podujatí SAF, ktorý upravuje túto oblasť tak, že o akejkoľvek odmene pre organizátorov rozhoduje samostatne riaditeľ turnaja podľa vlastnej úvahy, avšak len do výšky rozpočtu turnaja. V prípade straty, ktorú požaduje uhradiť od SAF, musí o to požiadať DG komisiu, ktorá o každej žiadosti rozhoduje samostatne.

Vo všeobecnosti prevládal názor, že na odmeňovaní za prácu by sa nemalo úplne šetriť, avšak len do tej miery, kým je turnaj ziskový.

 1. CEDGC 2016 a feedback Smolenice Open 2016

Príprave CEDGC 2016 bude venované špeciálne stretnutie o týždeň v stredu 29.6.2016 o 19:00. Zatiaľ prebehla len zbežná hodnotiaca diskusia Smolenice Open 2016.

 • problém s ubytovaním sa už nebude opakovať, bude riešené inak, celková strata bola cca. 100 Euro, viac ako 200 Euro sa podarilo vyzbierať od hráčov, ktorí zrušili svoju účasť tesne pred turnajom, príp. zmenili ubytovanie.
 • strava bude riešená iným spôsobom, aby sa predišlo časovým sklzom
 • príprava ihriska bola hodnotená veľmi pozitívne, avšak je veľmi náročná najmä na ľudské zdroje
 • finále turnaja prebehlo lepšie ako minulý rok, o podobe finále na Smolenice Open 2017 rozhodnú jeho organizátori, na CEDGC sa bude hrať finále na štandartných jamkách s výnimkou jednej
 • hod z veže bude riešený na CEDGC ako doplnková aktivita a nie súťažná
 • zváži sa zmena jamky 16 (ostrov) na inú v tej istej oblasti
 • teepad jamky 14 sa posunie ešte bližšie ku košu
 • treba viac komunikácie medzi organizátormi počas turnaja v uzavretej spoločnosti

Ďalšie diskutované body

 • MCh by chcel zabezpečiť natočenie videa z ihriska z ukážkami súťažných jamiek. Materiál by sa dal použiť tak na promo turnaja ako aj na preview jamiek vo videu z turnaja. RK zistí, kedy sa bude ihrisko v auguste kosiť (a aj do akej miery) a bude informovať MCh.
 • MCh vie zabezpečiť viacero (4) kamier, ktoré môžu byť použité na natáčanie videa na CEDGC. RK by chcel použiť 4 kamery na záznam hry v nedeľu (súťažné kolo a finále). Tie sa po turnaji zostrihajú a nazvučia komentárom v AJ.
 • Ďalšie nápady – vstupná brána do areálu, prenosné info tabule o konaní turnaja pre návštevníkov parku, prenosná tabuľa na skórovanie jednej alebo dvoch skupín, malé mapky pre hráčov a návštevníkov, caddybook
 1. Iné

MCh informoval o konaní DG turnaja pre materské školy v Hlohovci a o zámere zorganizovať pred MSR turnaj pre verejnosť. RK odporučil požiadať DG SAF o finančný príspevok na toto podujatie.

KB informovala komisiu o stave reprezentačných dresov.

Zápisnicu spísal: Richard Kollár, 23.06.2016

Zápisnicu overil:   xx.xx.2016

Príloha (Pripomienky Stefan Dobrev)

Smolenice -> CEDG

 1. casova organizacia bola chaoticka, hlavne kvoli obedom. Na obedy bude treba nieco co je uz pripravene/rychlo sa vydava ( gulas, fazulovica, …). Myslim ze na tomto sa vsetci zhodneme a bude to bezproblemove.
 2. koberce sa osvedcili a chceme ich pouzit, odhadom na 15 jamiek (nedaju sa dat na cestu, cize okrem 1,2,5)
 3. teesigny sa osvedcili, ludom sa velmi pacili
 4. budovanie a starost o ihrisko: z mojej strany som bol velmi spokojny, jednotlive teamy vedeli co maju robit a zvladali to perfektne. Ak mate dojem ze ste boli pretazeni/treba to inak, dajte vediet.
 5. pytali sme feedback na ihrisko od zahranicnych hracov – v zasade velmi pozitivne. Janusovi bolo privela greenov kde sa disk kotulal prec, Matthew zas ze je zvyknuty na o hodne horsie. Ostrovna jamka pripadala zbytocna/nepasujuca, ze radsej nech tam dame kratsiu technicku jamku s vyuzitim blizkych stromov. #5 ze by bolo dobre trosku rozsirit pristup sprava okolo posledneho stromu, pripadne posunut kos trosku doprava nech je cesta sprava realnejsia. #14 teepad (strom sprava zavadzal pravakom). Treba sa dohodnut nakolko chceme modifikovat ihrisko.

Financie turnajov/ako dalej

 1. Zasadny problem je ze mame max tak 15-25 (skor 15) hracov zo Slovenska ktori chodia na turnaje. Trosku sa to lepsi, ale velmi pomaly. Znamena to, ze na nove/male/zasite turnaje mame malo hracov a musia byt zorganizovane naozaj lacno.
 2. Druha kategoria su velke „reprezentativne“ turnaje, na ktore nam historicky chodia zahranicni hraci  a kde naozaj chceme ukazat/predviest slovensky discgolf. Sem radim Smolenice, Budmerice a MayDay a tento rok aj CEDG. Treba ratat ze na viac turnajov nam zahranicni hraci nepridu  – maju vlastny nabity program a Makov/Krpacovo su daleko. Myslim ze tieto turnaje maju svoje miesto a buducnost, napriek tomu ze sa Cechy uzatvaraju do seba a rakusania trosku tiez. Tento rok bol trosku vynimocny v tom ze Smolenice su aj na jesen – v tom vidim dovod odrieknutia viacerych hracov a mozno aj Rakuskeho konfliktu turnajov. Na druhej strane, budeme mat na jesen moznost predviest Smolenice a verim ze mnohi z hracov sa potom radi vratia/povedia kamosom ako tu bolo dobre. Rene/Janus/Matthias sa vyjadrili ze budu sirit ake uzasne ihrisko je v Smoleniciach, a bolo zjavne ze to myslia vazne. Budmerice zas maju dobry skory datum ktory moze pritiahnut aj severskych hracov. Musime sa snazit udrzat si Madarov a rakuske jadro, priatiahnut Chorvatov a casom Poliakov.

Naklady na turnaje

 1. Preplacanie organizatorom: Napriek tomu ze Riso je zhrozeny ake velke boli naklady, treba sa uvedomit ze aj tak je to skor symbolicke vyjadrenie vdacnosti za pomoc. Z toho hladiska viac vadi ked taki co dost pomahali nedostanu nic, zatial co ini dostanu. Mozeme sa dohodnut na nejakych pravidlach (plne hradenie, polovicne, ziadne) na zaklade ziskovosti turnaja, ale vid nasledujuci bod. Dalsia vec je pocet organizatorov – ci chceme ist modelom ako boli teraz Smolenice, kde snaha bola nenavalit nikomu privela, za cenu ze pomahal tucet ludi, alebo skor ze uzsia skupina zorganizuje ‚svoj‘ turnaj a aj sa celkom dost na tom namaka. Vyhoda by bola ze kazdy clovek bude namoceny do menej turnajov a tie ostatne si moze plpne uzit ako hrac.
 2. Naklady za prenajom kosov: Myslim ze toto bolo nastavene v case ked boli velke oci o raste ucasti na turnajoch. Uz pri cene 5E/kos/den vychadza 18kosov na 2.5 dna 225E/turnaj, co je viac nez ‚strasne velka suma ktora bola zaplatena obrovskemu poctu organizatorov‘ v Smoleniciach, a toto je akoze len za uskladnenie/dovoz/prenajom, nie za robotu. 10E/kos/den je likvidacne pre male turnaje, a aj velke s tym zacinaju mat problem. Samozrejme, dohoda je dohoda, a treba ju dodrzat, ale bolo by dobre sa zamysliet do buducna ci to nechceme (nie sme financnou realitou prinuteni) robit inak. Rozhodne to vidim tak, ze az sa nove kose splatia, tak sa treba vratit k 5E/kos a snazit sa nech nam tie kose vydrzia co najdlhsie. A az sa otlcu, zamysliet sa ci predsa len nechceme aby dalsie nove kose boli vlastnictvom SAF a platili sme cisto za uskladnenie/dovoz/pracu. Mozno by to nevyslo lacnejsie, ale aspon z mojho hladiska cistejsie.
 3. Vieme urobit rocnu financnu spravu za r. 2014 a 2015 za vsetky turnaje? Mali by tam byt polozky
 1. a) prenajom kosov
 2. b) ceny
 3. c) prenajom priestorov
 4. d) vyplatene organizatorom za organizovanie
 5. e) material co nam ostava na dalsie pouzitie
 6. f) rezia (tlac/benzin)
 7. g) poplatky PDGA
 8. h) poplatky SAF
 9. i) ine … (co?)

zosumovane pre vsetky turnaje v danom roku. Nech vieme ozajstne cisla a neargumentujeme pocitovo ale fakticky.

 1. za seba som schopny/ochotny sa namocit do dvoch turnajov rocne (Budmerice/Smolenice) a odmakat celkom dost ale predsa len tak, aby som si aj zahral. Preplatenie startovneho ani odmenu nepozadujem, ale pozadujem uhradu nakladov (nie usleho zisku) ktore mi vznikli v suvislosti s organizovanim turnajov.

Celý dokument si môžete stiahnuť tu.