Základy práce s tímom: Zakladáme svoj prvý tím

Na skydmagazine.com postupne vychádza päťdielna séria článkov určenej na pomoc hráčom, ktorí si chcú založiť tím. Hoci sa v nich autori Emily Clarke a Ken Kaminski sústredili na americkú univerzitnú ligu, ich rady a postrehy môžu v našich končinách pomôcť nielen vysokoškolákom. Tu si môžete prečítať preklad prvej časti prispôsobený slovenským pomerom.

Z vyše piatich miliónov hráčov ultimate vo svete je len pár tisíc takých, ktorí boli dosť súťaživí na to, aby vytvorili tímy, ktoré súťažne hrajú dodnes. Vedia, že to dokáže byť veľmi nervydrásajúca činnosť. Dajte si dokopy hľadanie nováčikov, vedenie tréningov, počítanie rozpočtov, trhanie vlasov, plánovanie turnajov a štúdium a/alebo prácu. Počas každého turnaja v novej sezóne sa človek dostáva do situácií, v ktorých ešte nebol, vždy sa niečo pokazí, vždy sa zobúdzate a myslíte na to, čo treba urobiť ďalej. Dlhoročný stres z nových vecí.

Keď sa nad tým však spätne zamyslíte, je to jedna z najuspokojujúcejších skúseností, akú môže mladý vedúci a hráč ultimate zažiť. Každý problém, pred ktorý sa postavíme, nám čoskoro zovšednie a jeho okolnosti nám začnú byť dôverne známe. Ďalší raz sme už pripravení. Ako zakladateľ tímu si dokonale osvojíte rôzne schopnosti, ktoré potom využijete aj v situáciách, ktoré nemajú s frisbee nič spoločné. Po niekoľkýchrokoch takejto práce je možné, že vaša osobnosť a pracovná morálka budú vravieť viac ako váš životopis a pomocou nich dosiahnete svoju vysnívanú kariéru. Hneď tu máte nový dôvod, prečo začať (ak ste nejaký potrebovali).

Ak je toto niečo, nad čím uvažujete alebo to už robíte, je možné, že ste dostali už mnoho rád. Rady typu: Aktívny nábor je dobrá vec. Sekírovanie nováčikov zlá. Zabávať sa je ľahké. Zháňať financie je ťažké. Ale koľkokrát niekto poradil vám osobne a v zložitých vnútorných problémoch, ktorým budete vo svojej novej vedúcej pozícii čeliť? Tu je zopár jedinečnejších rád, ktoré stoja za zváženie, keď sa chystáte vrhnúť do tímového neznáma.

1. Veľké plány si odložte na neskôr.

Keď sa zakladá športový tím, každý prirodzene myslí na výsledky. „Ako dobre hráme? Ako rýchlo sa vieme zlepšiť? Prečo ešte neviem hádzať?!“ Ak máte pre tím vytýčené vysoké súťažné ciele, je dôležité, aby ste sa tým nenechali ovplyvniť. Niektorí najvášnivejší vedúci sa môžu zamotať do úžasnej vízie, ktorá robí divy s ich motiváciou, ale môže sa stať, že kvôli nej zabudnú na realitu. Môže sa stať, že skončíte s pár hráčmi zo strednej, s párom dobrých skokanov, ktorí nevedia chytať a tým discgolferom, ktorý nerád katuje. Musíte akceptovať skutočnosť, že tím nie je niečo hmotné, čo sami dokážete ovládať. Tím existuje len vtedy, keď sa zídu viacerí jednotlivci, ktorých motivuje spoločný cieľ. Aby ste zostali v kontakte so svojou dlhodobou víziou, musíte si uvedomiť, kde začínate a krok za krokom pracujte na tom, aby ste ju dosiahli.

Môžete tieto kroky, tieto spoločné ciele, prezentovať najlepšie ako viete prostredníctvom tímových mott, tréningových plánov alebo rozvláčnych e-mailov. Keď však príde na to, čo chce väčšina hráčov vidieť vo svojom vedúcom, väčšinu svojej energie budete musieť vložiť do toho, že pôjdete príkladom. A do toho, že budete počúvať. Vždy. To znamená, že očakávania odložíte bokom a budete sa venovať tomu, čo potrebujú vaši spoluhráči. Viete, kde máte plány, ale nemusíte sa nimi stále oháňať. Niesť ťarchu vedenia tímu a zároveň sa starať o neriadené strely alebo hráčov so slabou dochádzkou si vyžaduje veľa sebaovládania. Zameriavanie sa na bezprostredný úspech by vám v takej situácii narobilo viac škody ako úžitku. Ak je vám jasné, že si asi nikdy nezahráte na majstrovstvách sveta, ale prijímate fakt, že vás táto skúsenosť aspoň osobnostne obohatí, podarí sa vám zachovať si chladnú hlavu, aby ste dokázali ísť svojmu tímu príkladom a aby ste všetkých dokázali viesť smerom ku spoločnému cieľu.

2. Majte srdce na dlani.

Táto rada sa bude mnohým mladým vedúcim ťažko počúvať. Vašou úlohou vedúceho nie je, aby vás mali všetci radi, ale aby vás rešpektovali, mali by ste byť prístupní a pochopení. Ak by ste sa silou-mocou snažili, aby vás každý člen tímu prijal, bolo by to, ako keby ste piekli koláč susedom zakaždým, keď by váš pes omočil ich poštovú schránku. Medzi vami a hráčmi bude kvôli chybám a nedorozumeniam kopa nezhôd. Nájdete hráčov, s ktorými si budete dobre vychádzať, ale budú aj takí, ktorí vám budú oponovať. Niekedy sú sebeckí, ale niekedy zase neinformovaní alebo zmätení. Pri riešení sporu je ťažké oddeliť osobné pocity od potrieb celého tímu. Niesť toto bremeno a ešte k tomu viesť tréningy a rozposielať e-maily vie byť dosť ťažké. Môžete byť ku svojim spoluhráčom úprimní, ale nedovoľte, aby stres ovplyvnil váš postoj a pokojnú myseľ. Zlá nálada sa prenáša na druhých rovnako ako dobrá, takže tu je dôležité zvládať stres tak, aby ste spoluhráčov nestiahli so sebou.

Najlepší spôsob, ako sa vyrovnať so stresom, je hovoriť o svojich pocitoch a problémoch s ľuďmi mimo tímu. Potrebujete niekoho, kto vám dá nezaujatú spätnú väzbu bez toho, aby vedel, ako veľmi sa Kača dokáže rozzúriť alebo ako Miki strašne smrdí. Spoluhráč vám môže povedať, „Vykopni ich z tímu! My to zvládneme.“ Ale niekto, kto vie o ľuďoch trochu viac, vám môže povedať, „Spýtaj sa, aký mali deň, alebo zisti, či nepotrebujú pomôcť kúpiť mydlo.“ Nielenže sa vám podarí uvoľniť spoluhráčov stres tým, že sa vyrozpráva, ale tiež objavíte nový spôsob riešenia situácie, ktorý by vám možno nenapadol, keby ste sa na situáciu nepozreli s nadhľadom. Tým, že budete napĺňať svoje emocionálne potreby lásky a akceptácie mimo tímu, bude sa vám ľahšie vnímať atmosféra v tíme zvonku a na tréningy budete chodiť pripravení, sebaistí a dobre naladení, aby ste zlepšili náladu svojim spoluhráčom.

3. Zistite, aké typy ľudí máte v tíme a rozdeľte im úlohy.

Zakladanie ultimate tímu je niečo, čo nemusíte robiť sami. Máte súbor dobrovoľníkov, ktorí už tímu venujú svoj čas ako športovci. Ak ich dostatočne dobre presvedčíte, mohli by si tiež nájsť čas, schopnosti a túžbu robiť niečo viac. Finta je v tom, že sa stotožníte s tým, s čim sa stotožňujú oni. Keď sa spýtate hráča, prečo má rád ultimate, odpovede budú rôzne. Na základe týchto odpovedí môžete pochopiť hráčovo pozadie a zistiť, v ktorej oblasti bude s najväčšou pravdepodobnosťou užitočný:

  • Spoločenskí hráči hrajú ultimate kvôli ľuďom, ktorí ho hrajú a kvôli pozitívnej tímovej kultúre. Navonok sa stotožňujú s duchom hry, ale ako šport im to v niektorých prípadoch veľa nehovorí. Toto sú hráči, ktorí dokážu byť tvoriví, čo sa týka tímových pokrikov, plánovania spoločenských akcií a pravidelného posielania priateľských pripomienok spoluhráčom.

  • Hráči, ktorí hrajú kvôli telesnej kondícii, sa stotožňujú s ultimate ako so športom a s jeho jedinečnými športovými nárokmi. Ak v minulosti reprezentovali univerzitu v nejakom športe, je možné, že budú mať problém pochopiť ideu spiritu. Majú však schopnosť prispôsobiť sa. Títo hráči vedia niečo o fungovaní ľudského tela či o zdravotných pomôckach a môžu byť užitoční pri zostavovaní cvičebných plánov pre tím, za predpokladu, že zoberú do úvahy momentálnu kondíciu všetkých hráčov.

  • Hráči, ktorí vyhľadávajú informácie, sú zriedkaví, ale práve takých najviac chcete, aby sa venovali riadeniu tímu. Stotožňujú sa s dynamickou stratégiou tohto športu a so zložitou aerodynamikou disku a zároveň aktívne hľadajú rady, ako zlepšiť rôzne schopnosti. Z takého z nich, ktorý má správny mix charizmy a pozornosti, by ste mohli mať skvelého druhého kapitána.

Po tom, ako identifikujete typy svojich hráčov, budete môcť získať lepšiu predstavu o tom, ako vyvážiť ciele a udržať každý typ hráča spokojný. Jedna z náročnejších úloh mladého vedúceho je vedenie nováčikov – starať sa o to, aby ich to bavilo a zároveň ich viesť k cieľu. Jednoducho musíte dbať na to, aby mali pocit, že niekam patria, takže nešetriť uznaním a osobnými rozhovormi. Ak chcete, aby vám naozaj pomohli, zostavte projekty a úlohy tak, aby mali málo premenných, aby bolo isté, že zvyšok prevezmú do vlastných rúk a zároveň buďte k dispozícii, aby ste mohli odpovedať na otázky. Spisovanie podrobných pokynov, ako naplánovať cestu na turnaj, totiž môže zabrať viac času, ako keby ste si to urobili sami. Prenechajte časť zodpovednosti aj nim, čím dostanú rovnakú príležitosť sa rozvíjať, akú ste mali vy.

Zhrňme si to. Tri najdôležitejšie veci, na ktoré treba pamätať, keď zakladáte nový tím, sú trpezlivosť, pozitívny prístup a uplatnenie. Počítajte s tým, že začiatky budú trvať aspoň dva roky. Menšie úspechy sa istotne dostavia, ak budete trpezliví. Okamžité uspokojenie v súťaži tu však nehľadajte. Cesta so spoluhráčmi k dosiahnutiu úspechu bude rovnako uspokojujúca, ako samotné dosiahnutie onoho úspechu. Pozitívny prístup je taktiež nevyhnutný. Keďže vy ste vedúcim tímu, spoluhráči budú sledovať každý váš krok. Vaša radosť a optimizmus osvieti celý tím a pomôže dosiahnuť úspech. V neposlednom rade, nebojte sa požiadať o pomoc. Ak hráči vedia, že môžu tímu pomôcť dosiahnuť úspech, obsaďte ich do pozícií, v ktorých najlepším spôsobom využijú svoju identitu a silné stránky. Každý tím má ťažké začiatky, ale práve nimi si každý tím musí prejsť, aby vytvoril úžasné dedičstvo. Založte svoj tím už teraza pridajte sa do radov budúcich vedúcich ultimate.

Ken Kaminski, Emily Clarke

preložil Juraj Gašpar

úpravy: Redakčná rada

pôvodný článok TU

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.