XEUCF 2009 – Majstrovstva Europy klubov v Ultimate Frisbee

Minulý týždeň (24.-27.9.2009) sa konali v Londýne Majstrovstvá Európy klubov v Ultimate Frisbee – xEUCF 2009. Slovensko reprezentoval jeden klub, Outsiterz, v kategórii MIX, a viacerí slovenskí hráči v kategóriách OPEN a WOMEN: Maco (Ragnarok), Andrej Adamčík (Feldrenner) a Katka Boďová (Hot Beaches).

Turnaj potvrdil dominanciu anglických tímov, ktoré zvíťazili v troch najdôležitejšich zo štyroch kategórií a vybojovali ešte dve strieborné a jednu bronzovú medailu. Z nášho centrálneho regiónu uspeli len dievčatá z Hot Beaches (CR), bronz, a nemecký mix Frizzly Bears, striebro.
Prehľad medailistov:
OPEN
1. Chevron Action /UK
2. Skogs Ultimate /SWE
3. Clapham United /UK
WOMEN
1. Iceni /UK
2. Leeds /UK
3. Hot Beaches /CZ
MIXED
1. Brighton Ultimate /UK
2. Frizzly Bears /GER
3. Gronical Dizziness / NL
MASTERS
1. Helsinki /FIN
2. Age Against the Machine /UK
3. Iznogood /FRA
Majstrovstvá ukázali niekoľko trendov. Triumf tímu Chevron bol podmienený mimoriadnou fyzickou pripravenosťou, ktorá im umožnila zastaviť aj výborne hrajúci švédsky tím Skogs. Bez takejto mimoriadnej prípravy budú mať európske tímy veľký problém konkurovať elitným mimoeurópskym na budúcoročných majstrovstvách sveta v Prahe. V ženskej kategórii jednoznačne dominoval tím Iceni, ktorému sa darilo takticky kúskovať hru svojich súperov a zároveň stupňovať svoj vlastný výkon. Majstrovstvá zároveň potvrdili fakt, že ak prebiehajú kategórie OPEN, WOMEN a MIX naraz, elitní hráči sa zameriavajú najmä na prvé dve z tých kategórií. Taktiež sa potvrdilo, že mnoho elitných tímov vzniká spájaním sa viacerých lokálnych tímov do silnejších celkov, ktoré sú potom kompetetívnejšie (napr. Hot Beaches, Silence z Čiech, Woodchicas, Feldrenner, Woodies a Jinx z Nemecka, alebo DJi Sam Soe z Rakúska).
Z našich hráčov dopadla najlepšie, a bronzovú medailu domov priniesla, Katka Boďová, ktorej tím Hot Beaches vyhral vo svojej kategórii aj cenu Spirit of the Game. Slovenský MIX team Outsiterz taktiež zaznamenal úspech a skončil 10. (z 20 tímov) po veľmi dobrých výsledkoch v skupine. Tím Ragnarok s Macom skončil na siedmom mieste, kým Feldrenner s Áďom na 12. mieste, obaja pred lokálnymi konkurentmi z Čiech (13. Silence), Rakúska (17. DJi Sam Soe, 31. bigEZ) či Nemecka (15. Woodies, 18. Wall City), aj keď obiva ich tímy mali vyššie ašpirácie.
Pripomeňme, že bronzová medaila nie je prvá pre Slovensko. V rokoch 2006 a 2008 získal bronz v kategórii OPEN aj Maco s tímom Ragnarok, a ešte starším striebrom sa môže pochváliť aj Vilo Holička (s tímom Claphamu), ktorý sa na tieto majstrovstvá prišiel pozrieť ako divák (rovno z tréningu jeho nového tímu Golden Ants London).
Podrobné výsledky turnaja môžete nájsť na stránke www.xeucf2009.org. Množstvo fotiek sa nachádza na sociálnej sieti Facebook. Report z turnaja by sa mal zakrátko objaviť aj na stránke outsiterz.org.