analýza finále M SR v ultimate 2009

analýza finále M SR v ultimate 2009
Skoncila sa sezóna 2009
pre mnohé tímy bola pomerne pestrá co sa týka ucasti na turnajoch
ale v podstate aktívne vyhladávali turnaje iba tri tímy
Scorpions, Outsiterz a Mental Discorders.

Outsiterz vs Mental Discorders 11:13 (8:6)

Práve preto zrejme nikoho neprekvapilo to, že do finále sa prebojovali
Outsiteri a Mentolkovia. prekvapením však bola neúcast Škorpionov ktorí by rozhodne zamiešali poradie.
Možno aj vdaka ich neúcasti sa chopili šance Discrediti ktorí si zaslúžene vybojovali prvé medaile od roku 1999.
Svoj typický rýchly flow tento rok doplnili o deep game, ktorá výrazne napomohla ich zdarnému umiestneniu.
finále:
akých chýb sa finalisti dopustili a naopak na co správne reagovali?
Tímy prišli na turnaj naše pomery s velkým poctom hrácov co predznamenalo vela. Outsiterz s 24 clenným kádrom rozdelený na dva tímy a Mental Discorders so 17 hrácmi podporení 3 nehrácmi.
Pravdepodobne najvýznamnejšia chyba Outsiterz bola že ich A tím mal len 11 neskôr 10 hrácov. (Ak by mali o 2-3 hrácov viac…)
Oba tímy trochu zanedbali rozcvicku na zápas co sa mierne podpisalo na výkone.
Zápas zacali Mentolkovia zónovou obranou aj napriek tomu, že Outsiteri hrali mierne povetre,ktorá po pár sekundách resultovala v turn-over. Avšak MD bod vdaka zbrklej a nepresnej rozohrávke nedosiahli.
Nebýva to casto ale zlomový moment nastal práve v prvom bode. Ak by outsiteri tento bod neskorovali dovolím si tvrdit že zápas by vyzeral inak.
Mental musel teda zaskórovat proti vetru. Ousiterská zóna bola úcinna a MD sa utiahlo možno až zbytocne k profesorskej swingovacke, ktorá skoncila nevynútenou chybou a niekolkokrát sa to zopakovalo (drop, zlý hod)
Mental nedokázal zmenit štýl hry až na pár výnimiek (dlhá prihrávka zo sideliny do zóny ktorá skoncila bodom)
Outsiteri naopak využili dlhé a stredne dlhé prihrávky a mohli polahky skórovat pri nedôraznej osobnej obrane. Napriek tomuto nedostatku MD rotoval takmer všetkých 17 hrácov aby mohol vystupnovat tempo.
Tento herný plán by zabral ovela skôr ak by hráci eliminovali prestoje pocas bodov a turnoverov. Aj preto sa podarilo Outsiterom vyhrat polcas 8:6.
Opät, ako by vyzeralo finále ak by MD siahli po time oute v prvom polcase a prehodnotili herný plán proti zónovej obrane. Outsiterská zóna mala dobrú štruktútu ale proti handlerskej elite slovenska outsiterský cup tahal za kratší koniec. ako by vyzeral útok MD ak by sa podarilo lepšie zapojit
strednopoliarov (popperov)?
Zasádná zmena v hre Mentalu nastala až po polcase a to hned prvý bod. Mentolkovia vycítili, že ich cas prichádza a pridali na aktivite. Do karát im aj hral fakt že OUtsiteri zacali hrat riskantnejšie v útoku a podavali výkon na hranici možností.
Následná dropy Outsiterov hlavne v zóne vyplývajúce z fyzického vycerpania MD premenili a dorovnali skóre.
Približne 20 minút do konca si zobrali outsiteri oddychový cas a podarilo sa im zaskórovat po zatvorenej strane.
Bol to velmi dôležitý bod a podlomil by moralku každého tímu. Mentalovská velka striedacka pochopila a zacala burcovat hrácov co ich podržalo v hre.
Toto bol moment ktorý outsiteri vôbec nevyužili. Mentalovská striedacka bola aktívnejšia a pomáhala hrácom ako v obrane aj v útoku.
Koncom zápasu MD viedli (prvýkrát za Stavu 10:11). MD tlacili a chceli vyhrat ale rozdiel bodov nebol výrazný a tak sa snažili o poistenie skóre podstatne tesnejšou hrou v obrane a dravejším tahom na zónu proti zóne.
Outsiteri odpovedali bodom na 11:12 a do hry prichádzalo aj predlženie. Lenže v poslednom bode pri spornom calle MD nezvládol emócie a doslova na gólovej ciare pochybil pri lahkej prihrávke. Outsiteri zakladali útok a rozbiehali velmi dôležitý bod zápasu. Toto bol další zlomový moment a ak by nebol turnover MD by boli v komplikovanej situácii. Nakoniec približne minútu po uplynutí casu dali posledný bod zápasu
11:13.

Dodatky:
mental discorders mali najatletickejší tím
absentovala však zohranost a prílišná špeciazácia ktorá proti zóne neplatila
paradoxne minimum huckov (pocas celého turnaja)
príliš vela nevynútených chýb

outsiteri
dodržiavanie herného plánu
dobrý tah na zónu v útoku
nevyužitie potenciálu celého tímu