Úspech našich juniorov v Grazi

Po skvelých minuloročných skúsenostiach sme aj tento rok poslali našich juniorov na halový turnaj do Grazu. A tentokrát to dopadlo ešte lepšie: okrem skvelých zážitkov si domov doviezli aj ceny za prvé a štvrté miesto. Viac o turnaji si môžete prečítať v článku.

Tento rok štartovali v Grazi dva vyrovnané slovenské tímy pod menami Juniori A a B, obidva s ambíciou turnaj vyhrať. To však nebolo také jednoduché, keďže na turnaji boli kompletní rakúski juniori, ktorí vďaka skúsenostiam z mnohých vrcholových podujatí a kvalitným tréningovým podmienkam patria k európskej kvalite v tejto vekovej kategórii. Okrem domáceho Grazu a Viedne nechýbali Gregorov Styer či Innsiders z Innsbrucku.
Turnaj sa hral v divízii easy-mix 5 na 5 s aspoň jedným dievčaťom v každom tíme na ihrisku. Organizátori udržali vysoko nastavenú latku a tak sme aj tentokrát zažili výborne zorganizovaný turnaj s ateltickou dráhou a malou telocvičňou na rozcvičku.
V piatok a v sobotu ráno na cestu vlakom a autom vyrazilo 19 hráčov (14 chlapcov a 5 dievčat) z KEFearu, Morthens, Kus plastu, U.F.O., Baníku, Scorpions a Outsiterz. V sobotu čakali obidva tímy štyri skupinové zápasy, s ktorými si bez väčších problémov poradili, aj keď dva tímy Innsiders nás kvalitne preverili. V nedeľu ráno sa hrali posledné skupinové zápasy, v ktorých sa už rozhodovalo o víťazoch 6-členných skupín. Najprv sa tímu B nepodaril zápas s domácim Catchupom, potom však tím A porazil viedeňských huskiEZ a tak sa o trochu neskôr hralo čisto slovenské semifinále. V ňom po boji vyhral tím A výsledkom 11:7. Nasledovala krátka prestávka a po nej skvelý zápas o tretie miesto. V ňom tím B až do konca držal tempo s výborne hrajúcim tímom HuskiEZ. Rozhodla však jedna neúspešná prihrávka do zóny na konci a rýchly protiútok a zápas skončil 9:7.
Nasledovalo strhujúce finále, v ktorom domáci tím hnalo dopredu početné publikum. V takejto atmosfére a neskutočnom hluku povzbudzujúcom Catchup naši hráči často ani nepočuli stall count ich obrancu. Napriek tomu po výbornom začiatku s pár ťažko vybojovanými bodmi viedli 6:3. Na konci začal Catchup doťahovať a po našej neúspešnej dlhej prihrávke vyrovnal na 9:9. V rozhodujúcom bode však náš tím nezaváhal a trnavská spojka opäť po týždni zafungovala perfektne a po dlhom upsajde od Lukyho Kvetana na Pata Košťála zavládlo v hale hrobové ticho prerušené len obrovskou radosťou celej našej výpravy. Treba spomenúť, že juniorom sa podarilo Catchup poraziť až na šiestykrát, medzitým s ich OPEN tímom prehralo ako Mor ho! v nesmierne dôležitom zápase na kvalifikácii EUCR 2012 v Maribore a na nedávnom turnaji 7 v Maďarsku, tak aj Outsiterz na winterCEL.

Ešte viac ako víťazstvo a skvelé štvrté miesto (z 12 tímov) na turnaji nás však môže tešiť spôsob, ako sme ho dosiahli: tímovou hrou, v ktorej bol dôležitý skutočne každý hráč a hráčka. Naša hra pripomínala hru Morthens v Hlohovci počas semifinále a finále HMSR, t.j. aktivitu, rýchlosť a obrovskú intenzitu, ktoré spoločne aj teraz priniesli turnajové víťazstvo. Výborne sme hrali najmä v obrane, kde predvádzali obidva tímy asi najlepšiu hru spomedzi všetkých tímov na turnaji (ba dokonca náš B tím prevýšil A tím). Cenu pre najlepších obrancov v našej výprave si odniesli Miro Stankovič a Kika Ferencová (obaja tím B), avšak vybrať dvoch hráčov bolo naozaj ťažké, keďže nejakou tou obranou a blokom sa predviedol asi každý v našich dvoch tímoch. Okrem stálic našej juniorskej repre a brutálne zlepšujúcich sa hráčov ako Tomáš Petrík a Krištof Hlavačka zo Scorpions, či Zdeno Lehuta a Samo Strečanský zo Špačiniec a fakt výborne hrajúcich všetkých (!) dievčat výborne zahral aj debutant v slovenskom výbere Milan Hajšo zo Špačiniec. Kto videl našich juniorov pred viac ako rokom by asi neveril, že sú to tí istí hráči. Vďaka za tento úspech tak určite patrí aj klubom, predovšetkým U.F.O., KEFear, Kus plastu a Scoripons, ktoré sa juniorom venujú a dávajú im čoraz viac šancí. Obom tímom výrazne pomohlo aj to, že mali skvelých kapitánov, ktorí išli príkladom pri tréningu, rozcvičkách a aj v samotných zápasoch. Táto generácia hráčov má pred sebou toho ešte veľa a ak vydrží v nasadenom tempe, nemusíme sa o budúcnosť slovenského ultimate obávať.
K zaujímavým prvkom turnaja patrí aj maďarský tím Purple Jam, ktorý sa na turnaji zúčastnil aj minulý rok. Pod vedením Marian Vladár v ňom hrá cca. 10 dievčat vo veku do 15 rokov, ktoré predvádzajú veľmi peknú a nebojácnu hru často proti 19-ročným chalanom. V sobotu poriadne potrápili aj naše B-čko, ktoré malo najmä na začiatku zápasu s obetavou hrou mladých maďariek (a jedného mladého maďara) veľké probémy. Pokrok, aký tento tím zaznamenal od minulého roku je však obrovský. Tento rok odohrali viacero tesných zápasov proti oveľa skúsenejším a starším tímom a predviedli neskutočné kombinácie. O rok-dva môžu byť pre naše dievčatá a ženy reálnym súperom.
Okrem hry si naši juniori užili turnaj aj inak a netradične: večerný výlet na hrad (s množstvom schodov po celodennej hre), zabavné hry s fitloptami, stojky, premety a vôbec skvelá zábava skoro po celý čas.

Našich juniorov najbližšie čaká turnaj Blowout, na ktorom sa predstaví v ženskej divízii slovenský juniorský dievčenský výber, a v divízii OPEN kombinovaný tím zložený napoly zo skúsených hráčov a nových mladých nádejí.
V apríli pocestujú dva OPEN tímy (v juniorskej divízii) a jeden WOMEN tím (v ženskej divízii) na Winterligu do Viedne. Dievčatá budú štartovať aj na regionálnom kvalifikačnom turnaji série EUCS v českých Šardiciach. Na 11.mája je pripravený spoločný kemp pre juniorov a pre začiatočníkov a menej skúsených hráčov v Trnave, na ktorý všetkých hráčov zároveň pozývame. Turnaj Juniorských majstrovstiev Európy EYUC 2013 sa koná v nemeckom Kolíne v auguste a vyšleme naň tímy OPEN a WOMEN vo vekovej kategórii do 19 rokov. Našich juniorov si pravdepodobne budete môcť pozrieť minimálne v rámci exhibícií aj na turnajoch Ultimate ligy SAF tento rok.
Výsledky
1. SK Juniors A
2. Catchup (AT)
3. HuskiEz (AT)
4. SK Juniors B
5.-6. Inn-divers (AT)
Ziegen Kriegen (AT)

12. Purple Jam (HU)
Zostavy:
SK Juniors U19 A:
kaptáni: Pato Košťál, Luky Kvetan (Morthens)
hráči: Aďa Lehutová (U.F.O.), Anka Surová (Kus plastu), Kuzmo Kuzmík, Dan Kollár (Outsiterz), Zdeno Lehuta, Samo Strečanský (U.F.O.), Krištof Hlavačka (Scorpions)
SK Juniors U19 B:
kapitáni: Miro Stankovič (KEFear), Matej Sury Surový (Kus plastu)
hráči: Timea Taschová (Baník), Zuzka Lehutová (U.F.O.), Kika Ferencová (LayDs), Kubo Jančišin (KEFear), Fero Surový (Kus plastu), Samo Cibulka (Outsiterz), Tomáš Petrík (Scorpions), Milan Hajšo (U.F.O.)
tréneri: Rišo Kollár, Katka Boďová, Miki Kvetan, Bruno Michálek, doprovod Dáša Legényová.

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.