Správa o činnosti za rok 2018 – Ultimate

Správa o činnosti Sekcie ultimate SAF za rok 2018

Autori: Veronika Čolláková, Marcel Kucharík, Jakub Banetka, Matej Surový, Tímea Petrovičová, Martin Števko

ULT SAF, 15.12.2018

Členská základňa

 • 304 členov (200 mužov a 104 žien)
  • 124 juniorov (ročník 1999 a mladší) z toho 74 chalanov a 50 báb
  • 40% zo základne sú juniori – nárast oproti minulému roku
  • Členská základňa sa mierne zvýšila oproti minulému roku
 • Evidencia prechádza zmenou a od roku 2019 sa bude evidencia robiť cez nový databázový systém, ktorý programuje Mišo Kováč. Tento by mal priamo robiť aj posielanie údajov na ministerstvo.

Domáce turnaje

 • QHMSR-O organizoval Kus Plastu 2.-3.12.2017 v Senici, zúčastnilo sa 10 tímov. Z kvalifikácie postúpilo týchto 5 tímov v poradí Mental Discorders, Paskudy, Kus Plastu, North Side, Discredit, spirit získal Baník Lásky Tyro. Link na výsledky tu.
 • HMSR-O organizoval Kus Plastu 10.-11.2.2018 v Hlohovci, zúčastnilo sa 10 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Baník Lásky, Iron Horse, Kus Plastu, spirit získal Kus Plastu. Link na výsledky tu.
 • HMSR-J organizovali Sury, Čolka, Skaja, Lenka, Wendy a Majcko 24.2.2018 v Krupine, zúčastnilo sa 7 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí KeFear, North Side 1, Outsiterz, spirit získali dva tímy: North Side 1 a Baník Lásky. Link na výsledky tu.
 • HMSR-W organizovali Sury, Čolka, Skaja, Lenka, Wendy a Majcko 25.2.2018 v Krupine, zúčastnilo sa 7 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Diamond Foxes, U.F.O. Women Power, North Side Women, spirit získal Kus Ženy. Link na výsledky tu.
 • HMSR-X organizovali Kus Plastu a Kus Ženy 14.-15.4.2018 v Senici, zúčastnilo sa 7 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí: U.F.O. Špačince, Kus Plastu, North Side 1. Spirit získali dva tímy: North Side 1, Kus Plastu B. Link na výsledky tu
 • 1. Kvalifikačné kolo organizovali Kus Plastu a North Side 5.-6.5.2018 v Turzovke, zúčastnilo sa 8 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Outsiterz, Baník Lásky, Mental Discorders, spirit získal Kus Plastu. Link na výsledky tu
 • MSR-X organizoval Kus Plastu 9.-10.6.2018 v Rovensku, zúčastnilo sa 7 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Iron Horse, Outsiterz, U.F.O. Špačince, spirit získal Kus Plastu. Link na výsledky tu
 • 2. Kvalifikačné kolo organizoval North Side 21.-22.7.2018 v Zákopčí, zúčastnilo sa 6 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Kus FEAR, North Side, Outsiterz, spirit získali North Side U17. Link na výsledky tu
 • MSR-O organizovalo UFO 29.-30.9.2018 v Špačinciach, zúčastnilo sa 8 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Outsiterz, Baník Lásky, Mental Discorders, spirit získal Kus Plastu. Link na výsledky tu.
 • MSR-W organizovalo UFO 29.9.2018 v Špačinciach, zúčastnili sa 4 tímy. Prvé tri miesta obsadili v poradí Diamond Foxes, Kus Sisterz, North Side, spirit získali Diamond Foxes. Link na výsledky tu.
 • QHMSR-O organizoval Kus Plastu 10.-11.11.2018 v Senici, zúčastnilo sa 12 tímov. Z kvalifikácie postúpilo týchto 5 tímov v poradí Outsiterz, North Side, U.F.O. Špačince, KeFear, Mental Discorders, spirit získalo U.F.O Špačince. Link na výsledky tu

Juniorské reprezentácie do 17 rokov (U17)

Divízia U17 prešla taktiež na systém dvojročnej prípravy na EYUC 2019 vo Wroclaw. Celkovo sa do prípravy zapojilo 25 dievčat a niečo vyše 30 chalanov. Dievčenská časť prípravy absolvovala 6 akcií, 4 kempy a 2 turnaje. Chlapci absolvovali 5 akcií (4 kempy, 1 turnaj). Kempy prebehli v edukačnej a pohodovej atmosfére s veľmi pozitívnou odozvou od zúčastnených.

Vrcholom sezóny mali byť Trnava Frisbee Games, ktoré ale bohužiaľ kvôli malej účasti zahraničných súperov skončili pre chalanov ako kemp, kde si zahrali proti pickup tímu, zatiaľ čo dievčatá odohrali viacero zápasov proti jednému súperovi – maďarskému dievčenskému U17 výberu. Druhým turnajom bol juniorský turnaj v Gyori, kde chalani odohrali veľmi úspešne a skončili na – mieste. Dievčatá hrali vyrovnané zápasy no vyhrať sa im podarilo len raz a obsadili tak posledné miesto. Odniesli si však domov cenu Spirit v kategórii Women. Odozvy od zúčastnených boli veľmi pozitívne. SAF bude v týchto aktivitách pokračovať a rozvíjať ich aj v ďalšom roku v snahe postaviť reprezentačné tímy na nadchádzajúce ME v poľskom Wroclavi.

Juniorské reprezentácie do 20 a do 24 rokov

Kategória open, v ktorej boli spojení chlapci do 20 a do 24 rokov nabehli taktiež na dvojročný cyklus. Fungovanie malo slabý štart, koncom roka vedenie obnovilo akcie so snahou o reštart fungovania. Prípravy sa počas roka zúčastnilo 31 juniorov. Účastníci absolvovali dokopy 5 akcií (2 turnaje a 3 kempy). Priemerná účasť juniora na akciách bola slabá: 2.45 akcie/juniora (chýbal záverečný turnaj a motivácia). Ako jeden z kľúčových problémov bol identifikovaný podhodnotený počet trénerov/manažérov.

Seniorská Women reprezentácia

Rok 2018 bol pre Women Repre (WR) v znamení rozvoja a spoznávania sa. Akcií WR (Women Repre) sa zúčastnilo 31 hráčiek. Absolvovali štyri kempy (tri hracie, jeden teambuildingový) a štyri turnaje (Windmill, CZ Liga – Dobruška, Wroclowe a Bologna).

Hráčky z juniorskej reprezentácie neprešli úplne plynule do seniorskej reprezentácie a oproti tímu z EYUC 2017 vo Veenendaale tím prešiel kompletnou premenou. Hráčky, na ktorých mala reprezentácia pôvodne stavať neboli veľmi aktívne, a preto sa pracovalo hlavne s novými členkami reprezentačného výberu.

Na pováženie stojí aj fakt, že skúsenejšie hráčky akcie WR v podstate až na pár výnimiek ignorovali.

#Windmill:

Piatok: prehra Gentleladies 5:17, prehra Czech Women 5:15, vyhra Ultimate Dragons 15:14, prehra Triple Mamasitas 11:15

Sobota: prehra Chaos Ultimate 8:11, prehra Southwest 5:15, prehra Helsinki Ultimate Team 2:15

Nedela: vyhra Ultimate Dragons 14:8

zostava: Lucie, Sonda, Julka, Romi, Adel, Lenka, Skaja, Colka, Nika, Wendy, Peta, Zuzka. Anika, Janka

#Dobruška (česká liga):

Sobota: 10:0 3SB B; 7:3 LeftOvers; 9:3 P7; 6:7 Žlutá Zimnice; 11:1 Atruc; 9:8 Terrible Monkeys

Nedela: 4:12 Vychodni block; 9:11 Žlutá Zimnice

zostava: Skaja, Lenka, Nika, Kmeca, Klaudy, Adel, Aďka, Romi

#Wroclowe:

Sobota: Vyhra nad Lost&Found, Frelki, 15:4 Flowers 14:5

Nedela: Vyhra FlowersJunior 15:, Prehra Flowers 9:11

zostava: Kmeca, Klaudy, Lenka, Nika, Zuzka banik, Zoe, Colka, Sasa, Nada, LenBoo, Luc

#Bologna is back:

Sobota: Prehra Alligators 4:14, vyhra Yell 13:3, vyhra FireFly 11:3

Nedela: vyhra CUSB RedBulle 11:3, prehra CUSB Shout 5:12, prehra Alligators 3:13

zostava: Lucie, Romi, Luc, Lenka, Colka, Nika, Robka, Wendy, ZuzkaH, Zuzka, Bia, Janka, Danica

Stredoškolská liga Ultimate Frisbee – SLU

Rok 2018 bol pre SAF prelomový z pohľadu napojenia koncepčného systému ligy na stredné školy. Vďaka iniciatíve Martina Števka a Sama Krajčiho vznikol systém stredoškolskej ligy, ktorý sa úvodom veľmi dobre uchytil.

SLU má dve nezávislé časti – outdoor (SLU) a indoor (HSLU), ktoré zdieľajú rovnaký formát, pravidlá, aj financie (teda všetko ďalej napísané platí ako pre SLU tak aj pre HSLU). Cieľom SLU je primárne rozvoj ultimate frisbee na Slovensku a budovanie pozitívneho vnímania ultimate ako športu vhodného pre mládež a školy. Pozostáva z troch regionálnych kôl (západ, stred a východ) a z finálového kola na ktoré postúpi osem najlepších tímov.

Interný Dokument tu

Letná sezóna

V lete sa prvýkrát v histórii konali 3 kvalifikačné a jedno finálové kolo stredoškolskej ligy. Celkovo sa do súťaže zapojilo 16 stredoškolských tímov so 103 hrajúcimi hráčmi. “Testovacia sezóna” – sezóna okrem iného slúžila aj na oboznámenie sa so športom na školách a nastavenie pravidiel tak, aby vyhovovali SAF aj školám. Dosah je odhadovaný na 1300 ľudí cieľovej skupiny.

Novovzniknutý formát citeľne posunul rozvoj ultimate (na základe centrálne organizátora minimálne v regióne Košíc). Štart ligy so sebou niesol aj klasické problémy. Neznalosť ligy znamenal ťažšie zháňanie organizátorov / tímov. Pomalému rozbehu projektu prispela slabá podpora zo strany klubov.

Zimná sezóna

Aktuálne beží zimná časť stredoškolskej ligy, v ktorej prebehli regionálne kolá na západnom, strednom a východnom Slovensku. Celkovo sa prihlásilo 28 tímov z 21 rôznych škôl. Aktívne zapojených bolo 201 hrajúcich stredoškolákov (M-133, W-68), čo predstavuje takmer dvojnásobok oproti letnej časti. Dosah odhadujeme na 6700 ľudí cieľovej skupiny.

Po ukončení letného kola prešli pravidlá ligy miernymi obmenami – “vylaďovanie nedostatkov”, avšak už pomerne stabilný fungujúci formát ligy. Obmedzením štartu iba pre študentov danej školy sme dosiahli zintenzívnenie rozvoja a zároveň zvýšenie kompetitivity ligy.  Ako veľké pozitívum hodnotíme prihlásenie sa prvej školy bez kontaktu na ultimate scénu. Citeľne vyššia podpora zo strany klubov – napriek tomu stále veľký priestor pre zlepšenie.

S narastajúcim menom a prechodom od “priateľského formátu” k oficiálnej lige prišli problémy hlavne v oblasti športu na školách a právnickej oblasti, kde SLU nemá nikoho ani so všeobecným prehľadom.

Výsledky na zahraničných turnajoch

KEFEAR:

 • Can touch disc – 8. miesto (zo 17 tímov)

North Side

 1. Miesto na Rainbow Winter (12 tímov Open) – 4. Miesto Women
 2. Miesto na  EUCR-E X 2018 (12 tímov)
 3. Miesto na V4+  (10 tímov)
 4. Miesto na Trnava frisbee games (6 tímov) – nie je zahraničný turnaj, ale zaradil by som ho tam, keďže nemal nič spoločné s SK scénou)

Outsiterz/Outsisterz

 • Cold Diggers Cup (Bystřice pod Pernštejnem), mixed – 4. miesto (8 tímov)
 • V4+ finals (Budapešť), mixed – 4. miesto (7 tímov)
 • Seven (Budapešť), open – 7. miesto (7 tímov)
 • Weiz (Weiz, AT), open – 6. miesto (12 tímov)
 • V4+ (Györ), mixed – 8. miesto (10 tímov)
 • Vienna Junior League (Viedeň) – 6. miesto (11 tímov)
 • RisingPOT (Opalenica, PL) – 7. miesto (9 tímov)
 • EUCQ women (Šardice, CZ) – 8. miesto (10 tímov)
 • EUCQ open (Šardice, CZ) – 8. miesto (13 tímov)
 • Vienna Spring Break (Viedeň), open – 11. miesto (16 tímov)
 • The Princess Cup (České Budějovice), women – 8. miesto (10 tímov)
 • EUCR (Viedeň), open – 9. miesto (12 tímov)
 • Secret Santa (Budapešť), open – 7. miesto (16 tímov)

Rozvoj

PASKUDY

 • Náš klub nadväzuje spoluprácu s prešovskými saleziánmi a ich deťmi. Zamerali sme sa prevažne na tréningy s mládežou vo veku od 12-17 rokov.
 • V pláne  založenie o.z (občianské združenie)
 • Pokračovanie spolupráce s prešovskými saleziánmi

KEFEAR

 • Iniciatívou hráčov klubu sa s podporou SAF z každoročných indoorových aj outdoorových turnajov organizovaných klubom stala rozvojová Stredoškolská liga ultimate frisbee a tým sa táto myšlienka rozšírila na celé Slovensko.
 • Náborové tréningy s cieľovou skupinou stredoškolákov.
 • Nadviazanie spolupráce s občianskym združením STROM a nábory v tejto skupine ľudí.

North Side

 • Organizácia Kysuckého turnaja – tímy boli jednotlivé obce, mestá na Kysuciach (75 účastníkov z Kysúc) -> report
 • Organizácia North Side plesu – akcia vytvorená prevažne pre rodičov, hráčov a pre ľudí, ktorí podporujú ultimate na Kysuciach, poďakovanie sponzorom a podobne report
 • Brigáda na Ihrisku FK Tatran Turzovka – cieľ budovanie dobrých vzťahov dôležité pre fungovanie klubu report
 • North Side ako 3. Najlepší kolektív na kysuciach (spomedzi všetky športové kolektívy futbal, florbal,hokej, hokejbal, tanečné skupiny a podobne! Veľmi atraktívna anketa)
 • Rozdelenie klubu na 2 fungujúce mixové tímy “Seniorská” čas + “U17” časť – veľký priestor pre deti z krúžkov, integrácia hráčov, ktorí vychodili základnú školu a majú záujem sa venovať ďalej ultimate
 • Prezentácie na základných + jednej strednej škole – celkovo sme behom mesiaca jún obehli 12 škôl, odrobili takmer 100 vyučovacích hodín a naučili základom ultimate vyše 2200 žiakov. (reporty na stránke NorthSide.sk)
 • Rozbehnutie aktívnej spolupráce s Elite-Gym Raková, ktorý podporuje mesačne každého hráča zľavou až 15€ na permanentku (mesačná permanentka pre člena za 5€).
 • Vytvorenie krúžkov – CVČ Klokočov, CVČ Turzovka, CVČ Raková, CVČ Staškov, ZŠ Zákopčie, ZŠ Podvysoká ( dokopy 100 žiakov +-)
 • Založenie Kysuckej základoškolskej frisbee ligy – výsledkom nášho projektu bol vytvorenie tejto ZŠ ligy, ktorá má aktuálne 6 účastníkov. Jedná sa o prvú štrukturovanú regionálnu súťaž na Slovensku. Taktiež je to jediná základoškolská súťaž na Slovensku. Prvého kola sa zúčastnilo 81 žiakov a celkovo bolo postavených 9 tímov report  – rozhodne sa jednalo o najdôležitejšie podujatie roka 2018.
 • Sústredenie určené pre dievčatá z Kysúc – hlavne pre dievčatá z krúžkov s cieľom integrovať dievčatá z krúžkov do ultimate komunity – report

Kus Plastu

 • v septembri prebehol nábor otvorený vonkajší a nábor počas hodín telesnej na gymnáziu -> málo úspešný
 • Aktuálne bežia v Senici krúžky na Gymnáziu L. Novomeského a na 1. Základnej škole Viliama Paulínyho Tótha pod vedením hráčov Kusu Plastu.

Ousiterz/OutSisterz

 • Ukážky na školách v mesiaci jún (ŠPMNDaG, Gymnázium Matky Alexie, súkromná Česká, základná škola Drieňová)
 • Ukážka športu na dňoch športu pre Strednú Zdravotnícku školu
 • Krúžok a aktívna spolupráca s učiteľmi na Gymnáziu ŠPMNDaG
 • Náborové tréningy propagované na fb sietach pre dievčatá -> celkovo sa otočilo 40 dievčat na tréningoch
 • Jednodňový rozvojový ženský turnaj JednoRoŽec -> účasť 6 ženských tímov

Mental discorders

 • Sa zapojil do projektu Bratislava športujúce mesto 2018, kde sme aktívne učili deti, aj ich rodičov, hádzať tanierom. Zoznamovali sme ich s históriou frisbee a s rôznymi odvetviami frisbee. Výsledok – > dievčatko (6) ktoré vyhralo celkovú súťaž označilo frisbee za najlepší šport do éteru SJK
 • Naši tréneri sa ujali juniorskej reprezentácie a odovzdávajú jej dlhodobé skúsenosti.
 • Nadväzovanie kontaktov a vzťahov v Olympijskom výbore na úrovni SAF
 • Skautské sympózium promo
 • FTVŠ výuka PVP frisbee
 • Organizácia ITF turnaja – široká európska účasť (napr. ruského a rumunského tímu)
 • Pomoc pri organizácii tryoutov do reprezentacie SR

Aktivity SAF

 • Chata SAF -> zápisnica, článok
 • Školenie učiteľov v Považskej Bystrici
 • Pokračovanie spolupráce s Teach for Slovakia – seminár pre budúcich učiteľov Teach for Slovakia na ich úvodnom zaškoľovacom Base Campe,
 • krúžok na horeuvedenom Base Campe pod vedením Lenky a Suryho
 • Nadviazanie spolupráce so ŠAŠŠ

Financie a sponzoring

 • Sekcia ULT dostala od SAF štátnu dotáciu vo výške 20 161 €. Z toho 3 130 € viazaných na šport mládeže, 6 131 € viazaných na rozvoj talentovaných športovcov, 7 100 € viazaných na športovú reprezentáciu
 • Od generálneho sponzora SAF firmy Nice Reply s.r.o. získala Sekcia ULT 1 000 €.
 • Ďalších 1000 € dostala Sekcia ULT z rezerv SAF za spustenie Stredoškolskej ligy ultimate.
 • SAF bol schválený grant z dotačnej schémy Bratislavského samosprávneho kraja na prípravu juniorských a seniorských reprezentácií vo výške 900 €.

Významné míľniky roku 2018 slovenskej ultimate scény

 • SAF bol schválený grant z dotačnej schémy Bratislavského samosprávneho kraja na prípravu juniorských a seniorských reprezentácií vo výške 900 €. Ďakujeme BSK za podporu a dúfame, že v nastolenej spolupráci budeme pokračovať aj v ďalších rokoch.
 • SAF prvýkrát v histórii systematicky počas celého roka pracovala s divíziou U17 Women pod taktovkou trénerov Lucia Pekárová, Klára Stopková, Richard Szolík.
 • Rozbehnutie stredoškolskej ligy (SLU)
 • Zavedenie viacročného cyklu fungovania národných reprezentácií, konkrétne seniorská women, juniorská U17 Open a Women a z časti aj juniorská Open U20.

Problémy

 • Stagnujúci až upadajúci počet klubov
 • Neaktívni zástupcovia klubov, veľké množstvo zástupcov v read only mode
 • Neskoro poslané peniaze klubom  – plnenie C
 • Nefungovali rozvojové ligy
 • Slovenské kluby nedokážu konkurovať elitným tímom v našom regióne.

Vízie

 • Vyslanie víťaza stredoškolskej ligy na Svetový školský Šampionát 2019 v Le Mans. Zvýšenie prestíže SLU.
 • Ukotvenie viacročných cyklov a vedení do všetkých národných reprezentácií.
 • Organizovanie akreditovaných školení v spolupráci so ŠAŠŠ http://www.sass.sk/
 • Užšia spolupráca so ŠAŠŠ -> integrovať SLU na portál školského športu www.skolskysport.sk
 • Zvýšenie kvality elitných hráčov – konkurencieschopnosť na európskej scéne
 • Zlepšenie PR športu, zvýšenie povedomia

Disclaimer: Príspevok o zahraničných umiestneniach a rozvojových akciách do tejto Správy o činnosti Sekcie ultimate SAF dodávaju zástupcovia jednotlivých klubov. Z toho dôvodu sú v tejto správe odprezentované len tie aktivity, kde príslušný zástupca podal informácie a nemusia tu byť uvedené všetky aktivity v danom roku, pokiaľ ich zástupca klubu nezverejnil.

Kompletná správa vo formáte pdf.