Správa o činnosti za rok 2017 – Ultimate

Správa o činnosti Sekcie ultimate SAF za rok 2017

Autori: Veronika Čolláková, Marcel Kucharík, Matej Surový, Jakub Banetka, Michal Prusák a zástupcovia klubov Baník Lásky, Kus Plastu, North Side, Os zla, OutSisterz, Outsiterz, Paskudy

ULT SAF, 30.11.2017

Členská základňa

 • Za rok 2017 SAF eviduje 259 členov sekcie Ultimate, z toho 176 mužov a 83 žien. Z celkového počtu je 78 juniorov (ročník narodenia 1998 a vyšší), čo tvorí 30% z celkovej členskej základne. Z juniorov je 40 mužov a 38 žien. Členská základňa sa markantne nezvýšila oproti minulému roku.
 • Stav evidencie členstva na ministerstve je otázny, keďže tabuľky, ktoré im boli poslané minulý rok, stále neboli zapracované do systému. Na začiatku decembra sme pozvaní ako zväz na stretnutie a školenie o informačnom systéme, kde toto bude snáď objasnené.

Domáce turnaje

Pod záštitou hlavičky SAF sa usporiadalo niekoľko domácich súťaží:

  • Q-HMSR-O organizoval Kus Plastu 10.12.2016 v Senici, zúčastnilo sa 9 tímov. Z kvalifikácie postúpilo týchto 5 tímov v poradí Os zla, Kus Plastu, Paskudy, North Side a Discredit. Spirit získali Paskudy. Link na výsledky tu.
  • HMSR-W organizoval Kus Plastu 11.12.2016 v Senici, zúčastnilo sa 6 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí LayD’s, U.F.O. Špačince Women Power, Outsisterz, spirit získali North Side Women. Link na výsledky tu.
  • HMSR-O organizoval Kus Plastu 4.-5.2.2017 , zúčastnilo sa 10 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Os zla, Baník Lásky, Outsiterz, spirit získali Outsiterz. Link na výsledky tu.
  • HMSR-Mix organizovali Paskudy 4.-5.3.2017, zúčastnilo sa 8 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Mental Discorders, U.F.O. Špačince, Kus Plastu, spirit získal Baník Lásky. Link na výsledky tu.
  • 1. Ligové kolo organizoval Kus Plastu 8.-9.4.2017, zúčastnilo sa 10 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí U.F.O. Špačince, Paskudy, Outsiterz, spirit získal Kus Plastu. Link na výsledky tu. Turnaja sa zúčastnil aj tím Leftovers z Brna.
  • 2. Ligové kolo bolo zrušené kvôli malému počtu tímov. Plánovaným organizátorom boli U.F.O. Špačince.
  • MSR Mix organizoval Baník Lásky 3.-4.6.2017, zúčastnilo sa 6 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Mental Discorders, Os zla, Baník Lásky, spirit získala Os zla. Link na výsledku tu.
  • Q-MSR Open plánoval organizovať North Side 19.-20.8.2017. Turnaj bol zrušený kvôli malému počtu účastníkov.
  • MSR Open organizoval Baník Lásky 16.-17.9.2017, zúčastnilo sa 8 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Outsiterz, North Side, Kus Plastu, spirit získal Baník Lásky. Link na výsledky tu.

 

 • MSR Women organizoval Baník Lásky 16.-17.9.2017, zúčastnili sa 4 tímy. Prvé tri miesta obsadili v poradí LayDs Lásky, North Side Women a Kus sestry, spirit získal Kus Sestry. Link na výsledky tu. Turnaja sa zúčastnil aj tím Leftovers z Brna.

 

 • MSR SŠ organizoval Juraj Trappl s finančnou pomocou košického Gymnázia, Poštová dňa 22.6.2017, zúčastnilo sa 8 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí North Side, Gymnázium Alejová, Košice a Gymnázium Jozefa Miloslava Hurbana, Čadca. Spirit získalo Gymnázium, Alejová.
 • HMSR SŠ organizuje Martin Števko s finančnou pomocou košického Gymnázia, Poštová dňa 15.12.2017 (nadchádzajúce).

Juniorské reprezentácie

Už tradične, prvá polovica augusta patrí vrcholnému podujatiu juniorskej ultimate scény. Tento rok sa EUF rozhodla okrem tradičných Juniorských majstrovstiev Európy zorganizovať aj Europsky pohár. Ten sa konal v maďarskom Debrecíne a pre obe juniorské divízie do 20 rokov to bol hlavný prípravný turnaj. SAF prvýkrát v histórii postavila na európskom podujatí aj tím v kategórii do 17 rokov a to práve na už spomínanom EYUCup v Debrecíne. Vedenie v  kategórii U20 Women patrilo na pozícii hlavného trénera už tretí rok Veronike Čolláková, tentokrát po boku s asistentkami Radkou Masloviakovou a Petrou Morávkovou. Hlavným trénerom v kategórii Open U20 bol Matej Surový v spolupráci s asistentom Michalom Kšinantom. Trénerské zloženie v kategórii U17 Open tvorili hlavný tréner Jakub Banetka spolu s asistentami Jánom Bernátom a Jakubom Holazom. Manažérom celej juniorskej výpravý bol Dominik Kovalik.

Ako aj pominulé roky, aj tento rok začala príprava úvodným minikempom v piatok 17.3. 2017 večer pred turnajom Blowout v Bratislave. Intenzívne daždivé počasie už vtedy predpovedalo náročnejšie podmienky, ktorým budú juniori počas svojej prípravy čeliť.

 1. Juniorský kemp sa konal na Dobrej Vode a tak ako bolo po minulé roky zvykom, aj tento rok sa jedna z akcií konala v ubytovni ŠvP Dobrá Voda v termíne 30.3 – 2.4.2017. Popri hernom programe bol pre účastníkov prichystaný aj iný voľnočasový program. Akcie sa zúčastnilo dokopy  47 juniorov (z troch divízií U17, U20 Open a U20 Women)  a 7 trénerov.

Prvým prípravným turnajom bol turnaj Vienna Junior League v apríli vo formáte 5 na 5, kde Slovensko postavilo dva chlapčenské tímy v kategórii U20 a jeden dievčenský tím v rovnakej vekovej kategórii. Na turnaji sa vystriedalo naozaj všakovaké nepriaznivé počasie. Dievčatá turnaj vyhrali. Chalani vybojovali 6. a 7. miesto z celkového počtu 10 tímov. Výsledky zápasov môžete nájsť tu.

Nasledovali akcie 2. prípravný kemp v Kysaku (27.-28.5) a následne 3. prípravný kemp na Kysuciach (17.-18.6 Raková/Staškov). Obe akcie boli víkendové so spaním s účasťou všetkých troch divízií a zamerané na herné taktiky a zohrávanie sa reprezentačných tímov.

V termíne 12.-17.6.2017 Sa v Maďarskom Debrecíne konal Európsky pohár EYUCup pod záštitou Európskej federácie (EUF) a Slovensko na ňom malo zastúpenie až v troch divíziách. Celkové výsledky tu.

U20 Women

V úvodných zápasoch turnaja predvádzali naše dievčatá veľmi pekné a vyrovnané výkony, avšak nedarilo sa im dotiahnuť ich do víťazného konca. Svedčí o tom aj zápas s Rakúskou U20 12:15, či maďarským ženským výberom taktiež 12:15. Prekvapivo v jednoznačnom víťaznom tempe nastúpili do turnaja rakúske U17, ktoré suverénne prechádzali turnajom jedným víťazným zápasom za druhým. Pozor sme si museli dať na papierovo neskúsenejšie Rumunky, ktoré prekonávali svoje možnosti a držali si v zápase tempo až do konca. Tento zápas sme si ale nenechali ujsť a vyhrali stavom 15:12. Z turnaja sme odišli s finálnym 4. miestom.

U20 Open

Turnaja sa v divízii U20 open zúčastnilo 6 krajín – Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Česko, Rusko, Rakúsko. Turnaj sa hral systémom každý s každým plus zápas o umiestnenie. V skupine sa nám podarilo ľahko zdolať v prvom zápase Rusov 15:3 a v piatom zápase 15:8 Rumunov. Z prehier zamrzela prehra v universe pointe proti Čechom 15:14. V zápase o umiestnenie sme obhájili víťazstvo nad Rumunmi 15:6 a získali tak 5. miesto.

U17 Open

Tento rok sme prvýkrát na Slovensku pracovali aj s divíziou U17. Skromná myšlienka postupne naberala viac a viac na reálnosti. Pod vedením Jakuba Banetku, Jána Bernáta a Jakuba Holazu sa podarilo po troch úspešných kempoch zúčastniť vrcholu sezóny, ktorým bol Európsky pohár v Debrecíne, kde si naša najmladšia kategória prvýkrát vyskúšala vrcholový ultimate proti rovesníkom. Tím si už od prvého kempu vybudoval silný kolektív, ktorý bol našou najväčšou zbraňou. Keďže na Slovensku nemáme žiadnu kvalitnú juniorskú súťaž pre U17 kategóriu, takto mladí hráči väčšinou nehrajú v seniorských tímoch na pozíciach ako starší hráči a práve to bola vec, ktorú im U17 reprezentácia ponúkla. Behom hlavného turnaja EYUCup si zahrali vyrovnané a vypäté zápasy, z ktorých sa podarilo 2 vyhrať a z turnaja si odniesli 4. miesto zo siedmich + 2 miesto v spirite.

Na samotné Juniorské majstrovstvá Európy krajín (EYUC 2017, 5.august – 11. august, Veenendaal, Holandsko) cestovali už len výbery U20-tky a to konkrétne 14 dievčat a 15 chalanov. Podrobné výsledky všetkých zápasov nájdete tu.

Open divízia:

Už pred turnajom sme vedeli, že to bude ťažké, čakala nás náročná skupina, v ktorej sme sa mali popasovať s Francúzmi, Britmi a domácimi Holanďanmi. Turnaj sme zahájili ťažkou prehrou 15:0 naservírovanou francúzskou reprezentáciou (ktorí nakoniec skončili tretí). Prehru sme hodili za hlavu a druhý hrací deň sme nastúpili do zápasu s domácimi Holanďanmi s plnou parádou. Bohužiaľ v kľúčovom momente sme mali pull drop nasledovaný Callahanom a nakoniec sme prehrali 15:8. Británia dominovala v našom zápase tak si odnášame výsledok 15:5. Po základnej skupine nás čakal upršaný zápas s Dánmi (15:5) Belgičanmi (15:8), Slovincami (15:8). Predposledný zápas sme prehrali s Fínmi v universe pointe (12:11) a posledný znovu s Dánmi (15:13). Z ME si teda bohužiaľ odnášame 19.(posledné) miesto.

Women divízia:

V základnej skupine sme po prehre s Nemeckom (15:6), Švajčiarskom (15:10), Slovinskom (15:5) a výhre nad Belgickom (15:7) obsadili štvrtú priečku v skupine. V skupine rozhodol zápas so Slovinkami, v ktorom sa čakalo vyrovnaný súboj a boj o stredný pool s možnosťou zasiahnuť ešte do bojov o TOP8. Nanešťastie boli Slovinky nad naše sily a tak dievčatá padli do „lower poolu“. V dolnej skupine sme si v streamovanom zápase urobili chuť a celkom jednoznačne vyhrali nad Írskom 15:6 (zápas je možné pozrieť v archíve po zaregistrovaní sa TU) a hneď na to prišla poobede ďalšia výhra nad Izraelom stavom 14:7. Záver turnaja nám už nevyšiel podľa predstáv. Odplata so Slovinkami sa nekonala, naše dievčatá nedokázali udržať tempo a zápas prehrali. Posledný zápas o umiestnenie proti Fínkam bol veľmi zaujímavý. Striedavo bol hore raz súperov tím a raz náš. Nakoniec sme nedokázali udržať záver zápasu a prehrali stavom 11:15 a museli sme sa tak uspokojiť s konečným 12. miestom.

Výsledky na zahraničných turnajoch

Outsiterz

 • 7. miesto na na EUCQ-E NW (CEL) v Šardiciach v divízii Open a postup na EUCR-E do Viedne (tam obsadené posledné 12. miesto). Výsledky EUCQ resp. EUCR.
 • 7. miesto na Prague Winter 2017 v divízii Open, výsledky tu
 • 10. miesto na Vienna Spring Break 2017 v divízii Open
 • 6. a 2. miesto na jednotlivých kolách V4+ Ultimate League v divízii Mixed
 • 7. miesto na Bubblepest 2017 v divízii Mixed
 • 7. miesto na Winterflug v divízii Open

OutSisterz

 • 11. miesto v ženskej divízii na Prague Winter 2017

(zastúpené tímy s CZ, AT, FR, SK, SUI, SLO…), výsledky tu

 • 9. miesto na EUCQ v Šardiciach
 • 1. miesto v ženskej divízii – medzinárodný turnaj Secret Santa v Budapešti

Baník Lásky / Paskudy Sabinov

 • 11. miesto na EUCQ – E NW (CEL) v spojení s hráčmi z klubu Paskudy
 • 2. miesto na Can Touch Disc, Hajdúböszörmény
 • Paskudy sa ako samostatný klub nezúčastnili na žiadnom zahraničnom turnaji. Chystajú sa ale v januári na Can touch disc.

Kus plastu

 • 4. miesto Cold Diggers cup Brno
 • 4. miesto Veterinární turnaj Brno

North Side

 • 8. miesto na turnaji EUCR-E MiX 2017  vo Veľkých Bíloviciach
 • North Side B 10. Miesto na turnaji Rainbow Winter
 • North Side Women 4. Miesto na turnaji Rainbow Winter – výsledky

Os zla

 • 1. miesto Woodchuck v Maribore
 • 16. miesto Windmill windup v Amsterdame
 • EUCF Caorle 12.miesto
 • 1. miesto druhého kola V4+ Ultimate League

KeFear

 • 6. miesto na Can Touch Disc, Hajdúböszörmény

Rozvoj

Väčšina rozvojových aktivít na Slovensku prichádza z iniciatívy klubov.

Kus plastu

 • prezentácia ultimate na ZŠ V. P. Tótha v Senici a následný vznik krúžku (vedú Matej Surový a Timea Petrovičová)
 • vznik krúžku na ZŠ Komenského (vedie Marcela Macková)
 • pravidelný HAT turnaj
 • školenie 5 učiteľov z 4 škôl (3 ZŠ a 1 SŠ)
 • Turnaj pre základné školy (bude 15.12.2017)

North Side

 • Pravidelné články v Kysuckom večerníku, KysuceSME
 • Organizácia Kysuckého turnaja (11 kysuckých miest a obcí)
 • Spolupráca s futbalovým klubom Tatran Turzovka pri rôznych podujatiach a asistencia pri zveľaďovaní areálu.
 • Prezentácie na Kysuckých školách
 • Vytvorenie nových a udržovanie už zabehnutých krúžkov na základných a stredných školách
  • ZŠ Podvysoká – vedúci Jakub Banetka a Klára Stopková
  • ZŠ Klokočov – vedúca Júlia Banetková
  • ZŠ Zákopčie – vedúca Mgr. Žaneta Paseková
  • Gymnázium J. M. Hurbana v Čadci – vedúca Mgr. Zuzana Straková
  • SPŠ Kysucké nové Mesto – vedúca Mgr. Zuzana Hrabovská
 • Rôzne náborové tréningy v obciach a mestách mimo Turzovky
 • Rozbehnutie aktívnej spolupráce s klubmi Slovan Podvysoká, Slávia Staškov

Outsiterz

 • Prezentácia ultimate na podujatí Športujúce mesto (Bratislava, september 2017)
 • Náborové tréningy na prelome septembra a októbra spojené s veľkoplošnou propagáciou cez facebook.

Baník Lásky

 • 29. – 30. 7. dvaja naši členovia (Katarína Oslancová, Marián Mišeje) usporiadali ďalší ročník hatu – Love is in the hat, tentokrát bol dvojdňový
 • 7. – 8. 9. prebehli nábory a prezentácie ultimate frisbee na základných školách v Prievidzi, následne 9.9. prebehol aj náborový tréning
 • 29. 9. bol na námestí deň mládeže, akcia organizovaná mestom, kde sme takisto dostali priestor na prezentáciu
 • 19. 10. prebehla prezentácia ultimate na gymnáziu v Prievidzi
 • 17. 11. sa za podpory SAF a trénerov juniorskej reprezentácie konalo školenie učiteľov. Školenia sa zúčastnilo 10 učiteľov z celkovo ôsmich škôl.

Paskudy Sabinov

 • Rozvojová EXIT Liga. Pravidelne sa zúčastnovali tímy z Michaloviec, Stropkova, Košíc, Budkoviec.
 • Zavedenie krúžku u Prešovských Saleziánoch, kde máme na starosti cca 15-20 detí vo veku od 13-17 rokov.

Aktivity SAF

 • Turnaj pre ZŠ a SŠ v Bratislave s účasťou 12 tímov (z BA, SE, PD, TU) – hlavný organizátor Petra Morávková
 • Školenie učiteľov –  dňa 17.11. sa v Prievidzi konalo druhé Školenie učiteľov na tému ultimate frisbee na Slovensku. Zúčastnilo sa ho 10 účastníkov z celého okresu. Program pozostával z dvoch prednášok o Ultimate frisbee a Spirit of the game v podaní trénerov slovenskej juniorskej reprezentácie do 20 rokov Veroniky „Čolky“ Čollákovej a Mateja „Suryho“ Surového. Následne účastníci obuli halovky a ultimate frisbee si aj prakticky vyskúšali. Akcia bola organizovaná tímom Baník lásky Prievidza v spolupráci so SAF, ktorá akciu finančne plne dotovala. Organizátori školenia: Katarína Oslancová a Lenka Michalíková (správa tu).
 • Tohto roku SAF zorganizovala 3 víkendové Líderské školenia pod názvom Leadership Academy. Školenia sa uskutočnili v každom regióne Slovenska (východ, západ, stred) počas víkendu v jednotlivých ŠvP. Prednášajúcimi boli významní skúsení hráči a tréneri zo Slovenska ale aj Čiech. Príjemným spestrením boli prednášky od kolegov aktuálne pôsobiacich v Teach for Slovakia na témy práce s deťmi ako aj dospelými. Poďakovanie patrí týmto prednášajúcicm: Jakub Banetka, Veronika Čolláková, Roman Dubovský, Jaromír Jáchym, Martin Keseg, Kateřina Kilianová, Ondrej Mikuláš, Mária Perignáthová, Michal Prusák, Dávid Ogurčák, Matej Surový. Hlavný organizátor – Veronika Čolláková. Podrobnejšie o školeniach si môžete nájsť na týchto eventoch:
 • 18. Februára sa uskutočnil druhý ročník Plesu SAF, na ktorom okrem plesovej zábavy prebehlo zhrnuitie roka 2016 v ultimate a discgolfe a kde boli oficiálne vymenovaní čestní členovia a udelené Výročné ceny SAF (nominácie ako aj výsledky sú dostupné na webe).

Financie a sponzoring

 • Sekcia ULT dostala od SAF štátnu dotáciu vo výške 17 274 eur. Z toho 2 855 eur viazaných na šport mládeže, 3 625 eur viazaných na rozvoj talentovaných športovcov, 4 803 eur viazaných na športovú reprezentáciu a 5 991 eur viazaných na náklady na športovú činnosť.
 • Z týchto prostriedkov boli sumou 11 043 eur podporená príprava a vyslanie juniorských reprezentácií na EYUC 2017 a EYUCUp 2017
 • Z týchto prostriedkov boli sumou 1 929 eur podporené rôzne rozvojové podujatia (turnaje pre základné a stredné školy, školenia pre učiteľov, podpora začínajúcich tímov, Leadership Academy)
 • Ďalších 600 eur dostala Sekcia ULT z rezerv SAF za vyslanú juniorskú výpravu na EYUCup 2017 v divízii do 17 rokov.
 • Od generálneho sponzora SAF firmy Nice Reply s.r.o. získala Sekcia ULT 1 700 eur, ktoré boli kompletne použité na podporu juniorských reprezentácií na EYUC 2017 a EYUCup 2017
 • Všetky transakcie Sekcie ULT nájdete v našom finančnom denníku. Do konca kalendárneho roka ostáva ešte finančne uzavrieť Leadership Academy, novembrové školenie pre učiteľov v Prievidzi, rozvojový turnaj v Senici a poprípade ďalšie rozvojové podujatia, pre ktoré by Komisia ULT schválila podporu.

Významné úspechy roku 2017 slovenskej ultimate scény

 • SAF prvý krát v histórii vyslala reprezentačný tím na európske podujatie EYUCup v Debrecíne v kategórii U17 Open.
 • Do juniorskej prípravy sa zapojilo doposiaľ najväčší počet účastníkov 70 (celkovo zapojenie 3 divízií).
 • SAF zorganizovala sériu líderských školení v jednotlivých regiónoch Slovenska, na ktorej sa prestriedalo celkovo 42 účastníkov a prednášalo celkovo 11 prednášajúcich. Ako veľký benefit školení bola účasť učiteľov z líderského programu Teach for Slovakia, či už v pozícii prednášajúcich alebo aj v pozícii účastníkov (celkovo 4 rôzni učitelia sa zúčastnili školení Leadership Academy).
 • Počas roka prebehli prvý krát v ére dve školenia učiteľov v Senici a Prievidzi, ktorého sa celkovo zúčastnilo 15 učiteľov z celkovo 13 škôl.
 • Počas roka prebehlo zatiaľ najväčší počet školských turnajov, aký bol do tejto doby na Slovensku zorganizovaný (celkovo 6):
  • Bratislava 5.6.,
  • Košice 22.6. (MSR SŠ),
  • Senica 27.6.,
  • Bratislava 22.9.,
  • Senica 15.12.,
  • Košice 15.12 (HMSR SŠ).
 • Väčší záujem o kompetitívny ultimate zo strany klubov. Turnajov európskej série sa tohto roku zúčastnilo oveľa viac slovenských tímov ako minulého roku.
  • Open – Outsiterz, Baník Lásky spojené s Paskudami;
  • Women – OutSisterz;
  • Mix – North Side, Os zla

Mixový tím Os zla ako jediný so slovenských tímov postúpil na finále európskej ligy, kde obsadil konečné 12. Miesto.

Problémy

K-ULT  bojuje s problémami jednak vo vnútorných radoch, tak aj identifikuje problémové oblasti na slovenskej ultimate scéne:

 • Úpadok klubov a ich aktivít
 • Stále málo aktívnych ľudí vrámci K-ULT (situácia sa mierne zlepšila oproti minulému roku) – nečinnosť niektorých zástupcov v K-ULT
 • Slabý záujem o účasť na rozvojových turnajoch na domácej scéne
 • Prechod z juniorskej do seniorskej súťaže.
 • Málo klubov a málo ľudí sa zúčastňuje zahraničných turnajov a porovnáva sa tak s konkurenciou mimo Slovenska (situácia sa mierne zlepšila oproti minulému roku).
 • Chýba koncepcia pri organizácii školských turnajov.

Vízie

 • Pravidelné regionálne súťaže s postupom na celoslovenské kolo pre základné a stredné školy
 • Akreditácia školení pre učiteľov
 • Pravidelné a ustálené organizovanie turnajov MSR-O, QMSR-O, MSR-W a MSR-X a MSR-J outdoor aj indoor.
 • Koncepčné rozvojové kempy vrátane teambuildingovo – animátorského programu / týždňové sústredenie v lete pre juniorov.
 • Zvýšenie kvality elitných hráčov – konkurencieschopnosť európskej scéne
 • Organizovanie väčšieho podujatia európskeho charakteru (typu EYUC Cup alebo EYUC Championship)
 • Zapojiť viac ľudí do práce SAF

Neuskutočnené akcie

 • WCBU 2017
 • MSR-J

Disclaimer: Príspevok o zahraničných umiestneniach a rozvojových akciách do tejto Správy o činnosti Sekcie ultimate SAF dodávaju zástupcovia jednotlivých klubov. Z toho dôvodu sú v tejto správe odprezentované len tie aktivity, kde príslušný zástupca podal informácie a nemusia tu byť uvedené všetky aktivity v danom roku, pokiaľ ich zástupca klubu nezverejnil.

Kompletná správa vo formáte pdf.