Prvý titul pre Prievidzu

Na prvý pohľad to už vyzerá monotónne – február, Hlohovec, hádzanárska hala, halové majstrovstvá Slovenska v kategórii open. Takmer každoročná tradícia. Ale na druhý pohľad už je monotónnosť preč. Od roku 2014 nezískal žiadny tím viac ako jeden titul halového majstra Slovenska! Morthens (2014), Mental Discorders (2015), Outsiterz (2016), Os Zla / Iron Horse (2017), Baník Lásky (2018).

Prvé halové majstrovstvá Slovenska sa konali takisto v hlohoveckej hale, v roku 2010. Výsledky a skladba tímov sú z dnešného pohľadu zaujímavé. Len tri tímy z roku 2010 sa zúčastnili aj tohtoročných HMSR (viď http://szf.sk/1-halove-majstrovstva-slovenska-2010-vysledky/).

Skupinová fáza

Zápasy v skupine A boli poznamenané slabšou zostavou tradičných favoritov Mental Discorders a Outsiterz. Slabšou počtom aj skúsenosťami. To dokázal využiť Discredit a postúpil z tretieho miesta. Víťazstvo v skupine a tým pádom aj miesto v semifinále si zabezpečil tím Iron Horse (obhajca titulu, vlani hrajúci ešte pod menom Os Zla). Ale len vďaka lepšiemu skóre, pretože s výborne hrajúcim Kusom Plastu remizoval. Kus Plastu tak postúpil z druhého miesta.

Skupina B sa zdala zamotanejšia. Suverénny Baník Lásky ju ale nechtiac rozmotal nezvládnutým záverom a remízou v zápase s Paskudami. Paskudy postúpili do boja o titul z druhého miesta, North Side z tretieho. Tímom Expendables a U.F.O. už zostalo len bojovať o piate miesto, zabezpečujúce automatickú kvalifikáciu na HMSR 2019.

Play off

Do semifinále postúpili Paskudy, po víťazstve nad Discreditom a Kus Plastu, ktorý si poradil s North Side.

Obidve semifinále priniesli rovnaký výsledok 16:12 a to aj po veľmi podobnom priebehu. Favorizované tímy získali rýchle vedenie. V ďaľšom priebehu už sa rozdiel nenavyšoval, ale ani výrazne neznižoval. Iron Horse porazil Paskudy a Baník Lásky si poradil s Kusom Plastu.

Piate a posledné miesto zaručujúce automatickú účasť na HMSR 2019 získali Expendables po výhre nad North Side.

Po výborných výkonoch na celom turnaji si zaslúžené tretie miesto (a vytúžené medaile) do Senice odniesol tím Kus Plastu. Aby to nebolo málo, vyhrali aj cenu Spirit of the game. Štvrté miesto zostalo stále lepším Paskudám (zlepšeni o 2 miesta oproti roku 2017).

Finále

Finále ponúklo výborný zápas s veľkým nasadením. Iron Horse nútil svojou zónovou obranou Baník k veľkému množstvu prihrávok. Baník to nerozhodilo a útočil veľmi trpezlivo. Na druhej strane Iron Horse využíval svoju atletickosť a rýchle hody k skórovaniu. Žiadny tím nezískal výraznejší náskok. Ku koncu sa zdalo, že Iron Horse strháva zápas na svoju stranu. Ale Baník nestratil nervy, získal potrebné 2 brejky a v poslednej minúte trpezlivo útočil na víťazstvo. Bod na 12:11 skóroval asi 8 sekúnd pred vypršaním času. Všetky oči divákov sa pozerali do koncovej zóny, kde už vbiehali skokani z oboch tímov. Takže vlastne ani nikto nevidel, prečo tam neletela nahrávka a zápas skončil prihrávkou na voľného hráča v strede ihriska. To sú tie záludnosti halového ultimate s časovým limitom.

Gratulujeme novým majstrom: Baník Lásky Prievidza!

Haloví majstri Slovenska 2018 open – Baník Lásky Prievidza (hore zľava: Martin Kollár, Slavomír Mečiar, Lukáš Kasperkevič, Michal Némethy, Eduard Kmeť, Tomáš Cibulka, dole zľava: Peter Balog, Jozef Mandík, Lukáš Cmarko, Richard Szolík. Na fotke chýbajú zranení: Adrián Kaniansky a Adrián Chrvala.)

Podarí sa im o rok obhájiť titul? Alebo Kus Plastu ešte zlepší tohtoročný výkon? Či nebodaj Paskudy? Alebo už prichádza čas North Side? Nakopne tohtoročný výsledok Mental Discorders a Outsiterz? Halové majstrovstvá Slovenska 2019 sľubujú veľmi zaujímavý turnaj. Tie tohtoročné už sú minulosťou.

Foto: Lucia Pekárová

Ďakujeme firme Včelco Medovina Smolenice za pekné vecné ceny pre víťazovMesto Hlohovec za vynikajúcu atmosféru a v neposlednom rade ďakujeme aj firme Nicereply, ktorá je generálnym sponzorom Slovenskej asociácie Frisbee.

Výsledky

  1. Baník Lásky (Prievidza)
  2. Iron Horse (Bratislava)
  3. Kus Plastu (Senica)
  4. Paskudy (Sabinov)
  5. Expendables (Bratislava)
  6. North Side (Turzovka)
  7. Discredit (Bratislava)
  8. U.F.O. (Špačince)
  9. Mental Discorders (Bratislava)
  10. Outsiterz (Bratislava)

SOTG: Kus Plastu

Kompletné výsledky: HMSR 2018

Reportáž TV Hlohovec: https://www.facebook.com/TVHLOHOVEC/videos/1532285563492560/