Nominácie na Výročné ceny SAF za rok 2017

Prinášame vám nominácie na Výročné ceny SAF za diskové športy za rok 2017. Tí, ktorí boli členmi SAF počas roka 2017 môžu hlasovať a rozhodnúť o víťazoch do 31.1.2018 (polnoc) na adrese tinyurl.com/VCSAF2017-hlasovanie. Vyhodnotenie Výročných cien SAF prebehne v sobotu 3.2.2018 v Bratislave. Výsledky budú tiež zverejnené na szf.sk.

Diskové športy

V spoločných kategóriach sú nominované osoby, činy a udalosti za všetky diskové športy spolu.

Prínos roka 2017 pre slovenské diskové športy

Séria školení Leadership Academy
Unikátna séria školení zameraná na rozvoj trénerských a líderských schopností účastníkov. Spolupráca s Teach for Slovakia pri rozvoji soft skills účastníkov. Cieľom projektu bolo podnietiť záujem o prácu a rozvoj v komunite a posunúť úroveň tímov.

Práca s mládežou v Prievidzi a školenie učiteľov
Vybudovanie juniorskej základne v Prievidzi, vedenie krúžkov na školách a účasť nováčikov na QHMSR. Ďalej taktiež školenie učiteľov, ktorého sa zúčastnilo 10 učiteľov z celého prievidzkého okresu.

Jakub Banetka
Za Baneta rozprávajú jeho činy – rozšírenie ultimate na Kysuciach, množstvo krúžkov, organizácie turnajov pre základne či stredné školy, práca s klubom a vedenie juniorskej U17 reprezentácie.

Rekreačná liga – Exit Liga
Vznik rekreačnej ligy na východe pod názvom EXIT liga prilákal za lietajúcim diskom množstvo nových a doteraz neznámych hráčov z miest ako Stropkov, Kysak, či Michalovce. Liga pozostávala z niekoľkých kôl vo formáte 5 na 5 a objavili sa na nej aj úplne nové tímy tvorené skautami, či žiakmi ZŠ a SŠ. Autorom tohto projektu je Samuel Molčan, avšak podporu tomu dal tím Paskudy Sabinov. Aj vďaka tomuto projektu sa zvýšilo povedomie o ultimate frisbee medzi mladými na východe republiky.

Ondrej Mikuláš a jeho práca so žiakmi v ZŠ Budkovce
Ondrej Mikuláš je učiteľom na ZŠ v Budkovciach v rámci projektu Teach for Slovakia a so svojimi žiakmi vedie frisbee krúžok. Jeho žiaci sú deti zo sociálne slabších rodín vylúčeného prostredia. Ondro s nimi úspešne absolvoval niekoľko turnajov rekreačnej exit ligy a tréning s košickým tímom KeFear, kde sa jeho deti dočkali uznania. Ondro nám ukazuje ako sa dá tento šport využiť na budovanie charakteru u detí.

Výstavba discgolfového ihriska a rast discgolfu v Jaslovských Bohuniciach a Malženiciach
Postavenie ihriska v Jaslovských Bohuniciach predstavuje veľmi dôležitý krok pre budúcnosť slovenského discgolfu. Zároveň prebehlo mnoho rozvojových aktivít, vďaka ktorým sa dostal discgolf na miestnu základnú školu a podarilo sa tak veľmi aktívne zapojiť do nášho športu množstvo nových hráčov, z ktorých viacerí už dnes podávajú slušné športové výkony. Ihrisko bolo súčasťou komplexných rozvojových aktivít Discgolfového klubu Malženice, ktoré zahŕňajú kliniky či návštevy škôl nielen u nich doma, ale aj v celom regióne.

 

Štart slovenského tímu na Tímových majstrovstvách sveta v discgolfe
Prvýkrát v histórii nás slovenský tím reprezentoval na vrcholovom tímovom podujatí – majstrovstvá sveta v Colchestri vo Veľkej Británii, v ktorom boli okrem mužov a žien v hlavných divizíach aj hráč v kategórii Master nad 40 rokov a junior do 18 rokov (spolu 7 hráčov). Náš tím bol na turnaji porazil kvalitný tím Francúzska, či zobral viacero bodov veľkým favoritom turnaja z Fínska. Naše umiestnie na 9. mieste zároveň znamená vysoké umiestnenie Slovenska vo svetovom rebríčku krajín, čo predstavuje veľmi dôležité body pre SAF pri získavaní finančných prostriedkov.

Ultimate frisbee

Hráč roka 2017

Martin „Cibi“ Cibula
Či na handli a či v poli, či obrana alebo útok, keď treba, na Cibiho sa možno vždy spoľahnúť. V kľúčových okamihoch sa vie správne nahecovať a potiahnuť tím, ako to jedinečným spôsobom ukázal s tímom Os Zla aj vo finále kvalifikácie na EUCF (najmä v 15 minútovom universe pointe). Taktiež patrí medzi kľúčových hráčov Kusu Plastu, ktorému tento rok dopomohol k dvom tretím miestam na majstrovstvách Slovenska.

Michal „Miki“ Kopf
Miki za Outsiterz a Iron Horse (ešte Os Zla) odohral vynikajúce zápasy – vždy neúnavný v obrane, s veľkou chuťou v útoku. Stále hladný po úspechoch a náročný na seba i spoluhráčov, chvíľu zamračený a ufrflaný, o chvíľu už so smiechom a vtipmi.

Slavomír Mečiar
Ostrieľaný reprezentant, ktorý okrem juniorskej sezóny hral aj riadny Open v Šardiciach na EUCR-Q a keďže jeho tím nepostúpil tak bol veľká opora tímu North Side vo Veľkých Bíloviciach na EUCR v divízii Mixed.

Hráčka roka 2017

Mária „Mariš“ Babinská
Nie je žiadnym nováčikom a všetci poznáme jej namakaný forehand, ktorý je takmer neubrániteľný. Tento rok však šla Mariš o poznanie hore, kde prevažnú časť sezóny odohrala s tímom Os zla. Hodiny odmakané v posilke bolo na fielde zreteľne vidieť. Okrem brutálnej obrany, kedy ako súčasť capu nedala handlerom vydýchnuť a prinútila ich k mnohým chybám bola vďaka svojej kondičke aj neúnavným nabiehačom v útoku a najlepším kamarátom handlerov v ťažkých chvíľach.

 

Lenka Bobeková
Viacero neznalých hráčov spraví tú chybu, že Lenku podcení a potom už len nechápe, kde sa vzala v tej zóne. Toho roku akožto mama Osi Zla išla príkladom v individuálnom tréningu, čo sa ukázalo najmä v náročných zápasoch, keď baby takmer nestriedali a Lenka, síce mierne hrešiac, na ihrisku vypľúvala dušu za tri.

Romana “Romi“ Hrošová
Nikdy neunavená cutterka z North Side, ktorá bola veľkou ťahúňkou a rozdielovou hráčkou juniorskej reprezentácie. Popri repre a turnajoch so svojim domovským tímom (spomeňme hlavne regionálnu mixovú kvalifikáciu) si „strihla“ ako pozvaná hráčka aj Windmill a ďalšie turnaje s inými tímami.

Martina “Kmeca“ Kmecová
Z Kmeci sa aj napriek tomu že pravidelne netrénuje stala opora tímu za ktorý hrá. Za vyzdvihnutie stojí hlavne obrovský posun v jej konzistencii hry, žiadne unáhlené rozhodnutia ako tomu bolo ešte pred dvomi rokmi. Jej silnou vlastnosťou je schopnosť podať maximálny výkon práve na veľkých podujatiach, ako to dokázala aj v roku 2017 na EUCF, kde hrala za Os Zla.

Lucia „Luc“ Pekárová
Kapitánka juniorskej reprezentácie a suverénne najlepšia hráčka Kusu plastu. Ako pozvaná hráčka sa dostala aj do zostavy Iron Horse (Os zla), s ktorými odohrala regionálnu kvalifikáciu a EUCF. Slovné spojenie „get horizontal“ u tejto šikovnej a rýchlej cutterky naberá úplne iné rozmery.

Cena Latsa Grausa – Junior roka 2017

Súťaž pre hráčov narodených v roku 1998 a neskôr.

Erik Dragoň
Začínal ako  každý iný nováčik, no jeho progres, chuť sa zlepšovať a chuť po tomto športe sa mu nedá odoprieť. V dnešnej dobe okrem hráča juniorskej reprezentácie patrí aj k  ťahúňom tímu Paskudy kde je nenahraditeľný na handlerskom poste.

Timotej Hajdúk
V repre zostave ostrieľaný hráč, právom zvolený za kapitána. Okrem juniorskej sezóny hral aj OPEN v šardiciach na EUCR-Q a následnej aj vo Viedni na EUCR. Za vyzdvihnutie stojí jeho seriózny a zodpovedný prístup počas celej sezóny.

Adam Jakuš
Adam bol ťahúňom U17 kategórie už od prvého kempu prispieval nielen hernou stránkou ale aj aktivitou. Behom hlavného turnaja sezóny pôsobil na poste kapitána a tento post prijal veľmi zodpovedne.

Lukáš Kasperkevič
Okrem pôsobenia vo svojom domovskom tíme sa pravidelne zúčastňoval juniorskej repre, kde bol neoceniteľnou súčasťou. Luky je skvelý hráč, či má handlovať alebo bežať na long. Vždy ide do zápasu naplno, ako vraví „do krvi“, nevzdáva sa ani v ťažších chvíľach, vie povzbudiť ostatných aby sa neopúšťali a čo je hlavné, neprestáva na sebe makať, nielen na ihrisku ale aj jeho príprava vo voľnom čase je na vysokej úrovni.

Slavomír Mečiar
Skúsený reprezentant, ktorý okrem juniorskej sezóny hral aj Open v Šardiciach na EUCR-Q, a keďže jeho tím nepostúpil, bol taktiež veľká opora tímu North Side vo Veľkých Bíloviciach na EUCR v divízii Mixed.

 

Juniorka roka 2017

Súťaž pre hráčky narodené v roku 1998 a neskôr.

Julka Banetková
V juniorských reprezentáciách je dobrá nálada a spolupatričnosť jedným z najdôležitejších elementov úspešného tímu. Julka ako kapitánka tímu vie svoje spoluhráčky povzbudiť a stmeliť tak tím keď je to potrebné. Počas juniorských majstrovstiev v Holandsku potiahla svojim individuálnym výkonom celý tím v nejednom zápase. Ako správny líder sa chopila iniciatívy a v ťažkých momentoch ukázala zopár highlightových obranných aj útočných momentov, ktoré povzdvyhli celý tím. Rastie z nej výborná handlerka, ktorá sa nebojí zodvihnúť disk ani v náročných situáciách.

Romana “Romi“ Hrošová
Romi odohrala už druhý rok po sebe perfektnú sezónu. V juniorskej sezóne bola rozdielovým hráčom. Na ihrisku vyniká svojou fyzickosťou a v priebehu posledného roku výrazne zlepšila svoje hendlerské zručnosti a hody. Duchom športovec, neúspech ju dokáže riadne nasrdiť, ale čo je doležitejšie, zároveň ju motivuje sa zlepšovať posúvať svoje hranice. Jej chuť za ultimatom rastie každým rokom a už teraz sa možeme tešiť, čo nám predvedie v sezóne 2018.

Petra Melušová
Peťa je veľký športový talent a už po jednej sezóne sa stala súčasťou tvrdého jadra tímu. Je výbornou útočníčkou, má výborný prehľad o hre, neskutočnú kondičku, koordináciu pohybov, je rýchla a nerozbitná… . Parádne však hrá aj v defenzívnej lajne kde a vie zadeliť kľudne niekoľko handáčov či vyhrať vzdušných súbojov za zápas. Niekoľkokrát bola označená ako MVP počas juniorskej reprezentácie v Maďarsku i Holansku a navyše výrazne pomohla svojmu tímu v divízií woman získať zlato.

Lucia “Luc“ Pekárová
Luc sa za pomerne krátku dobu vypracovala skvelého cuttera a bola nepostrádateľnou súčasťou a dominantou juniorskej ženskej reprezentácie. Jej pohyb, dynamika a ľahkosť s akou sa vie na ihirksu uvoľniť je jedinečná. Za sezónu 2017 hráčsky vyrástla a odhrala množstvo vydarených zápasov či už za juniorskú ženskú repre, domáci klub Kus Plastu alebo tím Os zla.

 

 

Líder roka 2017

Tréner, kapitán, líder

Jakub „Banet“ Banetka
[coach U17 open, North Side] Lídrovské schopnosti Baneta sa prejavujú každým rokom viac a viac a vo viacerých smeroch. Je hlavným ťahúnom tímu North Side, ktorý sa z roka na rok zlepšuje a rozvíja vo veľa rôznych smeroch. Či už sú to úspechy na domácej scéne, nárast základne, či rozširovanie krúžkov v regióne Kysúc. V roku 2017 pridal do sovjho leadering repertoára aj vedenie juniorskej Open U17 kategórie, ktorá bola pre všetkých pozitívnym prekvapením.

Ján “Jeno“ Bernát
[coach U17 open] Pre začínajúcich hráčov predstavuje autoritu a vzor, no obľubu si získal najmä svojím špecifickým zmyslom pre humor. V správnej chvíli vedel chalanov povzbudiť aj odľahčiť atmosféru a bavil nielen svojich zverencov ale aj celú juniorskú výpravu.

Veronika “Čolka“ Čolláková
[coach U20 woman] Ako hlavná coach-ka juniorskej ženskej reprezentácie tvorí už viac rokov pevný základ pre rozvoj a progres ženskej ultimate hráčskej základne. Dievčatá v nej vidia nielen vzor ale aj kamarátku, čo je pri pracovaní s mládežou nesmierne dôležité.

Radka Masloviaková
[coach U20 woman] Pre svoju priateľskú povahu a láskavosť sa okamžite stala súčasťou juniorského tímu. Jej záujem a osobný prístup hráčky posúval stále ďalej a pre baby sa stali nezabudnuteľné najmä jej neskutočne motivačné boxerské rozcvičky.

Petra “Peťuš“ Morávková
[coach U20 woman] Ako skúsená hráčka ženského aj mixového tímu sa rozhodla posunúť svoje skúsenosti ďalej a odovzdať ich mladšej generácii dievčat. Energiu rozdávala počas hry aj mimo ihriska, svojim optimizmom vedela baby dobre naštartovať a všade so sebou priniesla zábavu a dobrú náladu.

Tím roka 2017

Iron Horse (Os Zla)
Hoci im finále európskej klubovej série vôbec nevyšlo podľa predstáv, postúpili naňho ako jediný slovenský klub po víťazstve na mixovej regionálnej kvalifikácii. Zvíťazili tiež na viacerých mixových zahraničných turnajoch (Woodchuck, V4) a popritom stihli ešte aj titul halových majstrov v kategórii Open.

Juniorská reprezentácia U17 Open
Postavenie Open U17 tímu na Európsky pohár v Debrecíne sa začiatkom roka javil ako odvážny projekt náročný na realizáciu. Tím však počas prípravy vďaka vedeniu nabral reálne kontúry. Chalani vytvorili poriadnu partiu, z ktorej sálala neuveriteľná energia a chuť hrať, číra radosť z hry, pohybu, spoznávania nových ľudí a budovania tímu. Behom hlavného turnaja EYUCup si zahrali vyrovnané a vypäté zápasy, z ktorých sa podarilo 2 vyhrať a z turnaja si odniesli 4. miesto zo siedmich + 2 miesto v spirite.

North Side Turzovka
Turzovskí North Side sa na slovenskej scéne už riadne etablovali. Titul vicemajstrov Slovenska v Open kategórii bol pre nich parádnou odmenou za neuveriteľnú prácu, ktorú robia s mladými na školách, nábory, propagáciu či zháňanie sponzorov. Slovenská scéna im je však už primalá – v mixovej divízii sa zúčastnili EUCR.

Outsiterz
Po niekoľkých rokoch „suchôt“ slovenských tímov sa Outsiterom podarilo v kategórii Open postúpiť z kvalifikácie na regionálne kolo Európskej ligy. Taktiež obhájili majstrovský titul v kategórii Open. Pracujú tiež na etablovaní juniorského a ženského tímu.

 

Individuálny Spirit of the Game 2017

Cena pre hráča alebo hráčku ultimate frisbee, ktorý v roku 2017 najviac preukázal zmysel pre Sprit of the Game. Doterajší víťazi v tejto kategórii už nemôžu byť nominovaní znovu.

Julka Banetková
Julka má svoj šarm je veľmi milá a privetíva. Jej dominantou je, že dokáže veľmi pozdvyhnúť vnútorný spirit v tíme, integrovať nových mladých hráčov, pridať pokoj rozbúreným emociám u skúsených. Je reprezentatívny typ osobnosti a aj so súper komunikuje vždy s rešpektom a pokojom.

Miroslav “Combo“ Liščinský
Combo priam srší optimizmom na ihrisku a (hlavne 😉 ) mimo neho. Ultimate neberie čisto ako šport, ale ako životný štýl a komunitu dobrých ľudí. Túto dobrú náladu často prenáša na svojich spoluháčov ale aj na súperov a divákov. Navyše, len málokto sa vie tak veľmi a úprimne tešiť zo skórovania v zóne a borovičky za 60c.

Lucia „Luc“ Pekárová
Na prvý pohľad veľmi tichá mladá dáma. Kto ju spozná lepšie tak uvidí, že je veľmi hĺbavá, inteligentná, komunikuje vždy s porozumením a rešpektom. Dokáže sa na veci pozrieť z viacerých uhlov pohľadu a aj v ťažkých situáciách si dokáže udržať chladnú hlavu.

Ján „Šaňo“ Švarc
Šani je vždy dobre naladený, priateľský (a pripravený na overhead). Vždy však dbá na rozumné použitie pravidiel v prospech férovej hry. Aj vďaka tomu sa jeho tím Kus Plastu umiestňuje pravidelne vysoko v hodnoteniach Spirit of the Game.