Manic Miner 2011

V obci Priechod v podhorí Nízkých Tatier sa konal 13.-14.8.2011 už piaty ročník turnaja Manic Miner. Tento rok počasie vyšlo na jednotku a tak sa mohol nesmierne vyrovnaný ročník odohrať, na rozdiel od minulého roka, celý. Víťazstvo si odniesol český tím PeaceEgg.

Keďže napriek zničenému ihrisku po finálových zápasoch minulý rok majitelia ihriska znovu otvorili fodbalové ihrisko aj inému športu ako kopanej s lobdou, turnaj Manic Miner sa už asi stal trvalou súčasťou slovenského ultimate kalendára. Tento rok na turnaj síce prišlo len 8 tímov, z toho 3 z Čiech, ale zato sa konal nesmierne vyrovnaný turnaj, na ktorom rozdiel medzi víťazom a tímom na 7. mieste bol len minimálny.
Manic Miner bol aj miestom veľkého comebacku stršej generácie hráčov Outsiterz, ktorá pod názvom Outsiterz Classic uhrala niekoľko veľmi dobrých výsledkov (okrem posledného zápasu prehrali len dvakrát s víťazom turnaja o dva body) a všetci ich hráči turnaj prežili, aj keď viacerí museli kvôli zraneniam predčasne odstúpiť. Výborne zahral aj kombinovaný tím UFO Špačince a Morthens Trnava, ktorý prekvapil viacerých favoritov a predviedol veľmi dobrú hru. Dobré výsledky túto sezónu predvádzajú aj Golden Ants, ktorým sa opäť podarilo prebojovať do finále, keď im vychádzali najmä závery zápasov. Z českých tímov predviedol najkonzistentnejšiu hru písecký PeaceEgg, keď okrem jedného zaváhania v skupine (proti UFO/Morthens) zvíťazil vo všetkých ostatných zápasoch.

Už skupinové súboje ukázali, že o výsledkoch turnaja bude rozhodovať do veľkej miery šťastie. V oboch štvorčlenných skupinách rozhodovalo o poradí tímov na 1.-3. mieste skóre zo vzájomných zápasov, a v jednej dokonca aj celkové skóre. V štvrťfinálových zápasoch sa potom rodila senzácia, keď štvrtý tím skupiny (Velká Morava), hrajúci celý turnaj s viacerými dievčatami na lajne, až do konca viedol na víťazom skupiny druhej (Golden Ants) a až záver priniesol víťazstvo favorita. Aj zvyšné štvrťfinálové zápasy priniesli veľa napätia. V českom derby sa zrodilo tesné víťazstvo PeaceEggu nad Yellow Fever, a tím Outsiterz musel až do konca brániť víťazstvo (13:8) proti bojovným UFO/Morthens.
V semifinále sa konali odvety skupinových zápasov. Domáci Outsiterz Classic opäť po veľkom boji podľahli PeaceEggu, kým druhý domáci tím Outsiterz svoje víťazstvo zo skupiny nepotvrdil a prehral s Golden Ants po napínavom závere o dva body.

Vo finále Golden Ants potvrdili svoje výkony zo začiatkou zápasov počas celého turnaja a prehrávali o 4 body, aby na konci tradične zabrali, a výrazne zdramatizovali zápas. Napokon však PeaceEgg zvíťazil o jediný bod. Dlhoočakávaný zápas o tretie miesto medzi Outsiterz a Outsiterz Classic mal slabší začiatok, pravdepodobne zapríčinený sklamaním z nepostúpenia do finále, v druhej polovici sa však tempo hry mierne zvýšilo, čo však už bolo na staršiu generáciu hráčov asi priveľa, a tak sa napokon zrodilo pohodlné víťazstvo Outsiterz. V skupine o 5.-8.miesto pomerne jasne dominoval tím Yellow Fever, ktorý v zápase o piate miesto porazil už veľmi unavených UFO/Morthens. O úrovni turnaja svedčí to, že kvalitný tím Velkej Moravy skončil až na 7. mieste. Posledné, ôsme miesto zostalo tímu Buzz Saw z Košíc, ktorý sa počas celého turnaja zlepšoval, ale napokon ani to nestačilo na víťazstvo v zápase. Napriek tomu predviedli Košičania veľmi sympatický výkon.

Spirit bol v zápasoch turnaja veľmi vysoký, zodpovedajúci oddychovému charakteru turnaja. Cenu SOTG si po zásluhe odniesla Velká Morava. Čierno-fialovým fľakom na turnaji bolo nepríjemne vyzerajúce zranenie Piňďa z tímu Outsiterz Classic, ktoré bolo treba riešiť niekoľkými stehmi na čele v banskobystrickej nemocnici.
Organizácia turnaja bola tentokrát skvelá, pivo predával plnoletý staff, na raňajky bolo okrem dostatku chleba a iného pečiva aj množstvo dobrôt, ako domáca bábovka (od Kaji) či kopec ovocia, čím sa dostal na hypotetické čelo najlepších raňajok na turnajoch v Čechách a na Slovensku – spolu s turnajom v Chrasti. Jedálniček vylepšili aj veľké porcie bryndzových halušiek (aj s dupľou), či skvelý gril Áji a Malocha zo Žltej Zimnice (ďakujeme). Prúdom tiekli aj potoky domácej špeciality, žinčice. Veľkým a príjemným prekvapením bola teplá voda v bojleri po posledných sobotnajších zápasoch.

Všetkých určite potešilo aj to, že (putovnú?) hlavnú cenu v tombole (ZX Spectrum) vyhral hlavný šéf turnaja Filo. Cenu si určite zaslúži viac ako ostatní (okrem Patrika z GA). V hudobnom kvíze dominoval prekvapujúco domáci tím Outsiterz a to napriek intenzívnemu tréningu tímu Golden Ants, či zahraničnej posily tímu Buzz Saw, ktorá bola určite zaujímavým spestrením kvízu. To, že v kvíze chýbala takmer čo i len jedna dobrá pesnička, nebolo vôbec na škodu. Aspoň viac vynikol kvalitný hudobný sprievod celého turnaja. Beer race bola tentokrát bez beer aj bez race a asi nikoho neprekvapí, že sa podobala viac na bojovú hru z matematického sústredenia.
Turnaj Manic Miner predstavoval veľmi príjemné zakončenie letnej frisbee sezóny u nás. Tešíme sa na ďalší ročník, Vavro vraj má nejakú špeciálnu koncepciu, sme zvedaví.
Link na turnajovú webstránku.