FFFF – alebo „Továreň na zábavu“ by jeno

Začiatkom mesiaca sa v susedných Čechách uskutočnil už druhý ročník turnaja FFFF – Fun factory for frisbee. Skutočne jedinečný turnaj, ktorý spája päť rôznych športov s lietajúcim tanierom – ultimate frisbee, discgolf, dog frisbee, double disc court a freestyle frisbee.


Minulý rok sa neexistujúcemu slovenskému tímu Storm podarilo turnaj proti silným súperom vyhrať, a nakoľko sme sa tam cítili neskutočne dobre okamžite sme sa sľúbili hneď na ďalší ročník. Tentokrát slovenskú výpravu rozšírili tímy Mental Discorders a Outsiterz.

FFFF je turnaj, ktorý vracia frisbee športy ku koreňom zábavy, na ktorú v poslednej dobe mnohokrát zabúdame. Popri náročnej príprave a kvalifikácii na Majstrovstvá Európy a popri slovenskej lige sa nám len občas podarí ísť si naozaj užiť bez tlakov, ktoré nám spôsobujú starosti o dobré výsledky. Stormu sa znova podarilo dokázať, že výsledky sa dajú dosahovať i uvoľnene, keď je tím v pohode a že dobrá nálada je kľúčom k úspešnej hre.

Musím však pekne od začiatku. Veľký rešpekt a poďakovanie organizátorom za promptné vyriešenie neblahej situácie, čo nastala ohľadom miesta konania turnaja. V podstate týždeň pred turnajom majitelia miesta kde sa mal turnaj konať akciu zrušili, nakoľko si spomenuli, že tam robia inú. Kto organizoval turnaj niekedy si vie zrejme predstaviť čo je to za nočnú moru, avšak kde je vôľa tam je cesta a preto sa vďaka Čertovi (respect!) turnaj nakoniec konal v inom areáli, nemenej sympatickom ako predošlý. Čo treba určite vyzdvihnúť je česká kuchyňa, zrejme sa v Európe nájde málo štátov, kde sa v podstate hocikde za pár korún najete tak dobre a dosýta. Slovenské reštaurácie by sa mali čo učiť, čo sa týka kvality a množstva jedla, ako i prístupom personálu.

Samotný turnaj prebiehal hladko, nevšimol som si osobne žiadne väčšie problémy, organizátori zjavne zvolili dobrý tím, ktorý si svoju prácu odvádzal na jedničku. Každá disciplína mala svojho šéfa, takže nemusel každý riešiť všetko. Väčšina spala v stanoch, i keď my sme zvolili radšej hotel, ktorý si môžeme len pochvaľovať.

V kategórii discgolf sa účastnili dvaja slovenskí hráči – Rišo Kollár a Katka Boďová, Katka sa umiestnila šiesta a Rišo druhý, za minuloročným víťazom Dr. Údom (ano čítate správne, kto pozná vie). Mna osobne tak ako i minulý rok oslovila disciplína dog frisbee, je to ozaj niečo na čo sa dá stále pozerať a žasnúť čo všetko sa dá so psom a diskom robiť. Škoda, že na Slovensku nemáme viac ľudí, ktorý sa týmto zaoberajú, v každom prípade už sa teším, keď sa tento šport u nás rozšíri.

Ultimate je disciplína, kvôli ktorej slováci na turnaj prišli, preto túto spomeniem trochu obšírnejšie. Kedže sa turnaj hraje ako coed (zmiešaný tím muži/ženy), mali mnohé tímy problém s nedostatkom žien. Hlavne preto mnohé hráčky hrali za viac tímov, za čo im patrí naše uznanie a poďakovanie. Je to zároveň spôsob ako zbližovať jednotlivé tímy a udržovať komunitu v pohode. Ako sme predpokladali od začiatku, minuloročný finalisti Yellow Fever a Storm bez väčších problémov vyhrali základné skupiny a postupovali automaticky hore. Nakoľko sa tým pre nás zápasy skončili už v sobotu o tretej mali sme mnoho času si turnaj „užiť“, či už pozeraním iných zápasov či disciplín, alebo prácou na dobrej nálade. Večer sa konal kvalitný beerace, systém ako ho organizátori už druhý ročník spravili je skvelý, zábava je to tým pádom nielen pre účastníkov ale aj pre divákov, musím vyzdvihnúť Martinu Hradeckú z Yellow Fever, ktorá prekvapila všetkých „oslnivým“ výkonom.

V nedeľu sa odohrali dve československé semifinále, kde v oboch zvíťazili české tímy, Storm podľahol Prague Devils a Mental Discorders prehral s Yellow Fever. Obhajoba titulu sa teda nekonala a preto sme sa museli uspokojiť s tretím miestom po výhre nad MD. Vo finále nakoniec vyhrali minuloročný finalisti – Yellow Fever. Spirit of the game (cenu fair play) si nakoniec odniesol mladý poľský tím Flow Wratislavia. Po dlhej dobe sme sa dostali aj k freestyle frisbee, príjemné osvieženie inak už klasického vyhlasovania.

Ak to mám zhrnúť – naozaj oddychový víkend na myseľ, ultimate v prapôvodnej forme, očarujúce dog frisbee, mnoho ďalších aktivít, výborné jedlo, prostredie, ľudia…ďakujeme 😀
Jeno za STORM…jedna láska
Všetky informácie, fotky ako i výsledky nájdete tu: http://funfactoryforfrisbee.webnode.cz/
Použité fotky: Ondra Uhlíř
http://www.ondra-uhlir.cz/2012/06/04/fun-factory-for-frisbee