EUCQ-Central 2012 v Šardiciach

V dňoch 26.-27.5.2012 sa v Šardiciach na južnej Morave uskutočnilo prvé kolo kvalifikácie na Majstrovstvá Európy klubov EUCS 2012 v ultimate frisbee. Slovensko reprezentovali výberové tímy Mor ho! a LayDs, ktoré si vybojovali postup do ďalšieho kola. Bez možnosti postupu štartovali aj kombinované tímy klubov Golden Ants a Scorpions (Arthropods) a Mental Discorders a Kus plasu (MD).
Súťaž EUCS.
Séria EUCS (European Ultimate Championship Series) poskytuje každý rok možnosť nášmu ultimate konfrontovať svoju úroveň s tímami v okolitých aj vzdialenejších krajinách. Súťaž má tri kolá. Do fináloveho kola (EUCF), ktoré sa tento rok koná koncom septembra vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku, postúpi 24 najlepších OPEN a 10 najlepších WOMEN tímov. Postup do finále (kde nás minulý rok prvýkrát reprezentoval slovenský výberový tím Mor ho!), si treba vybojovať na regionálnej kvalifikácii, ktorá sa tento rok bude konať v slovinskom Maribore (3.-5.8). Odtiaľ posúpia dva najlepšie ženské tímy a štyri najlepšie mužské tímy, z toho jeden do elitnej európskej osmičky. No a z kvalifikačného kola, ktoré sa konalo v Šardiciach postupovalo do Mariboru sedem najlepších OPEN tímov a päť tímov v divízii WOMEN. V Maribore sa k tímom postupujúcim z našej sekcie (Slovensko, Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko) pridajú ešte najlepšie tímy z Rakúska a z východnej sekcie (Ukrajina, Bielorusko, Moldavsko).
Slovenské tímy v Šardiciach.
Kvalifikácia v Šardiciach má však ešte jednu zvláštnosť, môžu na nej štartovať aj tzv. tyro tímy, t.j. tímy, ktoré nemôžu postúpiť, lebo na ich súpiske sú hráči výberových tímov, ktoré postúpiť chcú. To bol aj prípad tohtoročných slovenských tímov Arthropods (spojený tím Golden Ants a Scorpions), v ktorom hral jeden z hráčov Mor ho! (a ktorý bude s tímom Mor ho! hrať v ďalšom kole), či Mental Discorders bez viacerých hráčov základnej zostavy, ktorí hrali kvalifikáciu s tímom Mor ho! ale rozšírený o piatich hráčov Kus plastu Senica, ktorí prišli zbierať skúsenosti z turnaja tejto úrovne. Aj tím MD mal na súpiske niektorých hráčov, ktorí doplnia tím Mor ho! v Maribore. Z tohto dôvodu si postup na regionálne kolo vybojovali všetky OPEN tímy z prvej desiatky (v prvej desiatke boli tri tyro tímy – dva z Čiech a jeden slovenský).
LayDs.
Tento rok sa úroveň turnaja znovu posunula vyššie a najmä v ženskej divízii bol boj o päť postupových miest veľmi tuhý. Naše dievčatá v tíme LayDs síce neobhájili minuloročné druhé miesto, keď skončili hneď za majsterkami Európy Hot Beaches z ČR, po tom ako v najprv rozhodujúcom skupinovom zápase podľahli o jeden bod poľskému tímu Whatever. V semifinále potom nestačili na favorizované Hot Beaches. V záverečnom zápase o tretie miesto si zopakovali zápas proti poľkám s rovnakým výsledkom – prehrou o bod. LayDs však od minulej jesene získali množstvo nových hráčiek, ktoré sa do tímu ešte len zabudovávajú, takže úspechom bol aj samotný postup do regionálneho kola, kde určite zabojujú o postup do finále. Súpermi im budú okrem Hot Beaches a Whatever aj Prague Devils, či rakúske tímy Eyecatchers, Box (ak postúpia z Majstrovstiev Rakúska), a ukrajinský tím Diki Krali.
Mor ho!
V divízii OPEN slovenský tím Mor ho! v redukovanom počte (štyria hráči hrali za tyro tímy) pomerne jednoznačne prešiel základnou skupinou po víťazstvách nad českými tímami Velká Morava (15:6) a Yellow Fever (15:4) a poľskými Warsaw United (15:3). Vo štvrťfinále po veľkom boji zvíťazil aj nad ďalším ambicióznym poľským tímom Girl Stays Home 13:9 a tak si už v sobotu večer zabezpečil postup do Mariboru. V nedeľu si poradil v semifinále s najlepším poľským tímom Uprising 15:10 a potom vo finále po pokazenom začiatku (stav bol 1:5) nedokázal zvrátiť priebeh zápasu s favorizovanými českými Silence (konečný výsledok 12:15), keď už po zraneniach hralo len 11 hráčov. Napriek prehre vo finále Mor ho! predviedlo veľmi pekný kolektívny výkon doplnený skelými individuálnymi momentami jednotlivých hráčov (pozrite si layout obranu Lukyho Kvetana).
Arthropods a Mental Discorders.
Výborne sa vodilo aj tyro tímu Arthropods, ktorý sa cez cross-over zápas dostal do elitnej osmičky a v poslednom zápase dlho vzdoroval favorizovanému slovinskému výberu Cosmo. Kombinácia Scorpions a Golden Ants s rýchlym posúvaním disku platila na mnohých súperov. V boji o postup medzi prvú desiatku Arthropods zdolali druhý slovenský tyro tím – Mental Discorders, ktorému sa v zostave s mnohými menej skúsenými hráčmi na turnaji veľmi nedarilo. Napriek tomu však zabojoval a skončil v konečnom poradí na 12. mieste, keď v záverečnom zápase po tesnom priebehu podľahol poľskému tímu Warsaw United.
Prvé štyri tímy si napokon v divízii OPEN zopakovali poradie z minulého roku, na piate miesto sa posunuli Girl Stay Home. Naopak nižšie ako minulý rok skončili Cosmo, Velká Morava, či druhý maďarský tím. V divízii WOMEN pribudol jeden ťažký súper navyše – pražské Prague Devils, dopredu sa výrazne posunuli Whatever (PL), kým klesli naše LayDs a maďarský výber.
Celkové poradie OPEN

 1. Silence (CZ)
 2. Mor ho! (SK)
 3. Uprising (PL)
 4. Laser Peacocks (HU)
 5. Girl Stays Home (PL)
 6. Prague Devils – tyro (CZ)
 7. Cosmo (SL), 8. Arthropods – tyro (SK)
 8. Tree Monkeys – tyro (CZ)
 9. Velká Morava (CZ)
 10. Warsaw United (PL)
 11. Mental Discorders – tyro (SK)
 12. Trouble Band (CZ) – spirit
 13. Laser Peacocks 2 – tyro (HU)
 14. Yellow Block – tyro (CZ)

Celkové poradie WOMEN

 1. Hot Beaches (CZ)
 2. Prague Devils (CZ) – spirit
 3. Whatever (PL)
 4. LayDs (SK)
 5. HUNtimate (HU)
 6. To mi deli (SL)
 7. Velká Morava (CZ)
 8. CZ juniors U19 – tyro (CZ)
 9. Sky This (PL)

Viac informácii