Blowout 7 by Jeno

Cez víkend 17-18.marca 2012 sa v bratislavskej Rači konal siedmy ročník turnaja Blowout – zatiaľ jediného turnaja na Slovensku hraného na umelej tráve. Kto sa nezúčastnil nech sa páči malý náhľad z môjho pohľadu.


Nakoľko som v poslednej dobe nie príliš veľkým vyznávačom halového ultimate frisbee je Blowout pre mňa takou prvou dobrou správou začínajúcej sezóny. Hráči prvýkrát vybiehajú von, steny obopínajúce ihrisko miznú a dobrá nálada žiari aj skrz zlé počasie. Po rokoch hrania v zime, vetre, daždi i snehu nás práve slnko a teplo prekvapilo, čo sa určite pozitívne odrazilo na účasti divákov, aj celkovej nálade. Pôvodne malý pred-turnaj sa nám rok čo rok priamo v rukách rozrástol, tažko ho už nazvať prípravným turnajom na rakúsku Winter Ligu, i keď stále si drží charakter fun turnaju s možnosťou zoznámiť sa s vonkajším vzduchom.

Pre starosti s aparatúrou (za občasné vypadnutie jinglov sa ospravedlňujeme) mi prvé sobotňajšie hry ušli, vnímam len absenciu maďarského open tímu (Hallodigaze), tony otázok (kde je schedule, nemáš náhodou pero, kde sú záchody…) a stres v hlave. Postupne, po úvodnej tréme prináša slniečko úsmev aj na moju tvár, konečne si všímam, že sme(MD) prvý zápas vyhrali, hry bežia ako majú a ľudia sa tvária spokojne.

Sobota prebieha pre Mental uspokojivo, mrzí ma len náš „trápny“ výkon v hre proti Scorpions2, kde miesto toho aby sme predviedli ukážkovú hru nováčikom sa „jašíme“ (môže za to Jaško?), rešpekt k súperovi chýba, hanbím sa… Ďalšia hra čo mi ostáva v pamäti je súboj Outisterz1 vs. Outsiterz2 (vsádzam na OUT, nedá sa prehrať)…po napínavej hre víťazí tím OUT1 tesne o bod.

Podobný vnútrotímový zápas hrajú LayD´s, tu sa však drámy nekonajú, jednotka s prehľadom víťazí nad dvojkou. Pre zaujímavosť uvádzam zápasy tímu U.F.O. Špačince čo ma príjemne prekvapili: Scorpions – UFO 7:9, UFO – OUT2 10:5. Je radosť vidieť takto mladé tímy dosahovať skvelé výsledky. Popri sobotňajších hrách sa teším i sprievodným akciám, sútaž v šprinte na 40 yardov, skvelý guláš z Brewerie, či prítomnosť stánku s doplnkovou výživou Kompava, kde sa dalo mimo získania užitočných informácii aj občerstviť energetickými nápojmi.
Kedže na minuloročnej edícii turnaja bol len malý záujem o večerné hýrenie, nechávame túto aktivitu na každého zvlášť, ja osobne spolu s Dablinom vychytávame skvelé vystúpenie holandských DJov v NuSpirite (výhercovia ceny NuSpirit of the Game a NeVyPi)

Nedeľa začína sľubne ako predošlý deň, po raňajkách sa všetci vrhajú na ihriská, aby sa odohrali zápasy o postup. V Open kategórii sa do semifinále dostávajú Outsiterz1(SK), Golden Ants (SK), Yellow Block (CZ) a Mental Discorders (SK). LayD´s (SK) si znova opakujú vnútrotímový zápas, tentokrát víťazí dvojka a postupuje do prvej štyrky spolu s Veľkou Moravou (CZ), Yellow Block (CZ) a Bambi (HU). Obrovská dráma sa odohrá v semifinálovom zápase MD-GA, kde Mravce v siedmych hráčoch, vrátane dvoch žien (RESPECT!) takmer vyraďujú z hry 15 členný tím Mentalu. Neskutočná obrana z oboch strán, nakoniec sa podpisuje únava a GA prehráva 8:9. Pre mna osobne udalosť turnaja, skladám mravcom pocty. Ďalej taktiež pokračuje súťaž v 40 yardovom šprinte.

V ženskej kategórii sa nakoniec do finále slovenky nedostávajú, český tím Yellow Block zložený z dvoch rôznych tímov nedáva maďarkám (Bambi) žiadnu šancu, po istom útoku a tvrdej obrane vyhrávajú zaslúžene 10:4. Yellow Block sa dostáva do finále i v open kategórii, tu však je scenár odlišný, dávame si(Mental Discorders) už pozor, víťazí väčšia chybovosť súpera a naša húževnatosť v obrane. Konečný výsledok 10:6 dodáva bodku za úspešným sedemročným víťazným tažením Mental Discorders na Blowoute.

Ceny Spirit of the Game vyhráva v ženskej kategórii Veľká Morava (CZ), v open Mosquitto Attack (CZ). Individuálne ocenenia najužitočnejší hráč/ka získavajú v ženskej kategórii Janka Hradecká (Yellow Block), v open Róbert Molnár (Golden Ants). Najrýchlejšími v behu na 40 yardov sú Marián Vanderka (Mental Discorders) 4,60s a Lucka Schönová (Velká Morava) 5,37s.

Dodávam ešte pár faktov na záver: na Blowoute7 sa počas 2 dní vystriedalo na 4 ihriskách 22 tímov so spolu 141 hráčmi, zahrali 78 hier, skórovali 958 bodov a zjedli 50 litrov gulášu. Súťaže v šprinte sa zučastnilo 75 meraných hráčov, spolu zabehli 454,42 sekúnd, čo je v priemere 6 sekúnd na 40yardov. A aby sa nezabudlo, náš milovaný spoluhráč, kapitán, tréner, kamarát, vajco, shulimangen, frisbee guru a tester palaciniek Chorche oslávil svoje narodeniny. Dúfame, že sa všetkým páčilo, tešíme sa na vás ďalší rok, užite si nadchádzajúcu sezónu bez zranení a so skvelými výsledkami.
1 LOVE
Jeno
(použité foto by Chorche&Tukinko)