Základy práce s tímom: Tím rastie

V minulom článku sme sa zaoberali niekoľkými jedinečnými myšlienkami, ktoré súvisia so skúsenosťami a výzvami, ktorým môže čeliť kapitán zakladajúci nový tím. Vzdelať architekta je kľúčová úloha, ale pri stavbe domu aj tak treba poriadne zvážiť plány a prácu, ktoré sú potrebné k dosiahnutiu čo najlepšieho výsledku. Na dôkladne vypracovanom pláne sa dá vystavať dom, ktorý vyžaduje minimálnu údržbu alebo ponúka možnosť na prestavbu.

Pokiaľ sa uponáhľaš, tvoja konštrukcia z paličiek a slamiek, z ktorých si chcel stavať, sa rýchlo zrúti. Či svoj tím ešte len zakladáš, alebo ho už vedieš, vieš, aký typ domova si poskytol svojim hráčom? Z akých materiálov staviaš? Ak je aj tvoj tím založený a vyhovujúci, sú oblasti, v ktorých by sa stále zišlo niečo zlepšovať? Ako ultimate pokračuje v raste, tak sa musia zvyšovať aj naše štandardy vo vývoji a organizácii tímu.
1. Budovať začni s kameňom. (ZEM)
Keď sa tri prasiatka pripravovali na veľkého zlého vlka, tretie prasiatko malo najlepší nápad. Stavať s tými najlepšími materiálmi je prvým krokom k programu, ktorý prestojí aj nepriaznivé okolnosti. Našťastie, v dnešnom svete máme viac efektívnych nástrojov a zdrojov na vystavanie lepšieho domu než kedykoľvek predtým. Technológia a internet poskytujú tímom výhodu, ak sa použijú na organizáciu a porozumenie športu do hĺbky.
Časy, keď sme telefonovali na pevnú linku a vkrádali sa na internáty, aby sme zistili, či Mišo alebo Jano môžu ísť trénovať, sú už dávno za nami. Sociálne siete, emaily, mobily a špeciálne aplikácie ti môžu poskytnúť solídne spojenie s potenciálnymi zanietenými hráčmi. Na druhú stranu, je dôležité, aby ste neobmedzili vašu komunikáciu len na digitálne sféry, ale využili ich ako odrazový kameň na dohadovanie stretnutí alebo spoločného hádzania. Napríklad www.docs.google.com poskytuje jednoduchosť v zdieľaní dokumentov, zapisovaní dochádzky na tréningy, či prípravy na turnaje.
Mnoho jednotlivcov a ultimate organizácií vyvíja informácie, ktoré môžu pomôcť tímom z celého sveta dosiahnuť čo najlepšie výsledky v tréningových plánoch. Magazín organizácie USA Ultimate The Huddle a mnoho sekcií organizácie Aero Ultimate (napr. Team Startup Guide) poskytujú rozsiahle a kompletné riešenia pre široké spektrum potrieb tímu. Ďalším zdrojom inšpirácie pri tvorbe tréningového plánu môžu byť youtube kanály (morrillperformance, everythnig ultimate – Ultimate Frisbee Instructional Videos).
Pri selektovaní najlepších materiálov by si taktiež nemal zanedbávať vytváranie vlastných. Iba ty poznáš svoj tím najlepšie z toho hľadiska, na aké podnety najlepšie reagujú – jednoduché, komplexné, zábavné alebo seriózne.
Posledný stavebný kameň je najťažšie získať: financovanie tímu. Ak si stále platíš sám výdaje za turnaje, benzín či dresy, stále je čo zlepšovať. Peniaze nezískaš, pokiaľ o ne slušne nepožiadaš. A to opakovane. Keď kráčaš proti stene, nezáleží na tom, ako dlho sa to ťahá – pokiaľ popri nej budeš kráčať dostatočne dlho, nakoniec nájdeš dvere. Čím lepšie materiály a plány používaš pri stavbe, tým silnejšie bude zázemie tvojho tímu.
2. Udržiavaj OHEŇ.
Keď sa ochladí, domov potrebuje teplo. Ak zabudneš nazbierať drevo, než udrú zimné mrazy, koleduješ si o drsnú sezónu. Vášeň a vízia sú ohňom tvojho tímu, ktorého zdrojom je každý vedúci. Hoci je dôležité sústrediť sa na aktuálne problémy a úlohy, musíš taktiež myslieť na to, čo za sebou zanecháš po odchode z tímu. Nemysli si, že nový vedúci sa zjaví len tak náhodou. Aby si udržal svoj tím na najlepšej ceste za úspechom, výmena musí vo všetkých ohľadoch prebehnúť tak hladko, ako sa len dá. To je možné, iba ak je tvoj nasledovník vystavený vodcovským povinnostiam a zodpovednosti za tím ešte predtým, než mu skutočne odovzdáš štafetu.
Keď pripravuješ ďalšiu generáciu kapitánov a organizátorov, dvojročný tréning je múdra a bezpečná stratégia. Nových vedúcich treba hľadať neustále. Spoznáš ich podľa toho, že sa dokážu spojiť so všetkými hráčmi v tíme, sú odhodlaní rapídne sa zlepšovať a podporujú ciele tímu.
Tvoji mladí vedúci sa musia učiť na základe skúseností, nie prostredníctvom lekcií a domácich úloh. Pokúšajú sa zvládať zároveň školu/prácu aj tím, takže im musíš radiť a budovať ich zručnosti pomocou toho, čo pre nich robíš. Buď ich priateľ a mentor, aby si im ukázal vzor, ktorý môžu nasledovať, aby boli potom otvorenejší zmene životného štýlu. Ak chceš, aby ti pomáhali v behu na dlhú trať, musíš najskôr pomôcť ty im na začiatku.
3. Vytvor VIETOR zmien.
Ako tvoje drevo horí a uniká komínom, cestuje svetom s celkom novým účelom. Vzduch ho môže zaniesť na pokojné miesto, kde začne poskytovať výživu pre nové stromy, nových vedúcich. Keď odovzdáš štafetu, pamätaj, že cesta tvojho tímu ešte neskončila. Kým opustíš svoj tím nadobro, sú tu stále užitočné nápady a myšlienky, ktoré za sebou môžeš zanechať. Pravý úspech pri vytváraní odkazu pre nasledovníkov sa meria v nápadoch a skúsenostiach, ktoré v nových hráčoch naďalej prežívajú, aj keď si už nikto nepamätá pôvodný zdroj.
Zatiaľčo skutočné vedenie vyžaduje skúsenosti, úlohy spojené s organizovaním turnajov či kempov môžu byť prenechané aj bežným hráčom. Spoločenský dosah tvojich aktivít môže byť posledným signálom, ktorý úrady alebo škola v tvojom okolí potrebujú, aby pochopili výhody, ktoré pokytuje ultimate frisbee. Môže to dokonca vyústiť aj v sponzorstvo.
Keď si to zhrnieme, roky, počas ktorých sa tím vyvíja, by mali popri zlepšovaní procesov a konštrukcií prinášať aj neustále zmeny a prekvapenia. Na stavanie z najlepších materiálov treba starostlivého vedúceho, ktorý ich vyberie jeden po druhom a občas z nich vytesá niečo nové. Udržiavanie tímovej atmosféry v pokrokovom duchu vyžaduje učenie a včasnú prípravu, ak chceme dosiahnuť čo najlepšie dlhodobé výsledky. Okrem štátnic a kariéry vždy mysli aj na to, ako môžeš svoje čerstvo nadobudnuté zručnosti a charakter využiť v prospech ostatných. So ZEMOU, VETROM a OHŇOM cez deň ešte nikdy nebolo zamračené!
Emily Clarke, Ken Kaminski
preložila Rebeka Hrubšová
úpravy: Redakčná rada
pôvodný článok TU
Pripravujeme: Team Organics: Part 3 – Character Culture.

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.