Windmill Windup Amsterdam 2011

Na už tradičnom mamuťom turnaji Windmill Windup 2011 v Amsterdame skončil tento rok slovenský coed tím pod krycím názvom Robiram Project na 11. mieste z 28 tímov, čo trochu zaostalo za očakávaniami. Tím sa skladal prevažne z hráčov pripravujúcich sa na Majstrovstvá Európy EUC 2011 v Maribore, ktoré sa konajú koncom júla.

Postup medzi najlepších 8 tímov po piatich kolách takzvaného švačiarskeho systému (používa sa v napr. šachu) nášmu družstvu ušiel len veľmi tesne (hodnotí sa skóre z prvých 5 zápasov). Po štyroch kolách bol Robiram na deviatom mieste a potreboval dostatočne vyhrať v ďalšom zápase, aby predbehol niektorí z tímov v prvej osmičke. To sa síce podarilo, avšak zo zadnej pozície Robiram Project preskočil ruský tím Russo Turisto, ktorému sa na inak orientovanom ihrisku podarilo zvíťaziť v kľúčovom zápase 15:5. Tímu napokon chýbali 4 body, aby predstihol posledných európskych šampiónov Frizzly Bears. Tieto body však bolo na ihrisku orientovanom prevažne v smere vetra (a proti nemu) a proti fyzicky hrajúcemu poľskému tímu Sprit of Lemon veľmi ťažké získať. Ani víťazstvo 8:5 v tomto zápase napokon nestačilo.
V zápasoch o umiestnenie potom najprv Robiram poľahky zvíťazil nad nemeckým tímom Frisbee Family, aby sa v semifinále druhej osmičky stretol opäť s poliakmi. Tí nastúpili do druhého zápasu ešte fyzickejšie ako predtým. Žiaľ, počas tohto zápasu sa po zásahu diskom do tváre vážne zranila Yen Holička, čo značne poznamenalo výkon nášho tímu. Posledný zápas o 11. miesto bol opäť jednoznačne v našej réžii proti domovskému tímu PUF našej hráčky Mariš Babinskej.
Aj napriek nie úplne priaznivému umiestneniu turnaj splnil svoj účel ako príprava na Majstrovstvá Európy. Stretli sme sa s reprezentačnými výbermi Holandska, Poľska a základom výberu Ruska. Aj v prvej osmičke skončili napokon najmä tímy pripravujúce sa na EUC (Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Rakúsko, Írsko a Rusko).
Silný vietor nás poriadne preveril a ukázal naše silné aj slabé stránky. Viac určite odhalí podrobná analýza v nasledujúcich dňoch, keď spracujeme nazbierané detailné štatistické údaje a prezrieme video materiál.
Veľmi nás taktiež potešilo prebojovanie našich hráčov z kvalifikácie do finále súťaže v pullovaní. Najprv Katka Boďová obsadila 2. miesto v kategórii žien, keď vo finále predviedla veľmi dobrý hod s dĺžkou približne 70 metrov. Chorche Turan mal extrémne ťažkú úlohu, keď hádzal ako víťaz kvalifikácie vo finále ako posledný po skvelých výkonoch minuloročných finalistov Lorenza (Flying Angels Bern) a Lucu (Freespeed). V prvých dvoch hodoch sa priblížil asi na meter k druhému miestu a v poslednom hode atakoval prvé miesto. Avšak jeho veľmi dlhý hod skončil ďaleko mimo štadiónu mimo ihriska a tak skončil na treťom mieste, tak isto ako jeho mladší brat Andrej minulý rok.
Výsledky:
OPEN divízia
1. Flying Angels Bern (Švajčiarsko)
2. 7 Schwaben (Nemecko)
3. Freespeed (Švajčiarsko)

11. Silence (Česká republika)
18. thebigEZ (Rakúsko)
Tím Silence napokon doplatil na švajčiarsky systém, keď sa po prvých kolách držal v prvej trojke turnaja a v rozhodujúcom piatom kole podľahol tímu 7 Schwaben 5:15. To ho na jedno kolo zosunulo až na 14. miesto, avšak presne v tomto kole sa rozhodovalo o nasadení do play-off, a tak tím bojoval podobne ako Robiram Project len o 9.-16. miesto, napriek tomu, že mal dovtedy najťažších súperov zo všetkých tímov na turnaji.
MIX divízia
1. German National Team (Nemecko)
2. France National Team (Francúzsko)
3. Holland National Team (Holandsko)
4. Team Austria Mix (Rakúsko)

9. Spirit on Lemon (Poľsko)
11. Robiram Project (Slovensko)
WOMEN divízia
1. GB National Team (Veľká Británia)
2. Italy National Team (Taliansko)
3. Ireland National Team (Írsko)
4. Hot Beaches (Česká republika) – víťazky SOTG
Kompletné výsledky turnaja nájdete tu.