Výsledky Akademických majstrovstiev Slovenska 2010

V sobotu 9.10.2010 sa v telocvični KTvŠ FMFI UK v Mlynskej doline v Bratislave konal prvý ročník Akademických majstrovstiev Slovenska v ultimate frisbee. Toto podujatie pripravila Slovenská asociácia univerzitného športu (SAUŠ) spolu so Slovenskou asociáciou Frisbee (SAF) a s usporiadajúcou Katedrou telesnej výchovy a športu Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Súťažili vysokoškoláci a maturanti v tímoch Východu, Stredu a Západu a dvoch bratislavských tímov (FMFI UK a Strojnícka fakulta STU). Medzi hráčmi boli najmä študenti Univerzity Komenského Bratislava spolu so študentami STU Bratislava, EU Bratislava, UCM Trnava, UPJŠ Košice, TU Košice a TU Zvolen, posilnení maturantami z Košíc, Trnavy a Bratislavy a hráčom MU Brno. Mimoriadnym hosťom turnaja bol tím VUT Brno z Čiech.

No a ako videl turnaj jeden hustý trnavák (Miki Kvetan)?

Sobota odštartovala za tónov študentskej hymny Gaudeamus Igitur a potom sa už celý deň hralo iba ultimate frisbee v sprievode mnohožánrového hudobného doplnku.

Náš tím pozostával poväčšine z hráčov Morthens Trnava a bol to po dlhej dobe prvý turnaj v telocvični, preto nám trvalo celý zápas, kým sme sa dokázali adaptovať na užšie ihrisko, kratšie zóny a iný štýl hry (pre nevysokoškolákov – `hrali sme jak zaspatí‘). Aj preto sme odohrali s tímom Stredu veľmi napínavý, hoci víťazný zápas. Do jeho polovice to bola vyrovnaná hra a aj keď sme napokon zapli a začali hrať, tak výsledok bol dosť tesný. Proti strojárom sme už zlepšili nasadenie z pôvodných 10 percent na viac, a potom prišiel parádny zápas proti matfyzákom. Celý zápas bol vyrovnaný, keď nikto nedokázal vážnejšie odskočiť, a rozhodovalo sa dokonca až v poslednom bode, ktorý sme bohužiaľ dostali my a prehrali sme teda najtesnejšie ako sa to len dá. Úroveň zápasu bola ale vysoká, hráči boli vyhecovaní, väčšina bodov išla cez tesné osobné súboje, a napriek tomu tam nebol nijaký výrazný faul ani zbytočné hlášky.

Po zápase s Košicami, ktorý sme s prehľadom vyhrali, sme hrali proti tímu z Brna. Tento tím bol zložený z hráčov tímu Veľká Morava (skúsený mixový tím, ktorý súťažil tento rok aj na WUCC v Prahe). Na turnaj prišli v celkom silnej zostave, čo dokazoval aj fakt, že tímy, s ktorými dovtedy hrali, porážali rozdielom triedy. Preto sme sa na tento zápas veľmi tešili. Bohužiaľ, po prvých bodoch to vyzeralo tak, že aj s nami budú mať ľahkú prácu. Ale napriek stavu 1:4 v ich prospech sme sa nevzdali, a dokázali sme vyrovnať a zopár bodov aj vyhrávať. Bol to kvalitný zápas, makali sme naplno a užívali sme si každý bod, napriek tomu, že Brno nemalo ako neslovenský tím možnosť postúpiť do finále, a preto na výsledku vlastne nezáležalo (takticky nevyzreté, ale príjemne obohacujúce). Nakoniec, po veľmi vyrovnanom boji sme v závere nevyužili svoj útok a Brňákom sa podarilo skórovať. Zaslúžene teda vyhrali aj nad nami 9:11 a stali sa víťazmi základnej skupiny.

Po skupinových zápasoch sa hrali zápasy o celkové umiestnenie. V zápase o piate miesto vyhrali bratislavskí strojári nad TU Košice a v zápase o tretie miesto vyhralo Brno nad tímom Stred. Vo finále sme sa ocitli my (Západ) a FMFI UK (matfyzáci). Náš skupinový zápas vyhrali matfyzáci tesne o jediný bod a tak sme sa my, a snáď aj diváci, tešili na ďalší vyrovnaný zápas. A očakávania boli, podľa mňa, aj naplnené a zápas priniesol skutočný boj o titul Akademického majstra Slovenska. Hralo sa naplno a zápas bol celý čas mimoriadne vyrovnaný. Obe mužstvá hrali zodpovedne, predviedli dobrý flow (nadväznosť hry) a väčšinou premieňali svoje útoky. Ku koncu zápasu už ale náš tím Západ nevládal kondične, predsa len, v nohách sme mali tretí vyrovnaný zápas a v žalúdku sme mali organizátormi preplatený obed. To spôsobilo, že sme tento zápas tesne prehrali, keď sme opäť (podobne, ako v zápase proti Brnu) nevyužili svoju možnosť na vyrovnanie v poslednom bode. Preto sa zaslúženým Akademickým majstrom Slovenska v ultimate frisbee stal bratislavský tím z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.
Som rád, že som videl na turnaji veľa nových tvárí a snáď sa stretneme na ďalšom ročníku tohto turnaja (ktorý sa bude organizovať pravdepodobne každé dva roky). Pre rozvoj ultimate frisbee je však najdôležitejší fakt, že sa tento šport, najmä zásluhou Gustáva Argaja z FTVŠ v Bratislave, dostal medzi oficiálne vysokoškolské športy. Dúfam preto, že sa v rámci predmetov a krúžkov rozšíri nielen medzi študentov bratislavskej UK, či STU, kde už si dnes môže veľa vysokoškolákov zapísať ultimate ako predmet, ale aj do iných miest a fakúlt na celom Slovensku.
Veľká pochvala patrí ľuďom a organizáciám, vďaka ktorým sa celá akcia podarila zrealizovať (SAF, SAUŠ, Katedra telesnej výchovy a športu FMFI UK Bratislava, Katedra hier FTVŠ UK Bratislava) a snáď sa nájdu ďalší, ktorí na ich prácu nadviažu na svojich školách.
Akademickými majstrami Slovenska 2010 sa teda stal po tesnom víťazstve 10:8 nad tímom Západ domáci tím FMFI UK Bratislava.
Celkové výsledky:

  1. FMFI UK Bratislava
  2. Západ (Trnava)
  3. Stred
  4. Strojnícka fakulta STU Bratislava
  5. Východ (TU Košice)

Mimo súťaž: VUT Brno (viťaz základnej skupiny).
Zostava víťazného tímu (FMFI UK Bratislava):
Beata Hergelová, Michal Hojčka, Michal Kováč, Martin Kravec, Ondrej Mikuláš, Michal Prusák, Marián Rusnák, Viktor Tomkovič.
V tomto športe vysoko hodnotenú cenu Spirit of the Game pre tím, ktorý podľa svojich protihráčov na turnaji preukázal najviac zmyslu pre fair-play, získal tím VUT Brno.
Kompletné výsledky nájdete v prílohe (prístupné len po prihlásení na stránku). Viac fotiek od Miša sa objaví na tejto stránke zanedlho.