Rozhovor s discgolferom Martinom Kričkom

me: Začnime ako vždy veľmi originálne. Ako si sa dostal k discgolfu a ako to vyzerá s discgolfom na Slovensku?

Čirson: Discgolf som objavil, keď som v rokoch 2002/2003 žil v Kalifornii, odkiaľ som si priniesol aj discgolfový kôš a začal hrávať v okolitých parkoch. Na turnajoch, zo začiatku prevažne v Čechách, sa zúčastňujem od roku 2004. Od Chorcheho som sa dozvedel, že historicky prvý turnaj sa konal v roku 1996 v sade Janka Kráľa, avšak výsledky sa pravdepodobne nezachovali. (Chorche sa priznal, že výsledky z takýchto turnajov zhromažďuje, prepisuje a ucelene zverejní – pozn. red.) Odvtedy sa v tomto smere veľa nedialo, pretože sa hrával hlavne ultimate. Ja som prvý turnaj organizoval v roku 2006 v BA – Rusovciach aj s medzinárodnou účasťou. Odvtedy sa to zlepšuje, každoročne vznikali turnaje – 2007 Rusovce, po prvýkrát aj Budmerice, z peňazí získaných z 2% daní sme dali spraviť prvé koše a neskôr postupne dorábali ďalšie. Dnes ich máme 11. V roku 2008 sa turnaj z Rusoviec presunul do Smoleníc, kvôli neupravenosti Rusovskej záhrady. Kvalita aj počet účastníkov turnajov postupne stúpal, čoho výsledkom bola dohoda o vzniku Centrálnej Európskej Ligy hráčov zo Slovenska, Čiech, Rakúska a Maďarska v roku 2009. Máme teda na Slovensku každoročné tradičné turnaje v Budmericiach (hrá sa na 6 kôl po 12 jamiek) a v Smoleniciach (3 kolá po 18 jamkách). Na jar 2010 sme opäť z 2% a podpory bratislavského lesoparku a mesta Bratislava (o tom, ako presne si mesto Bratislava vysvetľuje slovo podpora sa Čirson veľmi kvetnato vyjadril v zákulisí rozhovoru) zriadili prvé permanentné 12 jamkové ihrisko na Slovensku. Treba dodať, že v rozvoji discgolfu mi už od začiatku pomáha Lukáš Grožaj a od roku 2008 aj Stefan Dobrev (amatérsky NY State Champion).
m: O spomínamon ihrisku v lokalite Malý Slavín sa môžete dočítať v staršom článku na tejto stránke. Ako to na ihrisku vyzerá dnes?

Č: Na ihrisku zostalo pre návštevníkov dostupné herné náčinie a je to síce neuveriteľné, ale stále sú tam aj disky a zatiaľ viac-menej všetko neporušené. Plánujeme tam dokonca nechať knihu návštev. Pri výbere lokality som vsadil na to, že hlbšie do lesa predsa len toho vandalizmu chodí menej. Najbližšie sa tam dá dostať z Marianky. Je to okolo troch kilometrov pešo, alebo na bicykli. Samotné ihrisko je robené pre začiatočníkov. Jamky sú kratšie (priemerná dĺžka jamky na discgolfových ihriskách je okolo 100 metrov) avšak všetko je v dosť hustom lese. Všetky jamky sú hratelné na dva hody, ak však trafíš prvý strom, tak z toho môže byť veľa boogies. Inak par ihriska je 37 (11 jamiek má par 3 a jedna par 4), najlepšie skóre mám zatiaľ ja, a to 29 (osem pod par), ale to asi preto, že ešte nehral Chorche.
m: Ako absolútnu discgolfovú lamu ma zaujíma či budú v sobotu na Majstrovstvách k dispozícii nejaké rovnoletiace disky, poprípade či môžem hrať s vlastným ultimatovým.
Č: V kategórii open môžeš, ale ultimatový disk je dosť veľký na hod do discgolfového koša. Budeme sa snažiť na turnaj zabezpečiť čo najviac diskov, ktoré majú podobné letové vlastnosti ako ultimatové. A samozrejme, budeš si to môcť vyskúšať na nečisto. Pred každou skupinou, ktorá sa vydá do prvého kola bude mini tréning.
m: Ďakujem. Spomínal si aj ďalšie pripravované discgolfové ihrisko na zjazdovke niekde v Beskydách. Povedz nám o ňom niečo bližšie.
Č: V Makove sa pripravuje nové ihrisko na jar 2011. Budem ho navrhovať, platiť budú konečne iní. Veľká firma tam zrekonštruovala chátrajúci penzión pod lyžiarskou zjazdovkou a chcú tam mať aj nejakú atrakciu na leto, tak to hádam vyjde. Ihrisko bude na samotnej zjazdovke a jamky budú väčšinou hrané dolu kopcom, aby to začiatočníkom lepšie letelo.
m: Aké je tvoje najobľúbenejšie ihrisko? Čím sa vyznačuje?

Č: Správne ihrisko by malo mať všetko. Aj hustý les aj dlhé, otvorené jamky (začínajúce, alebo končiace v lese), výškové prevýšenia a vodné prekážky. Moje najobľúbenejšie je De Laveaga, Santa Cruz, California. Ihrisko sa nachádza nad golfovým ihriskom v drsnej prírode. Hrá sa aj na otvorených priestoroch, aj v hustom lese, aj z kopca aj do kopca.
m: Hral si už niekedy DG aj na golfovom ihrisku?
Č: Nehral, ale hráva sa. Naposledy na tohtoročných Majstrovstvách Európy vo Francúzsku bolo jedno z ihrísk na golfovom ihrisku.
m: Zabrdnime trochu do svetových rebríčkov. Kto sú najlepší discgolferi?

Č: Najlepšie je to v USA. Tam fungujú na profi úrovni od roku 1976. Koncom osemdesiatych rokov sa discgolf rozšíril aj do Európy. Najobľúbenejšie je to vo Švédsku a Fínsku, tam majú naozaj veľkú členskú základňu. Ten skok medzi Americkou a Európskou špičkou nie je až taký veľký. Iné je to už ale v porovnaní so Slovenskom, kde sa tomu venujeme kratšie, keďže v osemdesiatych rokoch tu bolo ešte iné myslenie. Treba ale spomenúť, že na Majstrovstvách Európy v Nemecku v roku 2008 náš reprezentant Stefan Dobrev skončil až v semifinále, celkovo 49-ty.
m: Povedzme si niečo aj o tvojich úspechoch.

Č: Tak k mojim úspechom, poprípade neúspechom. Najlepšie umiestnenie bolo druhé miesto v Budmericiach v roku 2009. Vyhral to vtedy S. Dobrev a na druhom mieste som skončil spoločne s Chorchem a Lászlóm Bakom z Maďarska, keďže nebol čas na rozstrel.

m: Filozofická otázka na záver. Čo pre teba znamená discgolf?
Č: Vždy ma fascinovala predstava lietať, ale vzhľadom na to, že to nie je jednoduché, ani bezpečné, tak radšej dávam z mojich rúk možnosť lietať svojím diskom. Keď disk letí dolu kopcom 200 metrov, pričom sa vznáša z jednej strany na druhú a potom pristane tam, kde chcem, akoby som ho na diaľku ovládal, tak mám fakt skvelý pocit. Golf je krásny šport, ale nie každý si ho môže dovoliť. Discgolf je šport pre všetkých! (A tiež nedrancuje prírodu.)
m: A ešte pozdrav všetkým, ktorí váhajú, či si túto sobotu prísť zahrať discgolf.
Č: Spojte pobyt na čerstvom vzduchu s hraním discgolfu a objavte niečo, čo ste už hľadali. Discgolfové ihrisko na Malom Slavíne je pre vás pripravené, a to úplne zadarmo!

m: Zostáva len dodať, že sa vidíme v sobotu na Majstrovstvách Slovenska.

miki
Na záver pridávam ešte linky, ktoré si môžete pozrieť: