Toto je story

V sobotu 15.1.2011 sa v gympláckej telocvični v Senici konal nultý ročník HAT turnaja, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 80 hráčov z Brna, Bratislavy, Banskej Bystrice, Zlatých Moraviec, Prievidze, Špačiniec, Trnavy a Senice. Bol to prvý tohtoročný turnaj na Slovensku a aj napriek tomu, že sa konal cez skúškové, oň bol veľký záujem. Zišlo sa tu veľa skúsených hráčov, no vyše polovicu hráčov tvorili absolútni začiatočníci, pre ktorých to bol prvý alebo druhý turnaj.

Report z turnaja by Miki:
Na úvod treba povedať, že na tento turnaj som sa veľmi tešil. Chcel som vidieť, ako hrajú mladí hráči, postretať sa s nimi a hlavne nehrať konečne raz s trnavskými sockami, ale s inými. Po príchode som hneď zbadal nošu diskov vo vzduchu, a nošu rožkov na stole, hneď som sa potešil, pretože som sa zabudol ráno poriadne najesť. Pomazánky boli dosť kvalitné, kto si nedal, o veľa prišiel.

Skupinové zápasy:
Po rozdelení všetkých hráčov do tímov, kde sa mi ušiel kapitánsky post, začali prvé skupinové zápasy. Výborný spirit, pohodka na ihrisku, v každom zápase niekoľko kvalitných súbojov, ľudia tlieskali, jedli, postávali naokolo, postretali sa, zoznamovali, skrátka paráda. Ani mi nevadilo, že sme prvý zápas tesne prehrali. Karol (formally Golden Antz) nám to určite pokazil. Keď sme sa ho zbavili išlo to hneď lepšie a v zápase o druhé miesto a postup zo skupiny sme už vyhrali s prehľadom. V tom zápase som bránil Lukyho (ctený pán brat) a musím sa priznať, že ma dosť zničil, zabehali sme si riadne, a ako v každom zápase proti nemu sme si nič nedarovali a makali sme po každom disku. To mi chýbalo, keďže som dlho nemohol hrať a toto bol po nejakom čase môj prvý turnaj. Užíval som si každý zápas. Spoluhráčov som mal dosť dobrých, každému som mohol s kľudom prihrať bez toho, že by som hneď očakával záhod, alebo nejakú loptovinu. Aj v obrane sme hrali veľmi dobre. Po tom, ako (neviem prečo) neprešiel môj návrh na experimentálnu zónu 1-3-1 sme nasadili obranu spredu, aby nikto nemusel rozmýšľať, na ktorú stranu je otočený a vcelku to vychádzalo, všetci sa chytali, predviedli sme pár veľmi pekných súbojov. Zo skupiny sme teda postúpili z druhého miesta, takže miesto v prvej štvorke isté. Pozrel som si ešte pár ďalších skupinových zápasov, musím sa priznať, že som bol milo prekvapený, veľa hráčov malo prirodzený prehľad v hre, veľa krát bolo z telocvične počuť veľký potlesk po nejakom vydarenom bode, alebo peknom súboji.

O umiestnenie:
V semifinále sme sa stretli proti Gaspachovmu tímu. V našom tíme už bolo cítiť únavu, keďže sme mali už len troch hráčov na striedanie. Hralo sa už naplno. Všetci chceli ísť hore, hrali zodpovedne, čo sme si pred zápasom povedali, to každý naplnil, náš nehrajúci zranený kapitán musel byť s predvedeným výkonom spokojný. Osobne sa mi v zápase tiež hralo veľmi dobre, bránil som väčšinou Gaspacha, ktorý len tak niečo zadarmo nedaruje. Nakoniec sme vyhrali zápas o dva body a postúpili do finále. V závere som musel brať vydýchavací time-out, o ktorý ma spoluhráči prosili už pomaly od začiatku zápasu. Cítil som, že pomaly všetci kondične odchádzame, už to nebolo ako na začiatku turnaja, kde sme mohli striedať po každom bode a hráči sa hrnuli na ihrisko, teraz bol väčšinou problém dostať sa na striedačku.
Po zápase sa dozvedáme proti komu budeme hrať vo finále, je to tzv. Kaňov tím Monster. Čo ma však viac teší je, že s nimi hral aj Zibo z Trnavy, s ktorým sa stretávam vo finále hat turnaja už druhý krát (predtým Pig Me up, Rakúsko, 2009). Vtedy sme vyhrali, snáď sa to zopakuje. Aby sme to mali o to ťažšie, pred finále musela ísť domov aj Terka z Velkej Moravy, ktorej išiel posledný vlak domov. Takže nám zostali dvaja hráči na striedanie. So závisťou pozerám na striedačku súpera, kde sa tiesni kompletná päťka a vyrážame na lajnu.

S pokrikom „Za Karola a za Terku!“ ideme na finále. Po chvíľke ale dostávame štyri body, každý si vybral slabšiu chvíľku, sám som nahral do ruky obrancovi na 3:0 a musel som to ísť na striedačku predýchať. Behom chvíľky sme stratili všetok elán, s ktorým sme začínali hrať. Potom sme sa našťastie na lajne dohodli, že dáme bod, čo nás mohlo napadnúť aj skôr, než za stavu 4:0, pretože to dosť pomohlo a vrátilo nás to do zápasu, hlavne psychicky. Behom ďalšej chvíľky sme vyrovnali na 4:4, vyhrali sme pár dôležitých súbojov, naštartovali sme, a boli sme naspäť v zápase. Odvtedy to bolo stále vyrovnané, pre nás asi najlepší zápas na turnaji. S Kaňom sme sa riadne popreháňali, každú prihrávku, čo som chytal, som bral iba pár centimetrov pred ním. Ako podotkol, organizátori zrejme polievali pred finále plochu kofolou, pretože sa vôbec nešmýkalo. Opäť sa mi hralo vynikajúco, vyhrali sme pár dôležitých súbojov, ktoré všetkých dokonale naštartovali na obrat, potom sme už okrem tradičných potime-outových zmätkov, ktoré prídu vždy, keď si príliš presne povieme, čo chceme spraviť a nepodarí sa to spraviť, nerobili chyby. Hrali sme parádne, mal som v našich hráčov plnú dôveru. Za stavu 8:7 pre nás sa skončil čas. Dohrával sa bod, takže súperi mali ešte šancu na vyrovnanie, ale my sme mali disk. Okrem prvej prihrávky som sa už disku ani nechytil. Chalani zamakali a stredom obrany dali s prehľadom rozhodujúci bod na 9:7. V kolečku po finále sme ešte skúsili, ako dlho nás nechajú rozprávať, kým nás rozdelia, ale organizátori nás nechali ukončiť to samých.
Vyhlásenie, rozdanie cien a domov. Víťazi Spirit of the game boli tento krát spoločne dva tímy „Naboso a bez disku“ a „Rýdza bryndza“. Na záver treba spomenúť, že na turnaji sa zúčastnilo neuveriteľné množstvo hráčov, ktorí ešte nechodia na veľké turnaje, napriek tomu preukázali, že im to ide a o pekné momenty na turnaji nebola núdza, a to nie len v podaní najskúsenejších hráčov, ale aj nováčikov, ktorých tento turnaj dúfam povzbudí ku zlepšovaniu sa a trénovaniu.

Zúčastnené družstvá:
1. Rýdza Bryndza – Jakub „Gaspacho“ Vondra (Velká Morava / Brno), Marek Hroch (Mental Discorders / Bratislava), Jana Kotásková (Morthens / Trnava), Mária Taligová (Golden Ants / Zlaté Moravce), Jakub „Kocka“ Hladík (Kus Plastu / Senica), Petr „Sodži“ Pospíchal (Velká Morava / Brno), Ondrej Ryška (UFO / Špačince), Tomáš Kocian (UFO / Špačince), Marián Stanek (Kus Plastu / Senica)
2. Monsters – Branislav „Kaňa“ Lukačovič (Mental Discorders / Bratislava), Lukas Vlk (Mental Discorders / Bratislava), Pavla Haflantová (Velká Morava / Brno), Libor „Zibo“ Gažovič (Morthens / Trnava), Kristína Jarošová (Scorpions / Bratislava), Urban Sivák (Kus Plastu / Senica), Ľuboš Hruška (Baník / Prievidza), David Kupka (Brno), Roman Mihaliska (Kus Plastu / Senica), Stanislav Mašír (Golden Ants / Zlaté Moravce)
3. Tri sestry – Katka Bodova (Outsiterz / Bratislava), Róbert Molnár (Golden Ants / Zlaté Moravce), Alice Dubovska (Mental Discorders / Bratislava), Filip Hyža (Kus Plastu / Senica), Peter Košťál (Morthens / Trnava), Martin Skrášek (Scorpions / Bratislava), Denis Milota (Kus Plastu / Senica), Marián Mišeje (Baník / Prievidza), Martin Biskupič (Mosquito Attack / Brno), Tomas „Cecek“ Cernak (Kus Plastu / Senica)
4. Drop pull – Michal Kšinant (Morthens / Trnava), Patrik Sopóci (Discredit / Bratislava), Juraj Feilhauer (Outsiterz / Bratislava), Eliška Némethová (Golden Ants / Zlaté Moravce), Ján Švarc (Kus Plastu / Senica), Marek Jankovič (Kus Plastu / Senica), Michal Némethy (Baník / Prievidza), Matej Surovy (Kus Plastu / Senica), Aneta Krčmová (Velká Morava / Brno), Martin Králik (Outsiterz / Bratislava)
5. DSD – Miki Kvetan (Morthens / Trnava), Tereza Kobylková (Velká Morava / Brno), Michal Ondruš (Outsiterz / Bratislava), Dave Hlbocky (Morthens / Trnava), Karol Pajersky (Golden Ants / Zlaté Moravce), Jan Jablonicky (Kus Plastu / Senica), Andrej Fuksa (Kus Plastu / Senica), Ondrej Lietavec (UFO / Špačince), Matej Horváth (UFO / Špačince), Aleš Štesko (Discoborci / Banská Bystrica)
6. Experti – Roman Dubovsky (Mental Discorders / Bratislava), Václav „Konop“ Pachta (Velká Morava / Brno), Miloš Čap (Scorpions / Bratislava), Marek Komorovsky (Outsiterz / Bratislava), Lucie Kremenová (Outsiterz / Bratislava), Tadeáš Hyža (Kus Plastu / Senica), Eva Králičeková (Velká Morava / Brno), Tomáš Lehuta (UFO / Špačince), Jozef Horváth (UFO / Špačince), Martin Milota (Kus Plastu / Senica)
7. 7edem – Jeno Bernát (Mental Discorders / Bratislava), Jana Hradecká (Mental Discorders / Bratislava), Michal Kovac (Outsiterz / Bratislava), Martin Bachratý (Outsiterz / Bratislava), Juraj Plecho (Golden Ants / Zlaté Moravce), Pavol Harhovský (Discoborci / Banská Bystrica), Jozef Šiška (UFO / Špačince), Pavol „Cvaco“ Vaca (Kus Plastu / Senica), Sendrik Vrana (Kus Plastu / Senica), Kamila Štyráková (Outsiterz / Bratislava)
8. Naboso a bez disku – Bea Hergelova (Outsiterz / Bratislava), Lukáš Kvetan (Morthens / Trnava), Martin Zelenka (Mental Discorders / Bratislava), Maros Rusnak (Scorpions / Bratislava), Milada Knapiková (Mental Discorders / Bratislava), Jakub Jurášek (Velká Morava / Brno), Jakub Venglář (Mosquito Attack / Brno), Peter „Bicman“ Cibula (Kus Plastu / Senica), Miroslav Vajdecka (UFO / Špačince), Marcel Meliska (Golden Ants / Zlaté Moravce),

Výsledky turnaja:

Spirit of the game: Rýdza bryndza + Naboso a bez disku

Best newbie boy: Sendrik Vrana, Kus Plastu Senica

Best newbie girl: Eliška Némethová, Golden Ants Zlaté Moravce

1. miesto: DSD
2. miesto: Monsters
3. miesto: Rýdza bryndza

A – skupina:
Rýdza bryndza – Monsters 8:4, – Tri sestry 6:6, – Drop pull 8:6, Monsters – Tri sestry 10:7, – Drop pull 8:7, Tri sestry – Drop pull 6:6.
B – skupina:
DSD – Experti 7:9, – 7edem 10:8, – Naboso a bez disku 8:5, Experti – 7edem 6:8, – Naboso a bez disku 8:6, 7edem – Naboso a bez disku 6:11.

Zápasy o umiestnenie:
O 5. – 8. miesto: Drop pull – Bez disku 5:11, Tri sestry – 7edem 8:11, o 7. miesto: Drop pull – Tri sestry 9:6, o 5. miesto: Naboso a bez disku – 7edem 12:5.
Semifinále: Monsters – Experti 7:5, Rýdza bryndza – DSD 6:8, o 3. miesto: Experti – Rýdza bryndza 7:8, finále: Monsters – DSD 7:9.

Miki
(Data by Filip)