Slovenské kluby na EUCQ Open/Women

Počas víkendu 20. – 21. mája sa v moravských Šardiciach a Hovoranoch už tradične uskutočnil turnaj EUCQ – kvalifikácia na regionálny turnaj EUCR v kategóriách Open a Women. Kým v kategórii Mixed majú kluby z nášho regiónu miestenku priamo na EUCR, v Open a Women si musia miesto vybojovať na tomto úvodnom kvalifikačnom turnaji Európskej klubovej série.

Po rokoch „suchôt“, kedy zo Slovenska na EUCQ nesúťažne chodili iba juniorské reprezentácie v rámci prípravy, prejavili tento rok záujem až tri slovenské kluby v divízii Open: Outsiterz, Baník lásky a Paskudy. Baník lásky a Paskudy napokon svoje sily spojili a na turnaji štartovali spoločne. Nesúťažne sa turnaja zúčastnil v rámci mixovej prípravy aj klub Os zla. Celkovo o 7 postupových miest v divízii Open bojovalo 14 klubov.

Zástupcom Slovenska v kategórii Women boli OutSisterz. V tejto divízii postupovalo 5 klubov z 10 zúčastnených. OutSisterz doplnené o niekoľko posíl z Kusu plastu, North Side a Paskúd cestovali na turnaj hlavne s cieľom získavania skúseností vo Women divízii (v ktorej chodia slovenské kluby na zahraničné turnaje naozaj veľmi sporadicky). V základnej skupine po prehrách s víťazkami turnaja – poľskými Troubles 6:15 a spojeným českým tímom YellowFUJever 5:15 obsadili posledné miesto a dostali ešte jednu šancu zabojovať v cross game o postupové priečky. Tento zápas s maďarskými Bambi bol už vyrovnanejší, ale vyhrať sa nepodarilo – 11:15. Výhra prišla až v nedeľu v zápase o 9. miesto, kde OutSisterz zdolali Donuts z Varšavy 13:8.

Aj v divízii Open bolo cieľom jednotlivých klubov najmä zahrať si zápasy na vyššej úrovni s novými – medzinárodnými – súpermi. Pre spojený tím klubov Baník lásky a Paskudy to bol prvý zahraničný turnaj 7 na 7 na tráve vôbec. V základnej skupine prehrali so silným poľským tímom Girls Stay Home 3:15 a v omnoho vyrovnanejšom zápase aj s maďarskými Lézer Pávák 10:14. V nedeľňajšej cross game o hornú osmičku a tým pádom aj o udržanie možnosti na postup im rozpis „nešťastne“ pridelil zápas s Outsiterz.

Ten bol pomerne vyrovnaný až do konca, ale z víťazstva sa tešili súperi (11:13). V nasledujúcich dvoch zápasoch prišla prehra 9:15 s poľskými Perun a napokon výhra 15:8 nad Frimetom zo Slovinska. Baník lásky Paskudy tak obsadili 11. priečku. Turnaj však kapitán Paskúd Dominik Kovalík zhodnotil veľmi pozitívne, pretože hráči do klubov priniesli nové skúsenosti zo zahraničného turnaja.

Outsiterz Open odohrali sobotňajšiu základnú skupinu „ako na hojdačke“. V prvom zápase po skvelom comebacku otočili proti českým 3SB na konečných 14:10. Následne sa im proti víťazom turnaja Prague Devils podarilo skórovať iba trikrát (3:15). V poslednom „nesúťažnom“ zápase proti Osi zla rozhodoval až universe point na konečných 13:14 v neprospech Outsiterz. V skupine obsadili napokon 2. miesto (Os zla skončila automaticky posledná).

V nedeľu ráno si spomínanou výhrou 13:11 zaistili miesto v pavúku hornej osmičky. Nádeje na postup však zchladili hneď v nasledujúcom zápase Poliaci z klubu Mojra. Hoci zápas vyzeral spočiatku hrateľne, únava z dvoch po sebe idúcich zápasov sa napokon prejavila (8:15). Priamy zápas o postup s maďarskými Lézer Pávák sa však niesol od začiatku v réžii Outsiterz a výhrou 15:7 si vybojovali miestenku na EUCR.

Pre úplnosť pridáme ešte výsledky klubu Osi zla, ktorý sa na turnaji zúčastnil ako TYRO (nesúťažne) v easy mixovej zostave v rámci prípravy na EUCR Mixed. V základnej skupine najprv prehrali s Prague Devils 10:15, následne vyhrali 15:2 nad 3SB a 14:13 nad Outsiterz.

Systém turnaja však neumožňoval skončiť TYRO tímu lepšie ako na poslednom mieste v skupine. V nedeľu tak odohrali už len jeden zápas o konečné 13. miesto s poľskými Discover, ktorý vyhrali 15:7.

Sumár výsledkov slovenských klubov:

Open
Outsiterz 7. miesto (postup na EUCR)
Baník Lásky Paskudy 11. miesto
Os zla 13. miesto

Women
OutSisterz 9. miesto

Regionálny turnaj EUCR v divíziách Open a Women sa uskutoční 25. – 27. augusta vo Viedni. Počas rovnakého víkendu sa uskutoční aj EUCR Mixed – už tradične na Morave vo Veľkých Bíloviciach. Z regionálnych turnajov postúpia najlepšie kluby na finále Európskej klubovej série (EUCF), ktoré sa bude konať na prelome septembra a októbra v Benátkach.

 

Kompletné výsledky EUCQ na Ultimate Central
Použité foto: Facebook stránky jednotlivých klubov