Poškodenie ihriska v Prievidzi – oficiálne vyjadrenie SAF

Prinášame oficiálne stanovisko Slovenskej asociácie Frisbee ku situácii, ktorá vznikla po Majstrovstvách Slovenska v ultimate frisbee. Plus prinášame fotky aktuálneho stavu ihriska v pondelok popoludní.

V dňoch 13. a 14. septembra 2014 sa na mestskom štadióne v Prievidzi uskutočnil 18. ročník Majstrovstiev Slovenska v športe ultimate frisbee,

Prinášame oficiálne stanovisko Slovenskej asociácie Frisbee ku situácii, ktorá vznikla po Majstrovstvách Slovenska v ultimate frisbee. Plus prinášame fotky aktuálneho stavu ihriska v pondelok popoludní.

V dňoch 13. a 14. septembra 2014 sa na mestskom štadióne v Prievidzi uskutočnil 18. ročník Majstrovstiev Slovenska v športe ultimate frisbee, počas ktorých sa kvôli dažďu pred a počas víkendu poškodil trávnik na hlavnom ihrisku.

Chceme sa preto hlboko ospravedlniť všetkým dotknutým, najmä mladým hráčom futbalu, ktorí nemohli neskôr na ihrisku hrať, a taktiež všetkým, ktorí budú mať v nasledujúcom období zhoršené podmienky pri aktivitách na ihrisku.

Radi by sme sa tiež k tejto téme vyjadrili a trochu ozrejmili vzniknutú situáciu. Ihrisko, na ktorom sa MSR odohrali, sme prenajali od Technických služieb Prievidza niekoľko mesiacov vopred, v čase keď nebolo jasné, aké bude počas predmetného víkendu počasie. Na tom istom ihrisku lietali lietajúce taniere aj v roku 2013 za dobrého počasia a bez akýchkoľvek problémov s trávnikom. Bohužiaľ, tento rok sprevádzalo náš turnaj zlé počasie, čo sme aj vopred konzultovali s prenajímateľmi, ktorí nám po prvých dažďoch potvrdili konanie turnaja a na ihrisku boli prítomní aj po prvom dni turnaja bez akýchkoľvek pripomienok. Turnaj sa preto odohral, aj keď len s provizóronym označením ihriska – kuželkami namiesto našich čiar a so zmenami v rozpise práve kvôli počasiu.

Nižšie uvádzame odpovede na niektoré z otázok, ktoré zazneli v diskusiách na internetových fórach po skončení nášho športového podujatia.

Vo voľných víkendoch sa futbalové ihriská bežne prenajímajú aj pre iné športy, ako napríklad rugby, americký futbal, či rôzne bežecké, spoločenské alebo hudobné aktivity. Rozpočet vlastníka alebo správcu športoviska si pri takýchto aktivitách zvyčajne naozaj nepolepší o dychvyrážajúcu sumu, vždy sa ale platí komerčné nájomné a zmluvy sú zverejňované na mestských informačných portáloch.

Šport ultimate frisbee hráva na Slovensku niekoľko stoviek nadšencov, prevažne študentov, ktorí sami znášajú takmer kompletne náklady na všetky turnaje a prípravu na ne. Samotný šport ultimate frisbee patrí vďaka svojej vysokej fyzickej náročnosti a svojim unikátnym pravidlám s mimoriadnym dôrazom na fairplay medzi najrýchlejšie rozvíjajúce sa športy na svete, a v mnohých krajinách sa považuje za ideálnu športovú aktivitu pre deti a mládež. Na svetovej úrovni je tento šport uznávaný Medzinárodnou olympijskou komisiou a v roku 2013 bol hlavným športom Svetových hier neolympijskch športov v Kolumbii. V USA patrí v posledných rokoch medzi päť najpopulárnejších vysokoškolských športov a prenosy zo zápasov sa dajú sledovať aj na špecializovanej športovej stanici ESPN.

Na záver chceme dodať, že hráči ultimate frisbee nechceli svojim konaním počas Majstrovstiev Slovenska nikomu ublížiť, nebodaj naschvál poškodiť ihrisko, práve naopak, často bolo vidieť vyrovnávanie nerovností aj priamo počas hry. Všetci hrali svoje zápasy tak, ako by ich hral v takýchto podmienkach každý iný športovec. Spolu so všetkými našimi hráčmi dúfame, že sa dá trávnik na prievidzkom štadióne čo najskôr do poriadku a bude aj naďalej slúžiť svojmu účelu.

Tomáš Lehuta
Predseda Slovenskej asociácie Frisbee

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.