Nominácie na Výročné ceny SAF za rok 2016
Prinášame vám nominácie na Výročné ceny SAF za diskové športy za rok 2016. Tí, ktorí boli členmi SAF počas roka 2016 môžu hlasovať a rozhodnúť o víťazoch do 16.2.2017 (polnoc) na adrese tinyurl.com/VCSAF2016-hlasovanie. Vyhodnotenie Výročných cien SAF prebehne počas Plesu SAF, ktorý sa uskutoční 18.2.2017 v bare Metropol v Bratislave. Výsledky budú tiež zverejnené na szf.sk.
Diskové športy
V spoločných kategóriach sú nominované osoby, činy a udalosti za všetky diskové športy spolu.
Prínos roka 2016 pre slovenské diskové športy
Majstrovstvá Strednej Európy v discgolfe v Smoleniciach, CEDGC 2016
V roku 2015 predložil Richard Kollár ostatným stredoeurópskym krajinám (Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Chorvátsko, Slovinsko, Rakúsko) projekt discgolfového turnaja, na ktorom by každoročne súťažili najlepší hráči z nášho regiónu. Projekt všetky krajiny schválili a v prvý rok pridelila spoločná medzinárodná komisia právo usporiadať tento turnaj Slovensku v Smoleniciach. V septembri 2016 tento turnaj úspešne prebehol ako historicky najväčšie discgolfové podujatie na Slovensku. Podujatie bolo prevratné v mnohých aspektoch, napríklad kvalitou organizácie podujatia priamo na Smolenickom zámku, širokým zapojením slovenskej ultimate juniorskej reprezentácie do organizácie, získaním mnohých sponzorov, či prítomnosťou zahraničných diplomatov na vyhodnotení.
Martin „Keso“ Keseg a jeho práca vo VR SAF
V pozícii generálneho sekretára vo Výkonnej rade je veľmi činným členom, hlavne v oblasti sponzoringu. Vďaka jeho iniciatíve má SAF po prvýkrát v histórii generálneho sponzora Nicereply s kontraktom na tri roky. Rokuje aj s vládnymi inštitúciami, kde sa mu pre rok 2016 podarilo vybaviť dotáciu nad rámec pre reprezentačné tímy z Ministerstva financií SR. Prispel tiež k nefinančnej spolupráci s rehabilitačno-fyzioterapeutickým centrom VitalClinic.
Práca s juniormi v ultimate
Na reprezentačnej úrovni sa aj v sezóne 2016 pokračovalo v započatej systematickej práci s juniormi. Slovensko premiérovo pripravilo a vyslalo národné tímy na juniorské Majstrovstvá sveta, a to hneď v oboch kategóriách Open a Women. Čoraz viac juniorov a junioriek z repre sa za svoje domovské kluby zúčastňuje aj vrcholových turnajov. Na jeseň bol tiež v spolupráci s Baníkom Lásky zorganizovaný rozvojový juniorský kemp v Prievidzi. Toto všetko hlavne vďaka neúnavnej práci partie okolo Mateja „Suryho“ Surového a Veroniky „Čolky“ Čollákovej.
Rozvoj ultimate na Kysuciach
Členovia tímu North Side boli v roku 2016 nepretržite aktívni v sfére rozvoja. Noviny, internetové portály neustále bombardovali článkami na zverejnenie, ktoré často zverejnené boli. Organizovali tiež medzinárodnú ligu KUDL. Aktívna spolupráca s miestnym futbalovým klubom im priniesla stabilné miesto medzi športami v Turzovke. Prezentácia ultimate na 10 základných školách vyústila k vytvoreniu krúžkov a následne k prvým Majstrovstvam Slovenska základných škôl.
Tomáš „Lehu“ Lehuta a jeho práca vo VR SAF
Dlhoročný „funkcionár“ a jediný kto zostal aj v ďalšom volebnom období na pozícii vo Výkonnej rade SAF, kde momentálne zastáva funkciu podpredsedu (v minulosti zastupoval SAF aj ako predseda). Je členom Výkonnej rady, ktorý má na starosti hlavne (ale nielen) finančné záležitosti. Zastrešuje kvantum všetkých tých navonok „neviditeľných“ povinností, ktoré na SAF ukladá Ministerstvo školstva – aby sme každoročne mohli príjimať rozpočtové peniaze a aby SAF fungovala ako ozajstný športový zväz.
Ultimate frisbee
Hráč roka 2016
Michal „Miki“ Kopf
Svojou neustálou prácou sa zdokonaľoval a bol výraznou postavou seniorskej mixovej reprezentácie na MS v Londýne. S Outsiterz získal titul na MSR Open. Žiaľ dobre rozbehnutú sezónu mu prekazilo zranenie ramena. Nie úplne doliečený cestoval s Outsiterz na záverečný turnaj EUCF, kde aj napriek zraneniu podal fantastický výkon a prispel tak k šiestemu miestu.
Lukáš „Luky“ Kvetan
Jeden z kľúčových hráčov slovenskej mixovej reprezentácie na MS v Londýne, kde vynikal svojou hernou vyspelosťou a množstvom asistencií. Na konci sezóny tiež veľkou mierou pomohol tímu Outsiterz k zisku šiesteho miesta na EUCF. Jeho obranný layout v poslednom zápase proti Wunderteamu si zapamätal asi každý z prítomných.
Hráčka roka 2016
Alena „Ajka“ Bachratá
Aj napriek neustálym zdravotným problémom bola oporou seniorskej mixovej reprezentácie v Londýne, v závere sezóny zas veľmi platnou hráčkou Outsiterz na záverečnom EUCF turnaji vo Frankfurte. Pamätáme si pár krásnych momentov, kde v útoku zázračným chytom zachránila “jemne” uletené hody, skórovala a zdvihla morálku tímu o dve úrovne vyššie.
Martina „Kmeca“ Kmecová
Ako hendlerka ženskej juniorskej reprezentácie sa s celkovo 40 asistenciami a 3 bodmi stala 9. najproduktívnejšou hráčkou na juniorských majstrovstvách sveta. Vyslúžila si tak obdiv nielen medzi spoluhráčkami, ale aj na celej slovenskej ultimate scéne. Okrem dôležitých prihrávok do zóny však neustále prinášala do tímu aj dobrú náladu a ako spirit kapitánka sa starala o to, aby všetky zápasy prebehli bez problémov.
Dáška Legényová
Dáška je hráčka, ktorá svojimi výkonmi v uplynulej sezóne dokázala, že patrí medzi top hráčky (nielen) na Slovensku. V mixovom národnom tíme bola kľúčovým longom v útočnej lajne, kde sa dokázala presadiť cez súperky z celého sveta a patrila medzi najproduktívnejších hráčov slovenskej reprezentácie na WUGC. Na jeseň tiež pomohla tímu Outsiterz k dobrému výsledku na EUCF.
Cena Latsa Grausa – Junior roka 2016
Súťaž pre hráčov narodených v roku 1997 a neskôr.
František Berko
Fero sa zúčastnil snáď úplne všetkých turnajov so svojím domácim tímom Paskudy a tiež všetkých juniorských prípravných podujatí. Bol jedným z najlepších receiverov juniorského svetového šampionátu. Navyše jeho obrana vytrápi nejedného skúsenejšieho hráča.
Timotej Hajdúk
Timo bol veľká handlerská opora nielen na juniorských Majstrovstvách sveta, ale aj počas celej prípravy. To že patrí k najlepším juniorom na Slovensku potvrdzuje aj jeho účasť vo výbere jeho domáceho tímu Outsiterz na finále Európskej série vo Frankfurte.
Marián Marčiš
Marián je šikovný cutter a nikdy mu nerobilo problém poriadne sa za diskom šmariť a často „vyškrabne“ aj zdanlivo zahodené disky. Stabilné výkony podával na minuloročnom juniorskom šampionáte a tiež vo svojom tíme North Side.
Slavomír Mečiar
Zo Slava sa stáva plnohodnotný hráč, jeho rýchle šprinty a výskok z neho robia nebezpečného receivera a tiež šikovného obrancu. Na WJUC vo Wroclawi bol v TOP 50 najproduktívnejších hráčov šampionátu, ale nestratí sa ani medzi skúsenejšími spoluhráčmi v domácom klube Baník Lásky.
Jakub Piga
Kubo z Paskúd je obrovský talent, ktorý sa neváha mrsknúť za všetkým čo letí okolo neho a je mu jedno v akej je to výške. Longy vie hodiť aj zápästím a svojím výkonom a ochotou obetovať sa na ihrisku bol jedným z hlavných ťahúňov reprezentácie na WJUC.
Richard Szolík
Rišo je už v tomto veku skúsený hráč, ako správny kapitán nadeľoval na WJUC presné forehandy cez celé ihrisko, ktoré pravidelne nachádzali spoluhráčov v zóne. Jeho chladná hlava v útoku a rozpálené stehná v obrane napomohli nejednej výhre juniorov či domovského Baníku Lásky.
Juniorka roka 2016
Súťaž pre hráčky narodené v roku 1997 a neskôr.
Romana „Romi“ Hrošová
Dôsledná príprava počas juniorskej sezóny u Romi vyvrcholila na samotnom svetovom šampionáte, kde bola pre tím nepostrádateľným skórovačom. Už v tak mladom veku disponuje veľmi dobrou fyzičkou a na pozícii middla nabehá na ihrisku nespočetné kilometre. To všetko potvrdzuje druhé miesto zo slovenského reprezentačného výberu v tabuľke produktivity na WJUC.
Martina „Kmeca“ Kmecová
Vďaka Kmecinej živej až lepšie povedané živelnej povahe je i na prvý pohľad veľmi ťažké ju prehliadnuť, či už na ihrisku alebo mimo neho. Na WJUC vo Wroclawi dominovala svojou odvážnou handlerskou hrou do zóny a množstvom asistencií. V zápase dokáže prevziať zodpovednosť a potiahnuť tím aj po morálnej stránke. Stále nás dokáže ohúriť aj spektakulárnymi chytmi.
Soňa Kubišová
Soňka mala sezónu 2016 poriadne nabitú a málokto absolvoval toľko podujatí ako ona. Juniorské akcie striedala so seniorskou mixovou repre. Zatiaľ čo v senioroch sa len oťukávala a po kúskoch ochutnávala chuť elitného ultimate, v juniorkách v pozícii kapitánky patrila k hlavným lídrom a ťahúňom tímu. V príprave počas roka sa jej darilo, no na samotnom šampionáte sa chviľu hľadala. Správne momenty a jej podpora tímu však prišli práve včas.
Lucia „Luc“ Pekárová
Luc predstavuje ukážkový príklad toho, ako ďaleko sa dá za rok dostať poctivým tréningom. Jej progres počas sezóny bol bleskový, k tomu pridajme húževnatosť, výbušnosť a pokoj s diskom a máte middla, o akom ste ani nesnívali. Motivácia tejto dievčine nechýba a za jej layout, ktorý predviedla v zápase proti USA by sa nehanbili ani hráčky súperiaceho tímu. Za zmienku stojí aj jej angažovanie sa a vedenie ženského tímu Kus Plastu – Kus ženy.
Klára „Skaja“ Stopková
Počas juniorskej prípravy sa z nenápadnej hráčky pomaličky vykľul všestranne nadaný hráč. Juniorskú sezónu strávila prevažne na pozícii hendlera, kde ohurovala nielen kvalitnou hendlerskou hrou, ale aj svojimi solídne prevedenými dlhými hodmi. Hneď ako sa vydala na potulky do zóny na longu, mohli sme si vychutnať jej veľmi pekné chyty vo vzdušných súbojoch. Počas tejto sezóny Skaja poukázala na svoj talent a hráčske kvality.
Alexandra „Saša“ Štósová
Na šampionáte vo Wroclawi odohrala na veľmi vysokej úrovni a patrila k výrazným oporám tímu. Svojimi nekompromisnými brejkmi alebo delo-hodmi na dlhú patrí z junioriek k babám s najvyspelejšou technikou práce s diskom. Jej schopnosti nezaostávajú ani na pozícii middla, či vo vzdušných súbojoch, čim prevyšuje aj iné skúsené hráčky.
Líder roka 2016
Tréner, kapitán, líder
Veronika “Čolka” Čolláková
Hodiny strávené organizovaním prípravných podujatí pre juniorky, vymýšľanie programu či taktík, nekonečné papierovanie a všetok voľný čas investovaný do rozvoja ultimate na Slovensku a do mladej generácie frisbeestov. Pre niektorých strata času, no práve Čolka je príklad toho, že keď vás niečo baví a robíte to pre ostatných, vynaložené úsilie za to v konečnom dôsledku naozaj stojí. Pod jej vedením uhrali juniorky na premiérovom WJUC 2016 výborné 15. miesto z 20 zúčastnených tímov.
Lukáš „Luky“ Kvetan
Luky sa zhostil úlohy trénera juniorov naplno a jeho bohaté skúsenosti odovzdával chalanom počas celej prípravy i samotného juniorského šampionátu. Jeho večne pozitívna nálada, vtipné komenty a dokonca aj plač od smiechu nad vzniknutými situáciami v hre navodili uvoľnenú atmosféru, v ktorej sa všetci cítili komfortne a mohli podať skvelé výkony a uhrali sympatické 23. miesto z 29. zúčastnených tímov.
Michal „Škrečok“ Prusák
Nadviazal na predchádzajúci rok (kedy viedol seniorskú mixovú reprezentáciu na EUC) vedením tímu na Majstrovstvách sveta (WUGC 2016). Seniorská mixová reprezentácia uhrala pod jeho vedením veľmi dobrý výsledok na Windmille (8. miesto zo 40 tímov) a solídne si počínala na záverečnom turnaji v Londýne (17. miesto z 30 tímov). Škrečok bol lídrom aj vo svojom domácom tíme Outsiterz, s ktorým získal titul majstrov Slovenska v ultimate v hale aj na tráve a tiež perfektné šieste miesto na Európskom klubovom finále.
Matej „Sury“ Surový
Sury hýril líderskou aktivitou hneď na niekoľkých frontoch. Viedol svoj domovský klub Kus Plastu, ktorý sa zúčastnil všetkých slovenských turnajov (pričom množstvo z nich aj organizoval) a venoval sa aj rozvoju klubu. Treba samozrejme spomenúť aj jeho prácu s juniormi, a to najmä prípravu kempov, vedenie a menežovanie juniorskej reprezentácie U20 Open na svetovom šampionáte, kde aj pod jeho vedením uhrali juniori spomenuté umiestnenie.
Tím roka 2016
Juniorská reprezentácia U20 Women
Vôbec prvá účasť slovenského ženského juniorského tímu na Majstrovstvách sveta U20 priniesla babám sympatické 15. miesto z 20 zúčastnených krajín, čo je najlepší slovenský výsledok na medzinárodnej scéne v tejto kategórii U20 Women.
Juniorská reprezentácia U20 Open
Pri premiérovej účasti na Majstrovstvách sveta do 20 rokov skončili na 23. mieste z 29 tímov, čo je (podobne ako vo Women) vôbec najlepší výsledok slovenskej reprezentácie v kategórii U20 Open.
Kus Plastu
Napriek tomu, že Kus Plastu zatiaľ neobsadzuje popredné priečky na turnajoch, určite naňho nemôžeme v tejto kategórii zabudnúť. V roku 2016 zorganizoval najviac turnajov na Slovensku (tri pod záštitou SAF a dva ďalšie turnaje). Ako jediný tím sa tiež zúčastnil úplne všetkých ultimate podujatí SAF v každej divízii.
Outsiterz
Na slovenskej scéne sa stali majstrami Slovenska v kategórii Open v hale aj na tráve. K tomu pridali postup a pekné šieste miesto na finále európskej klubovej série vo Frankfurte v mixovej kategórii.
Seniorská reprezentácia Mixed
Na Majstrovstvách sveta krajín v Londýne obsadila seniorská mixová repre delené 17. miesto z 30 zúčastnených tímov. Výborný výsledok uhrala tiež počas prípravy na Windmille, kde skončila na 8. mieste.
Individuálny Spirit of the Game 2016
Cena pre hráča alebo hráčku ultimate frisbee, ktorý v roku 2016 najviac preukázal zmysel pre Sprit of the Game. Doterajší víťazi v tejto kategórii už nemôžu byť nominovaní znovu.
Adam Flajs
Hoci je Adam pomerne nenápadný a tento rok toho absolvoval pomenej, na ihrisku aj mimo neho sa ho napriek tomu nedá nevšimnúť. Tento hráč vyniká nielen hrou, ale aj spiritom – vždy s maximálnym rešpektom voči súperovi, chladnou hlavou a férovou hrou vo vysokom nasadení bez ohľadu na zápasové skóre.
Miroslav „Combo“ Liščinský
Combo je večne veselý, optimisticky naladený hráč, pre ktorého je ultimate okrem športu aj skvelá zábava, partia úžasných ľudí a „sem-tam“ nejaká párty. Tento prístup prenáša aj na ihrisko, kde rozdáva dobrú náladu okolo seba aj počas vypätých zápasov. Je na ňom neustále vidieť, že si ultimate užíva plnými dúškami.
Ján „Krempo“ Rosina
Krempo nám ide v individuálnom Spirite výborným príkladom. V každej situácii si zachová chladnú hlavu a bez prejavenia emócií vyrieši počas hry každú situáciu so sebe vlastným „discrediťáckym pokojom“.
Ján „Šani“ Švarc
Šani je vždy dobre naladený, priateľský (a pripravený na overhead). Vždy však dbá na rozumné použitie pravidiel v prospech férovej hry. Aj vďaka tomu sa jeho tím Kus Plastu umiestňuje pravidelne vysoko v hodnoteniach Spirit of the Game.
Discgolf
Kompletné výsledky slovenských hráčov discgolfu za rok 2016 sú k dispozícii na stránke tinyurl.com/SKDGResults2016.
Hráč roka 2016
Richard Kollár
11. miesto Majstrovstvá Európy, kategória Masters, víťaz turnaja BTS Urban Mayday, finalista turnajov Ottensheim Open, Diamond Tournament (Rakúsko), Budapest Open (Maďarsko), Berlin Open (Nemecko, kategória Masters), Budmerice Spring Fling, celkovo 5. miesto AHT – Rakúsko-Maďarská túra
Michal Kúdela
Víťaz otvorených majstrovstiev Rakúska, víťaz turnaja Kope Open (Slovinsko), majster Slovenska, finalista Majstrovstiev strednej Európy, turnajov Drava Forester (Chorvátsko), Schockl Open, Hebalm Open (Rakúsko), Slovácko Open (Česká republika), BTS Urban Mayday, Smolenice Open, Budmerice Spring Fling
Hráčka roka 2016
Katka Boďová
5. miesto Majstrovstvá sveta, 2. miesto Majstrovstvá Európy, 1. miesto Majstrovstvá strednej Európy, celkovo 1. miesto AHT – Rakúsko-Maďarská túra (plný počet bodov za 6 víťazných turnajov), víťazka turnaja Berlin Open (Nemecko), Drava Foreseter (Chorvátsko) a ďalších 10 PDGA C turnajov
Bea Hergelová
5. miesto Majstrovstvá strednej Európy, víťazka turnaja Summerslam (Nemecko), finalistka turnajov Munsterland Open, Rennbahnpark Open, Haus Solling Open, Peiner Open, Haus Solling Major Open, Wolfenbuttel Open (Nemecko), BTS Urban Mayday, Smolenice Open, celkovo 15. miesto German Tour
Soňa Švecová
Víťazka turnajov Kope Open (Slovinsko), Schockl Open (Rakúsko), finalistka turnajov Austrian Open, Hebalm Open (Rakúsko), Slovácko Open (Česká republika), Drava Forester (Chorvátsko), Budmerice Spring Fling, BTS Urban Mayday, celkovo 11. miesto AHT – Rakúsko-Maďarská túra
Junior roka 2016
Marko Čačala
14. miesto Slovenská discgolfová liga, 1. miesto Majstrovstvá Slovenska – kategória junior, celkovo 3. miesto Malženice Open (1. miesto medzi juniormi)
Dominik Silný
25. miesto Slovenská discgolfová liga, 2. miesto Majstrovstvá Slovenska – kategória junior
Podujatie roka 2016
Budmerice Spring Fling
Dobre zorganizovaný dlhoročný turnaj tentokrát so zahraničnou účasťou z Fínska, Švédska, Litvy, a okolitých štátov.
CEDGC Smolenice
Premiérový ročník Majstrovstiev strednej Európy, najväčšie discgolfové podujatie v slovenskej histórii s mimoriadnym organizačným zabezpečením.
Discgolfový víkend v Rajeckých Tepliciach
Úspešná rozvojová klinika pre začiatočníkov spojená s jednodňovým turnajom Slovenskej discgolfovej ligy.