Noví čestní členovia SAF

SAF každoročne pri príležitosti vyhlasovania Výročných cien menuje aj nových čestných členov, ktorí sa významne zaslúžili o rozvoj diskových športov na Slovensku. Tento rok sú novými laureátmi Richard Kollár a Júlia Návratová. Prinášame ich krátke profily.

Richard Kollár

Rišo sa počas svojho niekoľkoročného pobytu v USA venoval aj frisbee a tak je prirodzené, že po svojom návrate na Slovensko v tom pokračoval. Tu sa stal viacnásobným majstrom Slovenska a reprezentantom v ultimate. V súčasnosti sa už aktívne venuje prevažne discgolfu a aj v ňom dosiahol slovenský majstrovský titul a oblieka reprezentačný dres.

Popri hraní sa Rišo už dlhý čas podieľa na vedení a rozvoji slovenskej frisbee scény. Bol dlhoročný člen a predseda Výkonnej rady SAF, teraz je člen Dozornej rady SAF a predseda Discgolfovej komisie SAF.
Pred pár rokmi hral podstatnú úlohu pri obnovení aktívnej činnosti SAF po istom období jej letargie. V čase, keď veľkosť hráčskej základne stagnovala a všetky aktivity frisbee na Slovensku boli financované čisto z prostriedkov nás hráčov, bez peňazí od štátu, sa hlavnou mierou zaslúžil o to, že sa SAF zaradila medzi poberateľov štátneho príspevku pre športové zväzy. Táto podpora umožňuje finančne prispievať na rozvoj aj na reprezentáciu (obzvlášť juniorskú) a spolu s ú silím miestnych nadšencov tak vedie k šíreniu diskových športov u nás.

V posledných rokoch bol Rišo hlavným iniciátorom tvorby či aktualizácie zásadných dokumentov SAF, ako sú Stanovy či Súťažný poriadok. Taktiež sa venuje koordinácii s medzinárodnými organizáciami ako WFDF, EUF, PDGA, EDGF či neformálnymi združeniami v rámci stredoeurópskeho regiónu.

EDGC 2016 (Oulu, Fínsko)

Z celého radu ďalších Rišových aktivít v oblasti frisbee by som rád spomenul aj jeho blog „Ako som videl rok v diskových športoch“, ktorý niekoľko rokov prinášal obšírne zhrnutie diania vo frisbee nielen na Slovensku.

Verím, že Riša bude ešte dlho baviť jeho rôznorodá činnosť v prospech frisbee na Slovensku, pretože okrem špičkových výkonov na ihriskách na očiach verejnosti potrebujeme aj neviditeľné systematické úsilie v pozadí.

– Jozef Čierny

 

Júlia Návratová aka JUJU

Juju je dlhé roky neodmysliteľný pilier slovenského frisbee. Jej prínos bol a je veľmi významný ako hráčky, kapitánky, organizátorky alebo funkcionárky vo VR SAF v rokoch 2010-2012.

Hráčsku kariéru začala v roku 1999 v tíme Mental Discorders kde patrila a patrí medzi handlerské opory útočnej lajny. So svojou dvojičkou Luciou zamotala neraz hlavu aj skúseným obrancom. Medzi jej hráčske prednosti patrí spoľahlivá rozohrávka, široký rozsah hodov kombinovaný so schopnosťou niesť riziko a dobrou orientáciou na ihrisku. Aj tieto vlastnosti ju predurčili na to, aby viedla dievčenské tímy. V rokoch 2002-2004 to boli Chicas ako prvý slovenský čisto dievčenský tím a neskôr zatiaľ historicky najúspešnejší dievčenský tím LayDs, ktorý sa v roku 2013 umiestnil na prestížnom turnaji Windmill na 6. mieste.

Reprezentácia

Ako viacnásobná kapitánka mixovej reprezentácie bola vždy veľkou oporou a inšpiráciou národných tímov WCBU 2011 Lignano, EUC 2011 Maribor, WUCC 2014 Lecco.

Organizátorka

V úlohe organizátorky bola hybnou silou úspešných projektov ako Puklica, ITF, Blowout, Frisbeezóna Pohoda/Grape, ktoré vďaka svojej inteligencii a vytrvalosti často aj v ťažkých podmienkach skončili úspechom.

SAF

Aj v rámci SAF sa dokázala angažovať a pomôcť šíriť frisbee v časoch, keď sa mnohí len pasívne prizerali a neštítila sa ani tak neobľúbenej administratívnej práce, či už pri získavaní grantov alebo agende 2%.

Júlia na ceste za titulom majsterky Slovenska 2015 (Špačince)

Osobne som veľmi rád, že Juju ostala frisbee a Mental Discorders verná po celé tie roky a že sme dlhoroční spoluhráči a priatelia. Želal by som si, aby sme na Slovensku mali čím viac jej pokračovateľov.

– Chorche