Mixová reprezentácia na Majstrovstvách sveta krajín v ultimate 2016

V júni tohto roka sa slovenská mixová reprezentácia zúčastnila na Majstrovstvách sveta krajín v ultimate (WUGC 2016), ktoré sa konali v Londýne. Jednalo sa o prémiérovú účasť Slovenska na takomto podujatí v kategórii Mixed a len o druhú účasť celkovo. Doteraz sme vyslali národný tím len na WUGC 2000 (Heilbronn, Nemecko) – a to v kategórii Open. Realizačný tím pozostával z trénerskej dvojice Michal Prusák a Jakub Jánoška, ktorí takto plynulo nadviazali na vedenie reprezentácie na Majstrovstvách Európy krajín (EUC) 2015. Po menežérskej stránke bola reprezentácia zastrešená Luciou Křemenovou.

V tomto článku si priblížíme prípravu na WUGC a samotné pôsobenie nášho národného tímu na tomto podujatí.

Prípravné kempy

Kvôli rozhodnutiu SAF vyslať na WUGC 2016 iba jeden reprezentačný tím v kategórii mixed mali tréneri národného tímu na začiatku prípravy naozaj z čoho vyberať. Pred prvým „tryoutovým“ kempom, ktorý sa uskutočnil 5. – 6. marca 2016 v Bratislave prejavilo záujem o reprezentáciu vyše 70 hráčov (približne tretina z tohto počtu boli ženy, dve tretiny muži). Tento prvý kemp bol zameraný hlavne na preverenie schopností jednotlivých hráčov v individuálnych a kolektívnych herných činnostiach. Začiatkom marca bola tiež započatá koordinovaná kondičná príprava.

Tryouty Bratislava

 

Nasledovali dva ďalšie prípravné kempy v približne mesačných intervaloch: 2. – 3. apríla 2016 v Pezinku a 30. apríla – 1. mája v Priechode. Na tieto kempy bol postupne pozývaný čoraz užší výber hráčov na základe predvádzanej hry a individuálnej kondičnej prípravy. Zamerané boli hlavne na nácvik útočných a obranných stratégií a na postupné zohrávanie sa hráčov. Počas týchto dvoch mesiacov sa tak vyformoval „predbežný“ národný tím pozostávajúci z 11 žien, 12 mužov a niekoľkých náhradníkov, ktorí boli pozvaní na prípravné turnaje.

Prípravný kemp Pezinok

 

Zaujímavosťou je, že na kemp v Priechode prišla v rámci svojej cesty po Európe aj Melissa Witmer z UltyResults, ktorá nám vo svojej klinike ukázala rôzne cvičenia na rozvoj agility či nové prvky rozcvičky.

Prípravné turnaje

V rámci prípravy na záverečné majstrovstvá sveta bola naplánovaná účasť na dvoch prípravných turnajoch Confederations Cup a Windmill.

Prvý z nich – Confederations Cup sa uskutočnil 14. – 16. mája v nemeckom Frankfurte. Bol to vôbec prvý ročník tohto turnaja národných tímov, ktorý sa bude organizovať každý rok v májovom termíne.

Hlavným cieľom našej výpravy bolo vyskúšať nacvičené stratégie v reálnych zápasoch, naďalej sa zohrávať a tiež doriešiť posledné otázniky vo výbere hráčov na WUGC. V mixovej divízii sa turnaja zúčastnilo celkovo 7 tímov, ktoré odohrali po 6 zápasov v základnej skupine a následne jeden zápas o umiestnenie (okrem posledného tímu skupiny).

Prvý deň turnaja sme postupne vyhrali nad Poľskom 11:8 a nad Fínskom 13:11. Nasledovala nedeľa, kedy nás čakali o poznanie ťažšie zápasy s Veľkou Britániou (prehra 4:15), Nemeckom (tesná prehra 12:13) a Španielskom (prehra 9:12). Tretí turnajový deň pondelok sme naše pôsobenie v základnej skupine ukončili prehrou 11:14 s Českom.

V skupine sme sa tak umiestnili na 5. priečke a nasledoval posledný zápas o umiestnenie proti Poľsku. Napriek napínavému priebehu sme v universe pointe prehrali 9:10 a umiestnili sa tak na šiestej priečke. Turnaj vyhrali Briti, ktorí porazili vo finále Nemcov. (Kompletné výsledky turnaja tu.)

Confederations Cup Frankfurt

 

Druhým prípravným turnajom bol Windmill v holandskom Amsterdame v dňoch 3. – 5. júna. Cieľom tohto turnaja bol čo najlepší výsledok a ďalšie zohrávanie sa hráčov z už sfinalizovaného výberu na WUGC. Na tomto turnaji súťažilo v divízii Mixed až 40 tímov, pričom 11 z nich boli národné reprezentácie pripravujúce sa podobne ako my na majstrovstvá sveta.

Turnaj sme začali šnúrou troch vyhratých zápasov: 15:6 nad švajčiarskym tímom Wombat Ultimate Willisau, 13:12 nad škótskymi Black Eagles a 15:12 nad americkým pickup tímom Brown Chicken Brown Cow. Vďaka švajčiarskemu systému turnaja sme si tak vybojovali zápasy proti najlepším tímom na turnaji. Nasledovala prehra 10:15 s ďalším americkým pickupom Sock Puppet Regime Change a 10:15 s francúzskou reprezentáciou.

Napriek dvom prehrám sa nám po piatich kolách švajčiarskeho systému podarilo udržať v najlepšej osmičke a zahrali sme si tak play off o umiestnenie. Aj tu sme však ťahali za kratší koniec a prehrali sme 5:15 s českou reprezentáciou, 12:15 s nemeckou reprezentáciou a napokon 12:15 s mladým holandským tímom Grut. Umiestnili sme sa tak napokon na 8. priečke.

V mixovej divízii sa z celkového víťazstva tešila reprezentácia Veľkej Británie po finále s Sock Puppet Regime Change. Kompletné výsledky na stránke turnaja.

Windmill Amsterdam

 

Turnaj absolvovala reprezentácia už v nových národných dresoch, ktoré nadizajnovala Lenka Bobeková a expresne ich potlačila firma Nyna.

 

Majstrovstvá sveta krajín (WUGC) 2016

Toto podujatie je organizované periodicky každé štyri roky, pričom posledné dve WUGC sa uskutočnili v Kanade (2008) a Japonsku (2012). WUGC 2016 boli usporiadené 18. – 25. júna neďaleko Londýna pod organizátorským zastrešením UK Ultimate a po dlhom čase tak bolo dostupné aj slovenským hráčom a hráčkam.

Do finálnej zostavy slovenského národného tímu sa dostali a na WUGC 2016 nás reprezentovali:

Alena Bachratá, Lenka Bobeková, Martina Boteková, Veronika Čolláková, Radka Dančíková, Kristína Ferencová, Dorothea Franke, Soňa Kubišová, Daša Legényová

Martin Bachratý, Martin Cibula, Jakub Hladík, Michal Hojčka, Jakub Jurášek, Martin Keseg, Michal Kopf, Lukáš Kvetan, Tomáš Lehuta, Dávid Ogurčák, Michal Prusák

Členmi výpravy bol tiež tréner Jakub Jánoška a fyzioterapeut/masér Igor Hečko. Ako kapitáni boli zvolení Martin Keseg a Veronika Čolláková, spirit kapitánkou bola Kristína Ferencová.

Reprezentácia na WUGC

 

V mixovej divízii sa turnaja zúčastnilo 31 národných tímov. Formát pozostával z troch fáz: základné skupiny, „power“ a „lower“ skupiny (t.j. ďalšie skupiny určené na základe výsledkov základných skupín) a play off o záverečné umiestnenie.

Do turnaja sme vstúpili hneď zostra v nedeľu 19. júna zápasom proti USA. Proti najväčším favoritom celého turnaja sme uhrali iba po jednom bode v každom polčase a prehrali sme 2:15. V základnej skupine sme 20. júna pokračovali dvomi zápasmi. Víťazstvom 15:6 nad reprezentáciou Spojených arabských emirátov v zápase, ktorý sa hral na hlavnom ihrisku a mal byť streamovaný. Dážď a výpadky elektriny spôsobili, že bol zaznamenaný len krátky úsek na konci zápasu. Svoje pôsobenie v základnej skupine sme zavŕšili prehrou 9:15 s Belgickom a skončili tak na treťom mieste.

Nasledovali zápasy tzv. „lower“ skupiny, kde sme v prípade dobrého umiestnenia mohli vyzvať tím z „power“ skupiny o prienik do hornej polovice poradia. Najprv však bolo treba vyhrať dva zápasy, čo sa nám aj podarilo. V utorok 21. júna sme porazili reprezentáciu Švajčiarska 15:9 a následne v stredu sme zvíťazili aj nad Nórskom 15:5.

O postup do hornej polovice poradia sme bojovali v druhom stredajšom zápase so Španielskom. Žiaľ ťahali sme za kratší koniec a po prehre 11:15 sme sa dostali do bojov o 17. – 24. miesto.

Súboj Lukáša Kvetana v zápase proti Španielsku

 

V noci zo stredy na štvrtok zaúradovalo počasie a kvôli silnej búrke a podmočeným ihriskám museli organizátori väčšinu nasledujúceho programu zrušiť alebo presunúť. Hrali sa len štvrťfinálové zápasy, my sme boli donútení dať si voľný deň. V piatok sa počasie našťastie umúdrilo, ale organizátori mali k dispozícii len niektoré ihriská. Preto nás čakal na turnaji už len jediný zápas, a to s reprezentáciou Dánska. Ten sme zvládli a po výhre 11:7 sa tak umiestnili na delenom 17. mieste spolu s Belgickom, Novým Zélandom a Spojenými arabskými emirátmi.

V sobotňajšom finále si v našej divízíí USA pomerne ľahko poradili s Austráliou a okrem Mixed ovládli aj všetky ostatné divízie bez jedinej prehry. Ocenenie Spirit of the Game si v mixovej dívizii odniesla reprezentácia Finska. Kompletné výsledky sú k dispozícii na scores.wugc2016.com.

 

Na záver treba poďakovať sponzorom, ktorí svojou finančnou pomocou pomohli našej účasti na majstrovstvách sveta. Konkrétne generálnemu sponzorovi SAF spoločnosti Nicereply a tiež sponzorovi mixovej reprezentácie RIESENIA.com.

 

Použité foto: Facebook Slovak National Ultimate Frisbee Mixed Team, Tomáš Malec, Quentin Dupré la Tour, Illia Shypunov