Majstrovstvá Slovenska v ultimate frisbee 2019 (mixová divízia)

Minulý víkend (13.7.-14.7.) sa v Košiciach konali mixové majstrovstvá v ultimate frisbee, ktorých sa zúčastnilo šesť tímov z celého Slovenska.

Tímy:
● Outsiterz (Bratislava)
● Kefear (Košice)
● Baník lásky (Prievidza)
● Iron horse (Bratislava)
● North Side (Turzovka)
● North Side U17 (Turzovka)

Na začiatku turnaja bolo veľmi ťažké odhadnúť, kto si po víkende domov odnesie titul Majstra Slovenska. Zostavy tímov boli totiž na prvý pohľad veľmi vyrovnané. Bol to výborný predpoklad pre nadchádzajúce zaujímavé zápasy.

Skupinové zápasy

Kvalita tímov sa začala rysovať v skupinových zápasoch. Boli vytvorené dve skupiny po troch tímoch. Už od začiatku si veľmi dobre viedli tímy Baník lásky a North Side, ktoré si vybojovali víťazstvo v skupinách. Nasledovali štvrťfinálové zápasy. North Side U17 pekne znervóznil Kefear, pretože prvú polovicu zápasu bolo skóre vyrovnané. Ako zápas postupoval, ukázali sa skúsenosti hráčov z Kefearu, ktorí prevzali zápas do svojich rúk a druhý polčas jednoznačne vyhrali. Na vedľajšom ihrisku sa odohrávalo zaujímavé stretnutie Outsiterz vs. Iron horse. Zápas dopadol v neprospech Iron horse. Ich značnou nevýhodou na tomto turnaji bol nedostatok dievčat.

Semifinále

Semifinálový zápas North Side – Kefear bol napínavý až do poslednej chvíle. Za stavu 6:2 vyzeralo, že North Side je už jednou nohou vo finále. No zápas nabral grády, keď na strane Kefearu nastal zvrat v podobe štyroch breakov za sebou. Po ukončení riadneho hracieho času bol stav nerozhodný 6:6. Atmosféra bola veľmi vypätá. Obidva tímy si chceli na konto pripísať ďalšiu výhru a možnosť zabojovať o titul. Nakoniec sa však tímu North Side podarilo udržať si víťaznú šnúru a po výhre 7:6 sa dostali do finále, kde si zmerali sily s Baníkom lásky.

Medailové boje

Foto: Anna Prokešová

Finále a súboj o tretie miesto prebiehali súčasne na obidvoch ihriskách. V zápase o bronz proti sebe nastúpili Outsiterz a Kefear. Bratislavčania urobili počas zápasu niekoľko nevynútených chýb, ktoré Košičania obratom potrestali. Domácim sa v zápase veľmi darilo a svojou hrou dokázali, že im tento rok bronzová medaila patrí oprávnene.

Na druhom ihrisku sa hralo finále. Tím North Side si urobil náskok hneď na začiatku a podarilo sa im ho udržať až do konca zápasu. Podľa odozvy hráčov išlo o fyzický, ale zároveň spiritový zápas, v ktorom bolo vidieť túžbu po výhre na obidvoch stranách. O víťazstve rozhodla stabilnejšia hra zo strany North Side a ich schopnosť využívať chyby súpera vo svoj prospech. Úlohu vo výsledku 13:8 zohral aj vietor, ktorý viac potrápil hráčov z Prievidze. Tím North Side nenašli na turnaji premožiteľa a odnášajú si na krku zlaté medaile.

North Side (foto: Tomáš Malec)

Počas posledných rokov urobil tím North Side veľký pokrok či už vo výsledkoch v súťažiach alebo v počte aktívnych hráčov v tíme. Veľa času venuje rozvoju ultimate vo svojom regióne a zúčastňuje sa medzinárodných turnajov, na ktorých zbiera cenné skúsenosti. O tejto snahe svedčia získavané ocenenia a medaile, ktoré každým rokom pribúdajú, ale taktiež skutočnosť, že na majstrovstvá vyslal dva tímy. Nemôžeme povedať, že North Side U17 sa nechal zahanbiť. Práve naopak. Juniori odohrali veľmi dobré zápasy proti silným súperom. Bolo na nich vidno, že do každého zápasu vložili plno úsilia. Na ihrisku ukázali svojou priebojnosť a zdravú drzosť. Zároveň to nebolo na úkor férovosti. Dôkazom toho je aj ocenenie Spirit of the game, ktoré získal práve tím North Side U17.

Medailisti (foto: Tomáš Malec)

Víťazom srdečne gratulujeme. Týmto sa chceme poďakovať všetkým, ktorí pomáhali s organizáciou turnaja. Špeciálna vďaka patrí Futbalovej akadémií Benecol za poskytnutie kvalitného ihriska, pani Ivete Tomkovej, starostke obce Sady nad Torysou, ktorá nám poskytla priestory základnej školy a Marekovi Findríkovi za kvalitnú fotodokumentáciu. Ďakujeme aj Vám všetkým, ktorí sa zúčastnili či už ako hráči  alebo diváci. Dúfame, že sa čoskoro znova stretneme v Košiciach.

Výsledky:
1. North Side
2. Baník lásky
3. Kefear
4. Outsiterz
5. Iron horse
6. North Side U17 (víťaz Spirit of the Game)

Kompletné výsledky sú v tomto dokumente.

Fotky od Mareka Findríka si môžete pozrieť v jeho galériách: https://www.zonerama.com/MaximGorkij/752133

Autorka: Martina Kmecová