Majstrovstvá Slovenska ultimate frisbee 2022 – open

Druhý októbrový víkend (15.10.2022) sa v obci Zákopčie na Kysuciach uskutočnili majstrovstvá Slovenska v ultimate frisbee. Na turnaj sa prihlásilo celkovo 5 tímov z celého Slovenska, ktoré si prišli zmerať sily v kategórii Open a ukončiť outdoorovú sezónu. 

Keďže bolo prihlásených menej tímov, všetky zápasy sa odohrali v jeden hrací deň a už večer boli známi víťazi. 

Celá turnajová sobota bola slnečná a obavy hráčov z chladných Kysuckých podmienok opadli už ráno. V sobotu s východom slnka vychádzali na ihrisko aj hráči, ktorí sa začali sa aktívne rozhadzovať a vychutnávali si pri tom ranné ticho Kysuckej prírody. 

Zo zápasu U.F.O. – North Side „A“

Prvý zápas na ihrisku 1 odštartovali domáci hráči z tímu North Side „B“ (Turzovka) proti tímu Outsiterz (Bratislava). Tento zápas bol pre Outsiterov viac-menej zahrievajúci, keďže tím North Side “B“ tvorilo veľa nováčikov zbierajúcich skúsenosti. Mladí hráči z tímu North Side B sa naučili veľa nového, vyskúšali si nové taktiky a nevídané hody a aj napriek prehre 15:0 si zápas poriadne užili. Súčasne na ihrisku 2 prebiehal zápas tímu UFO (Špačince) proti tímu Kus plastu (Senica). Zápas bol veľmi napínavý a tesný ale nakoniec sa podarilo tímu Kus Plastu zdolať súperov a vyhrať.

Rozbehnutí a rozohriatí Outsiteri (Bratislava) sa v svojom ďalšom zápase postavili už proti skúsenejšej časti tímu North Side „A“ (Turzovka). Tento krát už to nemali také ľahké a dokonca v stresovejších chvíľach, kedy im domáci začali dýchať na krk, využívali aj dlhé a nebezpečné hody. Tie im však vo väčšine prípadov vyšli a preto sa im súperov podarilo zdolať. Druhá časť domácich, teda tím North Side B (Turzovka) zatiaľ bojoval na ihrisku 2 proti tímu UFO (Špačince). Aj napriek tomu, že to vyzeralo veľakrát nádejne, nepodarilo sa im získať žiaden bod a vyhral tím UFO so skóre 15:0.

Aj keď sa turnaj odohrával už v neskoršej jeseni, slnko na obed vyzlieklo hráčov z terma a hráči sa mohli počas obednej pauzy natiahnuť a užiť si posledné slnečné lúče.

Poobede sa odohrala ďalšia séria napínavých zápasov. Proti domácim z tímu North Side „A“ sa tento krát postavil tím UFO. Začal sa objavovať aj mierny vánok, avšak hráči ho ustáli a v naozaj tesnom zápase sa tímu UFO podarilo domácich poraziť so skóre 15:12. Porazená skončila aj druhá polovica domácich na druhom ihrisku, ktorí stáli proti tímu Kus Plastu. Vetrík nám začal mierne zosilňovať a odohrali sa ešte 2 série zápasov. Dva zápasy si odohral tím North Side „A“. Jeden proti svojej polovičke z tímu North Side „B“ síce vyhrali, ale hráčov z Kusu Plastu sa im už poraziť nepodarilo. Súčasne na ihrisku 2 odohrali svoje posledné dva zápasy Outsiteri proti tímu Kus Plastu a UFO a oba sa im podarilo vyhrať. Tím Outsiterz nepoľavil ani v jednom zo svojich zápasov a stali sa tak suverénnymi majstrami Slovenska v kategórii Open, k čomu im srdečne blahoželáme.

Majstri Slovenska Open 2022 – Outsiterz. Horný rad zľava: Braňo Šmatlánek, Martin Bolvanský, Daniel Molnár, Martin Belluš, Jozef Čierny, Timotej Hajdúk. Dolný rad zľava: Jakub Malec, Martin Bachratý, Tomáš Malec, Martin Keseg, Alex Čabala. Na fotke chýba Michal Hojčka.

Celkové poradie:

  1. Outsiterz (Bratislava)
  2. Kus Plastu (Senica)
  3. U.F.O. (Špačince)
  4. North Side „A“ (Turzovka)
  5. North Side „B“ (Turzovka)

Aj napriek tomu, že sa im nepodarilo vyhrať žiaden zápas, cenu Spirit of the game získal tím North Side „B“. Mladí hráči z tohto tímu si z turnaja odniesli množstvo skúseností a v neposlednom rade aj nejaké tie kalórie zo Spirit torty. 

Ďakujeme sponzorom: firme Včelco Medovina Smolenice za pekné vecné ceny pre víťazov aj firme Nicereply, ktorá je sponzorom Slovenskej asociácie Frisbee.

Text: Beáta Matejíková

Foto: Tomáš Malec