Dva týždne do Klubových majstrovstiev sveta (WUCC) v Prahe

Minulý víkend sa v Amsterdame uskutočnil turnaj Windmill Windup. Okrem tradičnej účasti európskej Ultimate špičky sa na ňom tentokrát zúčastnil aj elitný slovenský klub Mor Ho!, pre ktorý bol tento turnaj generálkou na nadchádzajúce Klubové majstrovstvá sveta v Prahe (WUCC). Ako sa tam tímu darilo, aké ciele si v tíme pred WUCC kladú, v akej zostave tam tím nastúpi a kto bude favorit Majstrovstiev, sa môžte dočítať v rozhovore s predsedom Slovenskej asociácie Frisbee a členom tímu Mor Ho! Richardom Kollárom.

Príprava tímu Mor ho! pred Majstrovstvami sveta

m: Tím Mor Ho! je v poslednej fáze prípravy na WUCC. Ako vyzerá príprava, venuje sa špeciálny dôraz na nejakú špecifickú hernú časť?
rk: Posledné týždne pred WUCC tím Mor ho! venuje najmä príprave tímových stratégií, či už priamo na ihrisku, alebo aj mimo neho (príprava pred zápasom, aktivita sideline a podobne). Na budúci týždeň nás čaká posledný spoločný kemp, kde budeme mať prvýkrát k dispozícii takmer celý tím, vrátane hráčov zo zahraničia. Tam sa budeme snažiť doladiť najmä tímovú súhru.
m: V akom svetle sa ukázal tím na turnaji v Holandsku? Aké sú dojmy z predvedenej hry?
rk: Na turnaji v Amsterdame sme sa snažili identifikovať naše najväčšie slabiny, ktoré chceme tiež počas najbližších týždňov odstrániť, prípadne sa v týchto činnostiach zlepšiť. Windmill bol pre nás veľký test, keďže to bolo prvýkrát, čo sa tím Mor ho! predstavil na turnaji. Za týchto podmienok sme, samozrejme, nemali ani veľmi vysoké očakávania ohľadom nášho umiestnenia. Našu hru už pomerne detailne ohodnotil Chorche na stránke szf.sk. Náš tím sa rozbiehal pomerne pomaly, napriek tomu sme mali pred našim piatym zápasom pomerne reálnu šancu postúpiť medzi najlepších osem tímov. Žiaľ, v tomto zápase sme napokon zlyhali a zostal nám boj o nižšie priečky. V tom momente sa mierne zmenil aj náš fokus, skúšali sme iné herné systémy, či rôzne systémy striedania. Napokon to bolo veľmi užitočné, pretože sme v posledných zápasoch mali viac priestoru na skúšanie, akoby sme mali pri boji v hornej osmičke.
Veľká spokojnosť s hrou však určite nemôže byť, aj keď všetci naši hráči predviedli pár veľmi dobrých výkonov. Chýbala nám dlhodobá konzistencia. Veríme však, že práve tieto nedostatky dokážeme na WUCC odstrániť. Taktiež nám na turnaji chýbalo niekoľko kľučových hráčov, ktorí dokážu zmeniť tempo a formu našej hry. Napokon, konečné 15. miesto (zo skoro 40 tímov) je z pohľadu predchádzajúcich výsledkov slovenských tímov v Amsterdame celkom úspech, naše ambície a možnosti sú však vyššie.

m: Ako to vyzerá v tíme pred WUCC? Koľko z toho, čo sa pri vzniku tohto klubu plánovalo sa podarilo naplniť, a na čom treba ešte pracovať?
rk: Náš tím sa na WUCC veľmi teší. 26 hráčov venovalo príprave na tento turnaj takmer trištvrte roka. Napriek tomu, že bol pôvodný plán zobrať do Prahy menší počet hráčov (cca. 22-24), napokon nás počet reálnych záujemcov donútil zostavu rozšíriť na 26 hráčov. Čo sa však, žiaľ, nepodarilo naplniť, je zapojenie hráčov z viacerých slovenských klubov. V tíme je len jeden hráč z tímu Scorpions, okrem neho len hráči Mentalu a Outsiterz. Je to veľká škoda, pretože tak ako Golden Ants, tak aj Morthens majú hráčov, ktorí by sa v tíme Mor ho! nestratili. Takisto ešte musíme popracovať na tímovej identite, keďže spolu ako tím trávime málo času a veľa tréningov bolo individuálnych. Mor ho! však bolo založené s dlhodobým zámerom a tak veríme, že tieto ciele ešte v budúcnosti naplníme. Mor ho! v príprave naznačilo, že má ambíciu stať sa podobne ako napríklad český Silence kvalitným európskym tímom v najbližších rokoch.
World Ultimate Club Championship (WUCC 2010) v Prahe

Ďalšia časť rozhovoru bude o tom, ako to asi bude vypadať v Prahe na Klubových majstrovstvách sveta. Chceli sme teda samozrejme poznať ciele nášho zástupcu (výsledkové aj herné) a čo by Riša na turnaji najviac potešilo.
rk: Momentálne je Mor ho! 44. nasadeným tímom zo 48 na WUCC v kategórii OPEN. Môžeme teda iba prekvapiť. Našim cieľom je však umiestnenie v prvej tridsiatke. Herné ciele sú rôznorodé. Slovenské ultimate má tradíciu v hre na dlhú (Mental), či veľa swingoch (Outsiterz). Mor ho! už teraz prináša nové prvky. Naša obrana funguje lepšie ako akákoľvek obrana slovenského tímu v minulosti. Našim cieľom je však zlepšiť aj útok, najmä jeho efektivitu. To je zrejme náš herný cieľ na WUCC a ak ho naplníme, náš výsledkový cieľ určite naplníme tiež. Ja osobne budem spokojný, keď predvedieme v Prahe dobrú kolektívnu hru, tak v útoku ako v obrane.

m: Viacerých bude zrejme zaujímať, kto sa podľa Riša ocitne na prvých priečkach v rôznych kategóriách. Kto teda bude patriť k favoritom turnaja?
rk: Dominovať budú celkom určite mimoeurópske tímy. Napriek tomu, že sa špičkové tímy z Anglicka, Švédska, či Švačiarska pred turnajom výrazne individuálne posilnili, bolo by prekvapením, ak by niektorý z nich skončil v prvej osmičke. Ja osobne očakávam finále Ironside (Boston, USA) – Sockeye (Seattle, USA), keďže tieto dva tímy dosahujú stabilne najlepšie výsledky a predpokladám, že budú výborne pripravené. Spolufavoritmi sú však aj ostanté japonské, americké a kanadské tímy.
V ženskej kategórii je dominancia severoamerických tímov ešte výraznejšia, akékoľvek iné finále ako dva z trojice Riot (Seattle), Fury (San Francisco) a Brute Squad (Boston) by bolo obrovským prekvapením. Najlepši európsky tím Iceni z Londýna môže tiež bojovať o miesto v prvej desiatke, ale bude to mať veľmi ťažké. V mixe sa očakáva víťazstvo tímu Axis of C-ville z USA. Tam sú však možnosti neamerických tímov asi väčšie.
Z nášho regiónu som zvedavý najmä na výkony českých Hot Beaches a Silence. Najmä Hot Beaches s viacerými slovenskými hráčkami by mohli na domácej pôde príjemne prekvapiť. Silence to bude mať veľmi ťažké, keďže konkurencia v kategórii OPEN je mimoriadne silná. Akékoľvek umiestnenie v top 20 by bolo pre Silence úspechom. Na druhej strane Hot Beaches majú situáciu trochu ľahšiu, ženské ultimate ešte nie je také kompetetívne a vo svete dominuje len niekoľko tímov. Medzi ostatými je vždy aká-taká šanca uspieť. Potrebné sú aj kus šťastia a podanie životného výkonu.
Treba brať do úvahy to, že WUCC je po 12 rokoch prvý turnaj, kde sa stretnete naozaj celá svetová špička, z toho dôvodu sa množstvo hráčov a tímov pripravuje na turnaj veľmi intenzívne. Český tím Silence a iné zahraničné tímy boli na UK tour v Londýne, anglické tímy zase na turnajoch v USA. Niečo, čo určite v minulosti nebývalo zvykom. Konkurencia rastie a príprava sa zlepšuje.
m: Vyzerá to tak, že domáci tím Hot Beaches (aj so slovenskou účasťou) bude hrať otvárací zápas Majstrovstiev. Podarí sa im vstúpiť do šampionátu úspešne?
rk: To dúfam. Držím im veľmi palce. Hrať doma pred tisíckou fanúšikov je nezabudnuteľný zážitok a to môže zmeiť všetky predpovede.

m: Koho by si si prial do skupiny, alebo prípadne do nejakého dôležitého zápasu o umiestnenie? Známy tím z okolia, alebo nejaký exotický tím, ktorý hrá úplne iným štýlom, než ste zvyknutí?
rk: Určite nejdeme do Prahy preto, aby sme hrali s theBigEZ, nemcami, či maďarmi. Na druhej strane, keďže majú tieto tímy predsa len približne podobnú výkonnosť, takýmto zápasom sa nevyhneme. Chceme si však čo najviac zahrať s tímami, s ktorými nemáme možnosť často hrať, teda najmä s tímami mimo Európy. V skupine to zatiaľ vyzerá na zápas proti Sockeye, prípadne proti tímu z Kolumbie. Práve na tieto zápasy sa určite najviac tešime. Na druhej strane chceme ukázať aj našim regionálnym súperom slovenské ultimate v tej najlepšej podobe a tešime sa aj na zápasy s nimi. Aj oni sa majú na čo tešiť.
Ja osobne by som si najradšej zahral proti tímom Ironside a Sockeye, nielen preto, že sú to asi najlepšie tímy sa svete, ale aj preto, že tam mám osobných priateľov. Takisto sa naši americkí hráči v tíme Mor ho! pripravovali spoločne s jedným hráčom z tímu Ironside, takže tam bude aj istá rivalita 🙂 .
m: Na amerických Sockeye sa teší viacero divákov, ktorí sa prídu do Prahy pozrieť (mňa nevynímajúc).
rk: Áno, zápas Sockeye – Mor ho!, to bude pre mňa osobne určite jeden z vrcholov turnaja.
m: Rišo si ešte pri príležitosti MS poprial, aby sa mu na tradičnej Trading Night podarilo vymeniť nejaký kvalitný dres, stihol pochváliť Kaňu, ktorý navrhol design a ešte pozdravil fanúšikov, ktorí sa chystajú začiatkom júla do Prahy, aj tých, ktorí ešte váhajú.
rk: Fanúšikom odporúčam prísť do Prahy. Vidieť Ultimate Frisbee na takejto úrovni na vlastné oči je úžasný zážitok. No a pri tej príležitosti priďte povzbudiť aj náš tím, alebo Hot Beaches. Verím, že aj my predvedieme hru, ktorá nadchne.
Mor ho! v budúcnosti
m: Reč padla aj na tému, ako to bude vypadať s tímom Mor Ho! po WUCC.
rk: Mor ho! vzniklo presne s tým účelom, aby bolo predvojom reprezentácie Slovenska na budúcoročných Majstrovstvách Európy krajín. Väčšina slovenských hráčov Mor ho! má určite ambície na tomto turnaji štartovať, takže tím naozaj slúži aj ako príprava na toto podujatie, prípadne aj na Majstrovstvá sveta 2012. Na druhej strane už tento rok chce Mor ho! zabojovať na CEL a na regionálnom turnaji v Norimbergu o postup na októbrové majstrovstvá Európy klubov. Istá šanca tam je, aj keď nie veľká. Podobne by sme mali pokračovať aj na budúci rok, tak aby sme boli regionálnou špičkou a boli schopní hrať vyrovnane s najlepšími v európe.
Mor ho! znamená pre slovenské Ultimate veľa. Konečne je v Bratislave možnosť si počas celého roku intenzívne zatrénovať. Taktiež poskytuje kompetetívne prostredie, keďže tím je výberový a hrať zaň je aj otázka prestíže. Keďže máme veľa šikovných juniorov, tento faktor bude v budúcnosti ešte výraznejši.
rk: Tím Mor ho má 19 hráčov pôsobiacich na Slovensku, hrajú s nami aj Petr Josek a Mike Bluhm (neštartuje však v Prahe), ktorí v posledných rokoch hrávali pravidelne s Mentalom. Ďalej sú v tíme Vilo Holička a Kevin Shields z Golden Ants London, švajčiari Patrick Naef a Kian Rieben a napokon dvaja hráči s ktorými som dlhoročne hrával v USA, Colin McIntyre a Darren Galighan. Ako čerešnička na torte je úplna novinka: na vedení nášho tímu sa bude podieľať aj legenda Chris Hayden, ktorý bol strojcom úspechov tímu Four Fingers pred pár rokmi. Chris je finalistom UPA Club Nationals (so SF Jam) a veľkým odborníkom na Ultimate. Jeho účasť na trénerskej lavičke nám v Prahe určite pomôže.

Zostava tímu Mor ho! na WUCC 2010
Tomáš Malec (Piňďo), Igor Balašov, Ján Bernát (Jeno), Lukáš Vlk, Juraj Turan (Chorche), Roman Dubovský (Dablin), Latso Graus, Jozef Čierny, Richard Kollár, Peter Nosáľ (Pedro), Martin Keseg (Keso), Daniel Ryšavý (Xao), Branislav Lukačovič (Kaňa), Andrej Turan (NewNew), Jozef Vančo (Jožo), Marek Hroch, Martin Svetlík (Svetlo), Ján Chudík (Tuke), Adrián Németh (Áďo), Viliam Holička (Vili), Petr Josek, Michael Bluhm (Mike), Colin McIntyre, Darren Galligan, Patrick Naef, Kian Rieben, Kevin Shields.

Držíme palce.
Miki Kvetan
Použité foto René Westenberg a Titus Nachbauer.
Viac info o turnaji Windmill Windup v Amsterdame.
Viac info o WUCC 2010