Budmerice Spring Fling 2019

V dňoch 13 – 14. apríla prebiehal v priestoroch budmerického parku obľúbený PDGA turnaj slovenskej discgolfovej ligy Budmerice Spring Fling 2019.

Na turnaji súťažilo 95 hráčov a okrem slovenských reprezentantov sme hostili hráčov zo siedmich krajín Českej Republiky, Poľska, Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Fínska a Nórska.

Kvôli veľkému záujmu hráčov sa aj tento rok hral devätnásť jamkový formát ihriska. Väčšina jamiek sa nachádza v krásnom parkovom prostredí budmerického kaštieľa v prevažne rovinatom teréne, ktoré sú sťažené OB zónami, vyvýšenými košmi a obľúbenou bazénovou jamkou. Od nej sa prechádza k druhej časti ihriska, kde sa nachádzajú technické jamky ústiace na lúku, lesné jamky a najdlhšia 185 metrová jamka, ktorá bola tento rok sťažená OB zónou. Organizátori ponúkli hráčom aj ďalšie doplnkové súťaže Ace pool, Ace Run, Birdie hunt, CTP a o zachytenie atmosféry turnaja sa postaral fotograf Michal Schwarz.

Najlepší výsledok turnaja zahral v kategórii OPEN český reprezentant a juniorský majster Európy Bohdan Bílek (-25), so stratou piatich hodov sa na 2. mieste umiestnil rakúsky reprezentant Stanislaus Amann (-20) a bronzovú medailu si vybojoval český hráč a majster strednej Európy v kategórii OPEN Michael Rádl (-16). Slovenských hráčov najlepšie reprezentoval Michal Kúdela (-7), ktorý sa však kvôli zraneniu nezúčastnil finálového kola. Prvú desiatku uzatvorili slovenskí reprezentanti Karol Hrubják (-8) a Štefan Pócoš (-8), ktorí obsadili delené 6. miesto. Ďalší slovenskí reprezentanti obsadil 11. miesto Adrián Németh (+2), 24. miesto Jakub Matejka (+10), 25. miesto Michal Ondruš (+12), 30. Lukáš Grožaj (+19), 31. Ondrej Macháč (+25), 32. Martin Bolvanský (+26), 33. Tomáš Pekarovič (+27), 34. Juraj Hesko (+29) a 39. delené miesto obsadili hráči Matúš Kment (+53) a Ondrej Rudolf (+53).

V kategórií FPO sa na prvých dvoch priečkach umiestnili slovenské hráčky Katka Boďová (+6), ktorá obhájila svoje minuloročné víťazstvo a na 2. mieste Soňa Švecová (+21). So stratou jedenástich hodov sa na 3. mieste umiestnila chorvátska hráčka Danica Pajtak (+32). Slovenská reprezentantka Iveta Bečková (+63) sa umiestnila na 9. mieste, Denisa Hanečková (+64) uzatvorila prvú desiatku a na 11. mieste sa umiestnila Silvia Grožajová (+81).

V kategórii Masters zvíťazil rakúsky hráč Otfried Derschmidt (-12), na 2. a 3. mieste sa umiestnili českí hráči Rudolf Konečný (-9) a Marek Šrom (-8). Slovenskí reprezentanti sa umiestnili 6. miesto Richard Kollár (+3), 7. miesto Roman Miezga (+4), 10. miesto Martin Krička (+10), 14. miesto Jozef Čierny (+14), 16. miesto Stefan Dobrev (+16) a 20. miesto Martin Mozola (+27).

V kategórii Junior do osemnásť rokov, súťažili mladé slovenské talenty. Na prvom mieste sa po rozhode umiestnil Marko Čačala (-3) pred českým hráčom Šimonom Galiom (-3). Bronzovú medailu si odniesol Tomáš Mozola (+31). Do finále sa prebojoval Hugo Krička (+52), ktorý sa umiestnil na 4. mieste. Ďalší slovenskí juniori sa umiestnili 5. miesto Leo Krička (+40), 7. miesto Kamil Miko (+67), 8. miesto Matej Miko (+96) a 9. miesto Šimon Pekarovič (+114).

V kategórii Junior Girls do osemnásť rokov zvíťazila poľská hráčka Weronika Zieminska (+25), striebornú medailu získala minuloročná víťazka a chorvátska hráčka Ana Gorički (+41). Naše slovenské reprezentantky Natália Nádaská (+60) získala bronzovú medailu, Sára Bubánová (+84) sa umiestnila na 4. mieste, na 5. mieste sa umiestnila Lucia Čapkovičová (+78) a na 7. mieste Eliška Juríková (+88).

Obľúbenosť a úroveň turnaja každým rokom rastie, za čo sa chceme poďakovať všetkým sponzorom, pomocníkom a našim spotterom. Veľká vďaka patrí starostovi obce Budmerice PhDr. Jozefovi Savkuliakovi za vecnú podporu, poskytnutie občerstvenia a priestorov pre hráčov. Veríme, že v budúcnosti v spolupráci s obcou vytvoríme ešte lepšie podmienky pre rozvoj tohto úspešného turnaja.

Turnaj finančne a vecne podporili ITuin, Slovak Parcel Service, Amberg Enineering, Kultúrne Centrum Budmerice, QEX, Discline.com, Včelovina, Brigant Vinárstvo, Ultimo, Elan, Nitro Kope a Marta Ondrušová.

Víťazom gratulujeme a tešíme sa na Vás všetkých v roku 2020.

Organizátori turnaja Michal Kúdela, Soňa Švecová, Jakub Matejka, Karol Hrubják.

Výsledky nájdete na stránke https://www.pdga.com/tour/event/38810.