Bleskovky z Majstrovstiev Slovenska v ultimate frisbee

Nedeľa
Ďalšie čerstvé výsledky z Trnavy, kde sa dnes skončili Majstrovstvá Slovenska v ultimate frisbee a súťažiach individuals. V ultimate sa dnes odohrali boje play-off, ktoré určili nového majstra Slovenska, kým v individuálnych súťažiach prebehla disciplína Samochyt (TRC – Throw, Run and Catch) a prebehlo finále v Hode na presnosť (discgolf putting). Celé podujatie bolo výborne zorganzované domácim tímom Morthens pod vedením Romana Miezgu (discline.com).

V ranných štvrťfinálových zápasoch si pomerne ľahko zabezpečili postup obaja favoriti, Mental Discorders a Outsiterz z Bratislavy. Ďalšie dva zápasy boli veľmi tesné, trnavski Morthens po boji porazili bratislavský Discredit a ďalší bratislavský tím Scorpions zvíťazil nad tímom Golden Ants zo Zlatých Moraviec.

V semifinále Mental porazil po pomerne tesnom zápase s malým počtom chýb Scorpions 15:10. Prvý polčas druhého semifinále mal dramatický priebeh, keď sa na jeho začiatku Morthens ujali vedenia 2:0 nad Outsiterz. Tí vzápätí pridali a vyhrávali 7:2. Následne sa zlepšila hra Morthnes, ktorí vyrovanali na 7:7. Napokon však víťazstvo 15:8 zlepšenou hrou v druhom polčase získali Outsiterz. V skupine o 5.-8. miesto si postup do boja o piate miesto vybojovali Golden Ants a Discredit.

Finále bolo reprízou minuloročného a tak isto tohtoročného halového. Tentokrát však Mental nenechal nič na náhodu a po jednoznačnom priebehu zvíťazil nad Outsiterz. Outsiterz po prehratom polčase 4:8 výborne vstúpili do druhej polovice zápasu, keď získali späť dva brejky a znížili na 6:8, záver však už patril Mentalu, ktorý s minimom chýb zvíťazil 15:8.

V zápase o tretie miesto zvíťazili Scorpions nad Morthens. Piate miesto získali Golden Ants, na šiestom mieste skončili minuloroční bronzoví medajlisti Discredit, siedmi skončili nováčikovia Kus plastu zo Senice a na ôsmom mieste skončil výrazne oslabený tím First Aid z Košíc.

Vysokováženú cenu Spirit of the Game získal tím Outsiterz. Špeciálnu individuálnu cenu Spirit of the Game získal Jakub Jánoška z tímu Scorpions, ktorý preukázal mimoriadny zmysel pre fair-play vo viacerých momentoch turnaja (špeciálne v zápase s Mental Discorders).

V individuálnych súťažiach dominoval podľa očakávania Chorche Turan (MD). V súťaži Samochyt (TRC – Throw, Run and Catch) predviedol pred početným obecenstvom výborné výkony, najlepší za hranicu 60 metrov, keď bol disk vo vzduchu viac ako 9 sekúnd. Druhé miesto obsadil Branki Jaško (Outsiterz) a na treťom mieste skončil Braňo ‚Kaňa‘ Lukačovič (MD). V súťaži žien zvíťazila Petra Morávková (MD) pred Katkou Boďovou (MD).

Finále súťaže v hode na presnosť (putting) na discgolfový kôš taktiež prinieslo dramatický priebeh, keď sa dva hody pred koncom ujal vedenia Chorche Turan o jeden bod pred Richardom Kollárom (MD), avšak v ďalšom hode toto vedenie stratil a poradie sa vymenilo. V poslednom hode obaja títo hráči cieľ tesne minuli a poradie sa nemenilo. Na treťom mieste skončil po tesnom súboji Igor Balašov (MD) pred Jánom Kuzmíkom (Oustierz). Celkovým víťazom individuálnych disciplín sa stal Chorche Turan.

Táto správa bude priebežne aktualizovaná. Kompletné výsledky turnaja a individuálnych súťaží budu tiež čoskoro uverejnené na tejto stránke.

Sobota
V Trnave sa dnes začali Majtrovstvá Slovenska v ultimate frisbee a súťažiach individuals. Počasie bolo napriek predpovediam veľmi dobré a tak všetky plánované súťaže prebehli podľa programu. V ultimate sa odohrali základné skupiny, kým v individuálnych súťažiach prebehli súťaže v hode do diaľky a prebehlo prvé kolo súťaže v hode na presnosť (discgolf putting). Zajtra prebehnú finálove boje v ultimate, exhibičný zápas žien a zostávajúce individuálne súťaže.

V ultimate frisbee v skupine A zatiaľ jasne dominuje tím Mental Discorders z Bratislavy, avšak tuhý boj prebehol o druhé miesto. Po napínavom priebehu tím Morthens Trnava porazil Golden Ants zo Zlatých Moraviec 10:9. Na štvrtom mieste po veľmi sympatických výkonoch skončil nový tím Kus plastu zo Senice.

Druhá skupina ponúkla viac vyrovnanejších zápasov, keď tím Outsiterz z Bratislavy zvíťazil po pomerne tesných víťazstvách nad ďalšími bratislavskými tímami Discredit a Scorpions. V zápase o druhé miesto zvíťazili napokon Scorpions nad Discreditom 10:8. Na štvrtom mieste skončil tím First Aid z Košíc, ktorý dorazil do Trnavy vo veľmi oklieštenej zostave.

Už zajtrajšie ranné štvrťfinálové zápasy (o 10:00) Morthens – Discredit a Scorpions – Golden Ants sľubujú veľmi napínave boje. Zaujímavé bude aj to, či sa opäť po roku zopakuje očakávané finále Mental Discorders vs. Outsiterz. Oba tímy štartujú tento rok v menej početnej zostave ako minulý rok, avšak sú veľmi odhodlané zabojovať o titul slovenského majstra.

V individuálnych súťažiach bol napínavý najmä súboj v disciplíne Najdlhší hod (ultimate diskom 175g), v ktorej veľmi tesne zvíťazil Roman Dubovský (MD) výkonom 97,30 m a predbehol druhého Chorcheho Turana (MD) o 10 centimetrov. Tretie miesto obsadil Andrej Turan (MD). Chorche Turan si všetko vynahradil v súťaži o najdlhší hod bez obmedzení (povolené boli aj discgolfové disky), keď jeho hod zastavilo až koncové ochranné pletivo vo vzdialenosti cca. 113 metrov, čiže jeho hod bol veľmi blízko jeho osobného rekordu 116 metrov. V súťaži žien zvíťazila Beata Turanová (Outsiterz) výborným výkonom 72,50 m pred Katkou Boďovou (MD).

V disciplíne discgolf putting, t.j. hode na krátku vzdialenosť na presnosť, po prvom kole vedie Richard Kollár (MD) s jednobodovým náskokom pred Chorchem Turanom. O tretie miesto sa delia Igor Balašov (MD) a Ján Kuzmík (Outsiterz). Finále tejto disciplíny medzi týmito štyrmi hráčmi prebehne v nedeľu pred finále turnaja v ultimate.

Po skončení sobotňajších súťaži prebehlo aj Valné hromaždenie Slovenskej asociácie Frisbee.