Ako som videl HMSR v Hlohovci ja

Tretí ročník Halových majstrovstiev Slovenska sa vrátil do Hlohovca. Po dvoch rokoch však slovenská (halová) ultimate scéna vyzerá úplne inak. Prebehlo aj stretnutie kapitánov slovenských tímov, kde sa diskutovalo dlho do noci. Z Hlohovca sme určite všetci prišli domov brutálne unavení, ale s kopcom zážitkov.

Domáci tím Morthens pripravil skvelý turnaj, s dôrazom na detaily ako plagatíky na záchodoch, fotograf, či doprovodný program. Najmä vystúpenie hlohoveckej discgolfovej škôlky zožalo veľký úspech. Niekomu možno na turnaji chýbali raňajky, avšak snahou na turnajoch SAF bolo a je znížiť náklady na absolútne minimum, a tak takmer všetky hráčske poplatky išli priamo na prenájom haly, ktorej rozmery umožňujú hrať halové ultimate aj nehalovo – bez nízkeho stropu, či bočných stien.

Výsledky pomerne verne kopírujú tie z minulého roka, čo sa však výrazne zmenilo je vyrovnanosť tímov. Rozdiely medzi tímami sa rok za rokom zmenšujú a to najmä vďaka tlaku zospodu. Úroveň turnaja stúpa aj s rozširovaním kondičnej prípravy pre viac a viac hráčov, čo sa môže naplno prejaviť už túto jar, či leto.

Na turnaji sme videli, že ešte stále neostrielané tímy v Košiciach (kde každý rok ostrieľavajú nových hráčov), Senici, Špačinciach ci Prievidzi, urobili za posledný rok veľký výkonnostný skok, ktorý ich priblížil ku skúsenejším tímom. Nátierky 23:4 sa už nekonajú, a tak sa stáva, že aj najlepšie tímy rozhodujú zápasy s nimi až v závere zápasov. Z tejto štvorky skončili napokon najvyššie Špačince, aj keď napokon mali na mále. Najmä Baník Prievidza ukázal veľký výkonnostný skok.

V bojoch o 5.-8. miesto sme videli bojovných a neúnavných Scorpions, ešte viac bojovných a neúnavných Golden Ants, druhý tím Outsiterz a tiež hostí z Velkej Moravy s kopcom nových hráčov. V každom zápase sa rozhodlo až v posledných minútach (mimoriadne vyrovnané boli aj štvrťfinálové zápasy).
V prvej štvorke sa rodila najväčšia senzácia v semifinále, keď Discredit mal po skončení času zápasu s Mentalom za stavu 15:15 vo svojich rukách, ale neznalosťou pravidiel oň ľahko prišiel. V druhom semifinále si Outsiterz I prekvapujúco ľahko poradili s domácim tímom Morthens a potvrdili tak teóriu, že pre usporiadateľský tím je víťazstvo na turnaji takmer nemožné popri všetkých tých iných starostiach.

Vo finále Outsiterz dobre začali, avšak Mental stratu rýchlo dohnal. V druhom polčase bolo znovu vyrovnané 10:10, avšak potom Mental párkrát ukázal viac trpezlivosti a koniec zápasu už v pohode kontroloval a titul obhájil aj takmer s polovičným počtom hráčov oproti vlaňajšku. Na druhej strane Outsiterz svojimi výkonmi na turnaji ukázali, že pri rozdelení tímu na silnejší a slabší tím budú patriť na slovenských turnajov k favoritom.

Celkovo však nastal systematický pokrok. Majstrovstvá Slovenska sa hrávajú v OPEN divízii, z dôvodu absencie ženskej divízie však hralo aj veľa dievčat. Formát hry continuous je však pre ne veľmi ťažký a tak množstvo bodov padalo tak, že dovtedy neaktívny chalan zrazu bránený ženou nabehol do zóny a tam využil svoju výškovú prevahu. A tak na prvých štyroch miestach skončili tímy Morthens (jedno dievča), Discredit (žiadne dievča), Outsiterz I (jedno dievča), ktoré v štrťfinálových zápasoch porážali tímy s väčším počtom žien. Preto je naozaj obdivuhodné, že víťazný klub Mental Discorders hral celý čas s tromi dievčatami, na prvý bod finále do obrany dokonca postavil dve dievčatá naraz! Alica, Kika a Janka twinj – hrali ste skvele.

Podobne bolo nevýhodou hrať s nováčikmi, čo sa tiež podpísalo na výkonoch viacerých tímov. Veľký počet nových mladých tvárí však nesmierne potešil, aj keď nám narobil vrásky, keďže je potrebné pre veľa z nich zabezpečiť cestu na medzinárodný turnaj v Grazi v marci (napokon pocestuje asi 20-30 hráčov v dvoch až troch tímoch). Pre spravodlivú súťaž už asi stojí za to do budúcna uvažovať aj, napríklad, nad samostatnou ženskou divíziou, prípadne nad formátom mix alebo easy mix (aspoň jedno dievča na lajne).

Na stretnutí kapitánov tímov s členmi VR SAF v sobotu večer sa hovorilo aj o tejto téme, najmä v súvislosti so slovenskou ligou. V roku 2013 sa preto bude možno liga hrať práve vo formáte easy mix (rozhodnutie o tom padne tento rok na jeseň). Čo je potešujúce, je veľký záujem klubov usporiadať turnaje, a tak sa už teraz môžeme tešiť na aprílový ligový turnaj v Špačinciach, júnový ligový turnaj v Košiciach, septembrové majstrovstvá Slovenska v Zlatých Moravciach, a možno aj na augustový ligový turnaj v Senici. Hovorilo sa veľa aj o pravidlách ligy, ktoré VR SAF pripraví počas najbližších týždňov. Škoda, že sa na stretnutí kapitánov tradične nezúčastnili zástupcovia najviac protestujúcich tímov proti minuloročným pravidlám SUL (Scorpions a Mental Discorders – ich účasť bola len symbolická), pretože takto sa väčšina prítomných zhodla, že pravidlá zásadne meniť nie je potrebné (okrem odlúčenia spájania bodov s hodnotením Spritu – SOTG). Okrem toho bol veľký záujem o víkendové školenie vedúcich a trénerov tímov, ktoré sa bude prvýkrát konať 10.-11.marca (viac informácií dostanú zástupcovia tímov čoskoro).

Mňa však na stretnutí kapitánov tímov zaujala iná vec. Ukázalo sa v plnej farbe to, že rozvoj slovenských tímov je extrémne asymetrický. Kým niektoré tímy rýchlo rastú, majú množstvo nových začínajúcich hráčov, iné tímy majú zase málo dievčat, ďalšie majú dievčat viac, chýbajú im však peniaze a pod. Jednoducho, potreby tímov sú často diametrálne rozdielne. Preto je extrémne ťažké vymyslieť model súťaží a podujatí, ktoré by všetkým vyhovovali, a je nemožné všetkým vyhovieť. Jedinou cestou z tejto situácie je organizovanie širšieho spektra aktivít, od kompetetívnych majstrovských turnajov, cez rozvojovú slovensku ligu až po kempy pre začiatočníkov a juniorov. Sily a prostriedky treba rozložiť medzi viac aktivít. Keďže však najmä ľudské zdroje SAF sú obmedzené, potrebujeme pomoc klubov, ktoré nám tieto aktivity pomôžu napĺňať. Snáď sa nám to však spoločne podarí.

Tento rok nás opäť čaká dlhá sezóna s mnohými novinkami, uvidíme ako prebehne prvé školenie SAF kapitánov, historicky prvý turnaj v prvej slovenskej frisbee dedine Špačinciach či ako dopadnú naši juniori v Rakúsku. Bude to určite opäť na Slovensku zaujímavý frisbee rok.

Použité fotky od Halkyho – Halky photo