WUCC 2010 Praha

Už v júli (3.-10.7.2010) sa v Prahe bude konať pravdepodobne najväčšia udalosť svetového ultimate za posledných 10 rokov, Majstrovstvá sveta klubov v ultimate (WUCC 2010) organizované Svetovou federáciou lietajúceho disku (WFDF). Posledné dve takéto podujatia sa konali na nielen pre nás ťažko dostupných miestach (2002 Hawaii, USA, a 2006 Perth, Austrália), preto bude práve pražský turnaj prvou príležitosťou v tomto tisícroči, na ktorom si zmeria svoje sily kompletná svetová špička. Slovenské ultimate bude pri tom, a to najmä prostredníctvom elitného tímu Mor ho!, ktorý bude reprezentovať v kategórii OPEN, ale tiež prostredníctvom viacerých žien, ktoré sa uchádzajú o miesto v jednom z najlepších európskych ženských tímov Hot Beaches z Prahy.

Majstrovstvá sveta
WFDF organizuje svoje vrcholné súťaže v pravidelných cykloch. V rokoch 2002, 2006, 2010 a 2014 sa konajú klubové majstrovstvá sveta, v doplnkových párnych rokoch (2004, 2008, 2012) sa konajú majstrovstvá sveta krajín. Okrem toho organizuje WFDF ešte rôzne iné podujatia venované juniorom, alebo s veľmi limitovanou účasťou (ako World Disc Games). Vzhľadom na extrémny rast popularity ultimate mimo Európy sa vrcholové podujatia čoraz zriedkavejšie dostávajú do Európy (napr. Majstrovstvá sveta krajín v roku 2012 budú pravdepodobne v Ázii). Preto bol výber usporiatateľa WUCC 2010 v Prahe výbornou správou aj pre slovenské ultimate.
Kým o podujatí, o jeho favoritoch, či o jeho výsledkoch, vás bude stránka www.szf.sk ešte informovať, zatiaľ sme pre vás pripravili informáciu o slovenských účastníkoch.

Mor ho!
Na jeseň roku 2009 vznikol na Slovensku elitný tím Mor ho! ako odpoveď na dianie v našom regióne počas posledných rokov. V okolitých krajinách už niekoľko rokov najlepšie kluby spájajú sily a sústreďujú najlepších hráčov do tímov, ktoré sú konkurencieschopné na medzinárodnej scéne. Príkladom môžu byť české tímy Silence alebo Hot Beaches, rakúsky DJ Sam Soe, alebo nemecké tímy M.U.C. a Feldrenner, ktoré sú výrazne posilnené ďalšími hráčmi z regiónu.
Do kondičnej prípravy tímu Mor ho! sa prihlásilo približne 40 hráčov, z ktorých v polovici apríla tohto roku vyberie šéftréner klubu Chorche Turan záverečnú zostavu na WUCC a na sezónu 2010. V súčasnosti sú medzi kandidátmi na miesto v tíme hráči klubov Mental Discorders, Outsiterz, Scorpions a Golden Ants London. Kandidátmi sú však aj dvaja špičkoví hráči zo Švajčiarska a dvaja z USA, ktorí sa rozhodli za tím Mor ho! v najbližších rokoch štartovať na vrcholoných podujatiach.

Príprava
Doteraz v tíme Mor ho! prebiehala najmä individuálna kondičná príprava pod vedením Lukáša Vlka, od polovice apríla bude mať tím pravidelné herné tréningy a zvýši intenzitu kondičnej prípravy. V sobotu 24.4. ho v Trnave na prípravnom kempe proti rakúskym účastníkom WUCC, tímu BigEZ, čaká aj prvá herná previerka. Nasledovať bude spoločný kemp s maďarským tímom LOL v Kimle v polovici mája a ďalší kemp s BigEZ vo Viedni. V júni sa Mor ho! zúčastní na veľmi dobre obsadenom turnaji Windmill Windup v Amsterdame. Nasledovať bude ešte záverečný prípravný kemp v Trnave. Na kempoch usporiadaných na Slovensku sa zúčastnia aj tímy juniorov pripravujúce sa na svoje majstrovstvá sveta vo Florencii.

Súťaže EUCF
Hracia sezóna pre tím Mor ho! samozrejme nekončí na WUCC v Prahe, ale bude pokračovať na každoročnej sérii podujatí Európskej federácie lietajúceho disku (EFDF) známej ako EUCS – European Ultimate Championship Series. Prvé kolo prebehne na turnaji Stredoeurópskej ligy (CEL) začiatkom augusta v Rakviciach pri Břeclavi. Nasledovať bude regionálny kvalifikačný turnaj, ktorý sa bude tradične konať koncom augusta v Norimbergu. Cieľom tímu Mor ho! je vybojovať si postup na záverečný októbrový turnaj – Majstrovstvá Európy klubov (Blains, Španielsko), čo sa doposiaľ žiadnemu tímu zo Slovenska nepodarilo.

Hot Beaches

Šancu na pomerne silné zastúpenie a výrazný úspech má slovenské ultimate aj v ženskej kategórii. Päť našich hráčok bojuje o miesto v českom tíme Hot Beaches, ktorý už patrí medzi absolútnu európsku špičku. Minulý rok získal na Majstrovstvách Európy klubov v Londýne (XEUCF) bronzové medaile a svoju formu potvrdil aj minulý týždeň, keď obsadil tretie miesto aj na najprestížnejšom svetovom turnaji v plážovom ultimate, Paganello 2010. Snáď si naše hráčky v silnej konkurencii vybojujú miesto v tomto tíme a podarí sa im priniesť dobrý výsledok aj z WUCC 2010.
Všetkých slovenských priaznivcov diskových športov na WUCC 2010 v Prahe srdečne pozývame, pretože toto podujatie poskytuje skutočne unikátnu príležitosť v blízkosti našich hraníc sledovať špičkové ultimate na vlastné oči, ktorá sa pravdepodobne nenaskytne ďalších aspoň 20 rokov. Pre tých z vás, ktorí majú viac času a chcú sa do WUCC 2010 aktívne zapojiť existuje možnosť zúčastniť sa aj ako dobrovoľník.
Viac informácii o prihlásených tímoch, programe podujatia, či o možnosti zúčastiť sa ako dobrovoľník, nájdete na stránke wucc2010.com. O možnosti sprevádzať náš tím ako doprovod nájdete informáciu na našich stránkach.