Úspešné vystúpenie slovenských tímov na WUCC 2010

Slovenskí hráči majú za sebou veľmi úspešné účinkovanie na Majstrovstvách sveta klubov v ultimate WUCC 2010 v Prahe. Tím Mor ho! prekvapil viacero favoritov a výrazne prekročil svoje pôvodné turnajové nasadenie. Dievčatá hrajúce za Hot Beaches sa zaradili medzi širšiu svetovú a úzku európsku špičku.

Slovenský tím Mor ho! v kategórii OPEN obsadil konečné 30. miesto zo 48 zúčastnených tímov. Vzhľadom na svoje predturnajové nasadenie ako číslo 45 sa zároveň stal najväčším skokanom v poradí tímov. Tento úspech je o to väčší, že sa medzi prestížnu prvú tridsiatku svetových tímov podarilo dostať len 15-im európskym tímom. Mor ho! pri svojom historicky druhom turnajovom vystúpení skončilo len pár miest pod anglickými Fire of London, pražskými Silence, či francúzskymi Ultimate vibration a predbehlo nielen regionálnych rivalov z rakúskeho Big EZ, či maďarského LOL, ale aj francúzskych majstrov Jack’s Suns, britských EMO, alebo taliansku Cotaricu. Tieto výsledky sú nádejou pred augustovou kvalifikáciou na klubové majstrovstvá Európy a na budúcoročné majstrovstvá Európy krajín. V tíme sa nestratili ani viaceri juniori, ktorý nás budú už o pár dní reprezentovať na juniorských majstrovstvách sveta vo Florencii.

Ešte väčší úspech však dosihali štyri naše hráčky v dresoch českého tímu Hot Beaches, ktorý sa ako 18. nasadený tím počínal veľmi dobre a skončil na konečnom 12. mieste ako druhý najlepší európsky tím za nemeckými Woodchicas a to aj napriek trom tesným prehrám o jediný bod.

Hot Beaches boli viac ako dôstojným súperom aj pre popredný americký tím Zeitgeist a čiastočne potrápli aj finalistky turnaja: americké Fury a japonské UNO. Prísľubom je najmä to, že v slovenské hráčky hrali vo svojom tíme dôležitú rolu a na turnaji predviedli veľmi dobrú hru s malým množstvom chýb. Svoje kvality si budú môcť porovnať v priamej konfrontácii s regionálnou konkurenciou už zanedlho na stredoeurópskej lige v Břeclavi začiatkom augusta.
Ďalší dvaja slováci hrali v kategórii OPEN s nemeckým tímom Feldrenner, ktorý taktiež nesklamal a obsadil 22. miesto ako 26. nasadený tím.

Turnaj prebiehal vo výbornej atmosfére na kvalitných ihriskách. Pražský organizačný výbor odviedol skvelú prácu, keď výborne zvládol aj problém s náhlou silnou búrkou (ktorý postihol aj tím Mor ho! počas zápasu s tímom Dublin Ultimate). Medzi dobrovoľníkmi pôsobilo množstvo slovenských hráčov ultimate z Košíc, Trnavy, či Bratislavy. Prišli aj desiatky fanúšikov. Každodenné „Zápasy dňa“ a finálové zápasy sa hrali pred stovkami, či až tisíckami fanúšikov.

Turnaj potvrdil dominanciu severoamerických tímov medzi ktoré sa podarilo vklíniť pár japonským a austrálskym družstvám. V kategórii OPEN zvíťazil americký tím Revolver zo San Francisca, ktorý vo finále zdolal rivalov Sockeye zo Seattlu. Tretie miesto obsadil japonský tím Buzz Bullets. V ženskej kategórii zvíťazili favoritky turnaja Fury tiež zo San Francisca, pred japonskými UNO a ďalšim americkým tímom Riot zo Seattlu. V kategórii MIX, kde tradične dominujú americké tímy z vnútrozemia, zvíťazil podľa očakávania Chad Larson Experience z Iowy, pred prekvapením turnaja kanadskými ONYX a americkými Mental Toss Flycoons z Montany. V kategórii MASTERS (nad 33 rokov) triumfoval po tesnom finále Troubled Past z amerického západného pobrežia nad tímom Surly reprezentujúcom americký stredozápad (Midwest) a australskymi Eastern Greys.

Z európskych tímov sa do prvej desiatky dostali v kategórii OPEN len švédsky Viksjofors IF (8. miesto) a Clapham Ultimate z Londýna (10. miesto), fínsky tím Karhukopla skončil 11. V kategórii WOMEN nemecké Woodchicas obsadili 8. miesto, Hot Beaches 12. miesto a britské LeedsLeedsLeeds 14. miesto. V mixe prekvapili rakúsky upsadaysi (8. miesto), za nimi skončili britský favoriti Jeremy Codhand (13. miesto) a nemecký Frizzli Bears (14. miesto). Vyššie ako na 8. miest sa dostali len Masters tímy z Fínska (4. miesto), Nemecka (6. miesto) a Holandska (7. miesto).
Kompletné výsledky a štatistiky z turnaja môžete nájsť na webe turnaja. Nájdete tam aj záznam viacerých komentovaných zápasov turnaja, vrátane úvodného zápasu medzi Hot Beaches a kanadským tímom Storm.
Postrehy hráčov tímu Outsiterz zo zápasov tímu Mor ho! možno nájsť ich klubovej stránke.
Fotky pochádzajú od autorov Jana Pirgla, Jana Bechyne, Davida Pruchu zo stránky http://www.flickr.com/photos/wucc2010/