UPA Club Nationals 2009 II.

Mužská divízia.

Okruh favoritov je tento rok opäť veľmi otvorený. Po rokoch dominancie tímov Furious George z kandského Vancouveru a Sockeye z blízkeho Seattlu (tieto tímy patria nielen do toho istého regiónu, ale aj do tej istej sekcie) sa minulý rok udialo množstvo zmien. Furious George dokonca nepostúpili na Nationals, keď ich v zápase o posledné (tretie) postupové miesto z regiónu porazil San Francisco Jam. Ten vzápätí exceloval aj na Nationals a veľmi prekvapivo zvíťazil. Na veľké prekvapenie sa tento rok stalo to isté. Jam vydrel postup na Nationals s nožom na krku a Furious George bude opäť absentovať. Rozdielom však je víťazstvo tímu Revolver vo finále tohto najsledovanejšieho regionálneho turnaja nad svojimi miestnymi rivalmi zo Sockeye. Tím Revolver, ktorý sa pred touto sezónou výrazne posilnil (najmä o niektorých z najlepších hráčov tímu Johnny Bravo), tak patrí k naväčším favoritom Nationals, a je obľúbencom väčšiny tipujúcich na výsledky turnaja. Vzdať sa však určite nebudú chcieť ani Sockeye, vedení bratmi Wigginsovcami (fenomenálny obranca Seth sa vrátil po dvoch rokoch naspäť), najväčšou novou hviezdou posledných rokov Timom Gerethom, a posilnený talentovaným novým hráčom Tylerom Kinleym z Michiganu.
Medzi ašpirantov na titul z iných regiónov treba zaradiť najmä tím Ironside. Tento tím vznikol pred pár rokmi ako odozva na bývalú slávu DoG, tímu, ktorý dominoval deväťdesiatym rokom v USA. Tréner Greg Connelly (inak tréner tímu USA na tohtoročných World Games) vytvoril nový tím z mladých talentovaných hráčov z Bostonu a okolia. Kým minulý rok sa pomerne prekvapujúco prebojovali až do finále, tento rok by druhé miesto bolo pre tím sklamaním. Uvidíme ako sa, už bez hviezdneho Kurta Gibsona (odišiel do texaského klubu Doublewide), ale s talentovaným Ryanom Purcellom, a s čerstvým víťazom Callahan Award Willom Neffom (obaja z Michiganu), vyrovnajú s pozíciou favorita. Počítať však treba aj s tímom Chain Lightning z Atlanty, ktorý dosahoval vynikajúce výsledky počas uplynulej sezóny, či texasskými Doublewide (s bratmi Gibsonovcami).
Zaujímavy boj o víťazstvo bude sprevádzať nemenej zaujímavy boj o prvé štyri miesta, ktoré zaručujú účasť na budúcoročných WUCC v Prahe. Ktoré z elitných amerických tímov napokon v Prahe uvidíme sa dozvieme v nedeľu.

Ženská divízia.

V tejto divízii už je niekoľko rokov situácia veľmi jasná. Celej scéne dominujú dva ženské timy zo západného pobrežia – Fury z oblasti San Francisca a Riot zo Seattlu. Doteraz dominovali Fury, aj keď minulý rok mali na mále. Po polčase prehrávali vo finále 1:8, a ešte neskôr aj 4:11, avšak prechod na zónovú obranu ich zachránil a zvíťazili 15:13. Tento rok to však vyzerá pre nich ešte horšie. Po prestupe elitnej hráčky Gwen Ambler práve do konkurenčného Riotu prehrali so svojim rivalom všetky tri zápasy v tejto sezóne. Práve Gwen Ambler, spolu s kapitánkou Mirandou Roth patria medzi najsilnejšie zbrane Riotu. Nebezečná je aj asi najrýchlejšia žena v ženskom ultimate, Sarah Surge Griffith, z Michiganu. V každom prípade akékoľvek iné finále ako Riot vs. Fury by bolo obrovským prekvapením. O ďalšie dve miestenky do Prahy bude bojovať množstvo ďalších tímov, napr. bostonský Brute Squad (už bez vychádzajúcej hviezdy Emilly Baecher). Výhodou dvoch z favoritov na tretie miesto, kanadských tímov Traffic s hviezdnou Kirou Frew, a Capitals s Annie Mercier, je to, že si už účasť v Prahe vybojovali dávnejšie na domácom šampionáte.
Súboje z UPA Nationals môžete sledovať on-line aj vy, UPA streamuje množstvo zápasov (viď link na Chorcheho blogu na tejto stránke). V júli 2010 uvidíme najlepšie tímy aj naživo v Prahe.