S Benom Wigginsom zo Sockeye o Majstrovstvách USA

Tím Seattle Sockeye skončil tento rok na Majstrovstvách USA v semifinále, kde prehrali s Ironside. Predtým ale vyradili v štvrťfinále minuloročných víťazov Chain Lightning. O tomto zápase, turnaji, Alexovi Nordovi a mnohom inom v článku.
Aké sú tvoje dojmy z Nationals? Sockeye skončili v semifinále, si spokojný s výsledkom?
Pred majstrovstvami sme vedeli, že štvrťfinále bude dobrý výsledok a postup do semifinále by bol pre náš tím úspech. Samozrejme, náš cieľ je vždy vyhrať každý zápas a mať z toho čo najväčšiu zábavu. Každopádne sme dosiahli na tomto podujatí veľa našich cieľov. Celkovo sme šťastní, ale nikdy úplne spokojní.
Treba dodať, že toto je najmladší tím Sockeye v klubovej histórii. S mnohými novými hráčmi sa treba rýchlo učiť a učiť spolu, čo hrá pre náš tím. Môžeme hrať veľmi zle ak nie sme zladení, naopak veľmi dobre, ak sa do toho dostaneme. Je to občas frustrujúce, ale vždy je to zaujímavé. Pre náš mladý tím je miesto v prvej štvorke veľký výsledok. Podobne, ako na WUCC sme našli spôsob, ako hrať čo najlepšie, keď to bolo pre nás dôležité.
Aký dojem zanechal tím Sockeye na turnaji, čo sa týka predvedeného výkonu?
Spravili sme veľký pokrok. V útoku oba naše tímy, útočný aj obranný, dosiahli veľmi rýchly pohyb disku. Toto rýchle tempo bolo rozhodujúce v zápasoch proti Chain Lightning a Ironside a aj keď to nebolo vždy úspešné, tak je to niečo, na čom môžeme stavať do nasledujúcej sezóny. V obrane sme ukázali húževnatosť v dôležitých momentoch a celý náš tím (od hráča číslo 1 až po 27) dosiahol, aby sa zápasy hrali defenzívnejšie. Vždy sa snažíme stavať na obrane a tá je pre nás veľmi dôležitá. Takže bolo potešujúce, že sme v tomto ohľade hrali dobre.

Ako ste sa cítili v tíme pred štvrťfinále proti minuloročným víťazom Chain Lightning?
Chain je VEĽMI veľký tím. Na každého nášho hráča pripadal väčší a rýchlejší hráč súpera. A rozhodne hádžu ďalej. Vedeli sme, že v zápase budú mať veľkú výškovú a možno aj rýchlostnú prevahu, ale že to musíme prekonať tým, že budeme hrať ako tím a že budeme držať disk stále v rýchlom pohybe. V zápase sme cítili, že sme rýchlejší a že hráme kombinačne lepšie než oni. To nám pomohlo poraziť fyzicky vyspelejší tím.
Ako ste sa pripravovali na dva vrcholy roka – WUCC a Nationals?
Kondičný a herný tréning pred WUCC sme začali v decembri. Treba povedať, že celý náš tím mal tento rok parádnu kondičku, čo nám veľmi pomohlo v dlhých zápasoch.
Vládne v tíme spokojnosť s celou sezónou? Myslím, že finále na WUCC a semifinále na Nationals poteší. Aké očakávania boli pred sezónou?
Pred sezónou, vzhľadom na to, aký mladý máme tím, sme predpokladali, že sa dostaneme do top 8 na WUCC a do top 16 na Nationals. Na Nationals sú vždy silnejšie tímy (vrátane najlepších kanadských tímov, ktoré neboli na WUCC), takže je oveľa ťažšie dostať sa tam do semifinále. Celkovo som spokojný so sezónou ako celkom. Neodohrali sme síce žiadny úplne perfektný zápas, o čo sme sa snažili, ale to doklepeme v budúcnosti.


Je niekto, koho chceš pochváliť za predvedený výkon na nationals alebo za celkový prístup ku hre a k tréningu?
Spencer Wallis hral tento rok úžasne. Začínal ako špecialista na obranu vo vetre, ale stal sa jedným z našich najdôležitejších obrancov na WUCC. Patrí mu uznanie za jeho prístup na tréningu a sústredenie, zlepšuje sa s každým tréningom a stále sa snaží osvojovať zložité zručnosti a nové nápady. Po WUCC sa vďaka niekoľkým zraneniam v tíme udomácnil ako prvý nábeh (starting offensive cutter) na Emerald City Classic. Na tejto pozícii už nastúpil v každom zápase druhej polovice roku.
Po takom skvelom roku je ťažké vyzdvihnúť individuality. Mali sme tu nováčikov, ktorí hrali ako veteráni (najmä Frank Barich a Phil Murray), veteránov, ktorí hrali najlepšie ultimate v ich živote (Arambula, Caldwell, Moses, Bestock, Fleming), a možno najdôležitejšia skupina mladých hráčov, ktorí ukázali neuveriteľnú vyzretosť na ich vek a dostali nás cez veľké zápasy (Castine, Harkness, Lenon, Holt, Rehder atd). Pre tak mladý tím si to vyžaduje veľké výkony, aby dosiahli také výsledky.


Máte teda dosť mladý tím, ako to s ním vyzerá do ďalšieho roku? Plánujete ešte omladiť, alebo sa chcete zohrávať nejaký čas?
Ďalší rok je ešte hodne ďaleko. Máme na lane niekoľko parádnych mladých hráčov v Seattli a s niektorými z nich budeme túto zimu hrať. Chceme poskladať tím, ktorý bude odtiaľto. Snažíme sa vyberať hráčov, ktorí sú zo Seattlu a budú s nami môcť hrať veľmi dlho. Veľa hráčov, aj z iných krajín chce s nami hrať na jeden rok, ale my chceme postaviť tím, ktorý bude pochádzať zo Seattlu a bude niesť hrdosť tohto mesta.


Aký bol tvoj osobne najlepší zápas v kariére?
V roku 2006 sme hrali proti Furious George (google prekladač vraví „Zúrivý Jiří“, ale ja by som neveril) vo finále Nationals. Mali tam všetkých svojich najlepších hráčov a my sme ten zápas vyhrali tým, že sme spravili len 5 turnoverov proti najlepšej obrane sveta (okrem našej). V tom zápase sme donútili ich útočný tím zložený z najlepších hráčov vôbec spraviť 7 turnoverov. Bol to úžasný zápas, pravdepodobne si ho zapamätám najdlhšie. Vtedy to boli rozhodne dva najlepšie tímy na svete, nikto nemal zranených a všetci boli extrémne motivovaní.
Čo sa stalo s hviezdou tímu Alexom Nordom? Už rok za Sockeye nehral, je možné, že sa vráti?
Alex má nádhernú dcéru a nehráva, aby sa mohol venovať rodine. Je možné, že sa vráti späť, ale aj keď nie, tak ho vídavame v meste a zostáva v blízkom kontakte s tímom. Mal niekoľko veľkých zranení z Nationals za posledné roky, takže to bolo preňho dosť frustrujúce byť celú zimu po majstrovstvách zranený a chodiť po operáciách. Zaslúži si byť natoľko zdravý aby mohol naháňať Addie, keď vyrastie a začne behať. Želáme mu, podobne ako ďalším Sockám, ktoré už s nami nehrávajú, veľa rokov v zdraví!
Prečo sa v USA koná toľko prestupov? Veľa hráčov hráva za tím, ktorý je na druhej strane krajiny.
Najlepšie na našom tíme je to, že sme všetci spolu, trénujeme spolu. Ono by to nebola taká sranda hrať za nás z veľkej diaľky. Behom rokov sme mali pár hráčov z veľkej diaľky, ktorí s nami hrávali len na veľkých turnajoch, ale je to náročné (a nie je to taká zábava). Je ale veľký počet hráčov, pre ktorých je veľmi náročné dostať sa na Nationals (dokonca aj na Regionals) zakiaľ nežijú vo veľkom meste. Takže veľa z nich sa sťahuje do miest a skúšajú nájsť voľné miesto v nejakom veľkom tíme.
Akú hudbu počúvate na turnajoch? Obľúbená skupina?
Niektorí naši mladší hráči berú svoju hudbu veľmi vážne a máme hudobné CD Team Sockeye, ktoré je s nami na každom turnaji.


Kedy si začal s ultimate a v akých tímoch si hrával za mlada? Prečo hrávaš ultimate?
Začal som hrávať na Oregonskej Univerzite, kde som hral 5 rokov a hral som aj za Portland Club (terajšie Rhino) predtým, ako som sa presťahoval do Seattlu, aby som si spravil školu (a kvôli ultimate). Hrám, pretože rád trénujem na doraz, makám so spoluhráčmi, ktorí majú moje sympatie a rešpekt, a pre hľadanie nových riešení náročných problémov.
Čo by si na koniec odkázal vašim Slovenským fanúšikom a nášmu mladému tímu Morthens, aby bol najlepší na svete?
Myslím, že najdôležitejšia vec na ultimate je niečo, čo mnohí ignorujú: nie je žiadna jednoznačná cesta k tomu, ako hrať. Je veľmi veľa taktík a stratégií, útočných a obranných štýlov, ktoré vyhrajú zápasy. Vždy, keď niekto povie „Nikdy nerob toto“ alebo „Vždy rob toto“ tak viete, že nepochopil hru tak dobre, ako si myslí.
A čo máte spraviť? Hrajte s rozličnými hráčmi a proti rozličným hráčom a rozličným štýlom koľko to len ide. Chodievajte na turnaje, hľadajte nové výzvy. Sledujte ostatné tímy a odpozerajte ich najlepšiu hru. Sledujte najlepších hráčov a odpozerajte ich zručnosti.


A na záver, kto by sa chcel čo to priučiť od hráčov tímu Sockeye.
Ak nedokážete hrať rôznymi štýlmi, tak rôzne štýly hry prinesieme až k vám. Hráči tímu Sockeye radi koučujú a už sme koučovali v rôznych krajinách. Túto zimu a jar posielame trénerov do Dominikánskej republiky, Ruska a možno aj do Tyrolska v Rakúsku. Už sme to vyskúšali v Japonsku, Kolumbii, Írsku, Španielsku atd. Milujeme cestovanie, takže dokážeme ľahko poslať až k vám parádnych, tvrdo makajúcich trénerov. Ak je to niečo, čo vás zaujíma, napíšte nám na info@seattlesockeye.org a my radi prídeme do vašej krajiny hrať a žiť ultimate!
S Benom Wigginsom sa zhováral Miki Kvetan
pomoc pri preklade David Hlbocký
(najlepší frisbee tlmočník na Slovensku)