O Ultimate

Ultimate frisbee je šport, ktorého vznik sa datuje až do roku 1968 v Amerike a postupne prenikol do celého sveta. Hrá sa na mnohých úrovniach od pick-up hry v parku až po medzinárodné súťaže a každoročne privábi stovky nových hráčov po celom svete. Pre mnohých nie je Ultimate frisbee len šport, ale je to životný štýl – frisbee nadšencov ľahko spoznáte – nosia dresy/tričká s frisbee motívmi, disk nosia všade kam chodia a vždy vedia kedy bude ďaľší turnaj. Ultimate je cenovo veľmi dostupný šport, keďže na jeho hranie treba len disk (~10 eur) a poprípade kopačky.

Ultimate sa hrajú proti sebe dva sedemčlenné tímy, ktoré sa snažia dostať prihrávkami disk do súperovej koncovej zóny. Tím, ktorému sa podarí nahrať a chytiť disk v súperovej zóne získava bod. Nie je to však také ľahké ako sa zdá, lebo po každom chytení disku sa hráč musí zastaviť a disk prihrať spoluhráčovi, na čo má iba 10 sekúnd. Povolený pohybom pritom je povotovanie, teda otáčanie sa okolo vlastnej osi s jednou nohou pevne na zemi. Ak nie je prihrávka úspešná a disk spadne na zem, je sklepnutý alebo dokonca chytený obrancom, nastáva výmena útoku a obrany a bez prerušenia hry začína útočiť opačný tím. V ultimatefrisbee nie je povolený fyzický kontakt medzi hráčmi ani preťahovanie o disk.

K hre je potreba spojiť všetky tri kľúčové časti tela: ruky na presné a rýchle hody, nohy na uvolnenie sa svojmu obrancovi na ihrisku a v neposlednom rade hlavu, ktorá vyberie tú správnu z nesmierneho množstva možností kam a kedy nabehnúť, ako hodiť, kedy brániť osobne a kedy brániť priestor a podobne.

Zvláštnosťou tohto športu je, že nepotrebuje rozhodcov a riadi sa myšlienkou fair-play – v praxi to znamená, že hráči riešia prípadné porušenia pravidiel a sporné situácie sami priamo na ihrisku. V zriedkavých prípadoch, keď sa nevedia dohodnúť sa disk vráti o prihrávku naspäť a hrá sa akoby sa sporná situácia nestala. Na konci každého turnaja sa udeľuje aj cena „Spirit of the Game“ pre tím, ktorý sa správal najférovejšie.

 

 

 

Kde hrať?

Väčšina klubov si vedie vlastné tréningy, ktoré sú však skoro vždy plne prístupne verejnosti a zoznámiť sa s Ultimate je najlepšie priamo tam. Skús pozrieť mapu tréningov, či nejaký z tréningov nie je blízko teba a neváhaj sa prísť pozrieť!

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.