Noví čestní členovia SAF

Každý rok Slovenská asociácia Frsibee menuje a rozširuje počet svojich doživotných čestných členov o ďalšie osoby, ktoré sa výrazne zaslúžili na rozvoji slovenských diskových športov. Tento rok to pribudnú tri nové mená: Gustáv Argaj, Branislav Jaško a Martin Krička. Ich slávnostné uvedenie prebehne na Plese SAF, 20.2.2016.
 V uplynulých rokoch bolo medzi doživotných čestných členov SAF vymenovaných týchto 14 osobnosti slovenských diskových športov:
•  Dušan Púpala (2007)
•  Latso Graus (2009)
•  Miro Kubečka (2010)
•  Chris Lambrix (2010)
•  Richard Juriš (2011)
•  Jeff Silverberg (2011)
•  Láďo Šmídt (2012)
•  Jozef Čierny (2013)
•  Marek Fajnor (2013)
•  Roman Miezga (2013)
•  Chorche Turan (2013)
•  Vilo Holička (2014)
•  Martin Keseg (2014)
•  Ďuro Oravský (2014)
V roku 2015 je táto najvyššia pocta Slovenskej asociácie Frisbee oddelená trom osobám, ktoré sa výrazne zaslúžili o napredovanie ultimate a discgolfu na Slovensku v tomto tisícročí. Laurátmi sú: Gustáv Argaj, Branislav Jaško a Martin Krička. Prinášame ich krátke profily.
PaedDr. Gustáv Argaj, PhD.
Je to neuveriteľné, ale presne pred 20 rokmi sa začalo vyučovať frisbee ako povinne voliteľný predmet na Katedre hier FTVŠ UK v Bratislave. Nepochybne najväčšiu zásluhu na tomto doteraz úspešne bežiacom projekte obľúbenom medzi študentami má Gustáv Argaj. Počas svojho pôsobenia viedol hráčov ako Vilo Holička, Latso Graus, Roman Dubovský, Michal Kmotorka, alebo Igor Balašov, ktorí boli roky oporami slovenskej reprezentácie. Okrem nich priviedol k ultimate aj ďalšie desiatky, či až stovky absolventov svojho kurzu, ktorí dnes zapájajú frisbee do svojej vlastnej výučby na (nielen) slovenských školách.
Hráčom a členom SAF meno Argaj určite pripomína najmä veľmi obľúbený zimný halový študentský frisbee turnaj na FTVŠ UK, ktorého názov už dnes zľudovel a nikto ho nenazve inak ako Argaj Cup. A tak môžeme dnes medzi hráčmi bežne počuť: ,,A čo vy tento rok? Idete na Argaj cup?” ,,Žiaľ, nedostali sme sa. Už je plno.”
Neoceniteľnú pomoc poskytuje Gustáv vďaka svojmu odbornému nadhľadu dodnes v podobe rád, odporúčaní, školení a publikačnej činnosti, ktorá už pomaly nie je raritou vďaka množstvu jeho nástupcov. Určite sme niektorý z jeho prínosov opomenuli, lebo je ich skutočne dosť, ale istotne sa o ňom časom dozvieme, ako býva u Gusta zvykom, v podobe skutkov.
Gustav Argaj si zaslúži najvyšší kredit vďaka vytrvalej, systematickej, a dlhročnej práci, ktorá je nesmierne užitočná, napriek tomu, že o nej široká komunita hráčov diskových športov nevie. Osobne musím priznať že máme veľké štastie, a som veľmi rád, že sa Gustáv venuje popri basketbale, ktorý je jeho hlavným športom, aj frisbee, lebo jeho prínos bol a je pre slovenské diskové športy neoceniteľný a mimoriadne prospešný.
– Juraj “Chorche” Turan
Branislav “Branki” Jaško
Branki ako jeden z prvých slovenských hráčov mnoho rokov pravidelne hrával na vrcholných podujatiach ako legionár v špičkovom európskom tíme Feldrenner Mainz.
Je viacnásobný majster Slovenska a ešte viacnásobnejší majster Nemecka v ultimate frisbee, jeden z dlhoročných pilierov reprezentácie, kde pôsobil aj ako kapitán či tréner (EUC Southampton 2007, W23UC Florencia 2010). Z individuálnych ocenení spomeňme pár cien pre najlepšieho slovenského hráča roka i cenu Spirit of the game. Príležistostne hráva aj discgolf, v ktorom sa tiež stal (amatérskym) majstrom Slovenska.
Nezaháľal ani mimo ihriska a podieľal sa nielen na vedení svojich domovských tímov Storm a Outsiterz, ale ako člen Dozornej či Výkonnej rady SAF a istý čas aj ako predseda VR SAF i na riadení a rozvoji celej slovenskej frisbee komunity. Nezanedbateľné je tiež jeho dlhodobé nezištné sponzorovanie slovenského ultimate prostredníctvom rodinnej firmy.
Branki je na ihrisku i mimo neho vždy pozitívne naladený a aj cez chvíle nezdaru sa dokáže preniesť s nadhľadom a úsmevom. Jeho avizovaný tohtoročný návrat na trávniky po pár rokoch sporadického súťaženia je pre mňa jednou z najpotešujúcou frisbee noviniek roka.
– Jozef Čierny
 Martin Čirsson Krička
Nebolo to tak dávno, keď Čirsson bol takmer synonymum pre slovenský discgolf. Jeho zásluhy na rozvoji tohto športu na Slovensku na tomto mieste ani nemožno všetky vymenovať. A pritom to celé začalo úplne náhodou. V roku 2002 si Martin v USA omylom kúpil v obchode oveľa menší disk, ako je zvykom. Po čase s kamarátom s ľútosťou zistili, že sa naozaj nedá dobre chytať. No veď aj, kto by chcel chytať do ruky discgolfový drajver? Po tom, čo mal Čirsson disk, tak netrvalo dlho, kým zistil, na čo je naozaj určený, v Kalifornii je predsa ihrísk neúrekom. A tak o pol roka neskôr pri ceste domov cestoval na Slovensko cez celý svet nielen zapálený hráč, ale v extra batožine aj prenosný kovový kôš (dodnes sa používa na slovenských turnajoch) a množstvo diskov.
Na Slovensku našiel Čirsson rýchlo hráčov frisbee okolo Chorcheho a Latsa Grausa, s ktorými začal pravidelne hrávať discgolf. Po čase zapojil aj ďalších členov svojej rodiny, vrátane synov Huga a Lea, ktorí už vo veku 2-3 roky hádzali 30 metrové forehandy. So švagrom Lukášom Grožajom v roku 2004 prvýkrát navštívili prvý discgolfový turnaj Czech Open v Prahe a po ňom mnoho ďalších. V roku 2006 Čirsson zorganizoval prvý slovenský turnaj Gerulata Open v Rusovciach (jeho výsledky nájdete na stránke discgolf.sk, vyhral ho Chorche Turan a hral na ňom aj ďalší tohto ročný laureát Branki Jaško), neskôr aj prvé turnaje v Budmericiach a Smoleniciach. V roku 2009 Čirsson z vlastnej iniciatívy postavil ihrisko na Malom Slavíne, kde sa začala rodiť moderná éra slovenského discgolfu. V posledných rokoch postavil Čirsson ďalšie ihriská vrátane prvého ihriska na východnom Slovensku vo Vysokých Tatrách a aj slávny discgolfový kôš na Devíne. Dodnes je jediným hráčom, ktorý získal titul majstra Slovenska dvakrát (2010, 2012), a dobrú formu si drži dodnes, len pred pár týždňami zvíťazil aj na prvom tohtoročnom turnaji v Stupave. Jeho všestrannosť potvrdzuje aj to, že keď v roku 2015 hral na halovom turnaji ITF prvýkrát v živote ultimate, tak predvádzal výkony, za ktoré by sa určite nehanbili ani veľmi skúsení hráči.
Bez Čirssona by discgolf na Slovensku určite nebol tam, kde sa dnes nachádza. Je mi potešením a cťou, že sa stáva čestným členom Slovenskej asociácie Frisbee.
– Richard Kollár

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.