Nové tímy na Slovenskej scéne

Možno si pamätáte na článok na szf.sk spred roka o rozvoji ultimate na Slovensku. Podobný článok prinášame aj teraz. Pozrieme sa, ako sa darí tímom spomenutým minule, ale predstavíme si aj úplne nové tímy na slovenskej frisbee scéne. Bude sa im dariť? Stanú sa stabilnou súčasťou ultimate na Slovensku? Bude na Majstrovstvách po rokoch prevaha mimobratislavských klubov?
First Date (Košice)
Našu minicestu po Slovensku začnime v Košiciach. Tím First Date trénuje už od októbra 2009. K frisbee ich dokopala Čolka a matematické sústredenia. Momentálne trénujú dva krát do týždňa v telocvični na Medickej (kto by si chcel spraviť krátky výletík na ich tréning). Tím figuruje pod hlavičkou UPJŠ ako vysokoškolský. Univerzita im vyšla v ústrety aj pri hľadaní priestorov na zimu. Napriek veľkej vzdialenosti absolvovali v roku 2010 pár turnajov, či už celý tím, alebo ako jednotlivci na súpiske iných tímov. Na Halových MSR aj na Blowoute 2010 získali cenu Spirit of the Game. Ako jednotlivci boli v Ozde, vo Viedni na Winterlige, v Trnave na HaTTe, Manic Mineri v Priechode pri BB, či ako volunteeri na Worlds v Prahe. V novom školskom roku prešli obmenou kádra a ako tím absolvovali Akademické MSR a turnaj Can’t touch disc v Debrecene (pokračovateľ Ozdu – začiatkom 2011), kde už prišli aj prvé výhry. V blízkej budúcnosti majú naplánované Halové majstrovstvá a Blowout, radi by išli opäť na Winterligu a majú v pláne spoločný kemp s maďarskými tímami. Budú dokonca organizovať jeden z turnajov Slovenskej ligy, ktorý bude priamo v centre Košíc. Vypadá to teda, že tento rok majú rozbehnutý veľmi pekne.

Diskoborci (Banská Bystrica)

Ďalší tím, ktorý hráva už od roku 2009, aj keď si už nikto nepamätá, od kedy presne. Diskoborci si zažili tento rok svoje vrcholy a pády, zúčastnili sa na Halových majstrovstvách v Hlohovci, za ktoré dostali aj Puklicu (za predčasný odchod z turnaja, kvôli nedeľným povinnostiam). V lete organizovali aj dvojdňový kemp pre juniorskú reprezentáciu. Na jeseň si prišli zahrať na ITF a zazrieť sme ich mohli (po troške) aj na Hat Turnaji v Senici. V Banskej Bystrici sa teda hráva, či už na ihriskách, alebo aj na miestnej škole ako krúžok. Uvidíme, či sa s nimi budeme mať šancu zvítať na Halových majstrovstvách Slovenska, poprípade v akej forme sa ukážu.

Kus plastu (Senica)
Senický tím funguje od mája 2010. Pamätám si, ako sa v lete Kunovské ihrisko zaplnilo diskami, a hneď, ako chalani dohrali svoj zápas 7 na 7, už sa priestor zaplnil ďalšími deckami s diskami. Leto ako má byť. Taktiky si prišli chalani odpozerať do Trnavy na HaTT, ale po náročnom turnaji deň predtým sa radšej zápasov ešte nezúčastnili (opačne ako Skaličania, ktorí tam hrali, ale teraz sa po nich zľahla zem). voit ostaa teho huumeita seuraamalla linkkiä sivuillamme https://tovarnanazdravi.com/ Apteekki24x7. V Senici sa uskutočnil v lete aj frisbee kemp, tím prišiel na jesenné Majstrovstvá Slovenska, ako jednotlivci v zostave Discreditu absolvovali pieskový turnaj ITF, Filip Hyža trénuje aj s tímom Rektální Vyšetření z Brna, kde študuje, absolvoval s nimi aj České Indoor Majstrovstvá, dokonca v Senici svojpomocne organizovali zimný Hat turnaj, na ktorom sa zúčastnilo cez 80 hráčov. V zime trénujú dvakrát do týždňa v školskej telocvični. Majú fóbiu z 10-ročných volejbalistiek a milujú Iné Kafe a pizzeriu Sunny. Ich káder tvoria hlavne stredoškoláci, ale momentálne s nimi hrávajú aj mladé 14-ročné nádeje, ktoré nevynechajú jediný tréning a mnohí si ich pamätajú z Hat turnaja. Po obmene kádra sa plánujú ukázať na Halových MSR a na Blowoute, kde sa chcú poriadne zohrať a kde si chcú poriadne zahrať.

Ultimate Baník Prievidza
Ďalší tím, ktorý vznikol približne v máji 2010, bohužiaľ, tím v roku 2010 nebol na žiadnom ultimate turnaji. Prvýkrát sme ich mohli stretnúť na Hat turnaji v Senici začiatkom tohto roku. Cez zimu trénujú dvakrát do týždňa, z toho jeden tréning aj vo veľkej telocvični, na čo niektoré tímy nemajú šťastie. Pravidelne sa schádzajú asi desiati, z toho dve baby. Ako tím prídu na Halové majstrovstvá SR do Senice a treba povedať, že to s nimi vyzerá sľubne. Necháme sa prekvapiť, ako dopadne ich tímová premiéra na slovenskej frisbee scéne.

U.F.O. Špačince
Tím U.F.O. Špačince (Ultimate Frisbee Overlords) vznikol približne koncom októbra 2010 po jednej z klasických časových osí letný tábor – hádzanie – tím. V tomto procese veľmi pomohol Bc. J. Zemko, predseda miestneho futbalového klubu. Na rozdiel od košického tímu profitujú Špačince z toho, že sa nachádzajú čoby diskom dohodil od Trnavy, kam chodievajú aj húfne na zimné tréningy s iným lokálnym tímom Morthens. Dva spoločné tréningy, jeden vlastný v Špačinciach, podpora obce aj futbalového klubu, krúžok na miestnej škole. Krása. Tomu zodpovedá aj zloženie hráčov, ktoré je rozložené do veľmi širokého spektra od 15 do 45 rokov. Dôležitá je hlavne chuť a dobrý kolektív. Hráči si chvália hlavne skvelých ľudí, ktorých stretli, či už na tréningoch, alebo na turnajoch, ktorých je zatiaľ pomenej. Na vysokoškolskom Lafranconi obsadili inak tretie miesto, čo myslím veľmi potešilo (preborníci v tomto minimálne za posledných 5 rokov boli Delfíni/Námorníci/Morthens, ktorí svoj prvý skautský aj druhý juniorský turnaj vyhrali hrr!). Treba spomenúť aj účasť na senickom Hat turnaji, kde sa hráči tiež predviedli peknými výkonmi. Jožo Horváth už s trnavským tímom absolvoval aj medzinárodný turnaj v Debrecene. V roku 2011 plánujú v tíme zúčastniť sa väčšiny slovenských turnajov, outdoorových aj indoorových. Dokonca plánujú zorganizovať doma aj menší turnajík. Máme sa na čo tešiť.
Ako je vidno, ultimate frisbee sa pomaly rozširuje do netušených kútov Slovenska, čo je len dobre. Za posledné tri roky vzniklo okolo šesť tímov, na mnohých ďalších miestach sa frisbee hráva na rekreačnej úrovni. Lietajúci tanier pozná stále viac ľudí. Chcel by som sa týmto poďakovať všetkým, ktorí neúnavne robia promo akcie po Slovensku a napomáhajú vzniku a následnému zlepšovaniu nových tímov. Želám každému jednému novému tímu a hráčom, aby sa im darilo, aby ich frisbee poriadne bavilo a aby navštevovali čím viac turnajov. Držím palce.