Jesenný magazín SAF 2010

Prinášame vám Jesenný magazín SAF. Magazín SAF od tohto roku členom SAF prináša vždy na jar a na jeseň najnovšie aktuality z diskových športov na Slovensku aj vo svete.

Z obsahu Jesenného magazínu SAF 2010

 • Prehľad najbližších podujatí (Puklica, Halové majstrovstvá Slovenska, Zimná CEL liga, Slovenská ultimate liga),
 • Oznamy SAF (nábor ľudí na prácu pre SAF, nové logo, zmeny na webstránke),
 • Prehľad podujatí za posledný polrok (Majstrovstvá sveta klubov a juniorov, CEL, EUCS-R a Majstrovstvá Európy klubov EUCF, Hattournament, Letná rekreačná liga, BoUL, Majstrovstvá Slovenska v ultimate a Akademické majstrovstvá Slovenska),
 • Discgolf
 • Z regiónov
 • Ďalšie informácie (aktualizovaný prehľad tréningov, slovenská reprezentácia v roku 2011).

Ak nie ste členom SAF a máte záujem magazín v budúcnosti dostávať, staňte sa členom SAF (info nájdete tu), alebo pošlite e-mail na adresu safslovakia@gmail.com so žiadosťou o zasielanie magazínu.
Z obsahu Jesenného magazínu SAF 2010
Veríme, že si každý z vás nájde informáciu, ktorá ho zaujme. V prípade akýchkoľvek otázok alebo podnetov píšte na adresu safslovakia@gmail.com.
Prehľad najbližších podujatí

 • V sobotu 4. decembra 2010 sa v Bratislave U Očka na Karpatskej ulici uskutoční ďalší ročník výročného Frisbee Gala – udeľovanie cien Puklica 2010. Aj tento rok budú členovia SAF rozhodovať o udelení cien v mnohých kategóriách od najlepšieho hráča, cez udalosť roka, až po hlavnú cenu Puklica pre najlenivejšieho hráča sezóny. Okrem toho bude tento rok zaradených viacero nových kategórii ako sú cena Ruky Roka (Roookie of the Year) pre najlepšieho nováčika, alebo Najlepšia sedmička roka. Ešte pred hlavnou súťažou máte možnosť navrhnuť svoje príspevky do súťaže o najlepšiu fotku a video roka a hlasovať. Sledujte stránku szf.sk a ďalšie oznamy o tomto podujatí.
 • V januári alebo februári sa uskutoční druhý ročník Halových majstrovstiev Slovenska. Očakávame opäť skvelé súboje či už o titul, alebo medzi novovzniknutými tímami. Prvýkrát vstúpia do platnosti nové propozície podujatí SAF, podľa ktorých sa bude každý klub na Slovensku uchádzať o usporiadanie takéhoto turnaja. V budúcnosti preto budete môcť na stránke SAF pravidlene nájsť výzvy na usporiadanie rôznych turnajov za presne vymedzených podmienok. Viac informácii o tomto turnaji na webe zanedlho.
 • Maďarský tím LOL sa rozhodol rozbehnúť novú sériu zimných turnajov vonku pod názvom Zimná CEL. Tento rok prebehne skušobný ročník súťaže a prvým podujatím bude jednodňový turnaj v Gyori. Registrácia na turnaj je stále otvorená, viac informácií nájdete tu.
 • V roku 2011 sa bude po dlhej odmlke opäť konať séria turnajov na Slovensku pod názvom Slovenská ultimate liga. Počas sezóny sa bude konať niekoľko turnajov, usporiadaných klubmi na Slovensku, na ktorých očakávame najmä domáce tímy. Šancu usporiadať takýto turnaj budú mať všetky slovenské kluby. Liga sa bude celkovo hodnotiť a bude mať vplyv na nasadzovanie tímov na Majstrovstvách Slovenska, viac info nižšie.
 • Kompletný program podujatí na zimu 2010 a jar 2011 ako obvykle nájdete tu. Tento kalendár môžete priamo vložiť do vášho vlastného Google kalendára.

Oznamy SAF

 • Keďže sa nám na jar nepodarilo nájsť dostatok dobrovoľníkov na prácu v SAF a tak sa nám nepodarilo zrealizovať viacero našich plánov, pripravujeme novú výzvu. Hľadáme najmä kompletnú redakčnú radu našej webstránky, vrátane jej údžby. Ak máte záujem nám pomôcť, dajte nám vedieť emailom kedykoľvek. Celá výzva bude uverejnená na stránke zanedlho.
 • Maroš z tímu Morthens na jar tohto roku vytvoril pre SAF štýlové nové logo, s ktorým sa môžete stretávať na našej stránke a na našich akciách. Vyrobil aj mnoho špeciálnych vezií pre majstrovstvá Slovenska a pre letnú ligu. A tým sa spolupráca s ním zďaleka nekončí, prekvapenie na Puklici!
 • Na našej webstránke nájdete množstvo väčších a menších zmien, akými sú samostatná sekcia Discgolfu, aktualizovaný prehľad všetkých článkov v ľavom menu, reorganizovaná sekcia Výsledky, nová sekcia V médiách a podobne. Viac informácií nájdete tu.

Prehľad podujatí v poslednom polroku

 • Majstrovstvá sveta klubov WUCC 2010 v Prahe priniesli priamo k našim dverám to najlepšie, čo vo svete ultimate existuje. Na turnajovej webstránke nájdete množstvo informácí, vrátane fotiek a kompletných výsledkov. Slovenský tím Mor ho! na turnaji nesklamal, zo všetkých tímov na svete najviac prekonal svoje pôvodné nasadenie a zaradil sa medzi 16 najlepších európskych tímov. Dievčatá z Hot Beaches siahali po najvyšších métach, len pár prehier o jeden bod im zabránilo v ešte prenikavejšom výsledku. Na podujatí sa zúčastnili aj davy divákov a dobrovoľníkov zo Slovenska. Viac o turnaji a našej účasti na našej stránke tu a tu.
 • Viac ako 30 slovenských juniorov do 23 rokov štartovalo na Majstrovstvách sveta juniorov v talianskej Florencii pod vedením Brankiho Jaška. Mixovému tímu len o chlp ušlo semifinále a skončil na piatom mieste. Tím OPEN sa oťukával a dokázal hrať so súpermi rovnocennú partiu len na konci turnaja. Viac informácií o našom vystúpení nájdete na našej stránke a na stránke Outsiterz MIX, OPEN.
 • V každoročnej sérii turnajov Majstrovstiev Európy klubov EUCS, ktorá pre nás pozostáva z kvalifikačného turnaja CEL, regionálneho turnaja v Norimbergu a finále (tento rok v Lloret de Mar), si slovenské ultimate prinieslo historický úspech, pätica slovenských hráčiek v tíme Hot Beaches získala titul majsteriek Európy. Viac o ich úspechu sa dozviete tu. Úplne nesklamal ani tím Mor ho!, keď v oklieštenej zostave potrápil vo finále CEL český tím Silence, s ktorým prehral len o jediný bod. V Norimbergu po dvoch prehrách, tiež o jediný bod stratil možnosť bojovať o postup do finále a skončil až na 8.mieste (postupovali prví štyria). Výsledky turnaja nájdete tu.
 • Prvého mája 2010 sa v Trnave konal historicky prvý hat turnaj na Slovensku. Približne 50 hráčov z celého Slovenska si schuti zahralo a zabavilo na pionierskej téme. Na našich stránkach nájdete aj fotky a ďalšie informácie z turnaja.
 • Letná bratislavská ultimate liga prilákala na dunajskú pláž a do Sadu Janka Kráľa toto leto viac ako 60 hráčov. Zápasy prebiehali celý júl a august a najmä večené zápasy na piesku pod svetlami priniesli skvelú atmosféru počas horúceho leta.
 • Bratislava-okolie ultimate liga ako pilotný projekt tejto sezóny nedopadla podľa našich predstáv. Problémy boli zapríčinené zhodou viacerých faktorov. Preto sa liga ani nevyhodnotí a nebude mat víťaza. Vyzbierané poplatky sa vrátia tímom a my ako organizátori sa budeme snažiť z tohto do budúcna poučiť, aby sa podobné scenáre opakovali čo najmenej. Jeden z nedostatkov BoUL bol aj fakt, že sa jej zúčastnili len tímy z Bratislavy a okolia a nemala globálny dosah na celé Slovensko. Preto namiesto tejto ligy na rok 2011 chystáme celoslovenskú ligu (SUL). Prípadné priateľské zápasy v Bratislave si budú tímy dohovárať samostatne.
 • Majstrovstvá Slovenska v ultimate sa aj tento rok konali v septembri tradične v Trnave, tentokrát počas Trnavského jarmoku. Za účasti kompletnej slovenskej špičky mal premiéru na turnaji nový tím zo Senice. Víťazstvo si pomerne s prehľadom opäť vybojoval tím Mental Discorders. Prebehli aj súťaže individuals, kde boli utvorené dva nové slovenské rekordy: v hode na diaľku a v disciplínach TRC-MTA-SFC (samochyt). Na našej stránke nájdete kompletné výsledky.
 • Ďalším novým podujatím tento rok boli Akademické majstrovstvá Slovenska. Prvýkrát na tejto úrovni súťažili vysokoškolské tímy od Bratislavy až po Košice. V skvelej atmosfére, za účasti hostí z Brna, si víťazstvo vybojoval tím FMFI UK z Bratislavy. Správu a výsledky turnaja nájdete tu.

Discgolf

 • Discgolf tento rok na Slovensku zažil prelomový rok. Začal sa výstavbou prvého pevného discgolfového ihriska v bratislavskom lesoparku. Ihrisko je obrovským sociálnym experimentom, keďže na mieste sú umiestnené nielen koše, ale aj disky. Po polroku svojej existencie ihrisko stále funguje a čaká na vašu návštevu. Reportáž z výstavby ihriska nájdete na našich stránkach.
 • V októbri sa konali prvýkrát po dlhých vekoch aj Majstrovstvá Slovenska v discgolfe, ktoré boli bohato obsadené. Absolútnym víťazom sa stal Martin Krička, medzi ženami Katka Boďová, medzi juniormi Miško Ondruš a medzi budúcimi nádejami Branki Jaško. Kompletné výsledky tu.
 • Koncom októbra sa rozbehla aj Slovenská discgolfová liga. Súťaž beží až do jesene 2011 a každý sa môže zapojiť kedykoľvek, stačí si ísť zahrať na Malý Slavín. Všetky informácie nájdete na stránke ligy.
 • Slovenskí hráči dosahovali pekné úspechy aj počas celej sezóny na medzinárodných podujatiach. Chorche Turan vyhral turnaj v Budmericiach, Katka Boďová majstrovstvá ČR, Stefan Dobrev sa dostal na tých istých majstrovstvách do finále a to isté sa mu podarilo aj na turnaji v Smoleniciach. Sledujte výsledky discgolfistov na našej stránke.

Z regiónov

 • V roku 2010 sa na slovenskej scéne objavilo viacero nových tímov: Košice, Banská Bystrica, Senica. Ďalšie správy o nových tímoch prichádzajú zo Skalice a okolia Trnavy. Z tohto dôvodu sa konali na jar dva rozvojové kempy najmä pre začiatočníkov v Senici a Banskej Bystrici. SAF chce tieto aktivity naďalej podporovať a ak máte záujem kemp zorganizovať aj u vás, dajte nám vedieť, pomôžeme vám s jeho prípravou a zabezpečíme skúsených hráčov, ktorí ich budú viesť.
 • Slovenská ultimate liga je nový projekt, ktorý by mal ultimate priniesť hlbšie do územia Slovenska a vytvoriť u nás priestor pre súťaženie. Určite ste postrehli, že v poslednom čase vzniklo na Slovensku viacero nových tímov. Sme veľmi radi, že to tak je, a chceme tento trend podporiť – jednak zlepšiť úroveň už existujúcich tímov, jednak pomôcť vzniku tímom novým. SUL je určená pre všetky slovenské tímy, avšak najmä pre tie, ktoré necestujú pravidelne na zahraničné turnaje. Ligové turnaje budú síce otvorené aj pre zahraničné tímy, ale ich účasť nebude na úkor domácich. Miesta pre ne budú ponúknuté len ak zostane neobsadené miesto, najmä kvôli zvýšeniu kvality turnajov. Výsledky zahraničných tímov sa nebudú zarátavať do ligovej tabuľky. Na konci sezóny sa určí vítaz ligy a poradie v lige bude jedno z kritérií nasadzovania na Majstrovstvá Slovenska. Počet ligových turnajov nebude stály, v roku 2011 by však mali byť minimálne dva. Podrobnejšie pravidlá a štruktúru súťaže nájdete včas na www.szf.sk. Pri tejto príležitosti by sme radi oslovili všetkých trochu organizačne schopných, aby nám s prípravou tejto ligy pomohli. SAF zanedlho uverejní propozície Ligových turnajov na našej webstránke a otvorí sa tým možnosť usporiadať takýto turnaj každému slovenskému klubu. Nami vytipované kluby a potenciálni organizátori budú oslovení aj priamo, ak však má niekto iný chuť pridať sa, budeme veľmi radi.
 • Snáď už počas tejto jesene a zimy sa nám podarí rozbehnúť distribúciu štartovacích balíčkov pre učiteľov a pre nové tímy. Tieto dotované balíčky budú obsahovať niekoľko diskov (vrátane lacnejších tréningových diskov) a metodické materiály na tréning a výučbu, vrátane DVD s inštruktážou k techinke hádzania disku. Ak chcete rozbehnúť nový tím vo vašom meste alebo dedine, alebo chcete začať s výučbou frisbee na hodinách telesnej výchovy, ozvite sa nám.

Ďalšie informácie

 • SAF sa na svojej stránke snaží podávať aktuálne informácie o možnostiach hrať diskové športy na Slovensku. Jednou z týchto informácií je aj prehľad aktuálnych tréningov, prístup z hlavnej stranky je cez položku Kde hrať? (horné menu). V budúcnosti tu nájdete aj informácie o možnostiach zahrať si pick-up zápas v niektorom z parkov.
 • Možno ste si v lete v časopise TV Oko prečítali článok o frisbee, ak nie, stále máte možnosť na stránke SME online. Ďalšie info o diskových športoch v médiách nájdete v príslušnej sekcii na našej stránke.
 • Aká bude slovenská reprezentácia v roku 2011? Žiaľ EUF ešte stále nerozhodla o mieste dejiska Majstrovstiev Európy krajín. Isté je, že sa budú konať na prelome júla a augusta (pravdedpodobne v Írsku) a že na nich nebude juniorská divízia. Tá bude osobitne, pravdepodobne počas júla v Poľsku. Okrem toho sa na konci augusta budú konať Majstrovstvá sveta v plážovom ultimate v Taliansku, vrátane kategórie juniorov (v skoršom termíne). VR SAF podnikne prieskum záujmu o tieto podujatia, keď bude dostupných viac informácií a následne menuje trénerov jednotlivých tímov. Sledujete pravidelne náš kalendár a našu stránku.
 • Dovoľulejme si vas ešte upozorniť na dobré výsledky slovenských tímov na turnajoch počas tejto sezóny, ktoré určite stoja za povšimnutie. Víťazstvo si odniesli Mental Discorders z Chrasti, Outsiterz sa dostali do finále Winterligy. Tím Mor ho! dosiahol naše doteraz najlepšie umiestnenie v Amsterdame. Reporty z turnajov sa pravidelne objavujú medzi novinkami na hlavnej stránke www.szf.sk.

Množstvo linkov a odkazov na stránku www.szf.sk sú jasným dôkazom toho, že táto stránka sa stala veľmi často aktualizovanou a zaujímavou. Miestom, kde slovenskí hráči a priaznivci diskových športov vždy nájdu informácie zo sveta frisbee, ktoré by nemali uniknúť ich pozornosti. Už teraz na nej môžete nájsť rozmanité články, v budúcnosti plánujeme rozšíriť rozhovory so slovenskými aj zahraničnými hráčmi diskových športov, informácie o dianí vo svete, reporty z turnajov, blogy viacerých slovenských hráčov, články o metodike a tréningových postupoch, a iné zaujimavosti. Ak si zriadite na stránke konto, môžete prispievať do diskusií, hlasovať v anketách, či písať vlastné príspevky.
Jesenný magazín SAF pre vás pripravil Rišo Kollár s pomocou Brankiho Jaška a Katky Boďovej.

Použité foto z