EMUC 2023 – European Masters Ultimate Championships

12.-15. októbra sa v Bologni (Taliansko) konali Majstrovstvá Európy v Ultimate kategórie Masters (EMUC). Masters označuje kategóriu hráčov od 30 (u žien), resp. od 33 rokov (u mužov). Majstrovstvá sa konali vo všetkých (Open, Women aj Mixed) divíziách a keďže sa ich zúčastnili aj podstatne starší hráči, tak zastúpené boli aj kategórie Grand Masters (od 37 resp. 40 rokov) a Great Grand Masters (45 resp. 48).

Slovenská republika vyslala tím do kategórie Masters Mixed, teda najmladšej a najbehavejšej kategórie v mixovej divízii. Týmto nadviazala na minuloročnú klubovú masters sezónu, kde sa slovenský výber pod názvom Korene zúčastnil Klubových ME v poľskom Wroclawe (https://www.ultimatefederation.eu/events/emucc2022). Keďže sa do Grand Masters Mixed kategórie prihlásili len dva tímy (Veľká Británia a Nemecko), tak tieto boli pridané do našej divízie, kde sa následne nachádzalo 12 tímov rozdelených do 4 základných skupín. Turnaj bol pre nefinalistov rozdelený do 3 hracích dní s 2 zápasmi na deň. Základné skupiny sa hrali vo štvrtok. Do tej našej sme dostali Veľkú Britániu Masters a Poľsko.

Skupinové zápasy

Prvý zápas s Britániou nám veľmi nevyšiel, ako to už býva pri prvých zápasoch turnaja, nanešťastie, zvykom. Začiatok bol pomalý a súper si tak získal solídny náskok. Napriek tomu, že sme následne predviedli pomerne peknú hru, neboli sme schopní dať súperovi takmer žiadnu obranu a už vôbec nie premeniť obranou získaný disk v bod. Zo zápasu sme si odniesli prehru 7:15, avšak aj pomerne dobrý pocit, že sme sa dokázali vzchopiť a miestami potrápiť jedného z horúcich favoritov na medaile.

Spoločná fotografia po úvodnom zápase s Veľkou Britániou (C) Frederico Gasparri by European Ultimate Federation

Druhy zápas bol proti Poľsku a hral sa na streamovanom ihrisku. Záznam z neho si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=pwuR_SgzYc0. Do zápasu sme nastúpili dobre a napriek tomu, že Poľsko začínalo útokom, tak sa nám podarilo premeniť zopár brejkov a vytvoriť si trojbodový náskok. Do konca prvého polčasu sa nám ale o cely náskok podarilo prísť a dokonca nám ušiel aj začiatok polčasu druhého. Poliaci si tak po sérii 5 bodov v rade vytvorili trojbodový náskok. Po dvoch úspešných útokoch obidvoch tímov nasledovalo pre zmenu 5 úspešných bodov v rade pre nás, a tak sme sa ujali vedenia 13:11. Za stavu 14:13 sa nám nepodarilo premeniť útok a zápas tak vyústil do universe pointu. Ten sme síce začínali útokom, ale po neúspešnej prihrávke do zóny sme sa museli opäť brániť. Našťastie sa nám podarilo vytvoriť dostatočný tlak na súpera a donútiť ho k chybe, ktorú už sme potrestali. Zápas sme teda vyhrali 15:14, čo nám zaistilo druhé miesto v základnej skupine a výborný los do piatkového boja o štvrťfinále.

Pre-quarters

Do zápasu o postup do štvrťfinále sme teda dostali Grand Masters tím z Veľkej Británie, ktorý bol pravdepodobne najslabším tímom na turnaji. Oba účastníci tohto zápasu však vedeli, že ich čaká dôležitý a náročný zápas o TOP 8, v ktorom bude dôležitý každý disk. Zápas sa naozaj niesol v duchu istých útokov s minimom turnoverov a ešte menším počtom breakov. Zápas sme začínali útokom, ale za stavu 4:4 sme dostali break, a tak prvý polčas vyhrali Briti 8:7 a ten druhy začínali útokom. Do stavu 13:11 pre GB sme premieňali svoje útoky, ale Briti tiež. Pod ťažobou potreby dať break sme sa v závere dopustili chýb, ktoré náš súper dokázal bez väčších problémov potrestať, a tak sme tento zápas prehrali v pomere 11:15. Osudným sa nám stalo tempo tohto zápasu, ktorým sme pristúpili na hru súpera. Hádzačsky skúsení, ale pomalší protihráči nás stiahli do svojho uvoľneného tempa, v ktorom sme na nich nevedeli vytvoriť dostatočný tlak, čo nás stálo zostup do spodnej štvorky, a teda boja o 9. až 12. miesto. Po tomto zápase naše rady navyše opustili Bia a Pedro, u ktorých sa ozvali nejaké staršie zranenia. Tu sa hralo systémom round robin, teda „každý s každým“ a stretli sa tu tímy len z dvoch základných skupín B a C: my, Poliaci, Holanďania a nemeckí Grand Masters.

Skupina 9-12

Našim prvým súperom boli Holanďania. Do zápasu sme opäť vstúpili dobre a po pár bodoch sme sériou 4 bodov v rade utiekli nášmu súperovi. Ten však, po dobre zvolenom timeoute, dokázal odpovedať rovnakým počtom bodov v sérii, čim sa dostal opäť do vedenia. Následne si Holanďania vytvorili drobný náskok, ktorý si v podstate udržali až do konca a vyhrali v pomere 15:13.

Ajka Kucharíková v zápase proti „Oranjes“ (C) Frederico Gasparri by European Ultimate Federation

Posledné dva zápasy nás čakali v sobotu a ten prvý z nich bol proti Nemcom. V priebehu celého turnaja sme mali tendenciu ranný zápas odohrať výrazne horšie ako ten poobedný a to sa potvrdilo aj v tomto zápase. Súper nám vôbec nesadol a aj kde sme vygenerovali značné množstvo turnoverov, za celý zápas sa nám podarilo premeniť jediný. Nás súper mal v tomto podstatne úspešnejšiu štatistiku, a tak nás porazil celkom hladko 15:9.

To najlepšie nás čakalo na koniec, a to v podobe odvetného zápasu proti Poľsku. Poliaci veľmi túžili po odvete a my sme verili, že prekonáme to známe „na jednom turnaji dvakrát nevyhráš nad tým istým súperom“. A to najlepšie v tomto zápase naozaj prišlo. Oba tímy odohrali svoje najlepšie zápasy na tomto turnaji, čo sa prejavilo aj v počte turnoverov v prvom polčase. Jeden! Našťastie pre nás, bol tento turnover na strane Poľska a nám sa ho dokonca podarilo využiť, takže sme prvý polčas vyhrali v pomere 8:6. Druhý polčas už bol o čosi bohatší na turnovery. Nanešťastie predovšetkým na našej strane. Poliaci nám dokázali dať až tri breaky a my sme sa nezmohli ani na jeden. Zápas však bol napínavý a dynamický až do samotného konca a skončil sa tak úspešnou odvetou poľského tímu a ich víťazstvom 15:13.

Výsledok

Po poslednom zápase nás čakali už len prijemné povinnosti v podobe večere vo forme talianskeho bufetu (švédskych stolov) a párty. Na tieto povinnosti sme sa náležite pripravili: dali sme si vínko, syry a iné talianske lahôdky. Pred večerou sme si pozreli ešte nejaké zápasy. Medzi nimi musím vyzdvihnúť zápas našej kategórie o 3. miesto, kde sa utkala Británia proti Belgicku. Belgičania boli nakoniec úspešnejší, ale tempo, v akom sa celý zápas odohral, nás utvrdilo v tom, že vek je len číslo a aj v masters kategórii mame ešte veľa priestoru, kam napredovať. Po zápasoch sme sa odobrali na večeru, ktorá bola veľkým sklamaním. Najesť sa z toho dalo, ale v Taliansku sme všetci očakávali niečo viac „perfetto“ 🤌 . Sklamanie z večere bolo tak silné, že na párty sme radšej ani nečakali a v kempe sme si spravili svoju vlastnú – skočili sme si na pivko a vínko.

Horný rad zľava: Dominik Danek (fyzioterapeut), Peter Rácz (kapitán), Tomáš Lehuta, Cyril Václav, Martin Keseg, Ondrej Lietavec, Martin Skrášek, Peter Nosál, Marcel Kucharík, Roman Dubovský (zranený), Ján Bernát (tréner). Stredný rad zľava: Lucie Křemenová (spirit kapitánka), Peter Cibula (spirit kapitán), Silvia Feješová, Michal Mesároš, Andrea Tinajová, Tomáš Malec. Dolný rad zľava: Bianka Bachratá Parmová (kapitánka), Alena Kucharíková, Jana Nosálová, Jana Komorníková, Alice Dubovská, Hana Kolibiarová (C) Frederico Gasparri by European Ultimate Federation

Z turnaja sme si nakoniec odniesli posledné – 12. miesto a delené 3. miesto v Spiritovi. V tabuľke TOP skórovačov sa náš najlepší hráč – Keso – umiestnil na krásnom 12. mieste s rovnakým počtom bodov, ako desiata Francúzka.

Návrat ku koreňom

Všetky naše zápasy sa niesli v duchu férovosti, rešpektu k súperovi a veľmi pozitívnej nálady. Za naše zápasy som zaznamenal len jedinú hlásku „injury“, čo svedči o naozaj dôslednom vyhýbaní sa nebezpečnej hre. Pre mňa osobne bol turnaj veľmi milým prekvapením takmer zo všetkých aspektov. Navyše musím konštatovať, že Korene, ako názov minuloročného tímu reprezentujúceho Slovensko a názov, pod ktorým sme vystupovali v príprave na tieto Majstrovstvá Európy, mi prišiel veľmi príznačný, lebo tento turnaj bol pre mňa v podstate návratom ku korenom – bol pripomenutím, prečo mi Ultimate v minulosti tak učaroval. Bol pripomenutím mojich začiatkov, kedy bol všadeprítomný priateľský prístup, ochota pomôcť a večný úsmev na tvári hráčov na ihrisku aj mimo neho. Aj vďaka tomuto som si turnaj maximálne užil a verím, že čoskoro sa s Koreňmi ukážeme na nejakej ďalšej akcií. Dobrý dojem z turnaja nakoniec nepokazilo ani zlyhanie organizátorov v podobe nezabezpečenia slovenskej vlajky na úvodný a finálny ceremoniál (použili slovinskú a prelepili znak). Navyše ďalším príjemným prekvapením Turnaja bol Eurodisc, ktorý na turnaj prišiel s možnosťou výroby disku s tímovou fotkou na počkanie, čo bola skvelá vec, lebo po dohode sa dali vyrobiť aj pomerne narcistické disky ako napríklad tento:

Podrobnejšie výsledky slovenskej reprezentácie a celého turnaja môžete nájsť na tomto odkaze: https://emuc-schedule.ultimatefederation.eu/?view=teamcard&team=33

Oficiálne fotky nájdete na flickri Europena Ultimate Federatión: https://flickr.com/photos/184768240@N03/albums/

Text: Peter „Bicman“ Cibula

Foto: (C) Frederico Gasparri by European Ultimate Federation