CEL (Central European Legaue) 2010

Cez víkend 7.-8. augusta 2010 sa v Rakviciach pri Břeclavi v Českej republike tradičným kvalifikačným turnajom rozbehla tohtoročná séria klubových majstrovstiev Európy EUCS v Ultimate Frisbee – CEL (Stredoeurópska liga). Tento turnaj slúži ako kvalifikácia na regionálne finále EUCR-CE (Norimberg, Nemecko, 27.-29.8.), odkiaľ najlepšie kluby postúpia na európske finále v Blanes v Španielsku začiatkom októbra. Tento systém turnajov posledné tri roky kopíruje úspešný americký model UPA Championship s tromi kolami súťaží – Sectionals, Regionals and Nationals, a predstavuje najvyššiu úroveň klubovej súťaže v Európe.
Tento rok sa na CELke zúčastnil mimoriadne vysoký počet tímov a to aj napriek absencii viacerých dlhoročných účastníkov, keďže v krajinách strednej Európy sa stáva pravidlom, že na týchto podujatiach štartujú elitné kombinované tímy (Silence, Mor ho!, DJi Sam Soe). Tieto tímy však boli nahradené účastními z nových krajín vrámci reorganizácie regiónov v EUCS Na turnaji sa tak okrem tradičných účastníkov zo Slovenska, Česka, Rakúska a Maďarska objavili aj poľské a slovinské tímy.
V kategórii OPEN súťažilo o sedem postupových miesteniek spolu 12 tímov, vrátane dvoch slovenských: Mor ho! a Outsiterz. V kategorii WOMEN o dve postupové miesta bojovalo 7 tímov, medzi ktorými boli aj slovenské Lay-Ds.
Víťazom kategórie OPEN sa stal po urputnom boji vo finále domáci tím Silence, ktorý prešiel celým turnajom bez zaváhania a jediný tesný zápas odohral až vo finále. Slovenský tím Mor ho! aj v značne oklieštenej zostave nadviazal na úspešné vystúpenie z Majstrovstiev sveta Prahe a skončil na druhom mieste, keď za celý turnaj prehral len s víťazmi turnaja. Po jasnej prehre so Silence v sobotu v základnej skupine nastúpili hráči Mor ho! do nedeľňajšieho finále dobre sústredení a ujali sa rýchlo vedenia 4:0. Tím Silence však preukázal svoju silu a rýchlo dotiahol do 5:5. Až do konca si potom oba tímy svoje body udržali s minimom chýb až do posledného bodu, keď tím Silence chyboval pri nahrávke po čiare. Tím Mor ho! však ponúknutú šancu nevyužil a po riskantnej prihrávke do zóny disk stratil. Silence už ďalšiu chybu napriek mimoriadne agresívnej obrane tímu Mor ho! neurobili a tak sa stali víťazom turnaja a vybojovali si najlepšie nasadenie na turnaj v Norimbergu.
Na treťom mieste skončil veľmi dobre hrajúci maďarský tím LOL. Do Norimbergu postúpili ešte poľský Furious Goats, rakúsky DJi Sam Soe, ktorý prehral len jeden jediný zápas (prekvapujúco) v štvrťfinále o jeden bod (s LOL), a rakúsky tím BigEZ. Na siedmom postupujúcom mieste skončil po dobrom výkone ďalší slovenský zástupca Outsiterz, ktorý však o postup nemohol bojovať (keďže nemal regulárnu súpisku). Outsiterz najmä v sobotu predviedli dobrú hru, keď prehrali s favorizovanými rakušanmi DJi Sam Soe len o jeden bod. V štvrťfinále potom proti Mor ho! po veľmi pokazenom začiatku zlepšili svoju hru a pomaly dobiehali, avšak neúspešne, s konečným výsledkom 15:12.
V ženskej kategórii jednoznačne dominovali domáce Hot Beaches, ktoré potvrdili, že patria medzi európsku elitu. Aj bez slovenských a rakúskych hráčiek si poľahky poradili s celou regionálnou konkurenciou. Na druhom a poslednom postupovom mieste skončili rakúske Eyecatchers posilnené hráčkami zo Slovinska. O poradí na treťom až piatom mieste rozhodovalo skóre. Napokon si o jeden jediný bod tretie miesto odniesli dievčatá z českého tímu Veľká Morava a na štvrtom mieste skončili slovenské dievčatá z tímu LayDs. Vedené tromi slovenskými hráčkami Hot Beaches, a posilnené viacerými juniorskými reprezentankami Slovenska, predviedli LayDs veľa pekných akcií a dobre organizovanú hru. V troch zápasoch zvíťazili, v dvoch prehrali len veľmi tesne, len s Hot Beaches dokázali držať tempo len po stav 3:3. V každom prípade je ich hra prísľubom návratu slovenského ženského ultimate na regionálnu a snáď aj európsku scénu.
V tímoch Mor ho!, Outsiterz a LayDs sa predstavili hráči a hráčky z viacerých slovenských klubov: Mental Discorders, Outsiterz, Morthens (vo všetkých troch tímoch + v tíme Veľká Morava) a Golden Ants. Snáď bude naša účasť na budúcom ročníku CEL ešte početnejšia a úspešnejšia.

Poradie OPEN

 1. Silence (CZ)
 2. Mor ho! (SK)
 3. LOL (HU)
 4. Furious Goats (PL)
 5. Dji Sam Soe (AT)
 6. The bigez (AT)
 7. Outisterz (SK)
 8. GrandMaster Flash (PL)
 9. Hallodigaz-e? (HU)
 10. Frizmi (SL)
 11. Foundation (AT)
 12. Veľká Morava (CZ)

Spirit of the Game OPEN

 • LOL

Poradie WOMEN

 1. Hot Beaches (CZ)
 2. Eyecatchers (AT)
 3. Veľká Morava (CZ)
 4. LayDs (SK)
 5. Huntimate (HU)
 6. GrandMaster Flash (PL)
 7. BOX (AT)

Spirit of the Game WOMEN

 • Hot Beaches

Ďalšie informácie nájdete na turnajovej stránke.