Správa o činnosti za rok 2023 – DG komisia

Správa o činnosti Sekcie discgolfu SAF za rok 2023 – pdf verzia SOČ 2023 – DG komisia

Autor: Juraj Feilhauer, člen komisie sekcie DG SAF,  18.12.2023

Hráči

• Slovenská discgolfová liga v tomto roku neprebehla, komisia discgolfu uvažuje o novom formáte ligy, v ktorom budú hráči rozdelení do niekoľkých kategórii podľa
    výkonnosti/ratingu podobne ako v susednom Česku.
  • Slovensko má 39 členov PDGA.
  • Rozšírila sa skupina menej pokročilých hráčov hrajúcich na lokálnych turnajoch, viacero menších slovenských turnajov takmer naplnilo svoju kapacitu – okolo 50
    hráčov.

Turnaje

• SAF v tomto roku zastrešovala 14 turnajov, z toho:
    • 1 dvojdňový turnaj so štatútom PDGA C (Budmerice),
    • historicky prvý slovenský trojdňový turnaj so štatútom PDGA C vo formáte jedno hracie kolo za deň (Krpáčovo – MSR)
    • 2 jednodňové turnaje so štatútom PDGA C (2 x Šurany)
    • 8 jednodňových turnajov (Kuchyňa, Stupava, Chtelnica, Rakovice, Malženice, Rajecké Teplice, 2 x Jaslovské Bohunice – MSR Juniorov)
    • 2 čisto juniorské turnaje (Krpáčovo, Rajecké Teplice) prebiehajúce popri štandardných turnajoch
  • Komunita v Jaslovských Bohuniciach, ktorá pozostáva z veľkej miery z juniorských hráčov už tradične organizovala MSR juniorov, pre ktorých je tamojšie pevné ihrisko
    vhodné. V rámci turnaja boli otvorené tieto juniorské kategórie: MJ06, MJ08, MJ12, MJ15, MJ18, FJ08, FJ15.
  • Majstrovstvá SR v Krpáčove boli tento rok súčasťou podujatia PDGA Europe Women’s Event, kde so sebou na diaľku súťažili ženy v rámci celej Európy.
  • Rok 2023 bol bohatý na reprezentačné podujatia.
    • Majstrovstvá sveta v discgolfe v kategórii master sa konali vo vo Flagstaff (Arizona) v USA, kde K. Bodová obsadila krásne 6. miesto v kategórii FP40
    • Majstrovstvá Európy v discgolfe (EDGC) sa konali v Taline v Estónsku, na ktorých sme mali dvojčlenné zastúpenie (K. Bodová (15. miesto) a M. Čačala (83. miesto)).
    • Na súbežných Majstrovstvách Európy juniorov v discgolfe (EJDGC) v Taline v Estónsku, nás reprezentoval T. Mozola (28. miesto).
    • Majstrovstvá Európy v discgolfe v kategórii master (EMDGC) sa konali v Sarvaši v Maďarsku. Reprezentačný tím mal 4 členov – K. Bodová (2. miesto v FP40), A. Müller (24. miesto v FP40), J. Čierny (18. miesto v MP55), J.Feilhauer (41. miesto v MP40).
  • Na Majstrovstvách strednej Európy v discgolfe v St. Poeltene v Rakúsku štartovalo až 19 slovenských hráčov (M. Kúdela, M. Čačala, K. Hrubják, Š. Pócoš, M. Novotný, J. Faláth v MPO, K. Bodová, S. Kúdelová, B. Feilhauerová, I. Bečková v FPO, T. Krupan, J. Feilhauer, M. Mozola v MP40, J. Čierny v MP50, T. Mozola, S. Kšinan, H. Krička, P. Žemla v MJ18, N. Ivančíková v FJ18)

Výsledky

Z výsledkov reprezentantov uvedených v predchádzajúcom odstavci vyberáme najvýraznejšie umiestnenia:

• N. Ivančíková získala 2. miesto medzi juniorkami

O kvalitné výkony sa postarali aj naši juniori, ktorí v tomto roku zaznamenali výrazné výkonnostné posuny. Výnimočný výsledok dosiahol junior T. Mozola na turnaji Konopište Amateur 2023 v múžskej kategórii, ktorý v náročnej konkurencii vyhral. Zabezpečil si tak miestenku na následný hlavný turnaj Konopište Open 2023 s účasťou elitných európskych a svetových hráčov, kde taktiež predviedol slušný športový výkon. Naviac, T. Mozola sa stal juniorským majstrom strednej Európy a vicemajstrom SR.

S. Kšinan zvíťazil na niekoľkých turnajoch v Čechách, ale hlavný úspech v roku 2023 dosiahol nepochybne na Majstrovstvách SR v Krpáčove, kde zaknihoval prvé miesto v
hlavnej kategórii MPO a stal sa tak majstrom Slovenska.

Okrem toho však poprední slovenskí hráči získali skvelé umiestnenia aj na ďalších medzinárodných turnajoch (vid príloha)

Média

• Majstrovstvá sveta kategórie master v USA mali profesionálne mediálne pokrytie a video záznamy z jednotlivých hracích kôl sú umiestnené na Youtube (video s K.
    Boďovou).
  • Porovnateľné pokrytie mali aj niektoré elitné turnaje v Európe, na ktorých sa veľmi úspešne zúčastnili aj slovenskí hráči a hráčky. Video záznamy z jednotlivých hracích
    kôl sú umiestnené na Youtube:

• Podobne aj Majstrovstvá Európy, ktorých sme boli súčasťou, mali výborné pokrytie a tak ich bolo možné sledovať aj v priamom prenose zo všetkých kútov sveta.

Rozvoj

• V snahe priblížiť discgolf širšej verejnosti sa členovia komisie aktívne zúčastnili na propagačných akciách v rámci projektov:
    • Bratislavské mestské dni 2023
    • Teambuilding magistrátu mesta Bratislava
    • Ulice na hranie (Ćernyševského – Petržalka)
    • Burza športových klubov mesta Žilina
  • Členovia komisie zabezpečili preklad PDGA pravidiel discgolfu do slovenského
    jazyka.
  • V rámci cieľa podchytiť nováčikov a ponúknuť im vhodné turnaje, komisia v spolupráci s miestnou komunitou zorganizovala prvý turnaj v Chtelnici na dočasnom
    ihrisku.
  • DG komisia eviduje záujem niektorých golfových ihrísk, lyžiarskych stredísk (Košice – Jahodná) a aj obcí o discgolf s prípadným cieľom vybudovať discgolfové ihrisko. DG komisia sa v rámci svojich možností stavia k takýmto aktivitám kladne a ochotne poskytuje odborné konzultácie.

Financie a sponzorstvo

• Slovenská asociácia Frisbee poskytla discgolfu doteraz nevídané množstvo peňazí.
  • Priamo podporila účasť na Majstrovstvách strednej Európy v Rakúsku, pričom plne hradila štartovné, ubytovanie a cestovné všetkým členom reprezentácie (4290 €).
  • Priamo podporila účasť hráčov na Majstrovstvách Európy kategórie master v Maďarsku, pričom hradila veľkú časť celkových nákladov (1660 €).
  • Priamo podporila účasť hráčov na Majstrovstvách Európy v Estónsku, pričom hradila veľkú časť celkových nákladov (2480 €).
  • Komisia podporila talentovaných hráčov (zo širšej reprezentácie) v cestovaní na kompetitívne turnaje (4650 €).