Správa o činnosti za rok 2016 – Ultimate

Správa o činnosti Sekcie ultimate SAF za rok 2016

Autor: Veronika Čolláková, predseda komisie sekcie ULT SAF, 20.11.2016

Členská základňa

  • Za rok 2016 SAF eviduje 255 členov sekcie ultimate z toho 177 mužov a 78 žien. Z celkového počtu  je 100 juniorov (ročník narodenia >=1997, 63 mužov a 37 žien). Z celkovej základne až 39% členov je v juniorskom veku. Oproti minulým rokom nastal nárast členskej základne, avšak presné vyčíslenie by bolo mätúce vzhľadom na chabú evidenciu členov v predošlých rokoch.
  • Nový zákon o šport, ktorý vošiel do platnosti v septembri 2016 vyžaduje okrem iných povinností aj širšiu škálu údajov o členoch. Z toho dôvodu správca členstva (Marcel Kucharík) vyzval všetkých aktuálnych členov o vyplnenie novej prihlášky člena pre účely evidovania na MŠVVŠ. Novú prihlášku vyplnilo 159 členov (111 mužov a 48 žien), z toho je 61 juniorov (38 mužov a 23 žien).  Čo predstavuje len 62% reálnej členskej základne za Ultimate. V očiach ministerstva je ale toto číslo základňou pre ultimate frisbee.

Akceptácia športového zväzu

Nový zákon o športe, ktorý bol schválený na jeseň si vyžadoval nové informácie o členoch a ďalšie veľké množstvo administratívnych úkonov. Ministerstvu boli dodané tieto údaje:

  1. údaje o každom športovcovi – meno, trvalé bydlisko, rodné číslo, email
  2. odbornosti a funkcie členov v zväze a kluboch
  3. príslušnosť hráčov ku klubom a zväzu , dátum zaplatenia členského, dátumy poslednej účasti na súťaži, údaje o reprezentácii, …
  4. identifikacia klubov a zväzu ako právnych subjektov (forma, IČO, sídlo), priradenie činnosti ku právnym subjektom

Veľký kus roboty a veľká vďaka patrí Správcovi členstva Marcelovi Kucharíkovi, ktorý sprocesoval údaje ako aj celú túto administratívu ministerstvu, čím SAF naplnila kritéria pre získanie štátnej dotácie na ďalší rok.

Domáce turnaje

Pod záštitou hlavičky SAF sa usporiadalo niekoľko domácich súťaží:

  • Q-HMSR-O organizoval Kus Plastu 5.12.2015 v Senici, zúčastnilo sa 7 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Baník Lásky, Kus Plastu, KEFEAR. Link na výsledky tu.
  • HMSR-W organizoval Kus Plastu 6.12.2015 v Senici, zúčastnilo sa 6 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí LayD’s, U.F.O. Špačince Women Power, Harpye, spirit získali Outsisterz. Link na výsledky tu.
  • HMSR-O organizoval Kus Plastu 14.-15.2.2016 , zúčastnilo sa 10 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Outsiterz, Expendables, Baník Lásky, spirit získali Outsiterz a Baník Lásky. Link na výsledky tu.
  • HMSR-Mix organizovali Paskudy 27.-28.2.2016, zúčastnilo sa 7 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Mental Discorders, U.F.O. Špačince, Outsiterz, spirit získali Outsiterz. Link na výsledky tu.
  • 1. Ligové kolo organizovali Paskudy 16.-17.4.2016, zúčastnilo sa 6 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí U.F.O. Špačince, Baník Lásky, Paskudy A, spirit získali Paskudy B Link na výsledky tu.
  • 2. Ligové kolo organizoval KEFEAR 28.-29.5.2016, zúčastnilo sa ho 7 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Baník Lásky, Outsiterz, Paskudy, spirit získal Kus Plastu. Link na výsledky tu.
  • MSR Mix chcel organizovať North Side 16.-17.7.2016, turnaj bol bohužiaľ pár dní pred začatím zrušený kvôli zlému počasiu (podmočený trávnik)
  • Q-MSR organizoval North Side 27.-28.8.2016, zúčastnilo sa 7 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Baník Lásky, Paskudy, U.F.O. Špačince, spirit získali Kus Plastu a Baník Lásky. Link na výsledky tu.
  • MSR organizoval Baník Lásky 3.-4.9.2016, zúčastnilo sa 8 tímov. Prvé tri miesta obsadili v poradí Outsiterz, Mental Discorders, Baník Lásky, spirit získal North Side. Link na výsledky tu.

Seniorská reprezentácia

V júni 2016 sa v Londýne uskutočnili Majstrovstvá sveta krajín (WUGC 2016). Slovensko vyslalo na toto podujatie jeden reprezentačný tím v kategórii Mixed pod vedením trénerov Michala Prusáka a Jakuba Jánošku. (Po menežérskej stránke tím zastrešovala Lucie Křemenová.)

Príprava a výber národného tímu sa začali 5. – 6. marca prvým kempom v Bratislave, ktorý bol poňatý ako tryout. Zúčastnilo sa ho až 50 záujemcov o reprezentáciu (16 žien a 34 mužov).

Nasledovali ďalšie dva prípravné kempy 2. – 3. apríla v Pezinku a 30. apríla – 1. mája v Priechode pri Banskej Bystrici, na ktoré boli pozvaní hráči zo širšieho výberu. Tieto kempy boli zamerané na nácvik útočných a obranných stratégií a na zohrávanie sa.

V dňoch 14. – 16. mája 2016 sa mixová reprezentácia zúčastnila prípravného turnaja Confederations Cup v nemeckom Frankfurte so zameraním na vyskúšanie nacvičených stratégií v reálnych zápasoch a vyriešenie posledných otáznikov vo výbere hráčov na WUGC. V konkurencii 7 mixových národných tímov sme obsadili 6. miesto s bilanciou 2 výhry a 5 prehier. Na turnaji nás reprezentovalo 19 hráčov (8 žien a 11 mužov).

Záverečným prípravným turnajom mixovej reprezentácie bol Windmill (3. – 5. jún v holandskom Amsterdame). Cieľom tohto turnaja bol čo najlepší výsledok a ďalšie zohrávanie sa hráčov z finálneho výberu na WUGC. Umiestnili sme sa na výbornom 8. mieste spomedzi 40 mixových tímov (bilancia 3 výhry a 5 prehier). Turnaja sa zúčastnilo 18 hráčov (8 žien a 10 mužov).

Na samotné Majstrovstvá sveta krajín (WUGC 2016, 18. – 25. jún, Londýn) cestoval výber 20 hráčov (9 žien a 11 mužov, súčasťou realizačného tímu bol ako nehrajúci tréner Jakub Jánoška a fyzioterapeut Igor Hečko). V základnej skupine sme po prehre s USA, výhre nad Spojenými arabskými emirátmi a prehre s Belgickom obsadili tretiu priečku. Nasledovali zápasy „lower poolu“ proti Švajčiarsku a Nórsku, v ktorých sa nám podarilo zvíťaziť. Turnaj sme po jednodennej prestávke (kvôli nespôsobilému terénu) zavŕšili výhrou nad Dánskom. Celkovo teda slovenská reprezentácia obsadila delené 17. miesto z 30 národných tímov v kategórii Mixed (pri historicky vôbec prvej účasti na WUGC).

Juniori

Prvý augustový týždeň v Poľskej Wroclawi uskutočnili Majstrovstvá sveta juniorov do 20 rokov (WJUC). Slovensko prvý krát v histórii vyslalo na takéhoto podujatie tímy a to v oboch divíziach women U20 a open U20. V kategórii open tvorili trénerské duo Lukáš Kvetan ako hlavný tréner, asistoval mu Matej Surový. Kategória women bola pod vedením Veroniky Čollákovej – hlavný tréner, Dáša Legenyová ako asistent trénera. O menežérske záležitosti sa starali Samuel Molčan za open a Dominik Kovalik za women.

Úvodné prípravné podujatie odštartovali fyzické testovačky, ktoré bežali v troch rôznych mestách už začiatkom januára. (Bratislava, Turzovka, Prešov). Prípravy sa celkovo zúčastnilo 17 dievčat a 21 chalanov.

Na jeseň roku 2015 bolo komisii ultimate schválený zotavovací pobyt pre juniorov v rekreačnom zariadení Krupina Tepličky. V rámci štátnych sociálnych balíčkov bol za podpory Ministerstva vnútra a mestského futbalového klubu Krupina tento pobyt významne dotovaný. Účastníci pobytu sa počas štyroch dní absolvovali bloky zamerané na výuku ultimate ako aj mimoherné voľnočasové činnosti spojené s tímbildingovými aktivitami. Počas pobytu sa všetci účastníci zúčastnili promo akcie na dvoch ZŠ v Krupine (promo akcie sa zúčastnilo vyše 100 žiakov ZŠ).

Nadväzujúc na pozitívne skúsenosti z kempu v Krupine bol ďalšou prípravnou akciou kemp v ubytovni v Liskovej, kde juniorské reprezentácie začali s nacvičovaním taktík a spoločným zohrávanim. Na záver sústredenia prebehla na miestne ZŠ promo akcia na 4 hodinách telesnej výchovy.

Medzi prvý prípravný turnaj patril hneď prvý prípravný turnaj v  apríli vo formáte 5 na 5 Vienna Junior League, kde Slovensko postavilo až dva dievčenské tímy a jeden openový. Dievčatá skončili na 5. a 6. mieste z celkového počtu 8 tímov. Chalani zase na 6. z celkového počtu 10 tímov.

  1. – 22. Mája sa v českých Šardiciach už tradične koná prvý postupový turnaj EUCS série v divíziách open a women. Súčasťou prípravy slovenských juniorských výprav bola účasť na tomto podujatí s vyskou konkurenciou, kde odohrali veľké množstvo kvalitných zápasov.

V júny absolvovali juniori posledný prípravný turnaj v juniorskej divízii v šeských Slatiňanoch, kde si mohli pomerať sily s rovesníkmi z okolitých krajín. Našim tímom sa na turnaji darilo. Dievčatá ho dokonca po tesných zápasoch v úzkej zostave vyhrali.

Na samotné Juniorské Majstrovstvá sveta krajín (WJUC 2016, 31.júl – 6. august, Wroclaw) cestovalo 13 dievčat a výber 17 chalanov.

Open divízia:

Turnaj zahájil Open tím nevydareným zápasom s Francúzskom (3:15) a následne vyrovnanejším zápasom  s Írskom (10:15). Druhý deň nasledovala pomerne ľahká výhra nad španielským tímom (15:6), ktorá slovenským juniorom zabezpečila druhé miesto (z troch) v základnej skupine a posunula náš výber do skupiny so Švajčiarmi a Dánmi.  Zápas so Švajčiarmi bol veľmi fyzicky náročný, vyrovnaný, slovenskí juniori nakoniec bohužiaľ podľahli (10:15). Tretí deň turnaja vďaka výborným štartom do polčasov zaslúžene vyhrávajú nad Dánskom (15:11). Výhra nad Rusmi (15:13) vyčerpala chalanov a pauza len jedného zápasu sa podpísala na prehre so Slovincami (15:11). Zápas o finálne umiestnenie s Fínskom bol veľmi napätý, vietor a veľmi zlý spirit súpera vedie k prehre v universe pointe (10:9). Slovenská juniorská openová reprezentácia teda skončia na finálnom 23. mieste z 29 tímov.

Women divízia:

V základnej skupine sme po prehre s USA (0:15), Novým Zélandom (6:15), Ruskom a výhre nad Fínskom (10:13) obsadili štvrtú priečku v skupine. Nasledovali zápasy „lower poolu“ s možnosťou postúpiť hore a hrať stále o najlepšie 9. Miesto. Tu si spravili dievčatá chuť suverénnými výhrami nad Veľkou Britániou (15:9),  Írskom (15:4) a jednou prehrou s Talianskom (11:15). Do crossového zápasu, ktorý mohol slovenským dievčatám zaistiť lepšie umiestnenie sa nám proti takmer domovským češkám nepodarilo nastúpiť v dobrej fyzickej a hlavne psychickej kondícii, Zápas dievčatá prehrali  stavom 9:15. Nasledoval zápas o 13-14. miesto proti Austrálii, ktorý možno bezosporne nazvať najemotívnejším zápasom slovenskej ženskej výpravy. Najtesnejšia prehra 11:12 zabezpečila, že dievčatá môžu skončiť najlepsie 15te. Zápas o umiestnenie proti Poľkám nás však vytiahol z temnoty neúspešného premieňania universe pointov a stavom 11:10 zabezpečil slovenskej juniorskej ženskej reprezentácii konečné 15. miesto.

Výsledky na zahraničných turnajoch

North Side

Outsiterz

  • 6. miesto na finálovom turnaji Majstrovstiev Európy klubov (EUCF 2016, Frankfurt) v divízii mixed. Na toto finále postúpilo 12 najlepších mixových tímov z regiónov.
  • 4. miesto na regionálnej mixovej kvalifikácii EUCR 2016 (Velké Bílovice) a postup na EUCF
  • 1. miesto na mixovom turnaji Turfsplash vo Viedni (v rámci prípravy na EUCR)

OutSisterz

  • 5. miesto v ženskej divízii na Prague Winter 2016 z celkového počtu 12 tímov (zastúpené tímy s CZ, AT, FR, GER, SK…)

Rozvoj

Väčšina rozvojových aktivít na Slovensku prichádza z iniciatívy klubov.

Kus plastu

  • prezentácia tímu na Gymnáziu L. Novomeského v Senici a následné vzniknutie krúžku,
  • Pravidelný HAT turnaj

North Side

  • Počas zimy propagácia Slovenského Ultimate v článkoch ako : http://msport.aktuality.sk/c/203350/video-netradicne-sporty-ultimate-frisbee-vas-chyti-za-srdce/  v oblastných novinách a pod..
  • Organizácia medzinárodnej ligy KUDL na kysuciach (Učasť Poľského, Českého a Slovenského tímu)
  • Spolupráca s futbalovým klubom Tatran Turzovka na revitalizácii športového areálu Tatran (získaný veľký kredit v meste za organizovanie tejto akcie)
  • Prezentácia na 10 školách na kysuciach, predstavenie ultimate cca 1100 žiakom, následne v septembri boli vytovrené 4ri krúžky na základných školách z čoho 2 krúžky fungujú úplne samostatne z iniciatívy učiteľov škôl

Krúžky:

ZŠ Podvysoká vedúci Jakub Banetka a Klára Stopková,

ZŠ Klokočov – Vedúca Mgr. Renáta Banetková,

ZŠ Zákopčie – Vedúca Mgr. Žaneta Paseková,

2 krúžky v CVČ Turzovka – Vedúci Jakub Banetka

Outsiterz

  • Prezentácia ultimate na podujatí Športujúce mesto (Bratislava, september 2016),  zúčastnených bolo množstvo hráčov Outsiterz

Mental  Discorders

  • 3.ročník rozvojovej fun ligy Wulebrat Október-December
  • Prezentácia a workshop Bratislavské skautské Dni September 2016
  • Skautský turnaj Devínska Nová Ves Jún 2016
  • Prezentácia a workshop Skautské Sympózium Dolna Tižina Oktober 2016
  • Grape prezentácia a workshop, predaj diskov, Piešťany august 2016
  • JCI happilo – frisbee Medická zahrada máj -Jún 2016
  • Spoluúčasť na Výuke frisbee FTVŠ september -november 2016

Baník Lásky

  • Organizácia rozvojového kempu pre juniorov a nováčikov v Prievidzi v spolupráci so SAF. Prizvaní skúsení tréneri, účasť viac ako 50 účastníkov. Zamerané na individuálne zručnosti. Večer prebehli v telocvični na rôzne témy (taktiky, ako si pripraviť kondičný plán, juniorské reprezentácie, …). videá elitných zápasov na plátne.

Paskudy Sabinov

  • rozvojová akcia v Sabinove, kde boli cca 6 ľudia so Stropkova, tím Paskudy je v kontakte s potencionálnymi hráčmi v Stropkove (kontakty cez Skautov)

Kefear

  • náborový tréning v lete, promo akcie, workshop, články v rádiách v novinách.
  • krúžky na strednych školách (Gymnázium Poštová)
  • MS SŠ (Juraj Trappl spoločne s Gymnáziom Poštová v KE) pod záštitou SAF

Aktivity SAF

  • Juniorské akcie – kemp v Liskovej s ubytovanim – viac animátorsky ladený kemp, hry v prirode, program mimo Ultimate, zamerané viac na teambuilding (prezentácia ultimate frisbee na 3 hodinách telesnej výchovy na ZŠ v Liskovej)
  • Komisia ultimate v dňoch vyslala 3.- 4. Decembra vyslala dvoch účastníkov (Veronika Čolláková, Matej Surový) na WFDF coaching skill clinic v Prahe.

Financie a sponzoring

  • Komisia ULT dostala od SAF štátnu dotáciu vo výške 8140 eur. Z toho 3840 eur viazaných na prípravu juniorov resp. Juniorskú reprezentáciu.
  • Ďalších 500 eur na tím dostala sekcia z rezerv SAF za každú vyslanú juniorskú výpravu na WJUC 2016 (spolu 1000e).
  • Zvyšných 4300e sa prerozdelilo medzi podporu mixovej seniorskej reprezentácie v Londýne (3000e) a rozvoj (1300e)
  • Vďaka práci VR SAF dostala K-ULT dodatočne ďalšiu podporu (5000e) z projektových zdrojov od MF SR. Tie boli použité na podporu mixovej reprezentácie (2800e) a juniorských reprezentácií (1100e každá).
  • Veľká časť financií od nového generálneho sponzora Nice reply, s.r.o. išla na seniorskú mixovú reprezentáciu a juniorské reprezentácie (150e na obe reprezentácie).
  • Firma Riešenia prispela sumou 350 eur na seniorskú mixovú reprezentáciu.
  • V celkovej hodnote 1300e boli podporených viacero rozvojových projektov ako prípravné akcie juniorskej reprezentácie, skautský turnaj, letný festival Grape, rozvojové projekty na školách a iné.
  • Vitalclinic poskytla funkčnú diagnostiku pre tím Outsiterz ako nefinančné sponzorstvo pre cca 20 hráčov

Problémy

K-ULT  bojuje s problémami jednak vo vnútorných radoch, tak aj identifikuje problémové oblasti na slovenskej ultimate scéne:

  • Nedostatok ľudí pre správny chod K-ULT – nečinnosť niektorých zástupcov v K-ULT
  • Nízky záujem organizovať turnaje zo strany klubov
  • Web SAF – dlhú dobu sa hľadal správca webu
  • Prechod z juniorskej do seniorskej súťaže.
  • Málo klubov a málo ľudí sa zúčastňuje zahraničných turnajov a porovnáva sa tak s konkurenciou mimo Slovenska.

Vízie

  • Rozvojové kempy a la Prievidza vrátane tímbildingovo – animátorkého programu.
  • Juniorské MS ZŠ, Juniorské MS SŠ – rozdelenie na regióny
  • Zvýšenie kvality elitných hráčov – konkurencieschopnosť Európskej scéne
  • Postavenie divízie Open U17 na nadchádzajúce EYUC 2017 v Veenendaal (NED)
  • Organizovanie väčšieho podujatia európskeho charakteru (typu EYUC Cup alebo EYUC Championship)
  • Zapojiť viac ľudí do práce SAF
  • Sústredenie pre trénerov/kapitánov

Neuskutočnené akcie

  • WCBU 2017
  • MSR mix,
  • MSR-w,
  • MSR-juniorské

 

Kompletná správa vo formáte pdf.