Majstrovstvá Európy v discgolfe 13.-18. augusta 2018 Sv. Martin (Chorvátsko)

Na Majstrovstvách Európy v discgolfe, ktoré sa konali 13.-18. augusta 2018 v chorvátskom termálnom meste Sv. Martin sa slovenskej reprezentácii darilo.

V kategórii žien skončila Katka Boďová napokon na štvrtom mieste, keď sa po prvom súťažnom dni každý deň síce posúvala vyššie a vyššie, ale napokon to na medailu nestačilo. V posledný deň sa však snažila hrať agresívnejšie a bojovať o medailu, ktorá bola len kúsok pred ňou, až do poslednej jamky. Po siedmom mieste z roku 2014 a druhom z 2016, ale tentokrát zostala tesne za stupňom víťazov. Katka však, tak ako ostatní slovenskí hráči porazila viacero súperiek s vyšším PDGA ratingom a žiadna s nižším ju nepredbehla, a tak jej výsledok na turnaji možno hodnotiť ako výborný.

V kategórii mužov Michal Kúdela dosiahol svoj doteraz najväčší discgolfový úspech, keď v kategórii mužov skončil na 18. mieste. Predbehol 16 hráčov z vyšším PDGA ratingom ako mal on a zároveň ho žiaden hráč s nižším ratingom nepredbehol. V prvej európskej dvadsiatke skončili napokon len hráči z najkompetetívnejších európskych krajín Fínska, Švédska, Nemecka, Dánska, jedného zástupcu malo Švajčiarsko, Estónska a Slovensko. Mišo je taktiež prvým hráčom z nášho regiónu v histórii, ktorému sa do európskej top 20 medzi mužmi podarilo prebojovať.

Marko Čačala zvládol svoj prvý kompetetívny individuálny turnaj taktiež vynikajúco. Po kvalitnom výkone v poslednom kole sa aj on posunul nahor na konečné 10. miesto. Taktiež predbehol 10 hráčov z vyšším PDGA ratingom, ako mal on sám a žiaden s nižším ho nepredbehol. Markov výsledok a aj výsledky ďalších nádejných slovenských hráčov na turnajoch tento rok ukazujú na to, že slovenský juniorský program sa vydal dobrým smerom a aj v budúcnosti sa bude môcť slovenský discgolf porovnávať s tými najlepšími v Európe.

Slovensko napokon ako jedna z dvoch krajín (okrem Fínska) malo všetkých hráčov vo finálovom kole. A to doma zostala adeptka na medailu v juniorskej ženskej divízii, či hráči, ktorí jednoznačne mali na postup do finále v master kategóriach mužov. Podčiarkol to aj výsledok slovenskej dvojice Katka Boďová a Richard Kollár v záverečnej súťaži doubles (ktorá bola kvôli časovému sklzu skrátená na 12 jamiek), v ktorej dosiahli najlepšie skóre (spoločne s pármi z Fínska, Nemecka a Švajčiarska). Veríme, že od roku 2020 sa budú miestenky na európsky šampionát prideľovať aj na základe iných kritérií ako len počtu PDGA členov v danej krajine.

Majstrom Európy v kategórii mužov sa po druhýkrát (po roku 2012) stal Simon Lizotte z Nemecka, pred spolufavoritmi – fínmi Seppom Pajum a Vainom Mäkälom. O štvrté miesto sa delila veľká skupina hráčov vrátane obhajcu Lea Piironena a Pasi Kuivua z Fínska, dána KJ Nyba, a prekvapenia turnaja Silvera Latta z Estónska. Z nášho regiónu za 18. Mišom Kúdelom, skončili na delenom 30. mieste Robin Binder z Rakúska a Lukáš Filander z ČR. O tri priečky nižšie skončila Matěj Vojtík. Vo finále hral aj Laurenz Schaurhofer z Rakúska a Filip Tomeczek z Poľska. Matěj, Laurenz aj Filip sú ešte stále v juniorskom veku, boli však preradení do kategórie mužov, keďže už majú v organizácii PDGA profesionálny status.

Medzi ženami napokon vyhrala Henna Blomroos z Fínska pred krajankou a obhajkyňou prvenstva Eveliinou Salonen. V posledný deň sa výbornou hrou dostala na tretie miesto Kristin Tattar z Estónska. Tesne za stupňom víťazov skončila na delenom štvrtom mieste okrem Katky Boďovej po životnom výkone aj Eva Králová z Českej republiky. Katharina Gusenbauer z Rakúska nenadviazala na 5. a 7. miesto na predchádzajúcich majstrovstvách Európy a zostala napokon tesne pred bránami finále o jeden hod na 13. mieste.

V kategórii juniorov dosiahla Česká republika fantastický úspech, keď sa majstrom Európy stal Bohdan Bílek, pred favorizovaným ešte len 15-ročným Oskarim Vikstromom z Fínska. Tretie miesto obsadil estónec Robin Lepik. V prvej desiatke skončil okrem nášho Marka aj ďalší český hráč Jakub Knápek. V druhej desiatke skončili ďalšie talenty s nášho regiónu rakušania Jonas Neulinger a Florian Lingenhel, slovinec Svit Savnik a čech Jakub Zdráhal. Stredoeurópskim juniorom sa momentálne veľmi darí.

V kategórii junioriek štartovali len tri dievčatá a titul putuje do Fínska Marii Asikainen, tretia skončila domáca chorvátska reprezentantka Aňa Goricki. V master divíziach bolo taktiež veľa napätia až do konca. V kategórii MP40 sa víťazom stal až po dodatočnom rozhadzovaní francúz Sylvain Gouge pred fínom Jannim Hirsimäkim. Sylvain si pritom vyvrtol členok na štvrtej jamke pred koncom. Krívajúc však dokázal zahrať birdie na posledných dvoch jamkách ihriska v poslednom kole a napokon získal titul. Na treťom mieste skončil obhajca titulu Anders Swärd zo Švédska. Nášmu regiónu sa v tejto kategórii príliš nedarilo. Do finále sa dostal len v Maďarsku žijúci švéd Erich Altoray, ktorý skončil na 14. mieste. Medzi ženami v kategórii FP40 si titul napokon po výbornom výkone vo finále vybojovala Natalie Hollokoi zo Švajčiarska pred Lydie Hellgren z Dánska a Annou Elo z Fínska. V kategórii MP50 zvíťazil najväčší favorit Hans Tegebäck zo Švédska, keď dosiahol priemerný rating svojich kôl viac ako 1000 bodov. Druhý bol Carlos Rio zo Španielska a tretí obhájca titulu Kari Vesala z Fínska. Tesne za stupňom víťazov o jediný hod skončil Otfried Derschmidt z Rakúska. Napokon v divízii MP60 o poradí na prvých troch miestach rozhodoval jeden hod, zvíťazil Olle Samuelssson zo Švédska pred Markku Tohnim z Fínska a Paulom Franczom zo Švajčiarska.

Slovenský tím napokon zostal tento rok bez medaile, ale výsledky, ktoré dosiahol sú výborné a najmä sú prísľubom do budúcnosti. Okrem troch hráčov tvorili výpravu tímový kapitán Richard Kollár a Soňa Švecová, ktorej patrí veľká vďaka za podporu všetkých našich hráčov. Štart nášho tímu podporila Slovenská asociácia Frisbee – naša cesta k discgolfovým úspechom.