Ako som videl rok 2014 v slovenskom ultimate ja

Od roku 2009 na záver roka vo svojich blogoch sumarizujem udalosti v slovenskom ultimate a discgolfe za uplynulý rok (2009, 2010, 2011, 2012, 2013). Tento rok sa toho dialo naozaj veľa v oboch športoch. Tento blog sa preto venuje výlučne ultimate frisbee, discgolf príde na rad za pár dní.

Prehľad výsledkov

Prehľad výsledkov slovenských turnajov a slovenských tímov v zahraničí nájdete v pdf dokumente v prílohe tohto blogu a taktiež na tejto extrenej stránke. Ja osobne som tento rok navštevoval slovenské ultimate turnaje pomenej, keďže som začal viac pravidelne hrávať discgolf. Je preto možné, že mnohé domáce udalosti som nezachytil. Ak mi teda niečo dôležité uniklo, prosím, doplňte to v diskusii.

 

WUCC 2014 Lecco

Hybnou silou slovenského ultimate v roku 2014 boli Majstrovstvá sveta klubov WUCC 2014 v talianskom Lecco. Po tom, čo Slovensko celkom nečakane dostalo miesto na turnaji pre tri tímy, po jednom vo všetkých hlavných kategóriach, začalo dlhodobejšiu prípravu už koncom zimy cca. 60 slovenských hráčov, vrátane mnohých, ktorí niečo podobné predtým nezažili. Ukázalo sa však, že to bolo stále málo hráčov na tri tímy. Nevznikol tak na miesta hráčov taký tlak, ktorý by nechal doma tých, ktorí sa nepripravovali až tak poctivo. Na turnaj napokon cestovali až na veľmi malé výnimky tamer všetci, ktorí o to mali záujem. Zodpovedajúce tomu teda vyzerali výsledky našich tímov a tie tak často až do konca turnaja bojovali o to, aby neskončili na úplne posledných miestach turnaja. Pozitívom však je, že si všetky tri tímy (Mor ho! v divízii OPEN, LayD’s v divízii WOMEN a Outsiterz v divízii MIX) zahrali veľa veľmi kvalitných zápasov. LayD’s aj Outsiterz pritom dokázali potrápiť aj oveľa vyššie nasadené tímy a často o výsledkoch rozhodoval až úplný záver zápasov, kde sa ale často ukázal nedostatok skúseností ako hráčov, tak aj vedenia tímov. Napokon však všetky tri tímy niečo aj povyhrávali a tak sme z turnaja domov nešli s úplnou hanbou. Rozhodne sa však nepodarilo nadviazať na výborný výkon tímu Mor ho! pri jeho premiére na WUCC 2010 v Prahe, kde bol však tím posilnený o pár dôležitých zahraničných hráčov. Hráčov, ktorí hrali za Mor ho! v roku 2010, sme však mali v Lecco len veľmi málo a tak kontinuitu výsledkov sme nezachovali a v divízii OPEN začíname od dna. V tíme je však veľa mladých hráčov a z mnohých slovenských klubov, t.j. v budúcnosti je možné zlepšenie výsledkov.  Zahraničné posily na WUCC mali aj tentokrát tím LayD’s a jednu hráčku aj Outsiterz, nik z nich však nedokázal strhnúť výsledky na našu stranu. Do posledných chvíľ bola síce v hre pre tím Outsiterz aj špičková americká hráčka, napokon však hrala za tím Riot a získala zlatú medailu v divízii WOMEN.

Náš región na WUCC

Zlou správou je, že na WUCC neuspeli v skutočnosti všetky tímy z nášho regiónu: česi, maďari, poliaci, slovinci, či rakúšania. Po rozpade elitných výberových tímov ako Silence (ČR OPEN), Hot Beaches (ČR WOMEN), alebo spojený FWD>> (AT OPEN) individuálne kluby nedokážu súperiť so svetovou špičkou a rozdiel vo výkonnosti je priepastný. Rozdelenie výberových tímov výrazne pomáha rozvoju regionálnej scény, ponúka možnosť okúsiť špičkové ultimate väčšiemu počtu hráčov, ale zároveň výrazne znižuje silu tímov.  Výborné výsledky rakúskych juniorov na juniorských majstrovstvách sveta a Európy však dávajú veľkú nádej, že zlepšenie časom príde aj na klubovej úrovni. Veľa o výkonnosti nášho regiónu povedia už budúcoročné Majstrovstá Európy krajínv Kodani, kde majú rakúšania a česi v OPENe, češky vo WOMEN, či poliaci v MIXe vysokú šancu uspieť.

WUCC mimo ihriska

WUCC sú však nielen turnajom, ale aj spoločenskou udalosťou. Lecco bolo nádherné miesto na turnaj, počasie sa však až tak nevydarilo. Prvý deň turnaja musel byť kvôli podmočeným ihriskám zrušený a ihriská boli v príslušnom stave až do konca turnaja, aj keď organizátori v tejto oblasti vyvynuli obrovské úsilie a jeden deň ihriská dokonca sušili helikoptérami! Mimo ihriska mali naši hráči možnosť osobne stretnúť celebrity športu (nechýbal ani Brodie Smith), pozrieť si zblízka špičkové zápasy, či okúsiť záťaž týždňového turnaja. Väčšie súpisky zase umožňovali striedanie celých sedmičiek hráčov po bode, nie vždy sa to však ukázalo v intenzite hry na ihrisku. Nechýbala ani trading night, v ktorej hráči získali cenné kusy, ktoré teraz môžu nosiť na našich turnajoch.

Bohužiaľ, turnaj bol pomerne katastrofálne usporiadaný, domáci taliani sa zjavne zamerali viac na kvalitu doplnkového programu, ktorý bol kvalitný, ale základné potreby hráčov ako ubytovanie, doprava výrazne podcenili. Stravu pre istotu tak predražili, že žiaden slovenský tím neskúsil 20 Eurové obedy a radšej si za štvrtinu ceny uvaril omnoho chutnejšie jedlo v dostatočnom množstve a nemusel tak hromžiť spolu s prevažne mimoeurópskymi tímami, ktoré takéto možnosti nemali. Záludnosť ubytovania v zlom počasí na začiatku turnaja vyskúšal len tím Mor ho!, po prvej noci si však našťastie okamžite našiel niečo iné. Turnajové financie boli taktiež zúfalé a tak niektoré naše tímy dodnes od usporiadateľov márne vymáhajú správne vypísané faktúry. Viacero národných federácií vrátane tej našej poslalo pred turnajom Svetovej federácii diskových športov WFDF protestný list protestujúci proti neúmerným nákladom na turnaj. WFDF na základe tejto veľmi zlej skúsenosti zmenila tento rok proces udeľovania bidov na usporiadanie podujatí a taktiež manažment samotných podujatí. Všetko tip top by malo byť už na Majstrovstvách Európy v Kodani v lete 2015, na ktorých WFDF extrémne záleží, keďže presne v tom čase sa bude rozhodovať o úplnom začlenení diskových športov do Medzinárodného olympíjskeho výboru, t.j. medzi športy so šancou na zaradenie do olymijského programu. V Kodani teda možno zažijeme najlepšie zorganizovaný turnaj doteraz. Očakávania sú veľmi vysoko.

Séria Majstrovstiev Európy klubov EUCS 2014

WUCC 2014 vyčerpalo takmer kompletne ľudské aj finančné zdroje slovenských hráčov a hráčiek a tak sme v každoročnej sérii EUCS (Majstrovstvá Európy klubov) zaznamenali našu historicky najhoršiu účasť a aj najhoršie výsledky. Obstojne zahral len tím LayD’s, ktorému zabránila k postupu na európske finále EUCF v divízii WOMEN pomerne tesná prehra v zápase o postup s českým tímom Prague Devils. V divízii OPEN bol tím Mor ho! od postupu veľmi ďaleko, keďže na turnaji skôr testoval hráčov ako sa snažil o dobrý výsledok. Tím Outsiterz, náš zástupca v MIXe na WUCC, na EUCR MIX napokon ani neštartoval, aj keď minulý rok si šancu štartovať na EUCF vo Frankfurte ako náhradník vybojoval (ale na turnaj aj tak necestoval). Horšia blamáž ako vôbec neísť na takýto dôležitý turnaj asi v ultimate na úrovni klubov neexistuje. Štastie v mixe skúsil aspoň tím Mental Discorders, ktorý však o záverečných bojov o postup na EUCF nepostúpil. Kvôli WUCC sa preskupila aj celá európska klubová scéna. V kategórii MIX napokon na EUCF neštartovali žiadne popredné tímy zo západnej Európy, čo dokonalo využili viaceré tímy z nášho regiónu, ktoré si vynahradili sklamanie z WUCC. Strieborné medaile získal Grandmaster Flash v Poľska posilnený viacerými hráčmi z Anglicka a bronz Terrible Monkeys z Prahy. Aj na štvrtom mieste skončil poľský tím a tak  zavŕšil najdominantnejšie vystúpenie nášho regiónu v ultimate frisbee Európe v histórii.

Slovensko malo na európskom finále napokon aspoň symbolické zastúpenie. Katka Boďová a Veronika Čolláková hrali za rakúsky ženský tím Box, ktorý dlho bojoval o medaile, ale napokon skončil až na piatom mieste, a zaznamenal tak historický úspech rakúskeho ženského ultimate.

Ostatné zahrničné turnaje

Aj tento rok dosiahlo Slovensko najlepšie výsledky v plážovom ultimate. Napriek tomu, že u nás je pláži (najmä na jar) poskromne, naše tímy každý rok na jarných turnajoch na juhu Európy dosahujú veľmi dobré výsledky. A tento rok Mental Discorders dopadol naozaj výborne, tretie miesto na kvalitne obsadenom turnaji v Bibione je veľmi cenné. Či naň hráči MD, ktorí tvoria takmer celú reprezentáciu Slovenska na Plážových majstrovstách sveta 2015 v Dubai, dokážu nadviazať sa ukáže už na jar, ak budú hrať ako v Bibione minulý rok, šanca na úspech je pomerne veľká. Dobre obsadený regionálny plážový turnaj Sandsplash v Rakúsku pre zmenu vyhral tím Outsiterz. Keďže podobne vyzerali slovenské výsledky aj v roku 2013, možno by stálo za to začať sa na tneto povrch viac špecializovať.

Na tradičnom prípravnom turnaji pre elitné tímy – Windmill Windup v Amsterdame sa z našich darilo najmä tímu LayDs, ktorý sa po viacerých kolách nachádzal vysoko v poradí. Konečné 8. miesto je síce horšie ako v roku 2013, ale tentokrát si LayD’s zahrali počas turnaja v takmer v každom kole proti európskej špičke, čo znamená veľa skúseností do budúcnosti.  V roku 2015 ich však, žiaľ nebudú môcť ukázať v slovenskej reprezentácii, keďže pre nedostatočný záujem hráčiek slovenský ženský tím na EUC 2015 necestuje. Tím Outsiterz v mixe tiež zahral primerane svojim možnostiam (v tíme bolo veľa málo skúsených hráčov) a skončil blízko polovici poradia. Tím Mor ho!, žiaľ, na turnaji tento rok neštartoval. Za zmienku stojí určite nečakaný úspech českého tímu FUJ v divízii OPEN, kde hral taktiež dlho v popredí a napokon skončil na výbornom 9. mieste.

Na jarnom kvalitne obsadenom mixovom turnaji Bubblepest v Budapešti podával sľubné výkony tím Outsiterz, avšak aj keď prehral s najlepšími len tesne, napokon aj tak skončil na poslednom mieste. Viac sa darilo Outsiterz na júnovom prípravnom turnaji Skyline Cup vo Frankfurte, kde obsadil vo výborne obsadenej MIX divízii 2. miesto.

Slovenské turnaje

Slovenské turnaje boli plné prekvapení. Majstrovstvá Slovenska v Zlatých Moravciach mali nečakané finálové vyvrcholenie. Takmer čisto juniorský tím U.F.O. Špačince dlho siahal na titul, ten však po dlhoročnej pauze vybojoval tím Outsiterz, ktorý tak zužitkoval prípravu na WUCC. Až na treťom mieste skončil minuloročný šampión Mental Discorders a na štvrtom jeden z

favoritov turnaja zo všetkých kútov Slovenska poskladaný tím Mighty Morthens. Výborne v druhý rok svojej existencie skončil košický tím Sky Up (6. miesto) a keďže hneď za ním skončil ďalši košický tim KEFear, zastúpenie východu Slovenska na MSR bol určite rekordné. Do akej miery k tomu prispelo miesto konania kvalifikácie na MSR (Moldava nad Bodvou) nie je úplne jasné, v každom prípade je to správa o tom, že východ veľmi rýchlo napreduje.

 

Na Halových majstrovstvách Slovenska, ktoré sa konali v Senici obhájil titul majstrov Slovenska tím Mighty Morthens, keď si vo finále si opäť poradil s tímom Mental Discorders. Tretie miesto patrilo takmer veteránskemu tímu Expendables, ktorý podával počas turnaja výborné výkony a porazil aj v boji o tretie miesto U.F.O. Práve U.F.O. ktorého azda polovicu tímu tvoria juniori a juniorky bolo senzáciou sezóny. Hralo výborne na všetkých turnajoch, aj s viacerými mladými dievčatami na ihrisku dokázali zastaviť najsilnejšie

slovenské tímy s takmer samými mužmi. Zohratosť U.F.O. a ich veľmi kvalitná obrana výrazne v roku 2014 pokročili a ktovie, či o rok nevybojuje U.F.O. svoj prvý titul. Určite by to nebolo pre takmer nikoho prekvapenie. Veľkou obmenou kádra prešiel aj tím Outsiterz a tak možno v sezóne 2015 nebudete poznať takmer žiadnych ich hráčov. Výrazne zlepšenie zaznamenal aj senický tím Kus plastu, ktorý na turnajoch pravidelne bral aj cenu Spirit of the Game. Halovými majsterkami Slovenska sa opäť stali dievčatá z LayD’s, na fantastickom druhom mieste skončili U.F.O. Špačince.

Nové tímy

Objavili sa aj nové tímy. O Pilule Hlohovec a Blurays z Banskej Bystrice sme už počuli dávnejšie, ale Northside Turzovka plná stredoškolákov prišla ako veľká voda až tento rok. Tím dokonca zo severozápadu Slovenska dochádzal počas viacerých nedieľ na zápasy zimnej halovej ultimate ligy WULEBRAT do Bratislavy. No ale objavom roku je asi jednoznačne tím Paskudy zo Sabinova (kto z čitateľov bol niekedy v Sabinove?). Paskudy sú tu a hrajú výborne. Je to veľmi mladý tím (aj v ňom rajú takmer výlučne stredoškoláci),

ale hrá vyrovnane aj s oveľa skúsenejšími tímami. Na kvalifikácii na HMSR 2015 na jeseň boli blízko neuveriteľného úspechu, keď v eliminačnom zápase prehrali s Baníkom lásky len o jeden jediný bod. Postup na HMSR si síce nevybojovali, ale bolo to extrémne tesné. Uvidíme, ako sa im bude dariť už ako skúsenejším v roku 2015. Zárodky nových tímov sa objavujú aj v iných mestách Slovenska. Preto podujatia MSR a HMSR už kompletne prechádzajú na kvalifikačný systém. Ak bude tímov viac, zmenami prejde asi aj formát Ultimate ligy SAF. Časy, keď stačilo na Majstrovstvá Slovenska len prísť, sú už asi definitívne minulosťou, aj keď v roku 2015 sa ponúkala unikátna možnosť (možno naposledy) odohrať kompletný turnaj pre všetky prihálsené tímy počas jedného predĺženého víkendu.

Bežala aj slovenská Ultimate liga SAF v rámci ktorej tento rok prebehli dva turnaje: v máji v Špačinciach a v júni v Senici. Celkovým víťazom ligy sa stal klub Mental Discorders, kompletné výsledky nájdete na stránke ligy a aj v súhrne výsledkov.

Na ligovom turnaji v Špačinciach svoje víťazstvo prekvapujúco zaznamenal (všetci veríme, že nie posledné) legendárny tím Golden Ants zo Zlatých Moraviec po finálovom víťazstve nad Mental Discorders. O tretie miesto hrali dva tímy Outsiterz a lepšie napokon dopadol tím Whitesiterz a vyhral nad Blacksiterz. V Senici zase prekvapil finálovou účasťou KEFear Košice a najlepší výsledok roka, 3. miesto, zaznamenal aj Baník lásky, ktorému sa inak tento rok veľmi nedarilo.

Majstrovstvá Slovenska v Prievidzi

Oveľa viac rozruchu mimo ihriska však priniesli septembrové majstrovstvá Slovenska v Prievidzi, kde sa stal zatiaľ najväčší prúser ultimate na Slovensku. Pred turnajom v Prievidzi veľa pršalo, naozaj veľa. Tak veľa, že mnohé turnaje v okolitých krajinách v ten víkend zrušili (napr. Majstrovstvá Rakúska). V Prievidzi však správca ihriska povolil hru aj za týchto podmienok a potom sa čudoval, že ihrisko po turnaji vyeralo zodpovedajúco. Azda každý v Prievidzi teraz chápe, že ultimate si nehádže skupina detí v parku do kruhu, ale behá sa pri ňom, layoutuje sa pri ňom a vôbec, je to skutočný šport. Slovenskú asciáciu Frisbee  to napokon stálo niekoľko sto Euro, ktorými prispela na obnovu zničeného trávnika, avšak ultimate zaznamenalo najmä priamo v Prievidzi veľa zlého ohlasu. Rodiny a priaznivci domácich mládežníckych futbalistov si na našich hráčoch ventilovali veľa svojej zlosti. Snáď tento incident bude viesť k tomu, že v budúcnosti bude SAF lepšie predvídať rôzne problémy a aj hráči sa budú správať zodpovednejšie. Napokon, škoda tentokrát nebola taká veľká a ak udalosť pomôže predísť možným väčším problémom v budúcnosti, tak to bola veľmi užitočná lekcia.

Iné turnaje

Prebehli aj ďalšie slovenské turnaje. Hneď začiatkom roka senický hat, neskôr premiéra letného Hat turnaja v Bojniciach. Takisto sa konali väčšie turnaje ako Blowout, ITF a Manic Miner, o ktoré je stále záujem aj medzi zahraničnými tímami.  Tím Mental Discorders zorganizoval veľký projekt

Zimnej ultimate ligy, WULEBrat v ktorom sa pravidelne v nedeľu poobede hrávalo v bratislavskej telocvični Na Pántoch. Projekt to bol úspešný a zapojilo sa doň veľa nových hráčov, ktorí často začali hrať až počas tejto jesene. Podobné aktivity sú pre rozvoj slovenského ultimate veľmi potrebné a SAF ich rada podporí. Za spomenutie stojí aj to, že sa v zime na Slovensku zastavil Tim Morril a zorganizoval tu svoju kliniku.

Juniori

Azda najväčším sklamaním roku 2014 pre mňa je neúčasť slovenských juniorov na Majstrovstvách sveta juniorov v írskom Dubline. Po úspešnej juniorskej sezóne 2013 sa čakalo, že v roku 2014 budú tímy ďalej pokračovať. Hlavný problém však bol tentokrát v peniazoch. Bez štátnej dotácie

bola účasť čo i len jedného nášho tímu na majstrovstvách sveta vylúčená. Čakali sme až do poslednej chvíle, avšak Ministerstvo školstva všetky malé zväzy vylúčilo v prvom kole z rozdeľovania podpory (asi aby bolo viac pre fodbalistov a pod.) a v čase prihlasovania sa na Majstrovstvá sveta nevedelo garantovať ani minimálny finančný príspevok SAF.  Rozhodnutie napokon prišlo tesne pred uzávierkou registrácie, ale peniaze sme dostali tak neskoro, že už nebolo možné zostaviť čo i len jeden slovenský tím. Niektorí slovenskí juniori napokon na turnaji pracovali ako dobrovoľníci. Naši juniori teda na majstrovstvách sveta chýbali, čo je veľká škoda. Kvôli nízkemu záujmu a nedostatku peňazí neštartovali slovenskí juniori ani na tradičnom juniorskom turnaji v Grazi. V roku 2015 sú Juniorské majstrovstvá Európy zase v Nemecku (vo Frankfurte) a tak je to opäť obrovská príležitosť získať nenahraditeľné skúsenosti. Dúfame, že ministerstvo školstva bude financie pre nás riešiť priaznivejšie a ďalší turnaj už nevynecháme.

Príprava juniorov napriek tomu aspoň v obmedzenej miere pokračovala. V lete sa konal na východe Slovenska takmer týždňový kemp, na ktorý prišlo viacero nádejných juniorov. Ďalší kemp sa konal na jeseň v Rovensku pri Senici (organizoval ho nedávny junior Matej Surový) a dva juniorské tímy štartovali aj na viedeňskej Winterlige. Počet juniorov v tímoch Outsiterz, U.F.O., Sky Up, Northside, či Paskudy je veľmi vysoký a dáva nádej na kvalitné tímy v roku 2015. Najmä hráči a hráčky U.F.O. sú veľmi skúsení a skúsené a môžu slovenskú juniorskú reprezentáciu úspešne ťahať. Vedenie juniorov Lukáš Domonkoš, Mikuláš Kvetan a Matej Surový majú v pláne skvelú sezónu pre všetkých hráčov narodených v roku 1996 a neskôr.

VR SAF

Veľké zmeny nastali tento rok aj vo Výkonnej rade SAF. Tá momentálne pôsobí  v nekompletnom zložení po tom, čo sa už v orku 2013 funkcie vzdal Mišo Ondruš. V lete VR SAF prvýkrát odvolala svojho predsedu a novým predsedom VR SAF sa stal Tomáš Lehuta (áno, U.F.O. Špačince!), keď členovia VR SAF neboli spokojní s prácou svojho doterjšieho predsedu. Od leta sa podarilo dať ako tak doporiadku financie SAF, zase funguje webstránka SAF. Výkonna rada

taktiež pripravuje SAF je však úspešná na úplne inom poli – v rozvoji. Viacero členov SAF sa výrazne osobne podiela na rozvojovch aktivitách, organizuju promo akcie, návštevy na školách, či kempy pre menej skúsených hráčov. SAF taktiež podporila finančne množstvo rôznych rozvojových aktivít. V tomto bude SAF pokračovať aj v ďalšom roku, ak organizujete takéto podujatia, dajte to VR SAF vedieť, je veľmi pravdepodobné, že vás VR SAF podporí. viacero zmien na budúci rok. Jednou z najzávažnejších bude príprava kompletného súťažného poriadku na sezónu 2015. Už v januári dostanú všetky kluby v jednom dokumente všetky pravidlá pre rok 2015 a budú tak môcť lepšie plánovať svoju sezónu a zamedzí sa zmenám pravidiel tesne pred turnajom. Práca VR SAF je náročná aj preto, lebo jej členovia sa v tomto období fyzicky nestretávajú a zasadania VR SAF prebiehajú len elektronicky cez webové rozhranie. Avšak už teraz sa ukazuje, že širšie zastúpenie tímov vo VR SAF je veľmi prospešné a tak príjmané rozhodnutia sú bližšie širšiemu množstvu tímov ako to bolo v minulosti. Problémy však nastávajú vtedy, keď sa jedná o veciach presahujúcich klubovú úroveň. Preto napr. rozhodnutie ohľadom slovenskej reprezentácie na rok 2015 trvalo trochu dlhšie, a podobne je to aj v ďalších aktivitách presahujúcich slovenské hranice.

Svetové ultimate

Viacerí odborníci, ktorí sledujú svetové ultimate hovoria, že Európa sa na americké ultimate doťahuje. Avšak výsledky napr. na WUCC 2014 hovoria niečo iné. Ani výjazdy top európských tímov na turnaje do USA, ani dlhá kondičná a silová príprava nestačia na to, aby boli európski hráči súpermi amerických a kanadských. Výborne fungujúci vysokoškolský systém športu produkuje v severnej Amerike každý rok výrazné športové osobnosti v ultimate, ktoré potom dominujú na ihrisku. Nové mená sa objavujú každý rok a kým sa starostlivosť o talenty inde nepriblíži americkému systému, nebude ľahké náskok severnej Ameriky znižovať.

 

Mediálne pokrytie ultimate búra ďalšie bariéry. Ultimate sa objavilo na ESPN 3, píše sa o ňom pravidelne v mienkotvorných médiách. Kvalitné blogy, množstvo informácií zo zákulisia a prípravy na ultimate, to všetko možno nájsť na viacerých poloprofesionálnych webstránkach. Video pokrytie z najlepších svetových turnajov je už samozrejmosťou, kto si zaplatí môže streamovať zápasy takmer každý týždeň. Pokrytie zvýšili aj americké profesionálne ligy, ktoré pokračujú vo svojej expanzii. Uvidíme ako dopadne rok 2015, kde je naplánovaných viacero tvrdých kolízii podujatí profesionálnych líg a špičkových súťaží USA ultimate, ktoré prechádzajú reštrukturalizáciou. Ako to dopadne, nik nevie, ale ultimate sa čoraz viac dostáva do povedomia širokej verejnosti cez obidve formy súťaží. Na druhej strane rastie aj komerčný aspekt ultimate, čoraz viac odevných firiem sa zameriava na utlimate komunitu. Ceny značkového ultimate oblečenia na WUCC dosiahli extrémne vysoké hranice (sublimovaný dres za viac ako 50 Euro), napriek tomu bol záujem hráčov o nákup vysoký. Tieto peniaze prinesie určite do ultimate komunity nové prvky, v najbližších rokoch uvidíme, ako sa s tým frisbeesti vysporiadajú.

Dôležitý pokrok zaznamenalo ultimate aj na svetovom športovom poli. V lete bolo USA ultimate prijaté do amerického olympíjskeho výboru, prijatie WFDF do Medzinárodného olymijského výboru (MOV) sa očakáva na budúci rok. Ide o vstup v najlepšom čase, keďže sa menia pravidlá výberu športov na olympijské hry a možnosť objavenia ultimate pod olympijskými kruhmi je možno oveľa bližšie ako sme si pred pár rokmi predstavovali. Zaujímavosťou je napríklad aj to, že ultimate si vyberala
exekutíva MOV ako šport na svoj každoročný rekreačný pobyt. Vysokí činitelia MOV tak prejdú základným ultimate tréningom od najlepších svetových trénerov ultimate. Slovenský olympijský výbor pravdepodobne príjme SAF za svojho člena hneď potom ako WFDF dosiahne v MOV oficiálny štatút, čo môže byť už počas roka 2015. Zároveň sa WFDF rozširuje do celého sveta, tento rok vstúpili do WFDF krajiny ako Spojené arabské emiráty, Uganda, či nová ultimate federácia v Indii, popri tom sa do WFDF integruje discgolf. Zmeny prebiehajú aj na úrovni európských federácií. WFDF tak rastie a stáva sa čoraz doležitejšou športovou organizáciou.

Rok 2015

Čo nás čaká? Najmä séria špičkových turnajov. Už v marci sa v Dubaji konajú plážové majstrovstvá sveta. Áno, v Dubaji. Na turnaji nás bude reprezentovať mixový tím, očakáva sa však kvalitná účasť z celého sveta. V lete bude séria turnajov, medzi ktorými sú pre nás zaujimavé najmä EUC 2015 Majstrovstvá Európy krajín v Kodani a hneď po nich Juniorské majstrovstvá Európy EYUC 2015 vo Frankfurte. Na obe podujatia plánujeme vyslať dva tímy (OPEN a MIX na EUC a OPEN a WOMEN do 19 rokov na EYUC). V ankete medzi členmi SAF prejavilo záujem reprezentovať na EUC dosť hráčov, uvidíme, koľko sa ich naozaj zapojí do prípravy. Všetky tieto podujatia finančne podporí SAF. Kým na plážových majstrovstách sveta uhradí len turnajový poplatok, na EUC a EYUC plánuje výrazne príspevky hráčom, aj keď je jasné, že vzhľadom na množstvo podujatí finančná podpora bude značne limitovaná. VR SAF však chce dosiahnuť stav, v ktorom financie nebudú prekážkou v účasti pre hráčov v zlej finančnej situácii. Podarí sa niektorému slovenskému reprezentačnému tímu dostať do európskej desiatky?

Domáce súťaže zrejme taktiež prejdú zmenou. Majstrovstvá Slovenska OPEN a WOMEN sa možno budú konať už v máji a jeseň bude zameraná viac na rozvoj, na jeseň sa zrejme uskutoční prvý väčší slovenský mixový turnaj na tráve. Na jeseň 2015 prebehnú aj nové voľby do Výkonnej rady SAF a tak sa otvorí príležitosť podielať sa na riadení slovenského frisbee pre nových ľudí. Možno sa dočkáme aj nového dizajnu stránky SAF, či samostatných majstrovstiev Slovenska individuals. Možno čisto juniorský slovenský turnaj? Budú o slovenský titul na tráve bojovať aj mixové alebo ženské tímy? Vráti sa tím Mental Discorders na trón v hale alebo na tráve? Alebo uspeje po prvýkrát tím U.F.O. Špačince? Kto vie, rok 2015 bude však určite znovu zaujímavý.

 

Ilustračné fotky k článku sú pozbierané z facebooku, twitteru a z webstránok slovenských klubov.

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.