Ako som videl rok 2009 v slovenských diskových športoch

Koncom roka je zvykom bilancovať a tak stojí za to obzrieť sa dozadu za rokom 2009 v slovenských diskových športoch a zhrnúť úspechy a neúspechy. Na Slovensko som prišiel len začiatkom júla, preto sa venujem najmä druhej polovici roka. Ide o osobný pohľad na udalosti a tak je možné vnímať udalosti z inej strany inak. Považujem však za potrebné zhodnotiť sezónu so všetkými jej výhrami aj prehrami, aby sa zachovalo poučenie do budúcnosti. V ktoromkoľvek športe, či už je to golf, PartyPoker Slovak alebo futbal, je bilancovanie sezóny vždy prospešné. Je to zaujímavé tak pre divákov ako aj fanúšikov športu. Dúfam, že vás tento súhrn sezóny dostatočne informuje a zaujme.

Udalosti roka 2009
Napriek tomu, že rok priniesol mnoho zaujímavých výsledkov na turnajoch, za najväčšie udalosti roka osobne považujem rozhodovanie o tom, kto pôjde reprezentovať Slovensko na WUCC 2010 do Prahy a nový začiatok SAF.

WUCC 2010

Majstrovstvá sveta klubov WUCC, ktoré sa budú konať v júli 2010 v Prahe priniesli do vôd slovenského ultimate veľký zmätok. Štartovať chcel prirodzene každý, často bez reálneho zhodnotenia svojich šancí, už len preto, aby bol pri tom. Viacero skupín nezávisle na sebe bojovalo o to, kto bude reprezentovať, bez potrebnej vzájomnej komunikácie, až to vyzeralo tak, že na Slovensku máme 70 špičkových hráčov ultimate. Realita je však veľmi iná, ako prezrádza už len letmý pohľad na stav prípravy momentálne. Naštastie, akoby zázrakom sa koncom leta podarilo dohodnúť na tom, že Slovensko bude mať napokon v Prahe dôstojné zastúpenie a to v podobe novovzniknutého elitného tímu Mor ho. Úplným šokom však bolo septembrové zistenie, že Slovensko už nie je členom Svetovej federácie diskových športov WFDF, teda žiadne miesto na majstrovstvách sveta vlastne ani nemôže dostať. Opäť naštastie, nový začiatok SAF naštartoval procesy, ktoré viedli k tomu, že SAF už je až na jednu chýbajúcu formalitu (formálne schválenie nášho znovuprijatia do WFDF plénom členských zväzov) opäť členom WFDF, aj keď skoro na úplne poslednú chvíľu. Žiaľ, chýbajúce výsledky v minulosti a aj prítomnosti, naša strata členstva vo WFDF, a silná zahraničná konkurencia, zavinili to, že miesto v Prahe nedostal náš ženský tím. Je to síce veľmi smutný fakt, ale pravdepodobne presne odráža stav slovenského ženského ultimate. V tomto ohľade je preto obrovskou výzvou zostaviť ženský tím na majstrovstvá európy krajín v roku 2011, prípadne na majstrovstvá sveta krajín v roku 2012. Najdôležitejším krokom v tomto ohľade je rozvoj ženského juniorského tímu, ktorý sa teraz rodí a bude nás reprezentovať na Majstrovstvách sveta juniorov v lete 2010 v Heilbronne.

Nový začiatok SAF

Na druhej strane, nový začiatok SAF, prebiehal priam neskutočne. Vďaka veľmi aktívnemu zapojeniu viacerých jednotlivcov a úplne jednoznačnej podpore všetkých slovenských klubov sa podarilo počas pár mesiacov dosiahnuť zmenu fakticky nefunčnej organizácie na pomerne dobre a pružne reagujúce združenie, ktoré naozaj zastupuje záujmy svojich členov a ktoré členovia vnímajú ako naozaj svoje. Na tomto mieste by som však veľmi rád poďakoval Chorchemu a Latsovi za to, čo pre slovenské ultimate v minulosti urobili. Bez nich by žiadna SAF v posledných 10 rokoch nebola a pravdepodobne ani množstvo iných aktivít, ktoré robila. Z mojho pohľadu nefunčnosť SAFky v minulosti spôsobil najmä nezáujem väčšiny ultimate komunity na Slovensku spolupracovať a urobiť niečo aj pre druhých, nielen pre svoj vlastný klub. Myslenie, že čo je dobré pre náš klub, je nutne dobré pre celé Slovenské ultimate, žiaľ, ešte stále na Slovensku pretrváva, a určite jednou z hlavných úloh SAF je tento fakt zmeniť tak, aby kluby čo najviac spolupracovali, spoločne sa zlepšovali a dosahovali čo najlepšie výsledky. To sa bez veľmi úzkej spolupráce podľa mňa v našich podmienkach nedá dosiahnuť. Ako som však spomenul nový začiatok SAF, na ktorom sa podieľa azda celá slovenská komunita hráčov diskových športov, dáva nesmiernu nádej do budúcna. Keď niečo môže fungovať u našich susedov, môžeme (a musíme) sa o to pokúsiť aj my sami.
Promo akcie
Podujatia v druhom polroku sa pokúsim zhrnúť viac-menej chronologicky. Prvá polovica leta priniesla okrem účasti našich tímov na turnajoch v zahraničí aj niekoľko promo akcií, o ktorých možno všetci nevedia. Počas festivalu Pohoda sa aj tento rok organizoval Frisbee stan, ktorý však rok čo rok organizátori posúvajú do úzadia. A tak sa stalo, že pravdepodobne ani tento rok táto akcia nepriniesla žiadané ovocie, teda zvýšený záujem o diskové športy. Lepší výsledok by asi vyžadoval oveľa lepšiu organizáciu, väčšie zapojenie hráčov, a viac financií. Je však otázne, či takáto forma propagácie za to naozaj stojí. V budúcom roku, keď sa festival Pohoda bude konať počas pražských WUCC, sa zrejme táto promo akcia v podobnom rozsahu organizovať nebude. Na druhej strane, promo akcia SAF na kúpalisku vo Veľkom Mederi priniesla pri oveľa nížších organizačných požiadavkoch nielen potrebné financie pre SAF, ale aj utvorenie kontaktov s miestnymi organizátormi. V roku 2010 sa SAF pokúsi pre svojich členov zorganizovať práve vo Veľkom Mederi plážový miniturnaj. Práve takéto podujatia podľa mňa môžu viesť k popularizácii ultimate frisbee na Slovensku.

Spoločné letné tréningy

Ďalšou obrovskou udalosťou leta, ktorá však asi zostala nepovšimnutá, boli spoločné tréningy viacerých klubov v Bratislave. Tímy Mental Discorders a Škorpióni mali celé leto spoločné tréningy, čo zabezpečilo, že namiesto dvoch skupín, ktoré si sami nemôžu zahrať, tréningy aj počas leta mali celkom dobrú úroveň. Nelenil ani tím Outsiters, ktorý na niektoré svoje tréningy pozval tímy MD alebo trnavských Morthens. Taktiež tím Discredit sa objavil na niekoľkých tréningoch Mentalu. Práve takáto spolupráca je extrémne prospešná a osobne verím, že bude v budúcnosti pokračovať.

Freestyle

Krátka odbočka od Ultimate Frisbee k iných diskovým športom. V lete 2009 sa v Bratislave pod taktovkou Chorcheho konala úplne výnimočná udalosť – Majstrovstvá Európy vo Freestyle. Žiaľ, takmer absolútne absentujúca propagácia podujatia, keď viacerí hráči ultimate prestupujúci na zastávke Lafranconi ani netušili, čo sa na ihrisku hneď vedľa nich koná, zavinila, že na tomto podujatí sa takmer nik zo Slovenska nezúčastnil ani ako divák. Na druhej strane, Medická záhrada v nedeľu po turnaji zaznamenala jeden zo svojich výnimočných okamžikov. Niekoľko hodín tam svoje umenie predvádzal (spolu s mnohými čerstvými majstrami Európy) Tom Leitner, ktorý krátko na to na majstrovstvách sveta vo freestyle v Berline potrdil, že je v súčasnosti celkom iste najlepšim svetovým freestylerom. Kúsky, ktoré predvádzal boli naozaj neskutočné a nezabudnuteľné. Všetci, ktorí ich nevideli, môžu len ľutovať. A Katka sa môže tešiť, že ju učil triky majster majstrov. Na majstrovstvách Európy a potom na berlínskych majstrovstvách sveta však štartovala nastupujúca generácia freestyleriek. Dievčatá s pomocou Chorcheho a pražských jammerov vyrazili do sveta a stále sa zlepšujú. Ak im to vydrží, ešte o nich určite budeme veľa počuť.

Discgolf

Situácia v discgolfe u nás v posledných rokoch stagnuje. Našťastie po príchode Čirsona a Števa Dobreva sa vytvorila aspoň aktívna miniskupina. Spolu s Chorchem dosahujú všetci z nich dobré výsledky aj na zahraničných turnajoch, ako je napríklad Stredoeurópska liga, avšak zaostávajú v rozvoji športu. Neúnavná snaha Čirsona však isto-iste prinesie svoje ovocie. Či už v podobe juniorov, alebo prvého slovenského trvalého discgolfového ihriska. Discgolf je ideálna doplnková športová aktivita pre hráčov ultimate a tak osobne verím, že v roku 2010 si viackrát dobre zasúťažím v početnej slovenskej konkurencii.

Letné a jesenné turnaje

Vrcholom slovenskej ultimate sezóny sa v posledných rokoch stala druhá polovica augusta a september. S momentálne najväčším ultimate turnajom na Slovensku Manic Miner v Banskej Bystrici, regionálnym turnajom EUCF v Norimbergu a majstrovstvami Slovenska v Trnave.  Aj tento rok tieto turnaje priniesli obrovské prekvapenia aj sklamania.

Manic Miner

Manic Miner si už našiel svoje pevné miesto v kalendári a prilákal množstvo zahraničných tímov, ktoré určite ocenili krásne prostredie turnaja, pokojnú atmosféru či nealkoholický beer-race. Keso a Filo turnaj každý rok zlepšujú, aj keď drobnosti sa vždy nájdu. Absentujúca večera pre jeden z tímov, či veľmi čudný a nevhodný prístup k čapovaniu piva sú však nedostatky, ktoré sa veľmi ľahko odstraňujú a tak sa už teraz môžeme tešiť na ďalší ešte lepší ročník. Problémy slovenského ultimate sa však tentokrát ukázali na ihrisku. Vystúpenie hráčov tímu MD, ktorí sa spojili s elitnými hráčmi z Čiech sa ani nedá komentovať inak ako absolútne fiasko. Tím s jedným z najlepších kádrov úplne prepadol. Ale nebol sám, katastrofálne výsledky na tomto turnaji predvádzali už tradične aj domáci Outsiterz. Najlepšie slovenské tímy tak na prekvapenie boli Škorpióni a Golden Ants, ktorí však bojovali len o piate miesto. Lepší boli tentokrát Škorpióni, ktorí vôbec na turnaji podávali najsympatickejšie výsledky a ukázali, že pri dobrej zhode polohy hviezd dokážu veľa. Kedy však budú hviezdy opäť postavené rovnako dobre netuším. Azda skoro. Ešte spomeniem, že najpresvedčivejší výkon na Manic Mineri jednoznačne predviedli Dušky a Maňana z MD. Za svoj príchod exkluzívne v sobotu večer na párty a sklamaný odchod si istotne zaslúžia medailu.

Norimberg
To čo zažilo, či vlastne nezažilo Slovensko na turnaji v Norimbergu je však úplne z iného súdka. Trapas, tagédia, hanba, či presné zrkadlo? Tím Outsiterz, úporne sa pripravujúci na Majstrovstvá Európy (v kategórii coed) radšej ani necestoval, ambiciózne bratislavské dievčatá sa zase zabudli prihlásiť. A tak na porážku cestoval iba Mental. Presnejšie 6 hráčov bratislavského Mentalu. Traja ich hráči z Čiech však prišli a tak s dvomi náhradnikmi Mental mohol absolvovať turnaj. Samozrejme, neúspešne, aj keď v zápasoch ukázali veľa dobrej a kvalitnej hry, fyzické sily na turnaj tohto formátu však za daných okolností nemali. S deviatimi hráčmi sa nedajú robiť zázraky a tak vďaka aspoň za ochotu reprezentovať a vytrápiť sa, to je skutočný Spirit of the Game. Aj s ich účasťou to však vyzeralo všeliako. Na druhej strane, nás veľmi úspešne reprezentovali niektorí jednotlivci. Andrej Adamčík svojimi výbornými výkonmi pomohol tímu Feldrenner k výbornému druhému miestu v kategórii OPEN. Aj Katka Boďová v pražských Hot Beaches a Marcel Holub v tíme Ragnarok patrili k oporám a pomohli svojim tímom postúpiť do elitných kategórii na XUECF v Londýne.

Majstrovstvá Slovenska v Ultimate

Septembrové Majstrovstvá Slovenska boli opäť jednodňové a konali sa v Trnave. Prvým veľkým prekvapením bola neúčasť vyššie spomínaných Škorpiónov, ktorí nedokázali poskladať tím ani na jednodňové podujatie v ďalekej Trnave. Outsiterz dokázali poslať dva tímy, avšak v tom lepšom z nich napokon nebol dostatočný počet ľudí, ktorí by stačili naozaj mimoriadne početnej výprave Mentalu Discorders. Tak sa im nepodarilo obhájiť titul a ich druhý tím sa neumiestnil ani v prvej štvorke. Príjemným prekvapením bol však zápas o tretie miesto, v ktorom bojovali tímy bratislavských Discreditov a trnavských Morthens. Discredit dosiahol najväčší úspech svojej histórie, medailu z Majstrovstiev Slovenska ešte v histórii nepriniesol. Zdá sa, že neskorá letná príprava v Sade Janka Kráľa a dva prípravné zápasy proti Mentalu tímu pomohli a pripravil sa na majstrovstvá dobre. Morthens zaplatili nováčikovskú daň, ale ukázali aj nádej do ďalších rokov. Na druhej strane, okrem nezúčastnených Škorpiónov sklamali Golden Ants, s výrazne okyptenou zostavou a zbytočnou nervozitou na ihrisku. Po roku sa teda majstrom stal tradičný víťaz – Mental Discorders a tentokrát naozaj vo veľkom štýle. V tomto azda historicky najpočetnejšom tíme Mentalu si zahrali aj legendy ako Žiga, Láďo, či Miro Nezbeda, ktoré na ihrisku neboli veľmi dlhú dobu. Viacero hráčov ani nedalo vedieť, že prídu, len sa zrazu objavili. A tak vznikli fotografie majstrov Slovenska, ktoré predstavujú celú generáciu hráčov Mentalu. Ako povedal kapitán Mentalu Chorche, toto bol najkrajší darček, aký kedy dostal. A potom aj primerane hral a zaslúžil si individuálnu cenu Spirit of the Game.

Mor ho!

Majstrovstvá Slovenska sa stali zároveň historickým medzníkom slovenských diskových športov, keďže práve tam sa zvolilo nové vedenie SAF, a začala príprava na WUCC 2010.  Hneď po turnaji sa do prípravy na WUCC zapojilo cca. 50 slovenských hráčov (vrátane žien), čo je určite historický rekord. Dodnes evidujeme viac ako 30 záujemcov o miesto v tíme Mor ho, novom elitnom slovenskom tíme. Už na jeseň sa začalo s pravidelnými bežeckými a silovými tréningami, prebehli prvé výkonostné testy, osviežili sa tréningy jednotlivých klubov. Outsiterz behajú v hale Elán, Mental spoločne cvičí silu a výbušnosť v hale na Kulíškovej, Trnava pravidelne trénuje oboje, 8 hráčov rôznych bratislavských tímov sa stretlo v sobotu doobeda na schodoch v Horskom parku, aby sa spoločne vytrápili. Niečo také nemá v histórii nášo ultimate obdobu a určite prinesie v budúcnosti svoje ovocie v podobe lepšej pripravenosti a väčšej angažovanosti hráčov, či úspechov elitného ale aj iných slovenských tímov. Vo Veľkých Kostoľanoch sa konal aj prvý reprezentačný kemp, na ktorý prišlo cca. 30 hráčov, vrátane niekoľkých lokálnych hráčov. Cieľom kempu bolo predstaviť spôsob individuálnej a tímovej prípravy tým, ktorí na jeseň a v zime stále trénujú iba so svojimi vlastnými klubmi. Žiaľ, aj toto podujatie bolo sprevádzané viacerými problémami, od veľmi neskorého príchu šéftrenéra Chorcheho, cez zlé počasie (zima, vietor a vytrvalý dážď), až po problémy s (ne)rezerváciou ihriska. Napriek tomu veľa hráčov hodnotilo prípravný kemp pozitívne. Snáď sa podarí nedostatky odstrániť do najbližšieho výberového kempu na jar 2010.

XEUCF v Londýne

Koncom septembra sa v Londýne konali XEUCF, kombinované Majstrostvá Európy v ultimate vo všetkých seniorských kategóriach. Keďže tím Mental Discorders nepostúpil v kategórii OPEN, jediným našim tímovým zástupcom bol tím Outsiterz v kategórii Mix. Andrej Adamčík, Marcel Holub a Katka Boďová hrali za svoje kluby Feldrenner, Ragnarok a Hot Beaches. O XEUCF som už písal aj osobitne, tu len zopakujem, že Slovensko zaznamenalo historický výsledok v podobe bronzovej medaily pre Katku Boďovú, ktorá podala fantastický výkon, a to najmä v zápase o tretie miesto proti nemockým Woodchicas, keď po sérii výborných zákrokov rozhodla tento vyrovnaný zápas. Podobný úspech v histórii slovenského ultimate zaznamenal len pre mnohými rokmi Vilo Holička s anglickým tímom Clapham. Tím Outsiterz v pomerne slabo obsadenej kategórii Mix dosiahol taktiež svoj historický výsledok, a to 10. miesto. Pre jeho hráčov bol však určite životnou udalosťou zápas tzv. Showcase Game, keď práve ich zápas proti anglickým Thundering Herd vybrali náhodne usporiadatelia a hral sa pod reflektormi pred zástupmi divákov. Outsiterz v zápase síce neskalamali a viacerí podali životné výkony, na súperiaci tím však v druhej polovici zápasu už nestačili a napokon prehrali rozdielom niekoľkých bodov. V niektorých momentoch zápasu však šli naozaj na hranicu svojich síl. Tímy našich hráčov Fedrenner a Ragnarok nesplni svoje očakávania, ako aj ďalšie tímy z nášho blízkeho okolia: Silence nesklamali, Big EZ úplne prepadli. Zaujímavým pozorovaním na XEUCF bola silná preferencia kategórií Open a Women nad kategóriou Mix. Tento (americký) trend ide trochu proti európskej tradícii, kde boli zmiešané tímy dlhodobo obľúbenejšie ako výlučne ženské tímy. Zdá sa však, že naozaj vrcholové ultimate sa bude v budúcnosti hrať v oddelených kategóriach OPEN a WOMEN. Tomu treba prispôsobiť aj podmienky prípravy v slovenskom ultimate.

MIX
Na margo kategórie MIX ešte krátky postreh z jesenných amerických UPA Nationals, kde v kategórii MIX po rokoch nastúpili dvaja špičkový hráči z kategórie OPEN. Ich tím Axis of C’ville neskutočne dominoval v tejto katgórii svojou jednoduchou hrou, dlhá nahrávka na hráča Chasea SB do akejkoľvek pozície. V kategórii MIX táto stratégia úplne stačila na jednoznačné víťazstvo na najkompetetívnejšom turnaji sezóny. Chase SB získal v minulosti niekoľko majstrovských titulov s tímom Sockeye, avšak po veľmi odlišnej tímovej stratégii.
Turnaje v zahraničí
Na záver by som ešte rád krátko spomenul niekoľko veľmi optimistických skutočností. Viacero slovenských tímov pravidelne cestuje na zahraničné turnaje, kde dosahujú veľké úspechy – viacero hráčov Mentalu a Branki s Beatou sa podielali na víťazstve tímu Distractor na výborne obsadenom turnaji Talampaya Cup vo Švajčiarsku. Mental Discorders sa po bývalých tituloch majstra Rakúska a podiele na majstrovskom titule z Čiech stal medzinárodným majstrom Poľska, viacero tímov z klubu Outsiterz podávalo dobré výkony na turnajoch v Čechách, Poľsku a v Rakúsku, Škorpióni absolvovali niekoľko turnajov v Čechách a v Taliansku, kde tiež dosiahli pekné výsledky, tím Morthens prekročil nielen hranice Trnavského kraja, ale aj hranice slovenské a tiež súťažil v Čechách a v Rakúsku. V zahraničí hrali aj ženské tímy Outsisterz a LayDs a juniori.

Individuálne udalosti roku 2009

Z hráčov ma v tejto sezóne najviac zaujali výkony ešte len juniorov Áďa Németha a Daniela Ryšavého (Xao). Zlepšilo sa aj mnoho ďalších juniorov a najmä junioriek (predovšetkým v tíme Outsiterz, ale aj v v Trnave a v MD). Výrazne zlepšenie predviedli aj viaceré z našich najlepších žien, a najúspešnejšia slovenská frisbistka posledných rokov Katka Boďová sa vrátila trvalo na Slovensko. Katka získala v máji na UPA College Nationals prestížnu cenu SOTG, pravdepodobne najprestížnejšie individuálne uznanie slovenským hráčom v histórii. Úspešný návrat na ihriská predvádzajú Tuke Jano Chudík, či Jano Bernát, alebo po zranení Dušan Skubák z Outsiterov. Konečne hrá naplno aj Andrej Turnaj (NewNew) z Mentalu. Obrovským prínosom je Branki Jaško, ktorí túto sezónu už pravidelne hral za tím Outsiterz a venuje sa ich juniorom. Zároveň vznikajú nové tímy mimo Bratislavy, okrem už dobre rozbehnutých trnavských Morthens pravidelne v hale trénujú aj v Košiciach a v Banskej Bystrici tím Discoborci. O maldých slovenských freestylerkach a o Čirsonovych juniorských discgolferoch som už písal vyššie. Neobchádzajú nás však ani zranenia a dlhotrvajúce choroby, a tak hráči ako Igor Balašov, Xao, či Ludka si ešte počkajú, kým sa znovu vrátia na ihrisko.

Rok 2010

V roku 2010 nás čaká množstvo výziev. Hlavnou priorotou vedenia SAF je dôstojná účasť juniorov a junioriek na augustových majstrovstvách sveta juniorov v Heilbronne. Elitný OPEN tím Mor ho sa pripravuje na majstrovstvá sveta v Prahe, kde by chcel uspieť aspoň v porovnaní s lokálnou a európskou konkurenciou, viacero našich žien sa uchádza o miesto v pražskom top tíme Hot Beaches. SAF pripravuje na rok 2010 množstvo nových podujatí, akými sú aj januárove halové majstrovstvá Slovenska, o ktoré je mimoriadny záujem. Počas leta a jesene sa snáď dočkáme aj poriadnych majstrovstiev Slovenska v discgolfe, individuals, v plážovom ultimate, a podobných podujatí. Plánujú sa reprezentačné aj rozvojové kempy, májový HAT turnaj v Trnave. Čirson plánuje na jar otvárať prvé pevné disgolfové ihrisko na Slovensku (v blízkom okolí Bratislavy), kam bude každý môcť kedykoľvek zájsť a zahrať si. Na jar a na jeseň bude prebiehať klubová ultimate liga, v lete snáď bratislavská rekreačná HAT liga aj pre všetkých tých, ktorí chcú začať hrať ultimate aj na inej ako klubovej báze. Sme zvedaví ako nás počas sezóny prekvapia nové tímy z Košíc, Veľkých Kostolian, Banskej Bystrici, či dokonca Nitry, Popradu, alebo Žiliny. Jedno je isté už dnes, rok 2010 bude v slovenských diskových športoch prelomový, je sa na čo tešiť. Teraz je však aj čas na bujarú zábavu, takže dúfam, že čo najviac z vás uvidím v sobotu na prvej slovenskom frisbee bankete – výročných cenách Puklica 2009.
Foto z Majstrovstiev Slovenska by Uncle Botto
http://picasaweb.google.com/bottto/MSRTRNAVA09#slideshow/
Vďaka Katke za pomoc s niektorými pasážami.